رفتارهایی تاثیر گذار در جذابیت افراد کاریزماتیک

رفتارهايي تاثير گذار در جذابيت افراد کاريزماتيک

کاریزما مجموعه رفتارهایی است که هیچ ارتباطی با زیبایی جسمی ندارد. این خبری خوب برای کسانی است که نمی‌توانند با ظاهرشان مدل مد شوند. برای اینکه به صورت جذاب و دوست داشتنی باشید نیازی به جراحی پلاستیک ندارید. فقط کافی است برخی از عادات و ویژگی‌های افراد کاریزماتیک را با تمرین در خود اضافه کنید. اگر شما بتوانید به فردی کاریزما تبدیل شوید با تاثیر گذاری در افراد خواهید توانست تصمیمات بهتری را داشته باشید و در جلسات و مذاکره‌ها به صورت موفق عمل کنید.

چه مواردی باعث کاهش کاریزما می‌شود

برای کاریزما شدن علاوه بر کلام گفتاری نیازی به برقراری ارتباط با زبان بدن نیز خواهید داشت. زبان بدن اگر به درستی اجرا شود به شما اعتماد به نفس، صلاحیت ، شایستگی و اقتدار را می‌دهد. همچنین با استفاده از زبان گفتاری خواهید توانست هرچه را که می‌خواهید با لحن و تن زیبای صدا به گوش شنوده‌ها برسانید. بنابراین جهت آشنایی بیشتر با عادات و اخلاق در افراد کاریزما این مطلب را آماده کرده‌ایم. پس، اگر می‌خواهید بدانید رفتارهایی تاثیر گذار در جذابیت افراد کاریزماتیک چیست و چگونه افراد را شیفته خود کنید در ادامه با مواردی که در تحقیقات هوارد فریدمن، استاد برجسته روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا بدست آمده همراه بمانید و در خود ایجاد کنید.

زیبایی جسمی کمترین تاثیر را در کاریزما شدن دارد
زیبایی جسمی کمترین تاثیر را در کاریزما شدن دارد

۱٫ واکنش هیجانی

آیا اصلا به مادربزرگ خود در زمانی که بعد مدتی شما را می‌بیند توجه کرده‌اید؟ مادر بزرگ دست‌هایش را بالا آورده و به سمت شما می‌آید. یا زمانی سر کار هستید و شب‌ها به خانه بر می‌گرید فرزندانتان چگونه با خوشحالی به سمتتان می‌آیند.

افراد بیشتر دوست دارند با کسانی باشند که از ژست‌های مختلفی برای بیان کردن احساس استفاده می‌کنند. مطمئنا شما دوست ندارید در سر کار همانند دلقک رفتارهای ناشایستی داشته باشید. اما، رفتارهای ناشایست و به نوعی بهتر بگوییم نامناسب با اتفاق‌هایی که در جریان است می‌تواند بسیار جذاب و خوب باشند.

۲٫ خنده مسری

من فردی را به عنوان مدیر فروش در قسمت مدیریت مالی می‌شناسم که خنده‌ای خاص را از پدرش به ارث برده است. به صورتی که تنها با یک بار شنیدن تا آخر عمر محال است آن را فراموش کنید. این مورد به صورت ژنتیکی همراه او است. این مورد مسخره صدا باعث تحریک شوخ‌طبعی شما می‌شود. به صورتی که خود من هر بار با خنده این فرد مواجه می‌شوم و یا به یاد می‌آورم ناخودآگاه لبخندی بر لبانم ایجاد می‌شود.
از طرف دیگر، دوبار پیش آمده که مدیران مرد با مراجعه به من خواسته‌اند تا راهی را به عنوان کمک جهت خلاصی از خنده‌ای که توسط خانم‌ها بد و ناخوش‌آیند است معرفی کنم. من واقعا نمی‌توانستم راهی برای درمان این مورد بیان کنم. ولی، چیزی فهمیدم که خنده همانطور خوش‌آیند است می‌تواند زننده نیز باشد. فرقی ندارد شما مرد باشید یا زن، به هر صورت خنده اگر زننده باشد می‌تواند باعث راندن افراد باشد تا اینکه آنها را جذب کند.

۳٫ بیان احساسات با استفاده از صدا

زمانی که با کسی تلفنی صحبت می‌کنید و او صدای شما را می‌شناسد، اگر توجه کنید به نوعی لذت و هیجان را در صدایش نشان می‌دهد. اگر این اثر در صدای طرف مقابل لطیف و ظریف هم باشد باز شما لذت برده و احساس قدردانی خوبی خواهید داشت.

داشتن صدای رسا یکی از مهمترین و بهترین ابزارهایی است که در اختیار هر کسی می‌تواند قرار بگیرد. به خصوص اگر با تکنیک‌های صدای عالی آشنا باشید تا به راحتی کنترل بلندی و کندی را به همراه تن در اختیار خود داشته و استفاده کنید.

زمانی فرد از مکالمه با شما لذت می برد که حس قدر دانی و هیجان را در آن به کار ببرید
زمانی فرد از مکالمه با شما لذت می برد که حس قدر دانی و هیجان را در آن به کار ببرید

۴٫ لمس دوستانه

یعنی لمس کردن شما باید به طرزی انجام گیرد که به شدت نباشد تا طرف مقابل به خاطر فشار در لمس احساس ناراحتی داشته باشد. بلکه به معنی لمسی دوستانه در بازو، شانه، پشت یا دست است. در این مورد تحقیقاتی انجام شده است که نشان می‌دهد هر چه شما در لمس دوستانه مهارت بیشتری داشته باشید، باعث خواهد شد بهتر افراد را جذب و ترغیب کنید. در این باره پیشخدمت‌هایی رستوران که در این کار بیشتر مهارت دارند انعام بیشتری دریافت می‌کنند.

شاید به یاد داشته باشید که رئیس جمهور جورج دبلیو بوش هنگامی که پشت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که روی صندلی نشسته بود را لمس کرد باعث شگفتی دنیای غرب شد. خود آنگلا مرکل هم شوکه شده بود.

به صورتی ساده اگر بخواهیم بگوییم لمس کردن آرام بازو و یا پشت که اکثرا امروزه افراد در دوستی‌های خود استفاده می‌کنند نشانه‌ای گرم و دوستانه است که باعث آرامش طرف مقابل خواهد شد. این مورد را می‌توانید برای قدرت بیشتر از طریق زبان بدن به یاد داشته و استفاده کنید.

۵٫ از بودن در مرکز توجه لذت ببرید

بیشتر افراد با این نظر موافق نیستند که در مرکز توجه قرار بگیرند. ولی، بعضی از افراد زمانی که در مرکز توجه قرار گیرند تازه شکوفایی خود را احساس و بهتر ظاهر می‌شوند.

در حقیقت، بسیاری از بازیگران بزرگ بدون شخصیت برون‌گرایی نمی‌توانند هم صحبت خوبی باشند. اما، زمانی که در جلوی جمعیت قرار بگیرند به خوبی خود را نشان خواهند داد.

در هنگامی که فیلیپ سیمور هوفمن در گذشت ، همسرم چیز جالبی را بیان کرد:

زمانی در جلوی دوربین قرار می‌گرفت، به نظر می‌رسید می‌تواند اعصاب خود را به سطح پوستش بیاورد و احساساتش را به لنز دوربین بریزد. برای او، این توانایی باید یک تجربه لذت بخش بوده باشد. فرصتی برای تخلیه آشفتگی درونی.

۶٫ چهره رسا و گویا

رونالد ریگان به دلیل چهره رسایی که داشت به عنوان سخنرانی شگفت‌انگیز شناخته می‌شد. او می‌توانست همانند هر ایرلندی دیگری با اعتماد به نفس بالا در زمان لازم خود را نشان دهد.

چهره‌ ما بیشترین ارتباط چشمی را توسط شنوندگان به خود می‌گیرد، افراد هرچه اطلاعات بیشتری در آن دریافت کنند، بیشتر توجه می‌کنند و نه تنها ایده‌ها بلکه معنای عاطفی پنهان در کلمات ما را نیز درک می‌کنند.

این تجربه من است که بسیاری از افراد با داشتن موقعیت قدرت دارای چهره بسته هستند و برای ترس و ترغیب به فرمان‌برداری از نفوذپذیری چهره استفاده می‌کنند. صورت‌های بسته، دارای حالتی سرد بوده و احساسات زیادی منعکس نمی‌کنند. در حالی که برعکس صورت‌های باز، گرم و رسا هستند. بالاترین امتیاز را چهره‌های گرم نسبت به چهره‌های سرد دارند.

کسانی که موهای بلند دارند، مرد و زن باید مراقب باشند که پیشانی زیر موهای چتری پنهان نشود. پیشانی ناحیه‌ای عالی و حساس برای نشان دادن احساسات بسیار است و همانند بیلبوردی برای چهره‌ شما عمل می‌کند.

با توجه به بیشترین ارتباط چشمی که چهره نشان می‌دهد بهتر است چهره رسا و با اعتماد به نفس داشته باشید
با توجه به بیشترین ارتباط چشمی که چهره نشان می‌دهد بهتر است چهره رسا و با اعتماد به نفس داشته باشید

۷٫ ارتباط با غریبه‌ها

با توجه به نتیجه نظرسنجی سیمز یث (Sims Wyeth) که چند سال پیش انجام شد، افرادی که خود را درونگرا معرفی می‌کنند، علاوه به تمایل برقراری ارتباط با افراد برون‌گرا ، همان شیوه احساسی را دارند.

بیایید روراست باشیم، این بسیار جالب و عالی است که در شرکت کسی کار کنیم که به راحتی بتواند موانع موجود بین افراد را برطرف کرده و یک تجربه اجتماعی پر جنب و جوش ایجاد کند.

من افرادی را تحسین می‌کنم که قادر به برقراری ارتباط با غریبه‌ها هستند و آنها را در مکالمه واقعی درگیر می‌کنند. منظور همان صحبت‌های پر جنب و جوی درباره موضوعات بی معنی نیست. منظور داشتن ویژگی‌های مورد نیاز چون مهارت گوش دادن، روراست بودن و صریح بودن است. کسی که این ویژگی ها را داشته باشد، مطمئنا با در دست گرفتن عرصه سخنرانی و توجه به افراد آنها را به سمت خود جذب خواهد کرد.

 

۸٫ مهارت در پانتومیم

در اولین گزینه واکنش‌های هیجانی را بیان کردیم. حال تفاوت بین واکنش هیجانی و پانتومیم در عمدی و قابل کنترل‌تر بودن پانتومیم است. پانتومیم توانایی اجرای داستان با استفاده از بدن و حرکات مختلف برای کمک به فهمیدن شنوندگان است تا آنچه را که می‌گویید، تجسم کنند. این امر همچنین به داشتن چهره‌ای رسا و گویا نیز مربوط می‌شود. به این ترتیب هرچه مخاطبان شما بتوانند بهتر زبان بدن شما را بخوانند، بیشتر منظور شما را درک می‌کنند و از کنار شما بودن لذت می‌برند.

من بسیاری از جوانان را می‌بینم که در حین تعریف داستان برای یکدیگر آن را اجرا می‌کنند. آنها می‌گویند: “او مثل … آمد و من مثل … فلانی با او برخورد کردم …”بدون هیچ حرفی برای توصیف حرکات، فقط پانتومیم اجرا می‌کنند. البته به نظر می‌رسد همه از این روش لذت می‌برند.

استفاده از دستان خود برای کمک به توصیف یک نکته در ارائه سخرانی شگفت‌انگیز بسیار قابل قبول و موثر است. در واقع شنوندگان در صورت عدم استفاده از دستانتان تا ۷۵ درصد منظورتان را دریافت نمی‌کنند. فقط مطمئن شوید که حرکات خود را به درستی انجام و به کار می‌برید. نباید حرکات به کار گرفته شما به گونه‌ای باشد که انگار زنبوری شما را مورد حمله قرار داده است. باید حرکات به صورت سنجیده و به درستی صورت گیرد و برای قصدی مشخص استفاده شود.

حال؛ دو سوال در اینجا وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است. اول؛ آیا کاریزما قابل یادگیری است؟ و دوم؛ آیا باید آموخت، یا این فقط تظاهر و فریبکاری است؟

در رابطه با سوال اول و جواب باید بگویم، بله! من معتقدم کاریزما را می توان آموخت. همانطور که یاد می‌گیریم رفتارهای خوب داشته باشیم مانند استفاده از کلمات “لطفا” یا “سپاسگذارم” تا خودمان را برای دیگران جذاب و خوش‌آیند کنیم، می توانیم یاد بگیریم که کاریزما باشیم.

سوال دوم؛ آیا باید جهت یادگرفتن این مهارت‌ها تلاش کنیم؟ من می‌گویم، کاملا بله! اما تا زمانی که شما سعی در آسیب رساندن یا فریب کسی نداشته باشید. چیزی که باعث می‌شود شما متقلب شناخته شوید تکنیک نیست، بلکه هدف از انجام است.

به هر حال، شما انرژی لازم را دارید تا رفتار جدید کسب کنید. ولی باید به اندازی کافی برایتان مهم باشد. این کار آسان است؟ بله، مطمئنا قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک − یک =