تفاوت میان تفکر افراد موفق و ناموفق

تفاوت میان تفکر افراد موفق و ناموفق

فرد موفق کسی نیست که در یک مجموعه خاص از شرایط قرار داشته باشد، بلکه شخصی با مجموعه خاص از نگرش‌های هوشمند است. جالب است بدانید چرا برخی افراد نسبت به سایر افراد موفق‌تر هستند. چرا افرادی مانند ریچارد برانسون ، الون ماسک و بیل گیتس می‌توانند با توجه به تصمیمات و تفکر خود به بالاترین سطح موفقیت برسند؟ جواب‌ها پیچیده است. ولی این بدان معنی نیست که این موارد قابل آموزش نیستند. هر یک از این افراد موفق دارای ذهنیت هوشمندانه‌ای هستند. ذهنیتی که هر یک از ما می‌توانیم از آن تقلید کنیم. این در حالی است که اصلا مهم نیست که چه سطح موفقیتی را بخواهیم.

تفاوت‌های کلیدی افراد معمولی با افراد موفق

چیزی که واقعا تاثیر گذار است و خود شما هم آن را قبول دارید این بوده که تغییر نگرش واقعا می‌تواند زندگی را دگرگون کند. در این میان موضوع مهمی وجود دارد و آن هم این بوده که ما اکثرا بر این باوریم که کمی دیر است. با این تفکر که برای تغیر دادن زمان محدود است قادر به تغییر نخواهیم بود. شما می‌توانید به راحتی با تغییر کلمه نمی‌توانم به می‌توانم به هدف خود با تلاش کافی دست پیدا کنید. قدرت شما در تفکراتی است که به آن باور دارید. شما بهتر است برای رسیدن به موفقیت خود را در میان افراد موفق قرار دهید و از کسانی که با شما در ارتباط هستند و به صورت منفی نگر می‌باشند دوری کنید. برای اینکه افراد موفق و ناموفق را تشخیص دهید و در بین آنها قرار گیرید در ادامه تفاوت میان افراد مثبت اندیش و منفی‌نگر را قرار داده‌ایم تا استفاده کنید.

افراد معمولی با افراد موفق در نگرش چه تفاوتی دارند
افراد معمولی با افراد موفق در نگرش چه تفاوتی دارند

۱٫ افراد موفق شکست را جدی نمی‌گیرند

شکست مقدمه پیروی است. این را همیشه بدانید و از شکست ترسی نداشته باشید. افراد موفق کسانی هستند که شکست را فرصتی برای شروع دوباره می‌دانند. آنها برای بدست آوردن موفقیت بعد از شکست آماده‌آند و بار دوم مطمئنا با تجربه و باهوش‌تر اقدام می‌کنند. افراد موفق بر این آگاهند که شکست یک رویداد تعیین کننده نیست. این افراد شکست را مشکل تلقی نمی‌کنند مگر اینکه به یک عادت تبدیل شود. آن‌ها طوری برنده می‌شوند که گویی به آن عادت دارند و از این کار لذت می‌برند.

۲٫ افراد موفق برای رسیدن به موفقیت اهداف تعیین می‌کنند

اگر شما یک رویا داشته باشید بسیار خوب است. اما، داشتن یک رویا در کنار یک هدف بسیار هوشمندانه و عالی است. زیرا، هدف به شما نشان می‌دهد که چگونه خواهید توانست به رویا دست پیدا کنید. یکی از عادات افراد موفق این است که به طور مداوم در حال تنظیم و تلاش برای رسیدن به اهداف جهت ایجاد یک تفاوت مثبت هستند. اهداف موارد نامرئی را قابل دیدن می‌کنند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند تا بدانید چه کاری را انجام دهید تا به چیزی که می‌خواهید نزدیک‌تر شوید. افراد موفق نه تنها اهداف را تعیین می‌کنند بلکه آن‌ها را بالا می‌کشند و آنقدر صبر می‌کنند تا به آن‌ها برسند.

تعیین اهداف یکی از کارهای مهم افراد موفق برای رسیدن به موفقیت است
تعیین اهداف یکی از کارهای مهم افراد موفق برای رسیدن به موفقیت است

۳٫ افراد موفق همه چیز را به فرصت تبدیل نمی کنند

افراد موفق به جای اینکه به بهترین‌ها امیدوار باشند، کنترل را در دست می‌گیرند تا بتوانند اتفاقات را به عنوان فرصتی در جهت نفع خود استفاده کنند. شما همیشه یک انتخاب دارید، می‌توانید ذهن خود را کنترل کنید یا می‌توانید اجازه دهید کنترل شما را در دست داشته باشد. اگر شما از مواردی چون شانس بگذرید و به قدرت درونی خود پی ببرید در واقع اراده قوی شما را نشان می‌دهد. اتفاقات باورنکردنی وقتی اتفاق می‌افتند که تصمیم بگیرید کنترل آنچه را که می‌توانید در دست داشته باشید.

۴٫ افراد موفق اجازه منحرف شدن توسط مشکلات را نمی‌دهند

اگر طرز فکر شما منفی باشد، مشکلات در قدرت رشد کرده و شما را پایین می‌کشند و از راه‌های انحرافی به سمت موارد بد خواهند کشاند. اما، برعکس، افراد مثبت اندیش به مشکلات به عنوان دلیلی برای خلاق بودن و ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه فکر می‌کنند. بزرگترین مشکل این است که شما موارد سخت و مشکل‌زا را به عنوان سدی در راه خود مشاهده کنید. افراد موفق می‌دانند وقتی روی مشکلات متمرکز شوند، مشکلات بیشتری به وجود خواهد آمد. اما هنگامی که روی فرصت‌ها تمرکز می‌کنید، فرصت‌های بیشتری دارید.

افراد موفق اجازه منحرف شدن توسط چالش و مشکلات را نمی‌دهند
افراد موفق اجازه منحرف شدن توسط چالش و مشکلات را نمی‌دهند

۵٫ افراد موفق به طور مداوم در حال یادگیری هستند

افراد موفق هیچ وقت بر این تفکر نیستند که هر چیزی را می‌دانند. آنها به صورت مدام در حال یادگیری هستند و بر اطلاعات خود استفاده می‌کنند. این باعث موفقیت و رشد شخصی آنها می‌شود. آنها ذهنی تازه و مشتاق و عاری از تعصب دارند. آنها هر چیزی را به عنوان درس یاد می‌گیرند و برای رسیدن به موفقیت بهره می‌برند.

۶٫ گوش دادن به دیگران

ما برای اینکه بخواهیم کاری را انجام دهیم فکر می‌کنیم و این چیزی طبیعی برای تمامی افراد است. این واقعا بهترین روش بوده و درست است. ولی باز ممکن است بسیار دچار اشتباه و تردید شویم. پس، بهترین کار مشورت خواستن است. افراد موفق در این زمان‌ها به حرف دیگران گوش داده و از تجربیات آنها استفاده می‌کنند. همچنین به یاد داشته باشید که در هر تصمیم گیری بهتر داست در گوشه‌ای به حرف دل خود نیز گوش دهید.

افراد موفق به حرف دیگران گوش داده و در حین مشکل به مشورت می‌پردازند
افراد موفق به حرف دیگران گوش داده و در حین مشکل به مشورت می‌پردازند

۷٫ برای تغییر قوانین ترسی ندارند

افراد موفق ویژگی‌های شخصیتی خود را با شناسایی کردن در جهت داشتن موفقیت‌های بهتر استفاده می‌کنند. این افراد هیچ وقت نمی‌گذارند دیگران توانایی‌هایشان را سرکوب کنند. این افراد ریسک‌پذیر هستند و با تغییر قوانین مشکل ندارند و یا بهتر است بگوییم نمی‌ترسند. افراد موفق مبتکر و مبارزه طلب بوده و می‌توانند با پشتکاری که دارند جهان را تغییر دهند.

۸٫ فراموشی جمله “کمبود منابع دارم”

افراد موفق نمی‌گذارند تفکر اینکه با کمبود منابع روبه رو هستند در ذهنشان ورود پیدا کند. این را بدانید که دنیا بزرگ است و هر کسی می‌تواند در آن جایی داشته باشد. نباید همانند افراد منفی نگر بر این تفکر باشید که افراد دیگر جای شما را تنگ کرده‌اند. برای مثال؛ اگر دوست شما به کاری که می‌خواستید دست پیدا کرده است در حالی که شما آن را خیلی دوست داشتید، نباید بر این تفکر باشید که دیگر کاری برای شما باقی نمانده است. شما باید این ذهنیت را که با کمبود منابع همراه است از ذهن خود خارج کنید. افراد موفق دارای ذهنیت فراوانی هستند. به نوعی آنها بر این تفکرند که در دنیا منابع زیاد است. در واقع شما با داشتن دید فراوانی منابعی می‌توانید به ساخت زندگی و کسب و کار موفق پرداخته و خواهید توانست رقابت سالم را داشته باشید و با دوست خود نشسته و ایده‌های خود را با او در میان بگذارید تا بتوانید نتیجه بهتری را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 13 =