تحقیقات بازار را چگونه انجام دهیم؟

اصول تحقیقات بازار

تحقیقات بازار یکی از مهمترین نکاتی می باشد تا اگر شما در کسب و کار خود محصولی رو دارید، بتوانید برای آن مشتریانی را پیدا کرده و خدماتی مطابق با میل آنها برای محصول خود داشته باشید. این میتونه برای شما که خواهان موفقیت بیشتر در کسب و کار هستید کمک کند.

تحقیقات بازاریابی می تواند به کسب و کار یک تصویر تازه از نوع محصولات و خدمات جدید بدهد. برای محصولات و خدمات تولید شده، تحقیق بازاریابی می تواند به شرکت ها بگوید که آیا آن ها نیازها و انتظارات مشتریان خود را برآورده می کنند یا خیر. با تحقیق و پاسخ به سوالات خاص، صاحبین کسب و کارهای کوچک می توانند بفهمند که آیا آن ها باید طراحی بسته بندی خود را تغییر دهند یا روش های تحویل آن ها را تغییر دهند. حتی آیا آن ها باید خدمات اضافی را مد نظر قرار دهند یا خیر.

چگونه اصول تحقیقات بازار را انجام دهید

عدم انجام تحقیقات بازار قبل از شروع یک کسب و کار یا در طی این عملیات مانند رانندگی اتومبیلی از تهران به شمال بدون نقشه یا علائم خیابانی است. شما می دانید که چه مسیری را برای سفر  طی کنید. یک برنامه تحقیق بازار خوب نشان می دهد که کجا و چه کسی مشتریان شما هستند. همچنین به شما خواهد گفت که آن ها به احتمال زیاد  مایل به خرید کالاهای خود و یا استفاده از خدمات شما هستند.

زمانی که تحقیقات بازاریابی را انجام می دهید، می توانید از نتایج برای ایجاد یک برنامه کسب و کار و بازاریابی، یا اندازه گیری موفقیت برنامه فعلی خود استفاده کنید. به چه دلیل مهم است که سوالات را به روش درست از افراد مناسب بپرسید؟ تحقیق بازار اگر به روش صحیح انجام نشود، می تواند یک کسب و کار را در جهت غلط هدایت کند. در اینجا توسط سایت کاریزما برخی از اصول تحقیق بازار که می توانند به شما کمک کنند شروع کنید و برخی از اشتباهاتی که باید از آن ها اجتناب کنید آورده شده است.

تحقیقات بازار
تحقیقات بازار

انواع تحقیقات بازار

تحقیقات اولیه: هدف تحقیق اولیه جمع آوری داده ها از تجزیه و تحلیل فروش فعلی و اثربخشی شیوه های فعلی است. تحقیق اولیه همچنین برنامه های رقبا را در نظر می گیرد و اطلاعاتی درباره رقیب تان به شما می دهد.

جمع آوری تحقیقات اولیه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مصاحبه (یا با تلفن یا چهره به چهره)
 • نظرسنجی (آنلاین یا پست الکترونیکی)
 • پرسشنامه (آنلاین یا پست الکترونیکی)
 • گروهای تمرکز، نمونه گیری از مشتریان احتمالی یا مشتریان را جمع آوری کرده و بازخورد مستقیم آن ها را دریافت می کند.

برخی سوالات مهم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • زمانی که این محصول یا سرویس را بخرید، چه عواملی را مد نظر قرار می دهید؟
 • در حال حاضر چه چیزی در مورد محصولات و یا خدمات فعلی در بازار را دوست دارید؟
 • برای بهبود چه حوزه هایی را پیشنهاد می کنید؟
 • قیمت مناسب برای یک محصول یا خدمات چه مقدار است؟

تحقیقات ثانویه: هدف تحقیق ثانویه، تجزیه و تحلیل داده ها است که قبلا منتشر شده است. با اطلاعات ثانویه، شما می توانید رقبا را شناسایی کنید، معیارها را مشخص کنید و بخش های هدف را شناسایی کنید. بخش های شما افرادی هستند که به افراد جمعیتی هدفمند شما که یک سبک زندگی خاص دارند و یا الگوهای رفتاری خاصی را نشان می دهند و یا در گروه سنی از پیش تعیین شده قرار می گیرند، قرار دارند.

جمع آوری داده ها

هیچ کسب و کار کوچکی نمی تواند بدون درک مشتریان، محصولات و خدمات آن و بازار به طور کلی موفق شود. رقابت اغلب سخت است، و فعالیت بدون انجام تحقیقات بازار می تواند به رقبا یک امتیاز نسبت به شما بدهد.

دو دسته از مجموعه داده ها وجود دارد: کمی و کیفی. روش های کمی از تجزیه و تحلیل ریاضی استفاده می کنند و به یک اندازه نمونه بزرگ نیاز دارند. نتایج این اطلاعات بر تفاوت های آماری معنی داری تاثیر می گذارد. یک مکان برای پیدا کردن نتایج کمی در صورت داشتن یک وب سایت در تجزیه و تحلیل وب شما (در مجموعه ابزارهای Google ) است. این اطلاعات می تواند به شما کمک کند چیزهای زیادی را مشخص کنید، مانند جایی که مشتریان شما از آن جا منشا می گیرند، چه مدت بازدیدکنندگان در سایت شما ماندنی هستند و از کدام صفحه خارج می شوند.

روش های کیفی به شما کمک می کند تا روش های کمی تحقیقات بازار خود را توسعه داده و دقیق تر کنید. آنها می توانند به صاحبان کسب و کار کمک کنند مشکلات را حل کنند و اغلب از روش های مصاحبه برای شناخت نظرات، ارزش ها و باورهای مشتریان استفاده می کنند. با تحقیق کیفی، اندازه نمونه معمولا کوچک است.

بسیاری از صاحبان کسب و کار جدید، اغلب برای زمان و پول، ممکن است کلید های میانبر را بردارند که بعدا می تواند باعث عقب نشینی شود. در اینجا سه مشکل وجود دارد که باید از آن اجتناب کنید، تا به شما در تبدیل شدن به کارآفرینی تاثیر گذار کمک کند.

اشتبا هات رایج در تحقیقات بازار
اشتبا هات رایج در تحقیقات بازار

اشتبا هات رایج در تحقیقات بازار

 1. استفاده از تحقیقات بازار ثانویه. تکیه بر کار منتشر شده افراد دیگر، تصویر کاملی را به شما نمی دهد. البته این می تواند مکان خوبی برای شروع باشد، اما اطلاعاتی که از تحقیقات ثانویه دریافت می کنید می تواند منسوخ شود. شما می توانید عوامل دیگری را که مربوط به کسب و کار شما هستند را از دست بدهید.
 2. استفاده از تنها منابع وب. زمانی که از موتورهای جستجوی متداول برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کنید، تنها داده هایی را دریافت می کنید که برای همه در دسترس هستند و ممکن است به طور کامل دقیق نباشد. برای انجام جستجوهای عمیق تر در هنگام ماندن در محدوده بودجه، از منابع کتابخانه محلی خود، محوطه دانشکده یا مرکز تجاری کوچک استفاده کنید.
 3. فقط افرادی را که میشناسید را بررسی کنید. صاحبین کسب و کارهای کوچک گاهی تنها با اعضای خانواده و همکاران نزدیک خود هنگام انجام تحقیق مصاحبه می کنند اما دوستان و خانواده اغلب بهترین موضوعات تحقیقی نیستند. برای دریافت اطلاعات مفید و دقیق، باید با مشتریان واقعی در مورد نیازها، خواسته ها و انتظارات صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفت =