راز زبان بدن افراد استثنایی و موفق

راز زبان بدن افراد استثنايي و موفق

اصلا به این اندیشیده‌اید که فرد دیگری در مورد شما چه فکری می‌کند؟ آیا آنها به چیزی که شما ارائه می‌دهید علاقه مند هستند؟ شاید، آگاه هستید و می‌خواهید یاد بگیرید چگونه بهتر با افراد ارتباط برقرار کنید؟ بیشتر تاثیرگذاری ما در ارتباطات، ناشی از کلماتی نیست که بیان می‌کنیم، بلکه بیشتر از طریق موارد غیر کلامی است که از طریق زبان بدن و چشمی بیان می‌شود. در حقیقت کمتر از ۵۰ درصد پیام شما کلامی است و مابقی به صورت نشانه‌های غیر کلامی چون حالت صورت، تماس چشمی، حرکات سر، وضعیت بدن، راه رفتن به فرد رسانده می‌شود. از این رو، درک و ارزیابی زبان بدن برای به دست آوردن بینش در مورد نحوه تفکر و احساس دیگران، اساسی است و همچنین پاسخ و ارتباط شما با دیگران را بهبود می‌بخشد.

اسرار داشتن زبان بدن موفق در زندگی روزمره

هر سیگنال و حالت غیر کلامی را که با اعضای بدن خود انجام می‌دهیم می‌تواند روی دیگران تاثیر گذار باشد. این مورد به حدی است که حتی از حالت کلامی نیز تاثیر بیشتری دارد و می‌تواند عملکرد، خلاقیت و سطح استرس را نیز تحت تاثیر بگذارد. پس، زبان بدن از بخش‌های مهم شخصیت ماست که به طرف مقابل می‌فهماند چه گونه فردی هستیم. هر یک از ما در طول روز بارها می‌نشینیم، بر می‌خیزیم و … بنابراین ممکن است به حرکات خود توجه چندانی نداشته باشیم. اما، در حقیقت باید به هر حالت و رفتاری از بدن خود آگاه باشیم و به صورت کنترل و برنامه ریزی شده آنها را از خود نشان دهیم، چرا که افراد همان سیگنال‌هایی را شما ارسال و نشان می‌دهید دریافت می‌کنند.
در این مطلب نحوه برقراری ارتباط با زبان بدن و خواندن زبان بدن دیگران را به صورت غیر کلامی به شما خواهیم گفت تا در خود تغییر دهید. رازهایی از چگونگی ارتباط سریع با دیگران به شما می‌دهد، تا تصوری عالی داشته و قادر باشید ژست‌ها و موقعیت‌ها و حرکات خود و دیگران را درک کنید. این امر نه تنها موفقیت ارتباطی شما را در زندگی تجاری تضمین می‌کند بلکه در زندگی شبکه‌ای، اجتماعی و خانوادگی نیز تاثیر گذار است.

زبان بدن عملکرد، خلاقیت و سطح استرس را تحت تاثیر می‌گذارد
زبان بدن عملکرد، خلاقیت و سطح استرس را تحت تاثیر می‌گذارد

۱٫ برای تقویت قدرت و اراده ، عضلات دست خود را خم کنید

اگر تا به حال خون داده باشید حتما متوجه شده‌اید که چگونه عضلات دست خود را منقبض می‌کنید. استفاده از روش خم کردن ماهیچه‌ها بسیار عالی و کاربردی در به کاهش رساندن درد است. در حین شنیدن اطلاعت منفی و خبرهای ناخوش‌آیند برای اینکه تمرکز حواس خود را حفظ کنید بهترین کار خم کردن ماهیچه‌ها است. این مورد حتی به شما توانایی مقاومت کردن در برابر خوردن غذاهای وسوسه‌انگیز را می‌دهد. (همان قدرتی که در تمام روز می‌تواند به کمک همه بیاید)

۲٫ دراز بکشید تا خلاقیت بیشتری داشته باشید

به گفته استاد دانشگاه ملی استرالیا دکتر درن لیپنیکی، دراز کشیدن می‌تواند به پیشرفت‌های خلاقانه منجر شود. او می گوید: ” شاید همین دلیل داشتن افکار خلاقانه در سمن به پشت دراز کشیدن باشد.”

یک دلیل ممکن برای این مورد هورمون نورآدرنالین است که در زمان ایستادن ترشح می‌شود و همین مانع از بروز فکرهای خلاقانه در ما می‌شود. اکنون شما بهانه بزرگی برای دراز کشیدن و فکر کردن دارید.

۳٫ دست به سینه بایستید تا احساس قاطعیت و مصمم بودن کنید

واقعا عجیب است! شما با دست به سینه ایستادن قادر هستید عملکرد بهتری با مسائل غیر قابل حل و سخت داشته باشید. این قطعا جالب است، زیرا مصمم بودن صفتی است که کارآفرینان موفق به وفور به آن نیاز دارند. هر وقت احساس کردید گیر افتادید، سعی کنید بازوهای خود را در برابر تنه خود بکشید. و سپس رو به جلو نگه دارید!

برای داشتن عملکرد بهتر در مسائل غیر قابل حل و سخت دست به سینه باشید
برای داشتن عملکرد بهتر در مسائل غیر قابل حل و سخت دست به سینه باشید

۴٫ مانند سوپر من بایستید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید

به گفته استاد دانشگاه هاروارد امی کودی، دو دقیقه داشتن ژست قدرتمندانه، صاف ایستادن، نگه داشتن بازوها به بیرون و یا به بالا، ایستادن مانند سوپرمن با دستان در طرفین شما به طور چشمگیری سطح اطمینان شما را افزایش می‌دهد.

قبل قدم شدن در شرایطی که احساس عصبی و یا ناامنی و ترس دارید این موارد را امتحان کنید. (فقط مطمئن شوید که کسی شما را نبیند.)

من دقایقی قبل انجام مذاکره یا سخنرانی این کار را انجام می‌دهم و همیشه جوابگو بوده و توانسته به سخنرانی شگفت انگیز تبدیل شود.

۵٫ برای کاهش سطح استرس، لبخند بزنید

اخم کردن، کج کردن دهن و هر گونه مورد منفی برای صورت به مغز پیام می‌فرستد که هر کاری که مشغول انجامش هستید دشوار است. بنابراین بدن شما با آزاد کردن هورمورن کورتیزول، که سطح استرس شما را بالا می‌برد، پاسخ می‌دهد. استرس داشتن، استرس بیشتری را به وجود می‌آورد و همین باعث ایجاد وضعیت بدی خواهد شد.

برای این مورد درمانی نیز وجود دارد. می‌توانید لبخند بزنید. با لبخند زدن نه تنها خودتان، بلکه افرا دیگر هم استرس کمتری خواهند داشت. پس با لبخند زدن به مبارزه با دو استرس بروید. (به هر حال، لبخند زدن باعث می‌شود کارهای ما راحت‌تر انجام شوند. مثلا شما وقتی در باشگاه وزنه‌های سنگین می‌زنید، به صورت طبیعی به خاطر سنگینی و فشار صورتتان در هم خواهد ریخت. اما، اگر خود را به لبخند زدن مجبور کنید خواهید دید می‌توانید وزنه‌های سنگین‌تر نیز بزنید. این مورد را حتما امتحان کنید، ولی ممکن است بقیه ورزشکاران نیز شما را با تعجب نگاه کنند.)

۶٫ سرتان را به سمت جلو خم کنید تا دیگران (و خودتان) احساس راحتی کنید

هنگام ملاقات با کسی، سر خود را کمی به جلو خم کنید. این مورد نشان دهنده احترام و فروتنی است و به رفع هرگونه اختلاف و تفاوت در محیط کمک خواهد کرد. دفعه بعد که با کسی ملاقات کردید، سر خود را کمی به جلو خم کنید، لبخند بزنید، ارتباط چشمی برقرار کنید و به او نشان دهید که از دیدار با او خوشحال هستید.

خم کردن سر به جلو هم به شما و هم فرد مقابل احساس راحتی خواهد داد
خم کردن سر به جلو هم به شما و هم فرد مقابل احساس راحتی خواهد داد

همه ما افرادی را دوست داریم که ما را دوست دارند، بنابراین اگر به شما نشان دهم که واقعا خوشحالم که با شما ملاقات می‌کنم، شما نیز من را دوست خواهید داشت و این را در رفتارتان نشان می‌دهید. بنابراین، محیط آرام شده و من به خود کمک کرده‌ام.

۷٫ برای درک بهتر احساسات از افراد تقلید کنید

به نظر عجیب است، اما تحقیقات نشان می‌دهد برای قدرت بیشتر از طریق زبان بدن می‌توانید از افراد تقلید کنید. زیرا، تقلید از عبارات غیر کلامی افراد دیگر می‌تواند به شما در درک احساساتی که تجربه می‌کنند کمک کند. از آنجا که همه ما احساسات خود را بصورت غیر کلامی بیان می‌کنیم، تقلید و کپی کردن از این عبارت بر احساسات خود نیز تاثیر خواهد گذاشت که این مورد را “مکانیسم بازخورد منتقل کننده” گویند.

به طور خلاصه: از حالات چهره من تقلید کن تا بهتر مرا درک کنی، یعنی با این کار خواهیم توانست در کنترل احساسات به هم کمک کنیم. بعلاوه، تقلید از چهره‌های صورت (کاری که اغلب بدون فکر کردن انجام می‌دهیم) باعث می‌شود فرد دیگر احساس کند تعامل مثبت‌تر برقرار شده است.

۸٫ در زاویه نسبت به طرف مقابل بایستید تا تنش بین فردی را کاهش دهید

وقتی تنش زیاد باشد، ایستادن رو در رو به صورت خودکار باعث احساس تضاد بیشتر می‌شود. در این موارد اگر شما چیزی بگویید ممکن است طرف مقابل حس تهدید بگیرد. بنابراین، کمی پاهای خود را جابه جا کنید تا در طرف مقابل چه ایستاده و یا نشسته زاویه دار باشید. ولی، شاید بخواهید مخالفت خود را نشان دهید پس، عقب نشینی نکنید.

فقط کمی زاویه جزئی تغییر دهید. در این صورت به طور ضمنی هرگونه تنش را کاهش می‌دهید و باعث تبدیل بحث ناراحت کننده به آرام‌تر خواهد شد.

۹٫ برای بهبود حافظه خود از دستانتان استفاده کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که، زمانی کودکان مشغول یادگیری هستند اگر آنها را وادار به صحبت کنید هیچ تاثیری بر یادگیری نخواهد گذاشت. اما، وادار کردن آنها به استفاده ژست‌های مختلف باعث خواهد شد تا هر چه را یاد گرفته‌اند حفظ کنند.

اگر این مورد برای بچه‌ها جوابگو است، برای ما نیز مفید خواهد بود. به گفته یکی از محققان، “حرکت و ژست در یادگیری نقش علّی داشته و یادگیرنده‌ها جایگزینی برای بیان ایده‌های جدید می‌دهند.”

استفاده از دستان در حین صحبت هم مفهوم را بهتر می‌رساند و هم برای حافطه خوب است
استفاده از دستان در حین صحبت هم مفهوم را بهتر می‌رساند و هم برای حافطه خوب است

۱۰٫ با جویدن آدامس شادتر باشید

تند جوییدن آدامس با سرو صدا نشان از غیر حرفه‌ای بودن دارد. اما، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که جوییدن آدامس باعث هوشیاری شده تا واکنش خود را بهبود بخشید و توجه آگاهانه و پایداری داشته باشید.

یک پیشنهاد: دفعه بعد که شما نیاز به حل یک مشکل دشوار داشتید دراز بکشید، بازوهای خود را خم کنید و آدامس بجویید. شاید، فقط شاید، این ترکیب مورد نیاز شما برای دستیابی به موفقیت بعدی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =