اعتماد به نفس و عزت نفس چیست و چگونه بدست می آید؟

اعتماد به نفس و عزت نفس، دو مقوله به هم پیوسته و بسیار موثر بر روند زندگی هر انسانی است. به طور مسلم با داشتن اعتماد به نفس می توان به عزت نفس رسید و با داشتن عزت نفس می توان آینده را آن طور که شایسته است ساخت.

پس شناخت عوامل موثر بر اعتماد به نفس و عزت نفس را با ید شناخت و به درستی تحلیل کرد. با تدبیر فردا تا انتهای این مقاله خواندنی همراه باشید 🙂

اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

نوجوان بودن از هر چیزی سخت تر است. به نظر می رسد مردم در این سنین انتظار بسیار زیاد تری از شما به عنوان نوجوان دارند تا زمانی که کودک بودید و توقع رفتاری متفاوت با دوران کودکی یعنی زمانی که فقط یک بچه بودید دارند.

با این حال در سن نوجوانی هنوز هم آزادی و استقلال کافی ندارید و باید به همراه یک بزرگسال و در کنار آن باشید. نوجوانی زمانی است که در مورد خود آگاهی پیدا می کنید، زمان آن است که در یابید در چه زمینه ای خوب و توان مند هستید و درباره نوع کار و حرفه ای که دوست دارید انجام دهید، بیاندیشید.

همین طور نوجوانی زمان آن است که بفهمید چه نو افرادی را دوست دارید و می خواهید چگونه زندگی تان را بسازید. نوجوانی زمان آغاز ساختن آینده در دستان پر توان تان است.

کشتی بعضی از افراد خوش اقبال از میان این مرحله بینابینی که شاید بسیاری در آن گمراه شوند، بدون بروز مشکل جدی می گذرد. شاید آن ها بلند پرواز نباشند یا خیلی آرام، با هوش، جذاب و با استعداد هم نباشند، اما رازی را با خود به همراه دارند و آن راز وجود احساس خوبی درباره خویشتن است.

بنابر این می توانند در فعالیت های گروهی پیوسته دوست پیدا کنند، افکار و عقاید خود را بیان کرده، دلبستگی های جدید را آغاز کنند و عموماً از زندگی لذت ببرند. آن ها آدم هایی توان مند هستند.

توانمندی

هر شخص توان مند در هر موقعیتی به وقوع مهم ترین رخداد ها امیدوار است، اما ممکن است دچار اشتباهات اتفاقی، عقب نشینی یا شکست هم بشود. چنین افرادی عقب نشینی ها و نا امیدی ها را به عنوان یک بخش عادی زندگی بسیار عادی می دانند.

این افراد قطعا به این اتفاق ها به عنوان وقایعی دائمی که همواره برای شان رخ می دهد نگاه نمی کنند. دلیل اصلی این که آن ها این طور رفتار می کنند این است که خود را دوست داشته، تایید کنند و سزاوار بهترین ها بدانند و همین طرز فکر به آن ها کمک می کند تا سریع تر به نشاط و سر زندگی برگردند.

شیوه و نحوه تصوری که ما از خود داریم قطعاً برای اعتماد و عزت نفس مان جدی و حیاتی است و با این واقعیت که چه و که هستیم هیچ کاری نمی توان کرد. ممکن است بعضی ها که به نظر می رسد همه چیز برای شان به خوبی پیش می رود نظر سطح پایینی در مورد خود داشته باشند.

در حالی که بعضی افراد دیگر بر خلاف آن ها چیز زیادی برای نشان دادن این که واقعاً رویایی هستند نداشته باشند. اگر شما فردی با این باور که بسیار جذاب و دوست داشتنی هستید خوب است (هر چند که این فکر دیگران را عصبی می کند).

اما تفکر بر خلاف آن یعنی این تصور که مثل بقیه شایسته، علاقه مند، با هوش، دوست داشتنی و جذاب نیستند می تواند بر روی انجام اعمالی که واقعاً دوست دارید، اثر گذاشته و انجام آن ها را از سوی شما متوقف کند.

اعتماد به نفس

رابطه اعتماد به نفس و عزت نفس

اعتماد به نفس و عزت نفس با هم رابطه تنگاتنگی دارند. عزت نفس یعنی ارزشمند دانستن خود. وقتی که عزت نفس دارید، واجد خصوصیات زیر هستید:

 • ار آنچه هستید خوشحالید.
 • از دست آورد ها و قدرت تان آگاهی دارید.
 • توانایی برای پاسخ گویی به خواسته های تان را دارید.
 • قادر به بیان احساس خود هستید.
 • توانایی لبخند زدن به خود را دارید.
 • خود را به راحتی حقیر نمی دانید و بعید است دیگران را دست کم بگیرید.

عزت نفس با از خود متشکر بودن و یا خود را مهم ترین آدم دنیا به حساب آوردن یکی نیست. همین طور به معنی نداشتن آرامش و تواضع هم نمی باشد.

بلکه به سادگی قابل تعریف است و مراد از آن داشتن تصور بسیار خوبی از خود است. یعنی به همان اندازه که برای خود احترام قائلید برای اطرافیان هم ارزش قائل هستید.

اعتماد

اعتماد معمولا از عزت نفس نشات می گیرد و به معنی مطمئن بودن از خود، زیاد عصبی نبودن، نترسیدن و خجالتی نبودن در تمام موقعیت هاست. شخصی که به خودش اطمینان دارد:

 • با دیگران راحت است.
 • در برقراری ارتباط با دیگران توان مند است.
 • خودش را دوست دارد.
 • از ایجاد چالش استقبال می کند.
 • به خودش متکی است.
 • توانایی پذیرش و قبول اشتباهات را دارا است.
 • می تواند کمک دیگران را بپذیرد.
 • از اینکه مضحک به نظر برسد نگران نیست.

بعضی ها به خودشان در نوجوانی به همان اندازه کودکی شان اعتماد دارند، در حالی که وقتی نوجوان هستید، خجالتی تر و دست و پا چلفتی تر از آن چه که به آن عادت کرده اید به نظر می رسید و این مسئله غیر معمول نیست.

این مسئله اغلب به این دلیل است که هنوز به تغییرات عاطفی و جسمی منتج از بلوغ عادت نکرده اید و هنوز مطمئن نیستید، آدم جدیدی را که در آینه میبینید واقعاً کیست؟!

خبر خوب این است که این دیدگاه یک نگاه کاملاً موقتی است و هنگامی که بیشتر خود را به عنوان یک جوان باور می کنید، از بین می رود. اما گاهی هم ممکن است آن حس عدم اطمینان به خود به دلایل گوناگون از بین نرود و آن زمانی بسیار مهم است که از انواع خود گویی هایتان که احتمالا بدون آگاهی به خود می گویید، مطلع می شوید.

 

منابع مورد استفاده:

Real Life Issues: Confidence & Self-Esteem [Nicki Household]

تدبیر فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 2 =