ترس‌هایی که شما را از دستیابی به رویاها دور می‌کند

ترس‌هايي که شما را از دستيابي به روياها دور مي‌کند

در راه رسیدن به بسیاری از موارد ممکن است مشکلاتی مختلف وجود داشته باشد که شما را از رسیدن به آن باز دارد و این در هر کسی وجود دارد. چون انسان دارای اهداف و رویاهای مختلفی است و روزانه بر آنها افزوده می‌شود. یکی از موارد مهم و بسیار تاثیرگذار ترس است. این واقعا بسیار آزار دهنده است. زیرا شما نمی‌توانید آن را ببینید و با آن مبارزه کنید. ترس موردی ناپسند و استرس‌آور است که می‌توانید به موفقیت شما یا حتی درک شما از آن آسیب برساند. از همه مهتر بسیاری از آنها در زندگی ما کاملا خودکار وجود دارند. تازگی‌ها یک مشتری جوان کارآفرین از من پرسید: “چگونه مردم می‌توانند ترس از موفقیت داشته باشند؟” این باید گنگ‌ترین چیزی باشد که تاکنون از آن شنیده‌ام. زیرا موفقیت بسیار جذاب است! بنابراین می‌خواهیم در ادامه به شما ترس‌هایی که می‌تواند در رسیدن به رویاها وجود داشته باشد را معرفی کنیم تا با شناسایی برطرف کنید.

با غلبه بر ترس‌های خود رویاها را ممکن سازیم

در حالی که بسیاری از ما در محیطی بزرگ می‌شویم که موفقیت‌های ما با شور و شوق، ستایش و تشویق افراد اطراف ما روبرو است. اما، این مورد برای همه اتفاق نمی‌افتد . همین می‌تواند در رسیدن ما به رویاها و موفقیت باعث ترس‌هایی شود. تا حالا از خود پرسیده‌اید که چرا می‌ترسید در کاری موفق شوید در حالی که اصلا شکست نخورده‌اید و یا چرا با یک بار شکست از آن می‌ترسید؟ چگونه می‌توان یاد گرفت که این دو ترس را در آغوش بگیرد؟ اول از همه باید بفهمید که بدست آوردن موفقیت بعد از شکست حتمی است. برای موفقیت باید بفهمید چه ترسی است که مانع موفقیت شما می‌شود.

با درآغوش کشیدن ترس‌ها می‌توان به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کرد
با درآغوش کشیدن ترس‌ها می‌توان به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کرد

۱٫ از شکست می ترسید.

حقیقت این است که هرچه رویاهای شما بزرگتر باشد، تحقق انتظارات دشوارتر خواهد بود. در نتیجه، برای جلوگیری از شکست و ناامیدی ترجیح می‌دهید آن را اصلا امتحان نکنید. همین باعث می‌شود تا به نوعی دست یافتن به موفقیت خود را عقب بیاندازید. بنابراین هرگز متوجه نخواهید شد با توانایی که دارید تا کجا می توانستید پیش بروید.

اصلا به ترس از شکست اجازه غلبه بر خود را ندهید. چرا؟ زیرا شروع نکردن و انتخاب هیچ راهی برای موفقیت پرهزینه‌تر خواهد بود و به ضرر شما است. همه در طول زندگی بارها به زمان‌هایی برخورد خواهیم کرد که اگر بتوانیم تصمیم به انجامش بگیریم به نوعی زندگیمان ۳۶۰ درجه تغییر خواهد کرد و این به غلبه بر ترس شما و شجاعتی که دارید بستگی دارد، تا آن را انجام دهید و یا نه برعکس با ترس دست رد به سینه آن بزنیم.

رسانه‌ها دوست دارند موفقیت‌های افراد بزرگ را یک شبه برجسته کنند. در حالی که، نباید فراموش کنیم هیچ موفقیت بزرگی یک شبه به دست نیامده است. افراد موفق قبل از دستیابی به چیزهای قابل توجه و بزرگ، با شکست‌ها و مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند.

بنابراین وقتی چیزی به روشی که شما می‌خواهید نتیجه نمی‌دهد، به جای اینکه آن را به عنوان یک شکست مشاهده کنید، آن را به عنوان یک درس مشاهده کنید. این فرصتی برای یادگیری و تجدید نظر در آینده است. از آنجا که دفعه دیگر چیزی را امتحان می‌کنید، یاد خواهید گرفت که چه کاری انجام ندهید.

۲٫ ممکن است فراتر از تصورات خود موفق باشید

شاید ترس از موفقیت را نشنیده و یا کمتر شنیده باشید. اما، ترس از موفقیت به همان اندازه ترس از شکست می‌تواند در افراد وجود داشته باشد. موفقیت می‌تواند به معنای تلاش برای بهبود روابط، پیشرفت و رشد شخصی یا یافتن مسیر شغلی شما باشد. هر موفقیتی که می‌خواهید روی آن متمرکز شوید، این واقعیت را قبول کنید که موفقیت با تغییر همراه است. زمانی که در راه موفقیت هستید برخی از موارد تغییر خواهد کرد. تغییر به دلیل عادت نداشتن شما، می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما همچنین بدان معنی است که شما در حال رشد هستید. شما نباید از ناراحت شدن در مسیر موفقیت احساس ترس و اضطراب را به خود راه دهید و به نوعی وحشت کنید. زیرا، این احساس ناراحتی و ترس اولین قدم یافتن راهی برای مدیریت آن است.

وقتی اولین بار وبلاگ خود را راه‌اندازی کردم، به طور همزمان احساس هیجان، انرژی و ناراحتی کردم. من تا حدی بخاطر ترس از شکست نگران بودم، و تا حد زیادی ترس از موفقیت داشتم. انواع سوال در ذهنم مطرح می‌شد:” اگر به یک سطح معینی از موفقیت رسیدم، چگونه می‌توانم با این موضوع برخورد کنم؟” “چه اتفاقی می‌افتد اگر کارهای زیادی برای انجام روی سرم خالی شود؟” ” آیا قادر به این کار هستم”

در واقع، من برای تمام این مشکلاتی که حتی هنوز وجود نداشت، بیش از حد برنامه‌ریزی می‌کردم. از منظر یک شخص بیرونی، تمام این سوالات ممکن است احمقانه به نظر برسند. اما از نظر من، آنها بسیار واقعی بودند و استرس غیرضروری ایجاد می‌کردند. بنابراین تصمیم گرفتم این نگرانی‌ها را با اذعان به دو چیز مدیریت کنم:

  • بله، نگرانی‌های من به طور بالقوه می‌توانند مسائلی باشد که در آینده باید با آنها روبرو شوم.
  • در حال حاضر، لازم نیست که به این مسائل رسیدگی کنم. وقتی زمانش فرا رسید، راهی برای غلبه بر این موانع پیدا خواهم کرد. اما الان نه.

برای چیزی که اتفاق نیافتاده است از قبل تصمیم نگیرید. این امر شما را از انجام هر گونه فعالیت فلج می‌کند تا قدم‌های بعدی را برندارید. بهتر است تمرکز خود را روی چیزی بگذاریم که در حال حاضر وجود دارد و نگران چیزی نباشیم که کنترلش را نداریم. منظور این نیست که از آینده چشم بردارید. باید موانعی که ممکن است در آینده سر راهتان باشد را پیش‌بینی کنید، ولی نیازی نیست پیشاپیش رفعشان کنید.

۳٫ ترس در مور قضاوت مردم برای کاری که انجام می‌دهید

بسیاری از ما با این عقیده بزرگ شده‌ایم که اگر کاری را با موفقیت به پایان رسانده و انجام دهیم دیگران ما را تشویق و خوشحال می‌شوند.

اما واقعیت می‌تواند کاملا متفاوت باشد. در زندگی، افرادی خواهند بود که ممکن است از برخی موفقیت‌های شما ناراحت شوند. برخی از افراد حسادت بر موفقیت دیگران دارند، این در حالی است که برخی دیگر واقعا نگران بهزیستی شما هستند. ممکن است اطرافیان شما از کاری که می‌کنید ناراضی باشند، حتی اگر جنبه ارزشمند و مثبتی بر بشریت داشته باشد. این وسوسه کننده است که به آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند توجه داشته باشید. اما اگر مدام به اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند توجه داشته باشید چیزی عوض نخواهد شد به جز اینکه تنها خود را از بین می‌برید و در راه رسیدن به رویاها کمرتان می‌شکند.

بنابراین، بگذارید. مردم هر چیزی که دوست دارند را راجع به تصمیم شما بگویند یا فکر کنند. شما نمی‌توانید کسی را از ایجاد نظراتی که در مورد شما دارد باز دارید. ممکن است در ابتدا احساس نگرانی داشته باشید، اما بعدها می‌فهمید که تصمیم شما بهترین است. با اینکار در ادامه مسیر خواهید فهمید که قضاوت‌های نابجای افراد بیشتر از اینکه به شما مربوط شود بازتابی از خودشان است.

بدون ترس از قضاوت مردم کاری را که دوست دارید انجام دهید
بدون ترس از قضاوت مردم کاری را که دوست دارید انجام دهید

۴٫ نمی‌توانید گذشته را رها کنید

زندگی ده سال قبل خود را تصور کنید. همه چیز ساده‌تر بود، مگه نه؟ در واقع، آن زمان شما مسئولیت کمتری داشتید و زندگی راحت‌تر بود. چسبیدن به گذشته آسان‌تر از مواجه شدن با واقعیت حال است، و این می‌تواند مانع پیشرفت و موفقیت در کسب و کار و زندگی شما شود. گذشته فقط اتفاقات نیست و می‌تواند به افراد، مکان‌ها و چیزها مربوط شود. گاهی اوقات، ما می‌خواهیم به چیزی از گذشته بپردازیم، و این ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا تصمیم‌هایی بگیریم که با آنچه در حال مناسب ما است همخوانی نداشته باشد. پس، هر چه را که باعث گیر کردن شما در گذشته شده است فراموش و دور بریزید.

رها کردن گذشته کاری است که همه ما باید در زندگی خود انجام دهیم. این بدان معنا نیست که فراموش کنید درگذشته چه اتفاق افتاده است. بلکه باید بدانید انسان‌هایی که قبلا برایتان مهم بودند و هر وسیله‌ای که به آن وابسته بودید را باید در گذشته خود رها کنید. این موارد در گذشته اهمیت بالایی داشتند و نباید زندگی حال را نیز با آنها مرتبط سازیم. باید بدانید الان چه چیزی برای شما مناسب و مهم است.

در حقیقت، رها کردن گذشته باعث آزادی شما می‌شود. است. گذشته و نگرانی‌هایی غیر ضروری را همانند باری از دوش خود بر دارید و رها شوید. بدین ترتیب خواهید توانست با آرامش تصمیم مناسبی برای آینده بهتر بگیرید.

۵٫ ترس از اینکه با دیگران فرق دارید

جیم ران می‌گوید: “شما میانگین ۵ نفری هستید که بیشترین وقت را با آنها سپری می‌کنید.” این جمله بسیار قوی در مورد چگونگی تاثیرگذاری افراد پیرامون ما بر زندگی که داریم است. افرادی که هر روز با آنها تعامل داریم باعث تعریف آنچه به عنوان هنجار می‌بینیم می‌شود. بنابراین، چنانچه اقدام به کاری کنیم که در میان دوستان و خانواده تعریف نشده است به صورت غیر عادی خواهد بود. فراموش نکنید که اطرافیان شما هر تصمیمی بگیرند زندگی ما را تحت تاثیر قرار خواهند داد. اگر رفتار و کار متفاوتی آنها انجام دهید که در قاعده اطرافیان شما نباشد آنها سریع توجهشان به شما جلب خواهد شد و این تا حدی است که ممکن است برخی همراهتان نمانند. ولی اگر همانند آنها باشید به راحتی همراهشان خواهید ماند. هیچ وقت به زور کاری را انجام ندهید تا فقط مانند دیگران باشید.

به جای اینکه سعی کنید در جایی قرار بگیرید که نمی‌خواهید، یک راه جدید پیدا کنید. بیشتر وقت خود را با افرادی سپری کنید که اهداف و رویاهای آنها مطابق با اهداف شما است. برای اینکار از اجتماعات و گروه‌ها کمک بگیرید، زیرا در آن افراد همفکر زیادی خواهید یافت که می‌توانید با تبادل نظر انگیزه بگیرید و همین باعث خواهد شد زندگی رویایی که دوست دارید برای آینده بسازید.

۶٫ از بودن کنار خود می‌ترسید

همه می‌خواهیم دوستمان داشته باشند و مورد احترام باشیم. می‌خواهیم مردم از ما و کارهایی که انجام می‌دهیم قدردانی کنند و این باعث لذت می‌شود. هرچند که گاهی اوقات، آرزوهایی که از زندگی داریم با نظر دیگران مخالف است. این را بدانید که، موفقیت در هر زمینه‌ای به معنای انجام کارهایی است که اکثر افراد حاضر به انجامش نیستند.

برای موفقیت ممکن است مجبور باشید تنهایی راه را طی کنید. زیرا افراد زیادی آن روحیه و توانایی را ندارند تا مانند شما برای رسیدن به اهداف سخت تلاش کنند. موانعی که سر راهتان است تنها برای عده‌ای کمی قابل درک است و همین باعث می‌شود بر این فکر باشید که افرادی کمی به مسیر شما قدم گذاشته‌اند.

خبر خوب این است که این چنین نیست. هر مشکلی که تاکنون با آن روبرو بوده‌اید در گذشته توسط کسی دیگری حل شده است. افراد زیادی هستند که وضعیت شما را پشت سر گذاشته‌اند. ممکن است جزئیات کمی متفاوت باشند، اما در کل، مشکلات شما تقریبا شبیه مشکلات افراد موفق است.

چنان که فکر می‌کنید تنها نیستید. در هر مرحله از زندگی و پیشرفت که سختی‌هایی را مشاهده می‌کنید قبلا توسط کسانی حل شده است. پس، اگر توسط شخص دیگری حل شده است چرا شما نتوانید آن را انجام دهید.

با غلبه بر ترس از تنهایی می‌توان به آرزوی که دارید دست پیدا کنید
با غلبه بر ترس از تنهایی می‌توان به آرزوی که دارید دست پیدا کنید

۷٫ از اتلاف وقت و انرژی ترس دارید

“می‌ترسم زمان بگذرد و من کاری انجام نداده باشم.” اینها جملاتی است که در ذهن فردی وجود دارد که به دنبال مسیر جدیدی از زندگی است. هرچه سن بالاتر می‌رود، می‌فهمیم که زمان منبعی محدود است و باید از آن به خوبی استفاده شود. اگر زمان را به فهمیدن و پیگیری چیزی اختصاص داده‌اید بهتر است بدانید ارزشش را دارد. زیرا، همین کار در آینده برای پیدا کردن مسیرهای جدید زمینه ساز خواهد شد. به جای اینکه از خود بپرسید که کاری را انجام دهید یا نه؟ از خود بپرسید که اگر کار مورد نظر را انجام ندهیم چه اتفاقی می‌افتد؟

جف بزوس، بنیانگذار آمازون، می‌گوید: زمانی که تصمیم داشت برای ایجاد استارتاپ از شغل پر درآمدی که داشت دست بردارد اقدام به تصور کردن خود در سن ۸۰ سالگی کرد. او می‌گوید از خود پرسیدم در زمان ۸۰ سالگی آیا از اینکه در جوانی از شغل پر درآمدش به خاطر درست کردن استارتاپ دست برداشته خشنود خواهد شد. او براین عقیده است با این روش خواهید فهمید که باید کار مورد نظر را انجام دهید یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =