رزومه موثر خود را چگونه بنویسیم؟

نوشتن یک رزومه موثر

یکی از موارد مهمی که می‌تواند در مقابل مصاحبه کاری رقابت کند تا بتوانید شغل مورد نظر خود را بدست آورید رزومه می باشد. رزومه یکی از مهمترین مواردی می باشد که شما باید برای مدیر استخدام بنویسید. در رزومه شما از انواع موارد چون تحصیلات، تجربه و مهارت ها استفاده می کنید. رزومه باید دقیق و بدون مشکل باشد تا بتواند خواننده را تحت تاثیر قرار دهید و شما را جهت استخدام فراخواند. اما این برای بسیاری سوال می باشد که چگونه این کار را انجام دهند؟ چه راه و روشی برای این کار وجود دارد.

نکاتی برای نوشتن یک رزومه موثر

شما باید طوری از ویژگی های که دارید در رزومه استفاده کنید که بدون سردرگمی و کمترین حاشیه مدیر استخدام بداند که شما چه تخصص و ویژگی‌هایی دارید و آیا به درد شغل مورد نظر می خورید یا نه. شما باید از فونت و اندازه متن گرفته تا توضیحات به دقت انجام دهید. بنابراین می‌تواند کمی سخت باشد و به همین دلیل ما در این مطلب از کاریزما به نکاتی موثر برای بهترین رزومه پرداخته‌ایم.

رزومه موثر
رزومه موثر

۱٫ رزومه خود را به صورت پیچیده ننویسید

اگر در صنعت خلاقیت باشید، رزومه شما تنها نیاز به چهار بخش دارد: خلاصه ای از مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها، تجربه کاری و مهارت های فنی .

شما باید این موارد را بتوانید به صورت کامل دقیق و بدون کلمات اضافی در دو الی ۳ صفحه بگنحانید زیرا اگر بیشتر از این دو باشد و یا کمتر از یک صفحه باشد رزومه مشکل دار می شود.

همچنین شما باید در صفحه اول رزومه بتوانید تا ۳۰ کلمه به آنچه می خواهید و مهم است اشاره کنید، چون مدیر استخدام با دیدن اولین صفحه می‌تواند شما را شناسایی و انتخاب کند.

۲٫ رزومه را عمومی نکنید

شاید شما رزومه را برای شرکتی آماده کرده‌اید که می خواهد در چند رشته استخدامی انجام دهد. در این حال، به طور تصادفی شما دو یا چند شغل را می توانید برای کار کردن انتخاب کنید. اما باید بدانید که نباید در رزومه کاری خود از تمامی مهارت و مشاغل مربوطه استفاده کنید. شما باید یک شغل را انتخاب کرده و تخصص‌ها و مهارت‌هایی متناسب با آن را قرار دهید .

علاوه بر اینها نیازی نیست که شما چیزهای اضافی را بنویسید. چون مدیر استخدام نمی خواهد بداند. مثلا، شما از بچگی تا به الان چه کرده‌اید و فقط چهار گزینه ای که در اولین مورد گفتیم را می خواهد.

رزومه
رزومه

۳٫ در رزومه از دستاوردها استفاده کنید

شما اگر قبلا در جاهای دیگر مشغول به کار بوده‌اید می‌تواند شانس شما را بیشتر کند. پس بهتر است برای جلب توجه از دستاوردهای خود استفاده کنید. در رزومه بگویید که چه موفقیت‌هایی را توانسته‌اید برای شرکت و تیم تان کسب کنید. اگر بتوانید آنها را حتی دقیق با درصد و دلار بیان کنید که بهتر هم می شود.

۴٫ رزومه را با جداول و الگو طراحی نکنید.

رزومه های دارای جداول بندی شده می‌توانند هم زشت و هم پیچیده و ناخوانا شوند. پس بهتر است از آنها استفاده نکنید.

۵٫ رزومه را تا حد ممکن دقیق و کوتاه کنید

رزومه های طولانی می‌توانند بسیار پیچیده و بی معنی باشند، و افراد چنان علاقه ای به آنها ندارند. بهتر است شما به صورت دقیق آن را تا دو یا سه صفحه آماده کنید. چون مدیر استخدام تنها حدود یک دقیقه به رزومه شما نگاه می اندازد، پس به صورت دقیق باشید. تا او را در این یک دقیقه به طرف خود بکشانید.

بهترین رزومه
بهترین رزومه

۶٫ تجربه بی ربط و یا قدیمی را از رزومه حذف کنید.

تجربه های بی ربط اصلا دردی از کار دوا نمی کنند و حتی می‌توانند آن را بدتر نیز کنند. پس به هیچ وجه از موارد اضافی و بدون رابطه با شغل استفاده نکنید و علاوه بر اینها شما ممکن است تجربه های بسیاری را داشته باشید، اما قدیمی باشند پس از تجربه های بالای ۱۵ سال استفاده ای نکنید.

۷٫ رزومه خود را بیش از حد تزیین نکنید و دروغ نگویید.

شاید شما مثلا تازه تحصیلات را تمام کرده و تجربه ای ندارید. پس برای اینکه رزومه را خالی نگذارید فکر می کنید مجبورید برای تزیین از دروغ هایی استفاده کنید که عاقبت ندارند. اما بهتر است این کار را اصلا انجام ندهید چون به شدت باعث انتخاب نشدن شما توسط مدیر استخدام می شود و عواقبی را به دنبال دارد.

۸٫ در رزومه مهمترین‌ها را اول بیان کنید.

اگر افتخارات و یا پیشرفت های چشم گیری را در شغل های دیگر کسب کرده‌اید و یا هر چیز مهم دیگری، بهتر است ابتدا به آنها اشاره کنید. و از نکات دیگر این می باشد که از لینکی در رزومه خود برای معرفی بهتر استفاده کنید.

دقت کنید که مدرک خود را در خلاصه صلاحیت‌ها ذکر کنید تا مطمئن شوید که مدیران استخدام آن را نادیده نمی‌گیرند.

A detailed resume
رزومه دقیق

۹٫ رزومه را تا حد ممکن با خوانایی بهتر چاپ کنید

در رزومه خود بسیار مهم است که فونت‌ها و اندازه آن را بسیار متناسب انتخاب کنید. شما نباید پاراگراف های خود را به یک اندازه تنظیم کنید.

امیدوارم این ۹ نکته بتواند شما در داشتن و طراحی رزومه عالی راهنمایی کند. تا بتوانید مدیر استخدام را تحت تاثیر قرار داده و شغل مورد علاقه خود را جهت موفقیت و رشد شخصی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =