ترفندهای روانشناسی برای اینکه توسط دیگران پذیرفته شوید

ترفندهاي روانشناسي براي اينکه توسط ديگران پذيرفته شويد

بسیار سخت پیش می‌آید که بگوییم چرا کسی را دوست داریم و از او خوشمان می‌آید. اینکه بگوییم به خاطر لبخند جذاب بر چهره او است کمی مسخره است. شاید شوخ طبعی او باعث جذابیتش شده است. شاید به این خاطر است که زمانی کنارش هستیم احساس راحتی داریم. به هر حال با این موارد می‌گوییم از کسی خوشمان می‌آید. اما، محققان به صورت کلی به چنین پاسخ‌هایی قانع نیستند و قبول ندارند. آنها سالها است که در تلاشند تا عواملی دقیق را که می‌تواند فردی را برای ما جذاب کند پیدا کنند. اگر شما بتوانید ترفندهای روانشناسی برای اینکه توسط دیگران پذیرفته شوید را در یابید، خواهید توانست با جذابیت در چشم افراد در زندگی و کسب و کار موفق‌تر شوید.

خود را در دل دیگران جا کنید

یکی از عادت‌های افراد موفق که به آنها در مذاکره، جلسات، سخنرانی و یا حتی گفتگویی ساده کمک می‌کند تا خود را در دل مشتریان و افراد مختلف جای کنند استفاده از همین ترفندهای روانشناختی است که حاصل تلاش محققان در طول سالها است. در ادامه برخی از این موارد را آماده کرده‌ایم تا استفاده کنید و دوستی‌های خود را از زاویه دیگری مشاهده کنید. بنابراین دیگر نیازی به نگرانی نخواهید داشت که مثلا بگویید: من از نظر فلانی قابل قبول هستم یا نه؟ پس برای داشتن روابط سالم، سریع و جدید با افراد دیگر به ادامه مقاله مراجعه کنید.

هر چه بیشتر بتوانیم بیشتر خود را در دل افراد جا کنیم فرصت و موفقیت بیشتر خواهد بود
هر چه بیشتر بتوانیم بیشتر خود را در دل افراد جا کنیم فرصت و موفقیت بیشتر خواهد بود

۱٫ شخصی که با او هستید را کپی کنید

این استراتژی، آینه‌سازی نامیده می‌شود و مستلزم تقلید دقیق رفتار شخص دیگر است. هنگامی که در حال صحبت کردن با کسی هستید سعی کنید برای برقراری ارتباط از زبان بدن، حرکات دست و پا و حرکات چهره فرد تقلید داشته باشید. در سال ۱۹۹۹، محققان دانشگاه نیویورک “اثر آفتاب پرست” را ثبت کردند. با توجه به این اثر افراد به صورت ناخودآگاه رفتار یکدیگر را تقلید می‌کردند. این تقلید کردن دوست داشتن را بسیار آسان می‌کرد.

در آزمایشی، محققان ۷۲ زن و مرد داشتند که با شریک زندگی خود روی یک کار مشغول بودند. برای ادامه آزمایش محققان یک نفر دیگر را که زیر نظر خودشان بود به هر یک از ۷۲ نفر برای همکاری اضافه کردند. این افراد در دو دسته بودند. اولین دسته افراد با تقلید همکاران و دومین دسته بدون تقلید از همکاران بود. تحقیق کننده‌ها تمامی موارد را ضبط کردند. در آخر آنها از افراد شرکت کننده در آزمایش خواستند هر یک علاقه خود نسبت به کسی که با او کار می‌کرد را بیان کند. درست حدس زدید. افرادی که همکارانش حرکت‌هایشان را تقلید کرده بودند دوست داشتنی‌تر بودند.

۲٫ زمان بیشتری را اطراف فردی باشید که می‌خواهید با شما دوست شود

با توجه به اثر صرفا در معرض دیده شدن، افراد بیشتر کسانی را دوست دارند که شناخت بیشتری به آنها داشته باشند. در نمونه‌ای از این پدیده، روانشناسان دانشگاه پیتزبورگ چهار زن را به عنوان دانشجوی روانشناسی بازی دادند. این ۴ نفر هر یک به صورت متفاوت و کم و زیاد در کلاس حاضر شدند. هنگامی که آزمایشگران تصویر این ۴ زن را به دانشجویان پسر نشان دادند، زنانی که بیشتر در کلاش حضور داشتند برای مردان دوست داشتنی‌تر بودند. حتی با توجه به اینکه با هیچ یک از این ۴ نفر تعامل و برخورد نداشته بودند.

۳٫ تعریف کردن از دیگران

پدیده انتقال صفت خود به خود در اینجا بسیار اهمیت دارد. به صورتی که افراد هر صفت و ویژگی را که برای توصیف دیگران در جمع استفاده کنند به شخصیت خودشان پیوند داده خواهد شد. یک مطالعه که در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که پدیده انتقال صفت خود به خود حتی در شرایطی هم صدق می‌کند که افراد می‌دانستند صفتی که برای توصیف دیگران بیان می‌کنند اصلا ربطی به آنها ندارد.

به گفته گرتچن روبین، نویسنده کتاب “پروژه خوشبختی” ، “هر آنچه در مورد دیگران می‌گویید بر چگونگی دیدن شما توسط افراد تاثیر می گذارد”.

اگر شخص دیگری را اصیل و مهربان توصیف کنید، مردم نیز شما را با آن خصوصیات مرتبط کرده و می‌شناسند. برعکس؛ اگر دائما پشت سر افراد بد بگویید، دوستانتان نیز شروع به پیوند دادن خصوصیات منفی از شناختشان با شما خواهند کرد. اگر شما این مورد را در خود تقویت کنید همچنین باعث جلوگیری از حسادت بر موفقیت دیگران نیز خواهد شد.

هر تعریفی از افراد بکنیم به شخصیت خودمان پیوند داده شده و ما را با آن چشم می‌بینند
هر تعریفی از افراد بکنیم به شخصیت خودمان پیوند داده شده و ما را با آن چشم می‌بینند

۴٫ سعی کنید احساسات مثبت را به نمایش بگذارید

چیزی که واگیر عاطفی توصیف می‌کند شرایطی است که افراد به شدت تحت تاثیر حالات دیگران قرار می‌گیرند. طبق یک مقاله تحقیقاتی از دانشگاه اوهایو و دانشگاه هاوایی، افراد می‌توانند به طور ناخودآگاه احساسات اطرافیان خود را احساس کنند. نویسندگان مقاله می‌گویند که این احتمالا به دلیل تقلید زبان بدن و حال چهره دیگران به صورت طبیعی توسط ما است، همین تقلید کردن به نوبه خود باعث می‌شود چیزی شبیه به آنچه احساس می‌کنند در خود تجربه کنیم. اگر می‌خواهید دیگران زمانی در اطراف شما هستند احساس خوبی داشته باشند، تمام تلاش خود را برای انتقال احساس مبت داشته باشید. برای اینکه می‌توانید از روش‌های جذب انرژی مثبت در روز بپردازید و خود را مثبت‌گرا کنید.

۵٫ برخوردی گرم و شایسته داشته باشید

روانشناسان دانشگاه پرینستون و همکارانشان الگوی محتوای کلیشه‌ای را پیشنهاد کردند. این نظریه‌ می‌گوید افراد بر اساس گرمی و شایستگی دیگران را قضاوت می‌کنند. طبق این مدل، اگر بتوانید خود را گرم نشان دهید، یعنی بدون داشتن حس رقابت و به صورت دوستانه، مردم احساس می‌کنند می‌توانند به شما اعتماد کنند.

از مهمترین ویژگی‌های کارآفرینان موفق شایسته بودن است. اگر بتوانیم خود را شایسته نشان دهیم. به عنوان مثال، اگر وضعیت اقتصادی یا تحصیلی بالایی دارید، افراد تمایل بیشتری برای احترام به شما دارند. امی کودی روانشناس هاروارد می‌گوید، در درجه اول گرم و بعد خود را شایسته نشان دهید. این مورد به ویژه در محیط‌های کاری بسیار مهم است. کودی در کتاب خود “حضور” می‌نویسد: “از دیدگاه تکاملی، بسیار مهم است که به منظور بقا بدانیم آیا شخصی سزاوار اعتماد ما است”

۶٫ هر از گاهی نقایص خود را آشکار کنید

با توجه به اثر سرریز، مردم بعد از اشتباه کردن شما را بیشتر دوست دارند. اما تنها در صورتی که آنها معتقد باشند که شما فردی شایسته و صالح هستید. آشکار ساختن اینکه شما کامل نیستید، باعث می‌شود که در چشم دیگران واقعی و آسیب‌پذیر دیده شوید.

محقق الیوت آرونسون در دانشگاه تگزاس در آستین برای اولین بار زمانی به این موضوع پی برد که روی تاثیر اشتباهات ساده بر حس جاذبه مطالعه می‌کرد. وی از دانشجویان پسر دانشگاه مینسوتا خواست که به صداهای ضبط شده افرادی که در حال امتحان هستند گوش دهند. زمانی که افراد امتحان را به خوبی انجام دادند و در آخر مصاحبه قهوه خود را ریختند، دانش‌آموزان امتیاز بیشتری را برای دوست داشتنی بودن آنها دادند. اما، برعکس زمانی امتحان خوب انجام می‌شد و قهوه ریخته نمی‌شد یا امتحان را بد می‌داند و قهوه را می‌ریختند کمتر امتیاز می‌گرفتند.

اگر اشتباه منجر شده خود را بدون پنهان کاری آشکار سازید و تلاش کنید دو باره تکرار نشود افراد بیشتر دوستتان خواهند داشت
اگر اشتباه منجر شده خود را بدون پنهان کاری آشکار سازید و تلاش کنید دو باره تکرار نشود افراد بیشتر دوستتان خواهند داشت

۷٫ بر ارزش‌های مشترک تاکید کنید

طبق مطالعه کلاسیک توسط تئودور نیومکوب، مردم بیشتر مورد توجه کسانی قرار می‌گیرند که شبیه خوشان هستند. این پدیده اثر جاذبه شباهت شناخته می‌شود. در آزمایش خود، نیومکوب نگرش افراد خود را در مورد موضوعات بحث برانگیز مانند سیاست ثبت کرد. سپس آنها را به خانه‌ای در دانشگاه میشیگان برد تا در کنار هم زندگی کنند.

با پایان یافتن مدت اقامت، افراد هم اتاقی‌‌های خود را با توجه به نگرش‌های مشابه نسبت به موضوعات ثبت شده بیشتر دوست داشتند. جالب است که بدانید یک مطالعه جدیدتر از محققان دانشگاه ویرجینیا و دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نشان می‌دهد که افراد تازه وارد نیروی هوایی وقتی شخصیت‌های منفی مشابهی با هم دارند نسبت به زمانی که شخصیت‌های مثبت مشابه داشتند بیشتر از هم خوششان می‌آید.

۸٫ به طور اتفاقی آنها را لمس کنید

لمس سابلیمینال یا همان لمس زیر آستانه‌ای یعنی زمانی شما شخصی را بسیار آهسته لمس می‌کنید که او حتی خودش هم متوجه نمی‌شود. به عنوان نمونه می‌توان ضربه‌های آرام به پشت کسی که در دیدارهای دوستانه انجام می‌دهید اشاره کرد. همچنین زمانی که شما بازوری کسی را در حین صحبت کردن لمس می‌کنید. در این موارد فرد احساس گرمی بیشتری نسبت به شما خواهد داشت. این را می‌توان در دسته مواردی برای ارتقا دادن مهارت گفتاری نیز قرار داد.

در یک مطالعه فرانسوی، مردهای جوان در گوشه و کنار خیابان‌ها ایستاده و با زنانی که در آن جا عبور داشتند صحبت می‌کردند. وقتی مردان در هنگام صحبت کردن به جای کاری نکردن بازوی آنها را لمس می‌کردند و به صحبت ادامه می‌دادند موفقیت بیشتری را کسب می‌کردند.

یک آزمایش از دانشگاه می‌سی‌سی‌پی و کالج رودز، اثرات لمس کردن دست مشتری‌ها توسط پیشخدمت‌ها را برای برگرداندن باقی پول در جهت گرفتن انعام بررسی کردند. مشخص شد پیشخدمت‌هایی که دست مشتریان را لمس می‌کردند نسبت به افرادی که هیچ کاری انجام نمی‌دادند انعام بیشتری دریافت می‌‌کردند.

اگر بتوانید افراد را به صورت دوستانه لمس کنید بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و درخواستتان را قبول می‌کنند
اگر بتوانید افراد را به صورت دوستانه لمس کنید بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و درخواستتان را قبول می‌کنند

۹٫ لبخند بزنید

در یکی از مطالعات دانشگاه وایومینگ، نزدیک به ۱۰۰ دانشجوی دختر در مقطع کارشناسی ارشد به عکس‌های زن دیگری در یکی از این چهار حالت نگاه کردند: لبخند زدن در حالت ریلکس و نشسته، لبخند در حالت دست به سینه، بدن لبخند در حالت ریلکس و بدون لبخند در حالت دست به سینه. نتایج نشان می‌دهد که فردی با داشتن لبخند بر لب بیشتر مورد علاقه بقیه قرار می‌گرفت و اصلا وضعیت بدنش مهم نبود.

اخیرا، محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه دویسبورگ دریافتند، دانشجویانی که فقط از طریق اینترنت ارتباط دارند و تنها تصویر پروفایل هم را مشاهده می‌کنند هر چه پروفایل دارای لبخند بیشتری باشد حس مثبت را بیشتر به ارتباط شخص خواهد رساند.
یک مطالعه دیگر نشان داده است که لبخند زدن هنگام ملاقات با کسی این اطمینان را خواهد داد که بعدا شما را به یاد خواهند آورد. بنابراین از مهمترین ویژگی افراد کاریزماتیک بوده و همیشه در خود آن را حفظ می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سیزده =