تصمیمات مدیریتی بهتری در محل کار داشته باشید

تصميمات مديريتي بهتري در محل کار داشته باشيد

تصمیمات در مرکز تمام فعالیت‌های مدیریتی و رهبری روزانه ما قرار گرفته‌اند. برخی از تصمیمات راحت و آسان هستند. زیرا، دارای سیاستی تعیین شده از قبل هستند و با توجه به مجموعه‌ای از شرایط به راحتی خواهیم توانست تصمیم بهتر را برای خود داشته و بگیریم. برخی دیگر از تصمیمات، از جمله گزینه‌های مربوط به تعیین مسیر، حل مسئله و سرمایه‌گذاری ، کمتر برنامه‌ریزی شده و ساختار مشخصی ندارند. پس، عموما شامل ریسک بیشتری هستند. این گروه دوم است که باعث ایجاد مشکل و دردسر در ما می‌شود. این تصمیمات توانایی‌های شما را به عنوان یک تصمیم گیرنده آزمایش می‌کند و بر موفقیت نهایی شما به عنوان یک مدیر تاثیر می‌گذارد. اگر بتوانید در زمان‌های بیشتری با روش‌های تصمیم‌گیری مسائل را حل کنید به موفقیت خواهید رسید. اما، اگر بیش از حد اشتباه کنید، مدیران ارشد و مسئولین ایمان خود را نسبت به شما از دست می‌دهند و به افرادی که قادر هستند تصمیمات بزرگی اتخاذ کنند روی خواهند آورد. بنابراین اگر می‌خواهید تصمیمات مدیریتی بهتری در محل کار داشته باشید در ادامه این مطلب با آکادمی کاریزما باشید.

برای کسب وکار خود بیشترین بهره وری را داشته باشیم

برای داشتن تصمیم‌گیری موثر و تاثیرگذار باید علاوه بر جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به تصمیم و جمع آوری داده‌های معتبر و مرتبط انواع موارد را در نظر داشته باشید تا بهترین نتیجه را برای چیزی که می‌خواهید و روی آن متمرکز شده‌اید داشته باشید. این موارد می‌توانند از طریق تجربه یا تحقیقات و مطالعه‌ها به دست آیند. بنابراین در این مطلب به راحتی خواهید توانست بدون صرف زمان‌های زیاد برای کسب تجربه و … به راحتی به انواع آنها دسترسی داشته باشید تا از این به بعد در تصمیمات خود بر آنها آگاه باشید.

برای اتخاذ تصمیمات بهتر در محل کار مواردی را که از طریق تجربه یا تحقیقات و مطالعه‌ها به دست آوردید در نظر بگیرید
برای اتخاذ تصمیمات بهتر در محل کار مواردی را که از طریق تجربه یا تحقیقات و مطالعه‌ها به دست آوردید در نظر بگیرید

۱٫ مراقب احساساتی که در تصمیمات تاثیر گذار هستند باشید

احساسات و تصمیمات بزرگ و پیچیده هیچ وقت با هم مخلوط نمی‌شوند و همیشه جدا از هم هستند. احساسات اگر کنترل نشوند می‌توانند یا ما را به قضاوت سریع و غلط وادار کنند، یا نه برعکس سرعت ما را بیش از حد کم کنند. وقتی احساس فشار می‌کنیم، مغز منطقی ما در پس زمینه قرار می‌گیرد، در حالی که بخش خاکستری اقدام به اضافه کاری می‌کند تا بفهمد چگونه قادر به حرکت از استرس است.

راهنمایی: اگر احساست شما را در وضعیتی که هستید به اضطرار می‌کشاند برای تصمیم خود عجله نداشته باشید. در این مواقع یک قدم به عقب برگردید و برای کمک مسئله گزینه‌ها را بررسی و از دیگران کمک بخواهید. شما می‌توانید از موارد ذکر شده در زیر برای کمک در تغییر ساختار و ارزیابی گزینه‌ها و انتظارات خود استفاده کنید.

۲٫ روی یک قالب خاص منفی یا مثبت تمرکز نداشته باشید

همه ما در مقابل مسائل و مشکلات رویکردهای منفی یا مثبت داریم و به این دلیل تصمیمات مختلفی می‌گیریم. اما توجه داشته باشید که اگر در مقابل مشکلات پیچیده و بزرگ زاویه دید متفاوتی داشته باشیم قادر به گرفتن تصمیم درست خواهیم بود.

راهنمایی: در حین تصمیم گرفتن زاویه‌های مختلف را در نظر داشته باشد و هر مورد را بررسی کنید تا از هر طرف نگاه می‌کنید با توجه به آن تصمیم بگیرید. مثلا; اگر رقیبتان در بازار روش جدید و ماهرانه‌ای را استفاده می‌کند، نباید شما هم همان کار را انجام دهید. بهتر است مثلا از خود بپرسید “من چه داده‌ای را برای تصمیم‌گیری نیاز دارم؟” با این کار می‌توانید داده‌هایی را جستجو کنید که باعث روشن شدن موضوع می‌شوند. برای اینکه ارزیابی خود را کامل کنید از دیگران مشورت و کمک بخواهید تا تصمیمات و روش‌های خود را به چالش کشیده و شانس بیشتری برای موفقیت در کسب و کار و زندگی خود داشته باشید و بی نتیجه بودن تصمیم را به حداقل برسانید.

۳٫ در صورت معتبر بودن منبع باز صحیح بودنش را مطمئن شوید

در حالی که همه ما در مورد تصمیمات مبتنی بر داده صحبت می‌کنیم، نباید فقط تکیه بر داده‌هایی که از موقعیت ما حمایت می کنند داشته باشیم و سایر داده‌ها را نادیده بگیریم. یا استنباطی ناقص از داده‌های محدود شکل دهیم. پشت تمام این موارد صحت و کیفیت اطلاعات است که باید مورد سوال باشد.

راهنمایی: از اینکه با اطلاعات کم تصمیم بگیرید خودداری کنید و از خود سوال کنید: “من چه داده‌ای برای تصمیم‌گیری نیاز دارم؟” داده‌هایی را جستجو کنید که باعث روشن شدن موضوع می‌شوند. “من چه داده‌ای برای تصمیم‌گیری نیاز دارم؟” بدون توجه به اینکه کدام سو هدایت خواهید شد، داده‌هایی را جستجو کنید که باعث روشن شدن موضوع می‌شوند. برای ارزیابی کامل بودن و عینیت داده‌ها از دیگران کمک بخواهید و دیگران را ترغیب کنید تا استنتاج های شما را به چالش بکشند و شانس شما را به صورت انتخابی در تفسیر اطلاعات به حداقل برساند.

برای بالا بردن شانس در تصمیم‌گیری داده هایی را که باعث روشن شدن تصمیم می‌شود را در نظر بگیرید
برای بالا بردن شانس در تصمیم‌گیری داده هایی را که باعث روشن شدن تصمیم می‌شود را در نظر بگیرید

۴٫ مراقب تله‌های تصمیم‌گیری، به ویژه در گروه باشید

هر جا که افراد به عنوان گروه برای گرفتن تصمیم دور هم جمع شوند تعصبات، تاریخ و ارزش‌های خود را برای تحقق تفکر به همراه دارند. ساختار قدرت یا مسائل مربوط به شخصیت در یک گروه می‌تواند به آسانی گفتگوی خوب را سرکوب کند. گروه خواهد توانست عاشق راه حل خود شود و هر واقعیت و نظر بیرون از گروه را نادیده بگیرد. این تئوری نشان می‌دهد که یک گروه باید بتواند تصمیمی برتر از نظر باهوش‌ترین فرد گروه انتخاب کند. با این حال، بیش از چند رفتار پیچیده انسانی وجود دارد که در راه رسیدن به این نتیجه ایده آل اما نجیب قرار می‌گیرند.

راهنمایی: کمک بگیرید. از یک شخص خارج از گروه برای نظارت بر مکالمات گروهی، فرضیات چالش و شناسایی مشکلات احتمالی فرآیند دعوت به کمک کنید. این گام ساده که بسیار کم هزینه هم است اغلب نادیده گرفته می‌شود. اما قادر است، شما و تیمتان را از تصمیمات اشتباه باز دارد تا از تله‌ها در امان باشید.

۵٫ از تمایل به تصمیم‌گیری‌های گرفته شده آگاه باشید

اینکه بخواهید تصمیم خود را با توجه به آموخته‌ها و شواهدی که در تصمیمات قبلی یاد گرفته‌اید تغییر دهید کار خوبی است. اما، بسیاری از مدیران قربانی شک و تردید یا ادامه تلاش لابی دیگران می‌شوند. در حالی که تمایل داشته باشید تا تصمیم خود را بر اساس آموخته‌ها یا در دسترس بودن شواهد جدید و قانع کننده مناسب است ، بسیاری از مدیران قربانی شک و تردید یا ادامه تلاش لابی دیگران می شوند. اگر قصد دارید استرس و ناامیدی را در تیم بالا ببرید، دوره را بیش از حد تغییر دهید.

راهنمایی: از دفترچه راهنمایی تصمیم‌گیری استفاده کنید( دفترچه‌ای که تمام تصمیمات شرکت در آن درج شده است). در دفترچه هر مورد مهمی چون فرضیات، انتظارات، مدت زمان ارزیابی و … را در آن یادداشت کنید. از افراد درگیر در تصمیم‌گیری بخواهید آن را امضا کنند! با این کار که تمامی افراد آن را امضا و تصمیم را اذان خود دانستند از محکمی و خوبی تصمیم شگفت زده خواهید شد. همچنین، مطمئنا اطمینان حاصل کنید که اگر رویدادها واقعا نیاز به تعدیل دوره داشته‌اند، یک فرآیند مدیریت تغییر وجود دارد.

۶٫ از تصمیمات قبلی به عنوان تجربه برای تصمیمات بعدی استفاده کنید

جهت تقویت توانایی‌ تصمیم‌گیری و جلوگیری از خستگی تصمیم‌گیری خود از رویکرد تمرینات تناسب اندام استفاده کنید. به صورتی که اگر در تصمیمات قبلی پیشرفت و موفقیت داشته‌اید، آن‌را بررسی و برای تصمیمات آینده در صورت لزوم استفاده و با ان تنظیم کنید.

راهنمایی: علاوه بر دفترچه راهنمایی تصمیم‌گیری که در بالا پیشنهاد شد، یک دفترچه تصمیم‌گیری شخصی را نیز داشته باشید. این را به عنوان کار همیشگی داشته باشید تا به آن دفترچه سر زده و به مقایسه نتایج در مقابل انتظارات بپردازید. اگر دارای تفاوت خاصی هستند، فرضیات خود را دوباره بررسی کنید. به دنبال نقص‌ها در تفکر یا مشکلات داده خود باشید. وقت بگذارید تا آموخته‌ها و تجربیات خود را بررسی کنید. یادداشت کنید که چگونه دفعه دیگر که با تصمیم مشابه روبرو می‌شوید روند را بهبود بخشید.

از خطاها و تجربیات گذشته برای گرفتن تصمیم موفق بهره ببرید
از خطاها و تجربیات گذشته برای گرفتن تصمیم موفق بهره ببرید

۷٫ به تیم خود آموزش دهید تا تصمیمات بهتری بگیرید

ما در دنیایی از پروژه و تیم‌ها زندگی و کار می‌کنیم، و مدیران موثر زمان و سرمایه‌ای را برای کمک به تیم‌های خود جهت آموزش به گرفتن تصمیم بهتر اختصاص می‌دهند.

راهنمایی: تمام دروس فوق برای تصمیم‌گیری گروه‌ها بسیار مهم هستند. به تیم‌های خود بیاموزید که چگونه از انواع دیدگاه‌ها برای تصمیم استفاده کنند،
چگونه به سنجیدن نیازهای اطلاعاتی خود بپردازند و اطلاعات و صحت آن را ارزیابی کنند. به آنها بیاموزید که اگر فرد بی طرفی را به تصمیم‌گیری وارد کنند می‌توانند از برخی تله‌ها در امان باشند. اگر تیمی دارید که بیش از یک پروژه در کنار هم هستند می‌توانید مسئولیت تصمیم‌گیری در پروژه‌های بعدی را به آنها بدهید.

نکته آخر

تصمیمات به زندگی عملکرد می‌دهند، و همانطور که پیتر دراکر، در اواخر دوره مدیریت خود گفت: “اقدامات در حال حاضر تنها و تنها راه برای ایجاد آینده است.” در تجربه من، مدیرانی که عمدا در تقویت اثربخشی تصمیم‌گیری خود تلاش می‌کنند، موفق خواهند شد. آنها نه تنها تصمیمات بزرگی را اتخاذ می‌کنند که اقدامات را به حرکت در می‌آورد، بلکه نتیجه‌ای را ایجاد می‌کنند که کارفرمایان را تحت تاثیر قرار داده و همین مسئولیت‌های بیشتری را به همراه می‌آورد. تصمیم‌گیری‌های خود را کنار بگذارید و یک فرایند آگاهانه را برای تصمیم‌گیری‌های موثر و اثربخش به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =