تمریناتی برای مغز که منجر به باهوشی می‌شوند

تمريناتي براي مغز که منجر به باهوشي مي‌شوند

آیا شما هم دوست دارید مغزی با هوش و قوی داشته باشید؟ شما هر چه قدر هوشتان بیشتر باشد می‌توانید حداکثر استفاده را از زمان خود داشته باشید تا به راحتی به موفقیت در کسب و کار و زندگی دست پیدا کنید. مغز است که به انسان دستور می‌دهد تا کارهای خود را انجام دهد. اما، چگونه می‌توانید به مغزی باهوش دست پیدا کنید؟ شاید بگویید که داشتن مغزی خوب و انسانی باهوش بودن از بچگی شکل گرفته و یا نه به نوعی ارثی است. این چنین نیست! هر کسی می‌تواند به راحتی مغزی قوی را برای فکر کردن و انجام کارهای خود داشته باشد. مغزی قوی تنها با کمی تلاش و صبر امکان پذیر است. شما نباید نا امید باشید. در ادامه ما تمریناتی برای مغز که منجر به باهوشی می‌شوند را قرار داده‌ایم تا استفاده کنید.

برای داشتن ذهنی باهوش چه کنیم؟

برای مغز همانند هر عضله و قسمتی از بدن تمریناتی وجود دارد تا بتوان با استفاده از آن تقویتش کرد. دادن تجربیات جدید به مغز شما که حس‌های فیزیکی، بینایی، بویایی، لامسه، چشایی و شنوایی را ترکیب می‌کند، ارتباطات بیشتر بین نواحی مختلف مغز را تحریک می‌کند. با این کارها در قسمت‌های مختلف مغز شما ارتباطاتی انجام شده و همین منجر به تولید سلول‌های عصبی طبیعی خواهد شد. با استفاده از این سلول‌ها است که قدرت حافظه شما بالا می‌رود و به نوعی با تاثیر‌گذاری در سلول‌های پیرامون باهوش می‌شوید. تمرین‌های مغز را در ادامه قراردادیم تا در طی برنامه صبحگاهی یا استراحت خود امتحان کنید و احساس تفاوت کنید.

برای استفاده از حداکثر زمان خود باید باهوش و قوی بود
برای استفاده از حداکثر زمان خود باید باهوش و قوی بود

۱٫ دندان‌های خود را با دست غالب مسواک بزنید

با توجه به تحقیقات انجام شده اگر دندان‌های خود را با دست غالب مسواک بزنید( برای راست دست‌ها استفاده از دست چپ) منجر به انبساط سریع و قابل توجهی در قسمت قشر خارجی مغز می‌شود. پس، اطلاعات لمسی از سمت دست دریافت شده و گسترش پیدا می‌کنند. در نظر داشته باشید که نه تنها مسواک زدن بلکه استفاده از دست غالب برای انجام کارها بسیار موثر است.

ورزش مغز: در حین بیدار شدن در صبح می‌توانید مسواک را با دست غالب بزنید تا چند ناحیه‌ ویژه فعالیت مغز افزایش یابد.

۲٫ فعالیت‌های صبح خود را تغییر دهید

مطالعات تصویربرداری از مغز نشان می‌دهد که انجام کارهای جدید نواحی بزرگی از قشر خارجی مغز را تمرین می‌دهد، که نشان دهنده افزایش سطح فعالیت مغز در مناطق مختلف است. این فعالیت‌ها هنگامی که کار معمول و خودکار انجام داده شود کاهش می‌یابد. شما نباید از انجام کارهای تکراری ترس داشته باشید. به عنوان مثال، شما ممکن است با انجام کارهای تکراری حتی از رسیدن به هدفی که دارید دور شوید. از عادت روزانه میلیاردهای خود ساخته همین انجام کارهای جدید و به نوعی حتی ریسک کردن است.

ورزش مغز: بعد از صرف صبحانه لباس بپوشید، سگ خود را برای مسیری جدید جهت پیاده روی آماده کنید، تلویزیون یا ایستگاه خبری خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، حتی تماشای یک برنامه کودکانه می‌تواند تغییر در برنامه‌های شما باشد.

انجام فعالیت‌های جدید باعث کشف کردن زیبایی و تجربه‌های جدید در زندگی می‌شود
انجام فعالیت‌های جدید باعث کشف کردن زیبایی و تجربه‌های جدید در زندگی می‌شود

۳٫ اشیا آشنا را وارونه کنید

وقتی اشیا را همانند قبل مشاهده می‌کنید، قسمت زبانی مغز در سمت چپ به سرعت آن را نشان می‌کند و توجه شما را به جای دیگر منحرف می‌کند. اما، وقتی اشیا وارونه هستند، شبکه‌های راست مغز شما وارد می‌شوند و سعی می‌کنند شکل، رنگ و روابط یک تصویر گیج کننده را تفسیر کنند.

ورزش مغز: عکس‌های خانوادگی، ساعت رومیزی یا تقویم خود را به صورت وارونه بچرخانید.

۴٫ دوش را با چشمان بسته انجام دهید

یکی از عادات افراد قدرتمند با ذهنی قوی این است که دوش‌های خود را با چشم بسته انجام می‌دهند. با این کار در حین شستن خود دستان شما احتمالا متوجه بافت‌های متنوعی از بدن خود می‌شوند که قبلا متوجه نشده‌اند. همین باعث ارسال پیام به مغز می‌شود.

ورزش مغز: سعی کنید فقط از حس لمسی خود استفاده کنید (اگرچه برای جلوگیری از سوختگی یا آسیب دیدگی از عقل سلیم استفاده کنید). شیرهای آب را فقط با احساس پیدا کرده و دما را تنظیم کنید.

۵٫ با بینی خود ارتباط جدیدی برقرار کنید

ممکن است یادتان نباشد از چه زمانی بوی چای یا قهوه شروع روز را تداعی می‌کند. شما با پیوند بوی جدید چون وانیل ، مرکبات یا نعناع و … خواهید توانست مسیرهای عصبی جدید را هوشیار نگه دارید.

ورزش مغز: عصاره‌ای از رایحه دلخواه خود را به مدت یک هفته در نزدیکی تخت خود نگه دارید. وقتی برای اولین بار از خواب بیدار شدید آن را استنشاق کنید. سپس دوباره بعد حمام و لباس پوشیدن این کار را تکرار کنید. این مورد حتی می‌تواند منجر به جذب انرژی مثبت در روز شود.

با استفاده از حس بویایی خود مسیرهای عصبی جدید را هوشیار کنید
با استفاده از حس بویایی خود مسیرهای عصبی جدید را هوشیار کنید

۶٫ در طول روز ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنید

تحقیقات علمی بارها ثابت کرده است که محرومیت اجتماعی تاثیرات منفی جدی بر توانایی‌های کلی شناختی دارد.

ورزش مغز: به ساده‌ترین شکل در محل کار زمانی که وقت داشتید با افراد دیگر صبحت داشته باشید. اگر برای خرید به فروشگاه می‌روید به جای اینکه سرتان را پایین بیاندازید به اطراف نگاه کنید و با فروشنده و یا همسایه‌های خود احوال‌پرسی داشته باشید.

۷٫ صندلی خود را در حین غذا خوردن تغییر دهید

در اکثر خانواده‌ها، هر کس صندلی خاص خود را دارد، اما با تغییر صندلی مغز شما از تجربیات جدید بهره می‌برد.

ورزش مغز: صندلی‌ها را تغییر دهید تا موقعیتی را که فرد دیگر خانواده دارد تجربه کنید و دید تازه‌ای به غذاها و اتاق داشته باشید.

۸٫ بازی با سکه‌های مختلف

از آنجا که مغز ما به طور منظم برای تمایز بین اشیا به نکات بصری تکیه می‌کند، استفاده از حس لمسی برای شناسایی چیزهای ظریف و متفاوت باعث افزایش فعال سازی در نواحی قشر مغز می‌شود که اطلاعات لمسی را پردازش می‌کنند و منجر به سیناپس های قوی‌تر می‌شوند. (به طور مشابه‌، بزرگسالانی که بینایی خود را از دست می‌دهند یاد می‌گیرند حروف بریل را تشخیص دهند. زیرا مغز آنها مسیرهای بیشتری را برای پردازش خطوط ریز اختصاص می‌دهد.)

ورزش مغز: یک فنجان پر از سکه را در نگهدارنده نوشیدنی ماشین خود قرار دهید. در حالی که پشت چراغ قرمز هستید، سعی کنید مبلغ آنها را با حس لامسه بیان کنید. همچنین می‌توانید سکه‌ها را در جیب خود قرار داده و هنگام توقف در گوشه‌ای آنها را شناسایی کنید.

با فعال کردن حس های چون لمسی خواهیدتوانست مسیرهای بیشتری را برای پردازش خطوط ریز شناسایی کنید
با فعال کردن حس های چون لمسی خواهیدتوانست مسیرهای بیشتری را برای پردازش خطوط ریز شناسایی کنید

۹٫ بازی ده سوالی

یکی از راه‌هایی که برای پرورش مغز موثر است و همچنین عالی‌ترین استراتژی برای رشد کسب و کار موفق می‌باشد تمرکز داشتن بر روی گزینه‌های مختلف است.

ورزش مغز: شخصی یک شی معمولی متفاوت را به شما می‌رساند و شما باید ۱۰ مورد مختلف را که ممکن است شی داشته باشد را پیدا کنید. مثال: راکت تنیس، چوپ گلف، طبل ، میکروفون و ….

۱۰٫ پنجره ماشین را باز کنید

هیپوکامپ، ناحیه‌ای از مغز شما است که حافظه‌ها را پردازش می‌کند، به ویژه در ساخت نقشه‌های بو، صداها و مناظر که با هم مرتبط می‌سازد.

ورزش مغز: سعی کنید در حین رانندگی که پنجره باز است بو و صداهای جدید در مسیر خود را شناسایی کنید. باز کردن پنجره مواد اولیه بیشتری برای مدارهای هیپوکامپ مغز فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید در حین پیاده روی این کار را انجام دهید.

۱۱٫ یک پروژه هنری را به صورت گروهی انجام دهید

هنر قسمت‌های غیر کلامی و عاطفی غشای مغز را فعال می‌کند. هنگامی که مشغول کار هنری هستید، بخش‌هایی از مغز خود را که به اشکال، رنگ‌ها و بافت‌ها علاقه‌مند هستند درگیر می‌کنید. همچنین کارهای هنری وارد فرآیندهای فکری شده که با تفکر منطقی تفاوت دارد.

ورزش مغز: از هر فردی در گروه بخواهید چیزی را که مربوط به یک موضوع خاص مانند یک فصل، یک احساس یا یک رویداد است ترسیم کند.

با استفاده از نقاشی و کارهای هنری قسمت‌های دیگر از مغز از را فعال و بیش‌تر باهوش باشید
با استفاده از نقاشی و کارهای هنری قسمت‌های دیگر از مغز از را فعال و بیش‌تر باهوش باشید

۱۲٫ متفاوت بخوانید

وقتی با صدای بلند کتاب می‌خوانیم و یا به خواندن کتاب توسط دیگران گوش می‌دهیم، از مدارهای مغزی بسیار متفاوتی در مقابل با یواش خواندن استفاده می‌کنیم.

ورزش مغز: برای همسر یا دوست خود با صدای بلند کتاب بخوانید. همچنین در برخی از مواقع نقش‌های خواننده و شنونده را تعویض کنید. ممکن است زمان زیادی را ببرد و سرعت مطالعه پایین بیاید، اما زمان با کیفیتی را در کنار هم می‌گذرانید.

۱۳٫ جستجو و بررسی خوبی در سوپر مارکت داشته باشید

فروشگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سودآورترین وسایل را در جلوی چشم مشتری در ویترین قرار می‌دهند. بنابراین، هنگام خرید وقتی به دنبال جنس خاصی هستید تنها بخشی از اجناس را مشاهده می‌کنید.

ورزش مغز: در هر راهرو از فروشگاه متوقف شوید و قفسه‌ای را از بالا به پایین نگاه و بررسی کنید. اگر چیزی وجود دارد که قبلا آن را ندیده‌اید برداشته و ترکیبات آن را خوانده و به خوبی در موردش فکر کنید. لازم نیست آن را بخرید تا از آن سود ببرید شما روال خود را شکسته‌اید و چیز جدیدی را تجربه کرده‌اید. تجربه کردن از ویژگی‌های افراد خلاق به شمار می‌آید.

در صورت تمایل به باهوش و قوی کردن مغز تجربیات جدید را در روز داشته باشید
در صورت تمایل به باهوش و قوی کردن مغز تجربیات جدید را در روز داشته باشید

۱۴٫ امتحان غذاهای ناآشنا

سیستم بویایی شما با فعال کردن ترکیبات منحصر به فرد گیرنده‌ها در بینی می تواند میلیون‌ها بو را متمایز کند. ارتباط مستقیمی با مرکز عاطفی مغز شما وجود دارد. بنابراین بوهای جدید ممکن است احساسات و ارتباطات غیرمنتظره را برانگیزد.

ورزش مغز: یک غذای ناآشنا را انتخاب کنید تا بپزید.انواع سبزیجات تازه، ادویه و کالاهای بسته بندی شده را بررسی کنید. از مغازه داران بخواهید که برخی از اجناس ناآشنا را به شما معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 7 =