اجازه ندهید این ترس‌ها شما را از رسیدن به موفقیت باز دارند

اجازه ندهيد اين ترس‌ها شما را از رسيدن به موفقيت باز دارند

آیا من مطابق پتانسیل خودم زندگی می‌کنم؟ این سوال زمانی مانند خوره به جانم افتاده بود. من افراد زیادی را می‌شناسم که همچنان این سوال را از خودشان می‌پرسند. پاسخ من “نه” بود. زیرا من در نقش شخص دیگری زندگی می‌کردم. من با مخفی شدن در پشت ماسک نقشی مصنوعی را زندگی می‌کردم. در مواقعی که درد ذهنی زیادی دارم، به نوعی طاقتم تمام شده و دوست دارم بخشی از وجودم را خاموش کنم تا بتوانم این درد را پایان دهم. در زمان‌هایی که صادق هستم نگرانی‌ام در مورد تبدیل شدن به چه شخصیتی را با افراد دیگر در میان می‌گذارم. من تصمیم گرفتم تا رفتارهایی که دیگران تاکید کرده و می‌پذیرند را انتخاب کنم. این در حالی است که از اعماق وجود خود از آینده‌ای که داشتم فراری بودم. جوزف کمبل می‌گوید: “اگر مسیری که پیش رو دارید مشخص است، احتمالا در مسیر شخص دیگری هستید.”

ترس چگونه ما را از رسیدن به هدف باز می‌دارد؟

اینکه شما بتوانید بدون ترس ماسک را از صورتتان بر داشته و خود واقعیتان باشید به معنی شروع کردن زندگی واقعی است. حال برای اینکه بدانید چه ترس‌هایی است که باعث می‌شود شما ماسک خود را محکم بگیرید و نتوانید بردارید این مطلب را آماده کرده‌ایم تا بتوانید ترس‌ها را شناسایی کنید و به راحتی مهمترین تصمیم خود را بگیرید و شادی‌های خود را دنبال کنید. زیرا رشد کسب و کار با غلبه بر ترس امکان‌پذیر است تا در زندگی خود موفق باشید و به چیزی که مد نظر دارید دست پیدا کنید.

غلبه بر ترس باعث، شروع کردن زندگی واقعی می‌شود
غلبه بر ترس باعث، شروع کردن زندگی واقعی می‌شود

۱٫ ترس از ناشناخته‌ها

اکثر ما کارهای روزانه را به همان روش‌های قدیم و ثابت شده برای نتیجه انجام می‌دهیم. این حالت ساکن بودن بیش از حد قوی است. اینکه بتوانید روش‌های تکراری را عوض کنید و مسیری تازه را شروع کنید به اراده بالایی نیاز است.

کریشنامورتی اظهار داشت: “هیچ کس از ناشناخته نمی‌ترسد. بلکه ا پایان موارد شناخته شده ترس دارد.”

۲٫ ترس از شکست خوردن

بدست آوردن موفقیت بعد از شکست حتمی است. اینکه شکست‌های مکرر را تجربه می‌کنید به نوعی پیش‌زمینه و آماده سازی برای موفقیت است. پس اگر در زمینه خاص موفق هستید شاید تمایلی نداشته باشید در زمینه دیگر درگیر شکست شوید. کانن ابرایان، به دانشجویان هاروارد در جشن فارغ‌التحصیلی گفت: ” بزرگترین موهبتی که دارید نیاز شما به موفقیت است. شما نیاز دارید که همیشه خودتان را در بالای نمودار ببینید. موفقیت بسیار شبیه به یک لباس سفید روشن است. زمانی که بدستش می‌آورید بسیار خوشحال و ذوق زده هستید. اما، نکته اینجاست که باید مواظب باشید که با کثیف شدن از دستش ندهید. زمانی صدای درونی شما خواسته باشد کاری انجام دهید و شکست بخورید بسیار وحشتناک و سخت خواهد بود.

جیم کری بعد از اتفاق افتاده برای پدرش فهمید برای موفقیت خود چه کارهایی را نباید انجام دهد. او می‌گوید: ” پدر من می‌توانست بزرگترین کمدین شود، اما باور نمی‌کرد که این کار برای او امکان پذیر باشد. بنابراین یک انتخاب محافظه کارانه انجام داد. او شغلی آرم را به عنوان حسابدار پیدا کرد و زمانی من ۱۳ سالم شد تصمیم به ترک آن کار گرفت و همین باعث شد خانواده من به سختی ادامه زندگی دهد. من چیزهای زیادی از زندگی یاد گرفتم. ممکن است در کاری که دوست ندارید هم شکست بخورید اما باز به سراغ کاری بروید که دوست دارید و آن را امتحان کنید.”

۳٫ ترس از ورشکستگی

پول بسیار مهم است. اما، کاهش درآمد تحمل بسیار سختی دارد. در این گونه مواقع فرد فکر می‌کند به عقب کشیده می‌شود و در این هنگام بهتر است روال و سبک زندگی را تغییر دهید. در این مورد بنجامین فرانکلین می‌گوید: ” پول هرگز انسان را خوشحال نکرده است و نمی‌کند، چیزی در طبیعت آن وجود ندارد که بتواند خوشبختی ایجاد کند. هر چه بیشتر داشته باشی باز بیشتر می‌خواهی”

زمانی که شما حقوقتان را در همان روزهای اول ماه تمام می‌کنید نمی‌دانید بقیه روزهای ماه پول از کجا داشته باشید و همین باعث ایجاد حس عدم امنیت در شما می‌شود. زمانی که به سرمایه‌گذاری و پس اندازکردن پول می‌پردازید تا بر کاری که قصد دارید ریسک کنید این ترس بیشتر خواهد شد.

جان وودن به ما یادآوری کرد که: ” اجازه ندهید اداره کردن زندگی فرصت زندگی کردن را از شما بگیرید.”

ترس از ورشکستگی می‌تواند باعث از بین بردن روزهای خوش زندگی شود
ترس از ورشکستگی می‌تواند باعث از بین بردن روزهای خوش زندگی شود

۴٫ ترس از خودنمایی

دوستان شما ممکن است شما را فردی خودخواه و قدرنشناس بدانند. آنها می‌گویند به آنچه دارید قانع باشید. اما این طبیعی است که شما بخواهید از موقعیتی که برایتان ایجاد شده است استفاده کنید تا به موارد بیشتری دست پیدا کنید.

کمبل توضیح داد: ” اینکه شما به دنبال کاری بروید که دوست دارید زیاده روی نیست و برعکس لازم است. کم کم وجودتان خواهد فهمید که این راه زندگی دنیاست و تنها راهی است که خواهید توانست هدیه خوبی به دنیا دهید. ”

۵٫ ترس از تنهایی

بعضی اوقات این شکست نیست که ما را می‌ترساند و بلکه موفقیت است. شما از انزوا و تنهایی می‌ترسید که از جنس مردم نبودن به دنبال دارد. پس، شما به صورت عمد خود را خراب می‌کنید. جرات مخالفت با انتظاراتی که جامعه از شما دارد به معنی، از دست دادن تایید پذیرش دیگران است.

آلبرت انیشتین گفت: “عجیب است که اینقدر در تمام جهان شناخته شده باشی و در عین حال اینقدر تنها باشی”

۶٫ ترس از مسئولیت و اقتدار

موفقیت مسئولیت و بار خود را همراه دارد. زمانی استعدادهایتان شناخته شده است، جهان انتظار دارد که شما یکبار از هدایای خود استفاده کنید. اگر مشکل اقتدار و تعهد دارید تلاش خواهید کرد در جایگاهی باشید که از نظر دیگران برتر باشید. یکی از نقل قول‌های بزرگان در رابطه با موفقیت از زیگموند فروید این بود که می‌گوید: ” بیشتر مردم واقعا به دنبال آزادی نیستند، زیرا آزادی مسئولیت دارد و اکثر افراد از مسئولیت ترس دارند.”

برای رسیدن به آزادی باید بر ترس از مسئولیت غلبه کنیم
برای رسیدن به آزادی باید بر ترس از مسئولیت غلبه کنیم

۷٫ ترس از رشد

رشد باعث ایجاد درد می شود. درد ناشی از فروپاشی گذشته است. اما تا چیزی از دست ندهیم نخواهیم توانست موردی جدید به جای آن پرورش دهیم. فرانک هارونیان ایده‌ای را در کنفرانسی در سال ۱۹۶۷ ارائه کرد: ” بعضی افراد، از هم پاشیده شدن موقعیت فعلی هر کس را به ترس از هم پاشیده شدن ابدی مربوط می‌دانند. همان از هم پاشیده شدنی که انسان‌ها از قطعی بودنش خبر دارند. با از بین بردن الگوهای قدیمی است که رشدی خواهید داشت. یکی از پیش نیازهای زندگی میل داشتن به مرگ است. اگر از مرگ ترس بی رویه داشته باشید مرتبط با وحشت عصبی از رشد و تغییر است.”

منطقی است که استیو جابز در سخنرانی خود در استنفورد گفت که او هیچ ابزار بهتری جز مرگ برای تمرکز ذهن نمی‌داند. وی در ادامه با تشویق دانش آموختگان توصیه کرد از این ابزار استفاده کنند تا بدانند زندگی کوتاه است و به عنوان یادآوری باشد. “وقت شما محدود است، بنابراین زندگی خود را با نادیده گرفتن علایقی که دارید تلف نکنید. گرفتار تعصب نشوید، که به این معنی است شما با تفکر دیگران در حال زندگی هستید. اجازه ندهید که صدای عقاید دیگران صدای درونی شما را در خود غرق کند. و از همه مهمتر، این شجاعت را داشته باشید که قلب و بینش خود را دنبال کنید. آنها به نوعی می‌دانند که واقعا چه چیزی را می‌خواهید بدست آورید.” اینکه شما قلبتان را دنبال کنید یعنی رشد کرده و به آدمی تبدیل می‌شوید که می‌خواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =