انگیزه‌‌‌هایی که امکان دستیابی به رویاها را ممکن می‌سازد

انگیزه‌‌‌هایی که امکان دستیابی به رویاها را ممکن می‌سازد

همان چیزی که هیچ کسی در هنگام شروع کاری برای رسیدن به رویاهایتان به شما نمی‌گوید این است که انگیزه و انگیزه داشتن کلید رسیدن به موفقیت است. بدون ایجاد انگیزه سوختی برای آتش خود نخواهید داشت. حرکتی برای رسیدن به هر آنچه تا کنون خواسته‌اید ندارید و و هیچ دلیلی برای پیشرفت به جلو وجود نخواهد داشت. به عبارت دیگر انگیزه همان چیزی است که شما را به انجام بهترین تلاش در مدرسه، محل کار و زندگی و …. تشویق می‌کند و تا زمان نرسیدن به هدف باز نخواهید ایستاد. چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟ بهتر است بدانید همه انگیزه دارند، اما نه همیشه و همین دلیل عدم موفقیت بسیاری از ما است. شناخت و درک تفاوت‌ها در انگیزه‌ها بسیار مهم است و مهمتر از همه، موارد مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد انگیزه می‌شود. همه در یک مقطع یا زمان از زندگی خود دارای انگیزه هستند. مشکل این است که بسیاری از افراد اغلب به اندازه کافی و به طولانی انگیزه ندارند. در نتیجه، آنها به جای استفاده و کمک به زندگی خود، آنها را از زندگی می‌گیرند. تفاوت بین گیرندگان و دریافت کنندگان این است که هر چند وقت یکبار برای انجام کاری انگیزه پیدا می کنند.

چه انگیزه‌های می‌تواند ما را برای رسیدن به رویا یاری کند؟

پژوهشگران مدیران موفق را مورد مطالعه قرار دادند و خصوصیاتی را که همه آنها به صورت مشترک داشتند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. موفقیت آنها در درجه اول به خاطر باهوش بودن و استعداد نبود. انرژی آنها بود که باعث موفقیت می‌شد. در زمان خسته و بی تحرک بودن داشتن نقاط قوت دیگر اثر و فایده‌ای ندارد. افرادی که کم انرژی هستند، تمایل به دستیابی هیچ کاری ندارند. بنابراین دانستن اینکه چه چیزی باعث ایجاد انگیزه می شود می‌تواند برای موفقیت بسیار مهم باشد. پس، اگر دنبال دستیابی به اهداف خود هستید و به کمک نیاز دارید، در مورد چگونگی انگیزه‌ها و امکان دستیابی به رویاهای خود در ادامه همراه ما باشید.

تنها با انگیزه داشتن می‌توان به موفقیت رسید
تنها با انگیزه داشتن می‌توان به موفقیت رسید

دو دسته اصلی انگیزه

انگیزه‌ها مختلف بوده و در دو دسته اصلی قرار می‌گیرند. ما پیش از شروع به صورت جزئی‌تر نمونه‌های انگیزش را بررسی خواهیم کرد.

انگیزه ذاتی: نوعی انگیزه است که در آن فرد از انگیزه‌های درونی تحریک می‌شود. به عنوان مثال، بیایید بگوییم شخصی به نام باب خود را هدف قرار داده است تا برای سلامتی خود وزنش را کم کند. دلیل او برای طی کردن تناسب اندام بهبود سلامتی است تا از ظاهرش احساس خوبی داشته باشد. پس، از آنجا که تمایل باب به تغییر از درون می‌آید، انگیزه او ذاتی است.

انگیزه بیرونی: از طرف دیگر انگیزه بیرونی نوعی انگیزه است که در آن فرد با انگیزه‌های بیرونی تحریک می‌شود. مثال، بیایید بگوییم که باب پایین آوردن وزنش را به خاطر این می‌خواهد تا بتواند نظر همسرش را برای لاغر شدن و بهبود وضعیت بدنی جلب کند. از آنجا که این فشار از بیرون وارد می‌شود این مورد انگیزه بیرونی است.

همه انگیزه‌ها در یکی از دو دسته بالا قرار می‌گیرند. اکنون که ما این نوع انگیزه‌ها را به صورت مختصر پوشش دادیم و نمونه‌هایی از آن را برای شما آورده‌ایم، در ادامه اشکال جزئی از انگیزه‌ها را که قادر هستند تاثیر بزرگی در زندگی شما بگذارند را قراردادیم تا بتوانید با استفاده از آنها به جذب انرژی مثبت در طول روز پرداخته و به هدف خود با انرژی دست پیدا کنید.

۱٫ انگیزش مبتنی بر پاداش

این نوع انگیزه با اشکال مختلف پاداش چه مالی و چه غیر مالی همراه است. اینکه در پایان کار و یا در رسیدن به هدف پاداشی در نظر داشته باشید باعث تحریک افراد زیادی می‌شود. بنابراین افراد بسیار خوشحال خواهند شد تا بتوانند هر آنچه را که وعده داده شده است دریافت کنند. این را بدانید که هرچه پاداش بهتر باشد، انگیزه قوی‌تر خواهد بود!

جهت تحریک و رسیدن به موفقیت می‌توانید برای خود پاداش در نظر بگیرید
جهت تحریک و رسیدن به موفقیت می‌توانید برای خود پاداش در نظر بگیرید

۲٫ انگیزه مبتنی بر ترس

کلمه “ترس” معنای منفی سنگینی دارد اما وقتی صحبت از انگیزه می‌شود. این مورد زمانی ایجاد می‌شود که شما به نظر افراد و یا فردی بسیار اهمیت می‌دهید تا به موفقیت خود دست پیدا کنید. بنابراین انگیزه‌ای برای خود ایجاد می‌کنید که ریشه در ترس دارد و این ترس به شما کمک می‌کند تا بینش خود را انجام دهید و در مقابل کسانی که از هدف شما آگاه هستند، ناکام نشوید. انگیزه مبتنی بر ترس بسیار قدرتمند است تا زمانی که ترس به اندازه کافی قوی باشد تا مانع ترک شما شود. مثلا شما دانشجو هستید و ترس دارید که مبادا در مقابل دیگر افراد کم بیاورید و یا مشروط شوید.

۳٫ انگیزه مبتنی بر موفقیت

رسیدن به ارتقای شغلی و نقش‌های مختلف در طول مشاغل و سایر زمینه‌های زندگی برای ما بسیار مهم است. افرادی که دائما برای بدست آوردن این سمت‌ها و کسب عناوین برای خود ترغیب می‌شوند، معمولا با انگیزه مبتنی بر پیشرفت دست و پنجه نرم می‌کنند. ما بسیار علاقه مندیم تا مهارت‌هایمان را تقویت کرده و با این‌حال اعتبار و شایستگی‌های خود را نیز در مقابل خود و هم دیگران بهبود دهیم و این برای موفقیت در انسان وجود دارد.

افرادی که نیاز به پیشرفت در زندگی حرفه‌ای خود دارند، انگیزه مبتنی بر موفقیت را بسیار مفید می‌دانند.

انگیزه مبتنی بر موفقیت برای پیشرفت در زندگی گزینه عالی است
انگیزه مبتنی بر موفقیت برای پیشرفت در زندگی گزینه عالی است

۴٫ انگیزه مبتنی بر قدرت

انگیزه مبتنی بر قدرت ممکن است به شکل میل به کنترل کردن دیگران نشان داده شود. همه ما انسان‌ها به دنبال انتخاب در زندگی خود هستیم و می‌خواهیم هم حال و هم آینده زندگی خود را تعیین کنیم. برخی از ما دوست داریم با قدرت دیگران را کنترل کنیم و این می‌تواند بیش از حد و آسیب‌پذیر نیز باشد. ولی، در برخی موارد میل به قدرت تنها برای تاثیر گذاشتن بر دیگران است. یعنی می‌خواهیم افراد با توجه به میل و زمانبندی که داریم رفتار کنند.

اگرچه به نظر می‌رسد چیز بدی باشد، اما انگیزه مبتنی بر قدرت برای کسانی که مایل به تغییر جهان پیرامون خود هستند بر اساس دید شخصی بسیار عالی است. اگر به دنبال ایجاد تغییر هستید، انگیزه مبتنی بر قدرت ممکن است راهی برای پیشبرد شما باشد تا به موفقیت در زندگی و کسب و کار خود دست پیدا کنید.

۵٫ انگیزه وابستگی

اغلب افراد به دنبال کسی هستند که راه موفقیت را به آنها نشان دهد و همین در واقع می‌تواند به عنوان انگیزه وابستگی باشد. کسانی که از انگیزه وابستگی به عنوان نیروی محرکه جهت تحقق اهداف خود استفاده می‌کنند ، وقتی در موقعیت‌های قدرتمند و عالی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند شکوفا می‌شوند.

آنها همچنین وقتی این افراد از کارهایی که انجام می دهند و همچنین دستاوردهای خود تعریف می‌کنند، شکوفا می‌شوند. انگیزه وابستگی نیرو بزرگی برای کمک به شما در دستیابی به اهداف اجتماعی و پیشرفت در جهان است.

۶٫ انگیزه شایستگی

آیا همیشه خواسته‌اید در هر کاری که انجام می‌دهید بهترین باشید؟ آیا یکی از اهداف شما یادگیری چگونگی انجام کار بهتر یا بهتر شدن در سرگرمی شماست؟ اگر چنین است پس، ممکن است شما به انگیزه شایستگی نیاز داشته باشید.

انگیزه شایستگی نوعی انگیزه است که به دیگران کمک می‌کند تا در یک منطقه خاص به جلو پیش بروند و شایسته‌تر شوند. این نوع انگیزه به ویژه هنگام یادگیری مهارت‌های جدید و کشف راه‌های پیرامون موانعی که فرد در مناطق مختلف زندگی با آن روبرو است، بسیار مفید است.

شناخت و درک تفاوت‌ها در انگیزه‌ها در موفقیت تاثیر گذار است
شناخت و درک تفاوت‌ها در انگیزه‌ها در موفقیت تاثیر گذار است

۷٫ انگیزه نگرش

مسئله نگرش، دیدگاه‌‌ها و عقاید ما موضوعی است که بسیار با آن روبرو هستیم. این مورد می‌تواند در مسیری که ما در آن حرکت می‌کنیم به یک مسئله تبدیل شود، تا جایی که خوشبختی و رویاهای خود را از دست دهیم. برای کسانی از شما که به دلیل نگرش از دست دادن زندگی خود گم می شوید، انگیزه نگرش بسیار عالی است تا بهبودی پیدا کنید و به درستی پیش بروید.

انگیزه نگرش نوعی انگیزه است که به سمت کسانی می‌آید که به شدت می‌خواهند شیوه دیدن دنیای پیرامون و راهی که خود می‌بینند را تغییر دهند. اگر می‌خواهید به آرزوهای خود برسید، انگیزه نگرش کاملا حیاتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =