تاکتیک‌هایی برای خواندن زبان بدن دیگران

تاکتیک‌هایی برای خواندن زبان بدن دیگران

برقراری ارتباط یکی از کارهای معمولی هر انسانی است که روزانه چه بزرگ و کوچک انجام می‌دهد. در این میان روابط تنها برای دوست و خانواده نیست و می‌تواند در مواردی منجر به موفقیت‌های بزرگی در حیطه مرگ و زندگی شود. شما باید تا می‌توانید برای رسیدن به موفقت تلاش خود را بکنید. اما این کار زمانی راحت‌تر خواهد بود که شما طرف قابل و مخاطبین خودتان را به خوبی بشناسید و بدانید واقعا چه منظوری دارند، این گونه خواهید توانست بهتر تصمیم و مکالمه و گفتگوی بهتری داشته باشید. در این میان یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد شناسایی حالات بدنی، چهره، دست و پا است. زیرا این اعضا از بدن توسط قسمت ناهشیار مغز کنترل می‌شوند و احساسات واقعی و درونی فرد را نشان می‌دهند.

شناسایی زبان بدن در دیگران

همه ما روزانه با بسیاری از افراد در حال مکالمه و روابط هستیم. اما، در اینجا چیزی مهم است که شاید کمتر کسی به آن توجه کند. این مورد چیزی نیست جز اینکه؛ هر چه را بر زبان می‌آوریم و می‌گوییم تنها نیمی از چیزی است که دیگران می‌شنوند. به گفته پروفسور آلبرت مهرابیان در دانشگاه کالیفرنیا، افراد در ارتباطات خود ۵۵ درصد پیام را با زبان بدن به فرد می‌رسانند. بهتر است بدانید که مطالعه زبان به سال‌های قبل و قدیمی بر می‌گردد. کسی که اولین نوشته‌های تحقیقاتی زبان بدن را نوشت چارلز دوارونی در سال ۱۸۷۲ بود. بنابراین، با گذشت یک قرن علم در زمینه درک معنای اجتماعی زبان بدن به پیشرفت قابل توجهی رسیده است و به همین دلیل این مقاله را به ان اختصاص داده‌ایم تا تاکتیک‌هایی برای خواندن زبان بدن دیگران را بشناسید و با استفاده از آن افراد را با شناخت بهتر در روابط خود دخیل کنید.

با شناسایی زبان بدن در دیگران خواهیم توانست پیام صحیح و بدون دروغ را دریافت کنیم
با شناسایی زبان بدن در دیگران خواهیم توانست پیام صحیح و بدون دروغ را دریافت کنیم

۱٫ شانه بالا انداختن

طبق گفته‌های باربارا پیز و آلن پیز، نویسندگان کتاب “زبان بدن” شانه بالا انداختن و جمع کردن آن یکی از موارد همگانی است. آنها می‌نویسند: “این مورد نشان می‌دهد شخص موردی را درک نمی‌کند یا نمی‌داند جریان از چه قرار است”.

آنها ادامه می دهند: “شانه بالا انداختن ژستی همگانی و جهانی است که سه بخش اصلی دارد.” “کف دست در معرض دید، شانه‌ها قوز کرده و آویزان، ابرو کمی بالا رفته هستند.

۲٫ کف دست‌ها باز برای نشانه صادق بودن

می‌دانید در دادگاه اگر کسی بخواهد قسم بخورد چگونه انجام می‌شود؟ فرد یک دست خود را روی کتاب آسمانی قرار داده و دست دیگر را در حالی که کف باز است به سمت قاضی بالا می‌آورد و هر چه را می‌گویند تکرار می‌کند.

پیز (Peases ) در کتاب خود می‌گوید، با توجه به تاریخ غرب کف دست باز نشانه از حقیقت، صداقت، وفاداری و تسلیم شدن است. زمانی کسی این کار را انجام می‌دهد می‌خواهد بگوید سلاحی ندارد و از طرف او چیزی شما را تهدید نمی‌کند.

۳٫ انگشت اشاره با دست بسته، برای نشان دادن تسلط است

یکی از موارد شایع در برقراری ارتباط با زبان بدن استفاده از انگشت اشاره است که با دستی مشت کرده به طرف مقابل نشانه می‌رود. در این حالت فرد می‌خواهد تلاش خود را برای مسلط بودن نشان دهد، هر چند که همیشه نتیجه قابل قبولی ندارد.

در کتاب زبان بدن آمده است که انگشت اشاره در حین مکالمه برای تسلیم شنونده به کار می‌رود. این مورد به صورت ناخودآگاه باعث ایجاد احساس منفی در فرد مقابل می‌شود. زیرا، این حرکت از حمله یک فرد برای مبارزه واقعی حتی تهاجمی‌تر است.

در زبان بدن دست‌ها یکی از اصلی‌ترین قسمت‌ها برای بیان مفهوم کلمات هستند
در زبان بدن دست‌ها یکی از اصلی‌ترین قسمت‌ها برای بیان مفهوم کلمات هستند

۴٫ کمبود چروک در دور چشم نشانه از لبخندی مصنوعی داشتن

لبخند موردی جهانی است که جهت برقراری ارتباط احساسی نشان داده می‌شود. اما لبخند واقعی که همان لبخند دوچن نامیده می‌شود را اگر از کسی بخواهیم به زور نمایش دهد غیر ممکن است. به همین دلیل است که در تمامی عکس‌های خانوادگی تمامی افراد خنده مصنوعی را نشان می‌دهند.

همه ما در اطراف چشم خود دارای خطوط ریزی هستم که به آن پنجه کلاغی می‌گویند. این خطوط (پنجه کلاغی) زمانی خود را نشان می‌دهند که دارای لبخندی واقعی باشیم. اما اگر لبخند مصنوعی باشد چروک‌های اطراف چشم دیده نمی‌شوند و همین باعث می‌شود طرف مقابل بداند ما سعی می‌کنیم به زور بخندیم.

۵٫ ابروهای بالا برده شده، اغلب نشانه ناراحتی است

سوزان کراس ویتبرن استاد دانشگاه ماساچوست می‌گوید، به همان روشی که در لبخند واقعی چین و چروک چشم دیده می‌شود، نگرانی، تعجب یا ترس باعث می‌شود ابروهای فرد بالا برود. یکی از نشانه‌ها و زبان بدن افراد دروغگو در حین تعریف کردن این است که ابروهای خود را بالا می‌برند. این یعنی چیزی که می‌گویند درست نیست. پس، اگر کسی از مدل موهایتان تعریف کرد که جذاب و زیبا شده است ولی ابروهای خود را بالا گرفته بود بدانید دروغ می‌گوید.

چشم‌ها در زبان بدن می‌توانند ترس، احساس علاقه، نفرت و صداقت را به طرف مقابل برسانند
چشم‌ها در زبان بدن می‌توانند ترس، احساس علاقه، نفرت و صداقت را به طرف مقابل برسانند

۶٫ صدای بالا و پایین شده و دارای لرزش، نشانه علاقه مندی است

فردی که با شما صحبت می‌کند و دارای لرزش صدا و بالا و پایین شده است احتمالا به چیزی و یا کسی علاقه‌مند است. پس اگر کسی در روبه روی شما است مواظب دامنه صدای خود باشید و نگزارید شما را که نمی‌خواهید متوجه شود نشان دهد.

تحقیقات نشان داده است: ” در هنگام ایجاد علاقه در شروع مکالمه زنان با آهنگین شدن صدا مواجه می‌شوند و در مردان به اندازه یک اکتاو صدا پایین می‌آید. پس بهتر است این موارد را رعایت و برای مکالمه خوب به دنبال راه‌هایی برای ارتقا مهارت گفتاری و فن بیان باشید.

۷٫ تقلید کردن از زبان بدن،نشانه مکالمه خوب

در زمان آیینه شدن زبان بدن بدانید همه چیز به خوبی پیش می‌رود. این مورد زمانی بیشتر اتفاق می‌افتد که دو نفر مدت زیادی با هم بوده‌اند و حرکات را همانند آینه یاد گرفته و تقلید می‌کنند. مثلا با دوست خود هستید و او پاهای خود را عوض و روی دیگری می‌اندازد، شما هم اینکار را می‌کنید. این عمل به صورت ناخودآگاه است و اصلا بد نیست، که می‌تواند از نکات عالی برای قدرت بیشتر از طریق زبان بدن باشد.
در این باره روانشناس باربارا فردریکسون می‌گوید؛ ” زمانی با کسی در رابطه هستید زمانی احساسات با هم گره خورد به صورت ناخودآگاه بعد مدتی رفتارهای یکدیگر را منعکس می‌کنید.

برای برقراری ارتباط با طرف مقابل و رسیدن به موفقیت زبان بدن را در طرف مقابل تقلید کنید
برای برقراری ارتباط با طرف مقابل و رسیدن به موفقیت زبان بدن را در طرف مقابل تقلید کنید

۸٫ تماس چشمی

تماس چشمی می‌تواند طولانی و یا نه معمولی باشد

تماس چشمی کوتاه: این مورد برای نشانه علاقه و احساس منفی است. رونالد ریگیو روانشناس سازمانی کالج کلارمونت مک کینا می‌گوید؛ تفسیر تحریک بستگی به طرفین درگیر و شرایط دارد. اگر فرد غریبه باشد و شما او را نشناسید تماس چشمی خوب نیست و می‌تواند منجر به ترس شود. با این حال، همین نگاه اگر از طرف شریک زندگیتان باشد می‌تواند تحریک کردن در رابطه جنس و علاقه را نشان دهد.

تماس چشمی طولانی: این مورد می‌تواند نشانه از دروغ و نداشتن صداقت باشد. از این گونه نگاه‌های نامفهوم دوری کنید. بعضی از دروغگوها به طور هدفمند نگاه خود را بیش از حد طولانی می‌کنند تا باعث ناراحتی فرد شوند و تحت تاثیر قرار گیرند.

امیدوارم مواد بالا بتوانند به شما در شناسایی افراد کلاهبردار و دروغگو و حتی افراد درستکار کمک کنند. شما خود نیز می‌توانید با شناسایی این موارد در خود و برطرف کردن دارای مکالمه و ارتباط موثری باشید و با توجه به تاثیر زبان بدن در اعتماد به نفس و رساندن مفهوم بهتر به مخاطب بهترین نتیجه‌ها را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =