تمرینات فن بیان برای استفاده در سخنرانی

تمرينات فن بيان براي استفاده در سخنراني

فن بیان یکی از مهمترین مواردی است که هر یکی از ما باید به آن توجه داشته باشیم. اگر بتوانیم فن بیان خوبی داشته باشیم مطمئنا موفقیت در کسب و کار زندگی را برای مواردی چون مصاحبه‌های شغلی، پیدا کردن دوست، سخنرانی و مذاکره در جلسات و … را بسیار راحت و قطعی می‌کند. شما هر کسب و کاری داشته باشید اگر بتوانید فن بیان خود را تقویت کنید مشتریان زیادی را به سمت خود کشانده و کسب و کارتان رونق پیدا می‌کند. ممکن است برخی از شما بگویید فن بیان برای من اهمیتی ندارد، یا شغل من به گونه‌ای است که کمتر به صحبت کردن نیاز خواهم داشت. اما، بهتر است بدانید تنها یک اشتباه کوچک در صحبت کردن می‌تواند منجر به خسارات جبران ناپذیری شود. در همین خصوص ما تمرینات فن بیان برای استفاده در سخنرانی را برای شما آماده کرده‌ایم تا استفاده کنید و به بهترین‌ها دست پیدا کنید.

با مهارت بیشتر در سخنرانی تاثیر گذاری کلمات را بیشتر کنید

فن بیان بسیار مهم است و باید به آن توجه داشته باشید. فن بیان به قدری مهم است که حتی می‌توان گفت استفاده از تکنیک‌های فن بیان برای صدا نیز تاثیر گذار خواهد بود تا بتوانید درهای خوبی را به گفتگوی خود برای جذب مشتری، سرمایه‌گذاری، رسیدن به هدفی خاص و … باز کنید. شما اگر در فن بیان خود مشکل و لغزش‌هایی داشته باشید و حتی بدون فکر کردن صحبت کنید ممکن است منجر به از دست دادن فرصت و ایده‌هایی شود که نتوانید دیگر آنها را بدست آورید. زمانی می‌توانید فن بیانی خوب داشته باشید که آن را به صورتی عالی و با تفکر، قانع کننده و کاملا موثر برای چیزی که در ذهن دارید بر زبان آورید.

هر چه در مکالمه از مهارت‌های بیشتری برخوردار باشید تاثیر گذاری بهتری خواهد داشت
هر چه در مکالمه از مهارت‌های بیشتری برخوردار باشید تاثیر گذاری بهتری خواهد داشت

۱٫ ایده‌ای که دارید را به کودکی توضیح دهید

منظور از اینکه ایده خود را به کودکی توضیح دهید این بوده که تا جای ممکن آن را با ساده‌ترین حالت و استفاده از کلمات مناسب به مخاطب منتقل کنید. زیرا، کودکان در دنیای واقعی نسبت به بزرگسالان تجربه کمتری دارند. بنابراین، نیاز به ایده‌هایی دارند که برای آنها ساده شده است. پس، لازم است تا قبل از هر چیزی تمرین کنید و تمام آن دسته از اصطلاحات زیبا و جملات دلپذیر سخت را حذف کنید. اگر باز ایده خود را ساده کردید کمی فکر کنید، ببینید ایده ساده و بهتری دارید که عاقلانه و ساده‌تر باشد. با استفاده از این روش عادت کنید که عبارات ساده و مختصر استفاده کنید.

۲٫ صحبت‌های کوتاه را داشته باشید

چیزی که باعث بهتر شدن و تقویت کردن کلمات و صحبت‌های شما می‌شود کوتاه و مختصر بودن آنها است. یکی از رایج‌ترین اشتباهات در مذاکره این است که فوری صحبت‌های اصلی و طولانی به طرف مقابل زده می‌شود. زمانی که با فردی غریبه که نمی‌شناسید رو به رو شدید سریعا پیاده‌روی نکنید و شروع به صحبت های اصلی نکنید. در عوض، شروع به صحبت‌های کوتاهی چون وضعیت آب و هوا، اخبار، برگزاری جلسات و یا حتی در مورد لباس پوشیدن کنید. برای اینکه احساس بهتری نسبت به ریتم و زیبایی صحبت‌های کوچک داشته باشید، روزانه آن را تمرین کنید. می‌توانید کسی را پیدا کنید تا با او روزانه صحبت‌های کوتاه داشته باشید و ماهرتر شوید. به این ترتیب با افرادی که ملاقات می‌کنید خواهید توانست صحبت‌های کوتاه و دلنشینی داشته باشید.

۳٫ نکات اصلی خود را یادداشت کنید

یکی از عادات افراد موفق که روزانه و برای هر کاری انجام می‌دهند یادداشت برداری است. تمرین‌های نوشتاری بیشتر از کلامی به ذهن کمک می‌کنند تا ایده‌های خود را بهتر از بیانی تجسم و جذب کند. ممکن است وقتی صحبتی می‌کنید صدای شنیده خود را بلند تصور کنید. اما وقتی آنرا یادداشت می‌کنید ممکن است متوجه شوید که یک نکته مهم را فراموش کردید، یا اینکه یکی از نکات که لازم به ذکر است را فراموش کردید. نکات اصلی فن بیان خود را روی کاغذ یادداشت کنید و از آن به عنوان یک بستر برای بهبود فن بیان خود استفاده کنید.

جهت کمک به ذهن از تمرینات نوشتاری در مکالمه استفاده کنید تا به تجسم و جذب بهتر ایده‌ها کمک کند
جهت کمک به ذهن از تمرینات نوشتاری در مکالمه استفاده کنید تا به تجسم و جذب بهتر ایده‌ها کمک کند

۴٫ استفاده از زبان بدن

زبان بدن و استفاده از اندام ممکن است چیز مهم و بزرگی به نظر نرسد. اما بهتر است بدانید برقراری ارتباط با زبان بدن بسیار مهم بوده و می‌تواند تاثیر بسزایی داشته و مفهوم کلمات و آنچه را که می‌خواهید به زبان بیاورید را به طرف برساند. زبان بدن می‌تواند تصویر شما ( اولین تصور) را در ذهن مخاطب بهبود بخشد و صحبت‌های شما را تاثیر گذار کند. سعی کنید طوری رفتار کنید که کلامتان مکمل زبان بدنتان شود. دست‌های خود را از جیب خارج کرده و بدون خمیدگی با شانه‌هایی که عقب هستند راست بایستید. در ضمن توجه داشته باشید که تماس چشمی را فراموش نکنید و آن را به خوبی برقرار کنید تا تفاوت بسیار بزرگی را ایجاد کنید.

۵٫ با تغییر کلمات تمرین کنید

تمرین را با تغییر کلمات ادامه دهید و از همان واژگان و الگوهای گفتار مشابه استفاده نکنید، به گونه‌ای که ربات هستید. شما باید به کلمات مسلط و از بهترین‌ها استفاده کنید. کلمات را بازی دهید و بهترین‌ها را برای بیان چیزی که می‌خواهید انتخاب و پیدا کنید. این روش تمرین مانع از رباتیک نشان دادن شده، به گونه‌ای که طبیعی و بهتر دیده می‌شوید و افراد از صحبت با شما لذت خواهند برد.

۶٫ آهنگ صدایتان را بازی دهید

جهت داشتن سخنرانی بهتر و صحبتی دلنشین باید آهنگ صدایتان را تغییر دهید. افراد با انواع آهنگ‌های مختلف صحبت می‌کنند. اما ممکن است شما متوجه شوید وقتی آهسته و یا بلند صحبت می‌کنید صدای بهتری برای شنیدن دارید. با سرعت‌های مختلف صحبت و تمرین کنید و با شنیدن و توجه کردن بهترین مورد را با مقایسه آنها پیدا کنید. حتی شما می‌توانید برای دوست خود صحبت کنید و با تغییر آهنگ از او نظر بخواهید. این که چه نتیجه‌ای را از مقایسه کردن دارید چندان مهم نیست و باید توجه داشته باشید که با این تمرین انواع مدل‌ها را انجام داده‌اید.

آهنگ صدایتان را بازی دهید تا سخنرانی دلنشینی داشته باشید
آهنگ صدایتان را بازی دهید تا سخنرانی دلنشینی داشته باشید

۷٫ ضبط کردن صدای خود

یکی از کارهایی که می‌توانید برای خود داشته باشید و بهترین مورد را انتخاب کنید ضبط کردن صدای خود است تا با گوش دادن به صحبت‌ها بهترین آهنگ و کلمات را بشنوید و نقاط ضعف را از بین ببرید. شما حتی در صورت امکان می‌توانید از خود فیلم گرفته و زبان بدن را نیز بررسی کنید تا بدانید که چگونه انجام به سخنرانی و صحبت می‌کنید. به عنوان مثال؛ ممکن است شما متوجه شوید بیش از حد تند صحبت می‌کنید و یا نه مکث زیادی دارید. یا نه شاید بدانید در برخی از جملات شانه‌هایتان را بالا می‌اندازید. این موارد شاید جزئی باشند، اما با برطرف کردن سخنرانی شگفت‌انگیز را خواهید داشت.

تمرینات بالا را تا جایی که احساس نکردید بهتر شدید ادامه دهید. این را فراموش نکنید که بدون مشکل‌ترین سخنرانی‌ها برای برخی از مخاطبان باز دارای مشکل هستند و به راحتی پذیرفته نمی‌شوند، پس این مورد را شخصی نبینید. سبک خود را طبیعی نگه دارید و به دنبال مخاطبان متنوع و جدید باشید تا شانس موفقیت خو را به حداکثر برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یک =