بهبود مهارت های مدیریتی

بهبود مهارت های مدیریتی

مدیریت یکی از مهمترین مواردی می باشد که باید برای رسیدن به موفقیت آن را به بهترین نحو ممکن انجام داد. اولا، هر کسی برای مدیر شدن مناسب نیست و باید تجربه و مهارت کافی را داشته باشد. مثلا، اگر کسی در قسمت بازاریابی بتواند بیشترین فروشها را داشته باشید بر این دلیل نمی باشد که میتوان آن را مدیر قسمت بازاریابی و فروش کرد.

هر کسی دوست دارد تا به مدیر قوی و کارآمد تبدیل شود تا بتواند بهترین تلاش خود را برای رسیدن به موفقیت کسب و کار انجام دهد. اما این خواسته بدون داشتن ویژگی های خاص غیر قابل دست یافتنی است و صفاتی برای تبدیل شدن به رهبری قدرتمند را باید داشت. لازم به ذکر است که این ویژگی ها ذاتی نیستند و هر کسی میتواند آنها را یاد بگیرد. شاید الان برخی از شما به این فکر بیافتید که مدیریت قوی یعنی بد اخلاق بودن و یا اینکه از آی کیوی بالا برخوردار بودن است. اما، اینها دلیل مناسبی نیست و به طوری میتوان گفت مدیر قدرتمند باید دارای پشتکار بالا برای تکیه دادن کارمندان بر او و احساس امنیت کردن می باشد. همچنین مدیر باید قدرت تصمیم گیری را در حین مشکلات داشته باشد.

چه مواردی یک رهبر خوب را می سازد؟

آنچه باعث ایجاد یک رهبری خوب می شود، استفاده از مهارت های مدیریتی مؤثر مانند هزینه کردن ۵۰ درصد یا بیشتر از وقت خود جهت گوش دادن است. رهبران بزرگ درک می کنند و می دانند که از بهترین ویژگی های رهبری، گوش دادن به دیگران با توجه کامل است. اگر شما مدیر هستید بهتر است از خود این سوال را بپرسید. آخرین باری که واقعا به یکی از کارمندان خود با دقت گوش دادید کی بود؟ آیا می توانید به یاد بیاورید که آخرین بار به فردی گوش دادید که هیچ مزاحمتی مانند تماس تلفنی و یا بازدید کننده داشته باشید.

در حقیقت آن دسته از مدیرانی که به اندازه کافی باهوش هستند، وقت زیادی را نسبت به کسانی که سخنرانی می کنند، برای پرسش و پاسخ خالی می گذارند. علاوه بر این مدیرانی که گفتگو با تیم را از مهمترین ها می دانند نیز در صدر جدول قرار می گیرند.

یکی از بهترین سنجش های مدیران مبتنی بر باز خوردی است که از بهترین افراد دریافت می کنند. معمولا افرادی که به مدیران اعتماد دارند و می دانند که به آنها گوش می دهند، بهترین امتیازات را به مدیران می دهند.

تبدیل شدن به یک رهبر خوب
تبدیل شدن به یک رهبر خوب

اساسی ترین ویژگی های رهبری

صداقت شاید با ارزش ترین و مورد احترام ترین کیفیت رهبری و یکی از مهمترین مهارتهای مدیریتی باشد که برای دستیابی به آن نیاز دارید. با دادن وعده هایی به افراد و سپس، انجام دادن به موقع شما به تیم خود اعتماد را هدیه می دهید.

آیا شما شجاعت این را دارید تا برای کارها و تصمیماتی که به آنها اعتقاد دارید سخنرانی کنید؟

آیا شما شجاعت باقی ماندن در پست مدیریت را دارید زمانی که اوضاع سفت و سخت می شود و به نوعی نتیجه نامشخص است؟

آنچه باعث ساختن یک رهبری خوب می شود، توانایی حفظ آرامش و کنترل است ، به خصوص زمانی که همه افراد این سوال را دارند که آیا این کار و تصمیم درست است یا نه اشتباه است.

وقتی شما از اعتماد به نفس بالایی بر خوردار هستید و به تصمیمات اطرافیان اعتماد می کنید، مطمئنا همان احساسات و نگرش ها را در دیگران القا می کنید.

رهبران چیزی را در درون خود دارند که”صبر و شهامت” نام دارد. زیرا همیشه به نوعی زمانی عدم قطعیت وجود دارد که هیچ‌کس نمی‌داند آیا این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز خواهد بود یا خیر.
برای اینکه یک رهبر موفق باشید، باید تلاش کنید این خصوصیت اساسی رهبری را داشته باشید. اگر در حرفه خود بارها با این احساس زندگی کرده اید ، پس برای مدیر شدن، خوب و آماده هستید.

ویژگی های رهبری موفق
ویژگی های رهبری موفق

مواردی برای داشتن مدیریت خوب

برای اینکه به عنوان یک رهبر موفق شناخته شوید، به ترکیباتی از شخصیت و شایستگی نیاز دارید. شما باید یک فرد با صداقت باشید. کسی که به آن‌ اعتماد دارند و مایل هستند از آن پیروی کنند.

برای قابل‌ اعتماد بودن در کار باید قابل اعتماد باشید. شما باید به خود، شرکت ، محصولات و خدمات و افراد ایمان داشته باشید.

شما باید باور داشته باشید که از هر طریقی محصولی عالی یا خدماتی عالی ارائه می دهید ، کالایی که باعث تغییر در زندگی مشتریان می شود.

شما باید به عنوان مثال، رهبری کنید و مهارتهای مدیریتی را به دست آورید که برای دیگران الهام بخش باشد تا در پروژه هیجان انگیز ساختن یک شرکت بزرگ به شما ملحق شوند. در عین حال، شما باید در توانایی ها و کارکردهای مهم رهبری بسیار عالی باشید و خود را در مسیر پیشرفت مداوم در طول حرفه خود قرار دهید.

جف بزوس، بنیانگذار آمازون می گوید: “شما نیاز به فروتنی دارید تا به خود یادآوری کنید که باید در هر کاری که انجام می دهید بهتر شوید.”

به خودتان ایمان داشته باشید

به عنوان یک رهبر خود ساخته و قدرتمند، شما باور نمی‌کنید که کامل هستید. با این حال، باید به خودتان ایمان داشته باشید و مطمئن شوید که آنچه برای موفقیت لازم است را دارید و می‌توانید بهتر شوید. شما همیشه به دنبال راه‌هایی جدید برای توسعه ویژگی‌های رهبری خود و بردن بازی تان به سطح بعدی هستید.

رهبر موفق
رهبر موفق

اشتیاق

دوست داشتن کاری که انجام می دهید بسیار مهم است و حتما تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده است که چنین کاری را انجام دهید و دوست داشته باشید، که این کار دوباره تکرار شود و از انجام دادنش سیر نشوید. در این موارد حتی شما می توانید به صورت ذاتی انواع ایده ها و تفکرات مختلفی را برای راه هایی جهت بهتر شدن داشته باشید.

شما باید این کارها را به صورتی انجام دهید که دوست نداشته باشید دست از تلاش و ادامه دادن بردارید تا اینکه شما را از پای درآورد. در این موارد تنها چیزی که شما دوست دارید در حین اشتیاق انجام دهید موفقیت نیست بلکه ادامه دادن مارها به صورت عالی می باشد زیرا کارتان را دوست دارید و می خواهید برای کارها بعدی و بزرگتر بیشتر تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + سیزده =