ترفندهای عالی برای خواندن زبان بدن افراد

ترفندهاي عالي براي خواندن زبان بدن افراد

زبان بدن سیگنال‌های غیر کلامی است که ما برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می‌کنیم. به گفته کارشناسان، این سیگنال‌های غیر کلامی بخش عظیمی از ارتباطات روزانه را تشکیل می‌دهند. چه در محل کار و چه با دوستان از بیان صورت تا حرکات بدن، با توجه به هیچ ارتباط کلامی خواهد توانست حجم عظیمی از اطلاعات را بیان کند. پس، با توجه به اینکه زبان بدن حدود ۵۵ درصد ارتباطات را تشکیل می‌دهد، بنابراین یادگیری خواندن نشانه‌های غیر کلامی که افراد ارسال می‌کنند، یک مهارت بسیار ارزشمند است. از مسیر چشم تا حالت پایه فرد خواهد توانست چیزی را که فرد در حال فکر کردن است به شما بگوید. در زیر نکات ارزشمندی برای کمک به شما در یادگیری چگونگی خواندن زبان بدن و درک بهتر افرادی که با آنها تعامل دارید قرارداده شده است

راه‌های خواندن زبان بدن دیگران

زبان بدن چیزی که در ذهن می‌گذرد را نشان می‌دهد. اگر شما بدانید به دنبال چه چیزی هستید زبان بدن اطلاعات شگفت‌انگیزی را در اختیار شما قرار خواهد داد. هیچ فردی در دنیا وجود ندارد که تا به حال دلش نخواسته باشد ذهن دیگران را بخواند.

مطمئنا تا به الان بیشتر از چیزی که آگاه باشید از زبان بدن برای برقراری ارتباط استفاده کرده‌اید. تحقیقاتی در دانشگاه UCLA نشان داده است که تنها ۷ درصد ارتباطات مبتنی بر کلمات واقعی است که می‌گوییم. ۳۸ درصد را تن صدا و ۵۵ درصد باقی مانده را زبان بدن تشکیل می‌دهد. اگر بتوانید یادبگیرید چگونه ۵۵ درصد را فهمیده و تفسیر کنید در حین ارتباط با دیگران همیشه یک قدم جلوتر خواهید بود. هنگامی که در حال انجام کاری هستید و تمام تلاش خود را برای رسیدن به اهدافی که دارید انجام می‌دهید، از هر چیزی که به شما نتیجه دهد و راهتان را به سمت موفقیت هموار کند استقبال می‌کنید.

موسسه TalentSmart بر روی بیش از یک میلیون نفر آزمایش انجام داده است و به این نتیجه رسیده که افرادی با بالاترین عملکرد ،دارای هوش هیجانی بالایی هستند (به طور دقیق ۹۰ درصد از بهترین‌ها). این افراد از قدرت اشارات غیر کلامی یا همان بدن در ارتباطات آگاهی دارند و بر این اساس زبان بدن را زیر نظر دارند.

دفعه بعدی که در جلسه و یا حتی در کنار خانواده بودید به نشانه‌های زیر توجه داشته باشید.

با خواندن زبان بدن دیگران همیشه یک قدم جلوتر هستید
با خواندن زبان بدن دیگران همیشه یک قدم جلوتر هستید

۱٫ پاها و بازوی روی هم انداخته شده نشانه مقاومت است

اگر طرف قابل شما پاها و یا نه دست‌های خود را روی هم انداخته است به معنی مانعی فیزکی است که نشان بر قبول نداشتن گفته‌های شما دارد. حتی اگر آنها لبخند بزنند و درگیر یک گفتگوی دلپذیر باشند، زبان بدن آنها حقیقت را بیان می‌کند. جرارد آی نیرنبرگ و هنری اچ کلرو بیش از ۲۰۰۰ مذاکره را برای کتابی که آنها در مورد خواندن زبان بدن نوشتند، ضبط کردند. در هیچ کدام مذاکره‌ها که در طول آن فرد پا و یا دستان خود را روی هم انداخته بود موافقتی انجام نشده بود.

از نظر روانشناختی، پاها یا بازوهای روی هم انداخته نشان می‌دهد که فرد از نظر روحی، عاطفی و جسمی در مقابل آنچه مشاهده می‌کند مقاومت دارد. البته بهتر است بدانید این عمدی نیست و به همین دلیل اسرار را آشکار می‌کند.

۲٫ لبخندهای واقعی کنار چشم‌ها را چروک می‌کند

در حین لبخند زدن شاید دهان قادر به دروغ باشد، اما چشم‌ها نمی‌توانند. از تاکتیک‌های خواندن زبان بدن مشاهده چشم‌های فرد در هنگام لبخند است. لبخند واقعی چشم ها را درگیر کرده،پوست را تکان داده و همچنین در کنار چشم چین و چروک می‌افتد. افراد غالبا لبخند می‌زنند تا آنچه را که واقعا در ذهن و احساس دارند پنهان کنند، بنابراین دفعه دیگر که می‌خواهید بدانید لبخند کسی واقعی است یا نه، به گوشه چشم‌ها نگاه کنید تا ببینید چروک افتاده است یا نه. اگر چروکی وجود نداشت، آن فرد سعی دارد با لبخند چیزی را پنهان کند.

۳٫ تقلید کردن زبان بدن چیز خوبی است

آیا تا به حال در ملاقات با کسی متوجه شده‌اید که هربار پاهایتان را روی هم می‌اندازید و یا برمی‌دارید طرف مقابل همین کار را انجام دهد؟ یا شاید وقتی صحبت می‌کنید با کج کردن سر خود او هم همان کار را انجام دهد؟ بهتر است بدانید، در واقع این نشانه خوبی است. آینه سازی زبان بدن کاری است که وقتی احساس موافقت و نزدیکی با شخص مقابل می‌کنیم بطور ناخودآگاه زبان بدن او را انجام می‌دهیم. این علامت به معنای گفتگوی خوب است و می‌گوید طرف مقابل پذیرای پیام شما است. این دانش می‌تواند به ویژه در هنگام مذاکره مفید باشد، زیرا به شما نشان می‌دهد که شخص مقابل واقعا در مورد معامله چه فکر می‌کند.

تقلید کردن فرد مقابل از حرکات نشانه بر موافقت و نزدیکی با شما را دارد
تقلید کردن فرد مقابل از حرکات نشانه بر موافقت و نزدیکی با شما را دارد

۴٫ چگونه ایستادن حقیقت را می‌گوید

آیا تا به حال زمانی در جلسه یا مهمانی بوده‌اید که شخصی وارد اتاق شود و متوجه شوید که او رئیس است؟ این مورد تا حد زیادی به خاطر زبان بدن است. صاف و بدون قوز ایستادن و حرکت با کف دست رو به پایین و در حالت کلی حرکت‌های باز چنین اثری دارد. مغز انسان به‌ گونه‌ای است که میزان قدرت را با مقدار فضایی که افراد می‌گیرند برابر می‌داند. برای داشتن وضعیت قدرت باید صاف ایستاده و شانه‌ها را بدون قوز به عقب ییاندازید. این گونه ایستادن باعث می‌شود مقدار مقدار فضای گرفته شده توسط شما را به بالاترین حد برساند. اگر شما خود را به نوعی شل و ول کنید خمیده شده و فضای کمتری خواهید گرفت و همین باعث قدرت کمتر می‌شود. شاید ما رئیس نباشید! ولی در هر موقعیتی هستید با وضعیت خوب بایستید. زیرا این مورد باعث احترام شده و تاثیر گذاری روی دیگران را افزایش می‌دهد.

۵٫ چشم‌هایی که دروغ می‌گویند

اکثر ما احتمالا با شنیدن این جمله بزرگ شده‌ایم که، “وقتی با من صحبت می‌کنی به چشمام نگاه کن!”والدین و یا افراد دیگر بر این فرض‌اند که زمانی دروغ بگوییم نگاه کردن به چشم آنها دشوار خواهد بود و این تا حدود زیادی درست است. از زبان بدن و تشخیص افراد دروغگو چشم در چشم بودن است. ولی، این مورد آنقدر عمومی شده که افراد در مواقع دروغ گفتن عمدا به چشم خیره شده و نگاه می‌کنند تا دروغ گفتن خود را پنهان کنند. مشکل اینجاست که آنها بیش از حد این کار را انجام می‌دهند و تا حدی ارتباط چشمی برقرار می‌کنند که باعث ناراحتی و منتقل کردن احساس بد می‌شوند.

به طور متوسط، آمریکایی‌ها هفت تا ده ثانیه تماس چشمی دارند. مورد دیگر اینکه، وقتی که صحبت می‌کنیم این مورد بیشتر از زمان گوش دادن است. اگر با کسی صحبت می‌کنید که خیره شدن وی شما را اذیت می‌کند، به خصوص اگر بدون پلک زدن و تغییر است، بهتر است بدانید موردی اتفاق افتاده و به احتمال زیاد فرد در حال دروغ گفتن است.

۶٫ ناراحتی در بالا بردن ابرو همراه است

سه احساس اصلی وجود دارند که باعث بالا رفتن ابروهای شما می‌شوند: تعجب، نگرانی و ترس.

وقتی در حال گفتگوی آرام و راحت با دوست صمیمی خود هستید ابروهای خود را بالا ببرید. انجام این کار دشوار است، اینطور نیست؟ اگر شخصی که با شما صحبت می‌کند ابروهای خود را بالا می‌برد و موضوع آن چیزی نیست که منطقا باعث تعجب، نگرانی یا ترس شود، پس بدانید، قضیه چیز دیگری است.

بالا بردن ابروها نشانه بر استرس، تعجب و نگرانی است
بالا بردن ابروها نشانه بر استرس، تعجب و نگرانی است

۷٫ تکان دادن اغراق آمیز سر نشانه بر اضطراب دارد

وقتی چیزی را به کسی می‌گویید و او بیش از حد سر خود را تکان می‌دهد، به معنی نگرانی است، که در موردش چه فکری دارید و یا نه، نگران است شما فکر کنید او در درک حرف‌هایتان درک کافی ندارد.

۸٫ فک فشرده شده نشانه استرس است

فک فشرده شده و گردن سفت یا ابروها بالا انداخته شود همگی نشانه بر استرس دارد. صرف نظر از آنچه شخص می‌گوید، اینها همه نشانه بر ناراحتی قابل توجهی دارد. ممکن است گفتگوی شما به سمتی می‌رود که او احساس ناراحتی داشته باشد و یا نه ذهنش در جای دیگری باشد و روی موردی تمرکز کرده که باعث نگرانیش شده است. نکته مهم این است که مراقب آن عدم تطابق بین آنچه فرد می‌گوید و زبان بدن پرتنش که برای شما تعریف می‌کند، باشید.

در نهایت اینکه اگرچه نمی‌توانید فکر طرف مقابل را بخوانید، اما می‌توانید از زبان بدنش چیزهای زیادی بفهمید و این به ویژه زمانی اتفاق می‌افتد که کلام و زبان بدن با هم مطابقت ندارند.

جمع بندی

نکته نهایی این است که حتی اگر نتوانید افکار دقیق فردی را بخوانید، می‌توانید از برای قدرت بیشتر از طریق زبان بدن آنها اقدام و چیزهای زیادی بفهمید. این به ویژه در زمانی که کلام و زبان بدن با هم مطابقت ندارد اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =