افراد با اعتماد به نفس بالا چه ویژگی‌هایی دارند؟

افراد با اعتماد به نفس بالا چه ویژگی‌هایی دارند؟

همانطور که بارها گفته‌ایم،اعتماد به نفس چیزی نیست که با آن متولد شده باشیم، اعتماد به نفس چیزی است که ما برای خود می‌سازیم. اما برای راحتی ساخت، باید تصویری روشن و برنامه گام به گام برای چیزی که می‌خواهیم ایجاد کنیم داشته باشیم. این بدان معنی است که شما قبل از اینکه بتوانید با اعتماد به نفس شروع به کار کنید و به نوعی ویژگیهای افراد با اعتماد به نفس را نشان دهید، باید تعریف این صفات و دلیل مهم بودن آن را بدانید. این درسی است که مدت زمانی طولانی برای یادگیری به طول انجامید.

من احساس ناامنی و نا امیدی بسیاری داشتم و این از اواخر نوجوانی شروع شد و در دهه ۲۰ به اوج خود رسید. به شدت می‌خواستم اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری داشته باشم، ولی نمی‌دانستم برای آن حتما باید چه کنم. من همچنین می‌دانستم که تعداد زیادی از افراد با اعتماد به نفس بالا وجود دارند و این باعث حسادت من به آنها می‌شد. به یاد دارم که هر زمانی به آنها نگاه می‌کردم ناامید می‌شدم و از خودم سوال می‌کردم، چه چیزی باعث شده است که آنها این چنین باشند و من به آنها حسادت کنم؟ چرا شناسایی افراد قوی، مورد اطمینان خود و با اعتماد به نفس بسیار آسان بود؟ سالم‌ترین نشانه اعتماد به نفس چه خصوصیات و یا صفاتی است؟

اعتماد به نفس و تاثیر آن بر خصوصیات افراد

بالاخره فهمیدم که اگر می‌خواهم اعتماد به نفس داشته باشم، ابتدا باید نسبت به چیزی که می‌خواهم اطمینان داشته باشم. بنابراین، اقدام به تهیه لیستی از ۱۰ فرد مطمئن با اعتماد به نفس که می‌شناختم کردم. با این کار پس از شناخت افراد اقدام به لیستی از بارزترین خصوصیات هرکدام آنها کردم. پس با این کار و تقویت ویژگی‌های مورد نظر خود را به سطح بعدی رساندم، همان سطحی که مد نظر داشتم. این باعث شد که من تصمیم به نوشتن این مطلب کنم تا بتوانید در صورت تمایل شما هم دسترسی کامل به لیستی جامع و متشکل از واضح‌ترین صفات افراد با اعتماد به نفس داشته باشید.

برای داشتن اعتماد به نفس بالا باید ابتدا ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس را بدانید
برای داشتن اعتماد به نفس بالا باید ابتدا ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس را بدانید

۱٫ آرامش خود را به نمایش می‌گذارند

کسی که با اعتماد به نفس باشد در هر زمانی حتی بدترین نوع، احساست خود را در کنترل دارد و به جای انتخاب احساسات عقل خود را در اولویت قرار می‌دهند. همین مورد است که باعث می‌شود آنها تنها کسانی باشند که در مقابل حملات استرس و اضطراب ناگهانی در امان باشند. این افراد اگر هم دچار استرس و وحشت شوند، مطمئنا جزو آخرین نفراتی هستند که به نوعی محدودی تحملشان شکسته می‌شود. زیرا آنها به جای تسلیم شدن سعی و تلاش می‌کنند تا خود را از رویداد مورد نظر بیرون بکشند. افراد با اعتماد به نفس بالا به گونه‌ای هستند که گویی بحران مورد نظر را بارها پشت سر گذاشته‌اند. آنها معمولا برای مدیریت موقعیتی که دارند از خود سوال می‌کنند: “فردی با اعتماد به نفس بالا چگونه با چنین مشکلی برخورد می‌کند؟” بنابراین باعث حفظ خونسردی، آرامش و حواس جمعی در آنها می‌شود.

۲٫ به آسانی آزرده نمی‌شوند

به قول معروف این افراد دارای دل بزرگی هستند و خیلی زود ناراحت نمی‌شوند. این افراد می‌دانند، که فقط خود تعیین می‌کنند چه شخصیتی داشته باشند. آنها به توهین و اظهاراتی که با تصویر خود موافق نیستند توجه نکرده و آن را نادیده می‌گیرند. افراد با اعتماد به نفس بالا به خوبی درک می‌کنند که اگر در چنین مواقعی حالت دفاعی داشته باشند چیزی جز از بین رفتن ذخایر و انرژی ذهنی نصیبشان نخواهد شد. آنها با خود می‌گویند:”چرا یک لبخند زیبا را خراب کنم؟”

۳٫ با اقتدار صحبت می‌کنند

اقتدار با دانش و تجربه همراه است و همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، دانش یکی از پایه‌های اصلی اعتماد به نفس است. این افراد می‌دانند که چه چیزی را می‌دانند و چه چیزی را نه. به همین دلیل است که آنها بدون هیچ ترس و تردیدی با اطمینان کامل به هر مکالمه‌ای که بخواهند نزدیک می‌شوند. بنابراین باعث می‌شود از همان لحظه شروع تا آخر صدای محکم داشته باشند، و به نوعی با توجه به تحقیقات انجام شده محکم صحبت کردن از مهمترین‌های موجود است تا بتوانید تاثیر روی دیگران را در داشته باشید و فردی با اقتدار به نظر برسید.

کسی که دارای اعتماد به نفس باشد صحبت‌هایش را با اقتدار داشته و به آسانی ناراحت نمی‌شود
کسی که دارای اعتماد به نفس باشد صحبت‌هایش را با اقتدار داشته و به آسانی ناراحت نمی‌شود

۴٫ از موفقیت دیگران خوشحال می‌شوند

از آنجا که افراد با اعتماد به نفس بالا جای خود را در زندگی می‌دانند، از موفقیت و پیشرفت دیگران ناراحت نمی‌شوند. در عوض، آنها دیگران را تشویق به بالاتر رفتن کرده و هرگز برای پیشرفت خود فرصت کس دیگری را نمی‌دزدند. ای که افراد با اعتماد به نفس اهل رقابت هستند صحیح است، ولی آنها هیچ وقت حس حسادت را در خود ندارند. آنها انگیزه دادن به افراد را به خوبی بلدند و همیشه سعی در کمک به دیگران را دارند. شما هیچ وقت نمی‌توانید فردی با اعتماد به نفس را بیابید که بخواهد فرصت پیشرفت فرد دیگری را خراب کند.

۵٫ آنها تعیین کننده هستند

یکی از بزرگترین سوخت‌های تعلل و در نتیجه عدم موفقیت، بی احتیاطی است. افراد با اعتماد به نفس بالا با روش‌های تصمیم‌گیری آشنا و مهارت آن را دارند. به عنوان مثال، وقتی سوالاتی از قبیل “کی باید شروع کنم؟” و “چه موقع باید نزدیک شوم؟” را با خود دارید، یعنی شما دوست ندارید شروع کنید و هرگز دست به کار نخواهید شد. برای جلوگیری از هرگز، افراد با اعتماد به نفس از ابتدا تصمیم می‌گیرند انتخاب کنند، بنابراین، از این طریق چرخه تصمیم‌گیری را با قاطعیت به حرکت در می‌آورند. هر انتخابی داشته باشید بیشتر از دو حالت ندارد. یا اینکه به موفقیت دست پیدا می‌کنید، یا نه شکست می‌خورید و در عوض با تجربه بدست آمده اعتماد به نفس خود را تقویت و برای حرکت دوباره دست به کار می‌شوید. پس، با افزایش اعتماد به نفس در خود انتخاب راحت‌تر شده و شما نیز قاطع‌تر می شوید.

۶٫ روی نقاط قوت خود تمرکز می‌کنند

راهی مطمئن برای جلب و افزایش اعتماد به نفس در خود این است که تمرکز خود را از روی نقاط ضعف برداشته و روی نقاط قوت بگذارید. اما متاسفانه، ذهن انسان تمایل عجیبی به این دارد که روی نقاط ضعف توجه داشته باشد. یکی از راه‌هایی که افراد با اعتماد به نفس بالا برای مقابله با این کار انجام می‌دهند، این است که لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنند تا هر بار که روحیه خود را ضعیف می‌بینند با نگاه کردن به آن انرژی بگیرند.

ار راه های خوب تقویت اعتماد به نفس بر داشتن تمرکز از روی نقاط ضعف به نقاط قوت است
ار راه های خوب تقویت اعتماد به نفس بر داشتن تمرکز از روی نقاط ضعف به نقاط قوت است

۷٫ آنها برای انجام کارها پیش قدم می‌شوند

اینکه برای انجام کارها بخواهید پیش قدم شوید همیشه از اعتماد به نفس سرچشمه نمی‌گیرد، اما این عمل باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود. اگر پیش قدم شوید و از کارها فرار نکنید و در عوض آنها را انجام دهید باعث می‌شود در طول راه بتوانید نقطه ضعف‌های خود را ببینید و به دنبال راه حلی برای از بین بردن آنها و جایگزینی با نقاط قوت شوید. همین باعث می‌شود تا کنترل خود را در دست داشته باشید. پس نباید بر این باور باشد که افراد با اعتماد به نفس بالا به صورت تصادفا خودآگاه هستند. شما هم اگر می‌خواهید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، کارها را شروع و پیش قدم باشید. از همه مهمتر، بهترین مورد شروع با کاری کوچک است.

۸٫ وضعیت بدنی را در کنترل دارند

یک وضعیت بدنی بسته و دفاعی می‌گوید: “من از اهداف شما اطمینان ندارم، لطفا نزدیک نشوید”. در حالی که برعکس افرادی با حالت بدنی گشاده و پذیرا این پیام را می‌رسانند “من اعتقاد دارم شما نمی‌توانید به من صدمه بزنید، پس خوش آمدید” به همین دلیل است که مردم در حضور افراد با اعتماد به نفس احساس راحتی دارند و حالت دفاعی به خود نمی‌گیرند. پس با توجه به تاثیر زبان بدن در اعتماد به نفس به نکات زیر گرچه کامل نیست توجه فرمایید.

  • هنگام صحبت با افراد، گاه به گاه کف دست خود را نشان دهید.
  • با افرادی که با آنها صحبت می کنید تماس چشمی حفظ کنید.
  • هنگام جلسات از حالت دفاعی خودداری کنید.
  • لبخند بر لب داشته و ارتباط چشمی داشته باشید.

۹٫ با محبت و فروتن هستند

جهت عشق ورزیدن باید فرد را همان گونه که هست پذیرفت. زیرا ارزش‌ها نسبی هستند. کسی که اعتماد به نفس بالایی دارد می‌داند چگونه خود را آنگونه که هست دوست داشته و بپذیرد. تکیه دادن به همین موارد است که باعث کمال آنها می‌شود. آنها آغوششان را روی دیگران باز و پذیرای دیگران هستند و همیشه لبخند خود را روی لب حفظ می‌کنند. افراد با اعتماد به نفس چنان فروتن هستند که اجازه می‌دهند، روز همانی باشد که انتظارش را دارید نه روز شما.

فرد با اعتماد به نفس بر اینکه چگونه خود را دوست داشته و بپذیرد آگاه است و این باعث کمال می‌شود
فرد با اعتماد به نفس بر اینکه چگونه خود را دوست داشته و بپذیرد آگاه است و این باعث کمال می‌شود

۱۰٫ هرگز دست از یادگیری بر نمی‌دارند

بگذارید یک بار دیگر بگوییم که، دانش موجب اعتماد به نفس و جهل باعث تردید می‌شود. آنها برای تقویت اعتماد به نفسی که بسیار برایش زحمت کشیده‌اند، به یادگیری ادامه می‌دهند. اما یادگیری دارای مزایای دیگری برای افراد با اعتماد به نفس است: به آنها کمک می‌کند دیگران را بهتر درک کنند، خود را بهتر درک کنند و درک بهتری از زندگی داشته باشند. مهمتر از همه، هرچه بیشتر یاد بگیرند، دیگران را کم‌تر قضاوت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =