اهمیت هوش هیجانی در بین رهبران باهوش

سوالاتي که رهبران باهوش هيجاني بالا از خود مي‌پرسند

شما به عنوان یک رهبر باید این انتظار را داشته باشید که نه تنها در مورد تصمیمات گرفته شده بلکه در مورد شخصیت خود نیز سوال کنید. چنانچه دوست ندارید از نظر دیگران غافل‌گیر شوید باید زمانی را برای تجزیه و تحلیل شخصیت خود کنار بگذارید.

تقویت هوش هیجانی در بین رهبران بزرگ اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا بدون داشتن سطح بالایی از هوش هیجانی نمی‌توان رهبر بزرگی بود. قبل از هر چیزی می بایست آگاه بود که هوش هیجانی نتیجه خودشناسی است. تنها مشکلی که وجود دارد این است که، تعداد کمی از رهبران زمان کافی برای خودشناسی کنار می‌گذارند و تعداد کمی زحمت پرسیدن سوال‌هایی را می‌کنند که گاهی ناراحت‌کننده و آشکارساز هستند. همان آنهایی که کمک می‌کند تا در واقع خود حقیقی را بشناسند.

سوالات رهبران باهوش که هوش هیجانی بالایی دارند

ما در دنیایی کاملا بازتابی زندگی می‌کنیم، به این معنی که دیدن خود در تصاویر و ایده‌های دیگران بسیار آسان است. ولی، ایستادن و سوالاتی پرسیدن از خود که باعث ناراحتی شود واقعا شجاعت نیاز دارد. رهبران معتبر به قدرت خود برای دستیابی به رویاهایی که دارند اعتقاد و ایمان دارند. زیرا آنها می‌دانند که کدام رویاها از آن خودشان هستند و کدام یک از نظر اجتماعی و یا موارد دیگر به آنها تحمیل می‌شوند.

آنها می‌دانند چه کسی هستند و چه اعتقادی دارند و به همان اندازه مهم می‌دانند که هیچ چیز، از جمله عقاید آنها، دائمی نیست. آنها این موارد را دانسته و آگاهی دارند. زیرا رهبر برجسته یک رهبر در حال تحول، یک انسان در حال رشد و یک فرد سوال کننده از خود است.

سوالات رهبران بزرگ و برجسته که از خود دارند چیست؟

قبل از رفتن به سراغ این سوالات باید نکته ای را در نظر داشته باشید. اگر وقت بگذارید به این سوالات صادقانه و عمیق پاسخ دهید، زندگی و رهبری شما تغییر خواهد کرد. فقط اگر مایلید به رهبری معتبر و تاثیرگذار تبدیل شوید به ادامه بپردازید.

رهبران بزرگ برای دستیابی به رویاهایی که دارند اعتقاد و ایمان دارند

۱٫ شما بدون تمجیدان کی هستید؟

وقتی خود و دیگران را بر اساس شغل، عنوان یا دستاوردها تعیین می‌کنید، مطمئنا زمانی این کار برایتان خوب باشد برایتان خوش‌ آیند به نظر خواهد آمد. اما وقتی این موارد بیرونی برداشته شوند، واقعا می‌تواند احساس بی ارزشی را برای شما ایجاد کند. پس به این بیاندیشید که واقعا کی هستید؟

۲٫ چه چیز برایتان مهمترین است؟

اگر صادقانه به این سوال پاسخ ندهید، در زمان‌هایی که باید گزینه‌هایی با عقایدتان همخوانی ندارد انتخاب کنید، احساس فشار بالایی خواهید داشت و در معرض سقوط مواردی که باعث افتخار و راحتی وجدان است قرار خواهید گرفت. اگر ندانید چه چیز برایتان مهمترین است، در این زمان‌ها کورکورانه به دنبال حقیقت خواهید گشت. همین باعث شکست سنگین بسیاری از رهبران بزرگ دنیا شده است.

۳٫ برای چه تا آخرین نفس خواهید جنگید؟

در این سوالات هر چه عمیق‌تر می‌روید متوجه خواهید شد که سوالات بر هم وابسته هستند. وقتی می‌دانید که بدون عناوین بیرونی چه کسی هستید، وقتی می‌دانید که واقعا مهمترین چیزها برایتان چیست، پس می‌فهمید که بسیاری از آنچه تاکنون برایش جنگیده‌اید بی ربط بوده‌اند. با این حال، خواهید فهمید که واقعا چه چیزی برای جنگیدن ارزش دارد و برای چه حاضرید تا آخرین نفس بجنگید.

۴٫ موارد استرس زا شما چه چیز هایی هستند؟

رهبری با فشار همراه است. فشار باعث ایجاد استرس می شود. اغلب رهبران به دلیل اینکه از هوش هیجانی برخوردار نیستند به دنبال داروهای تسکین دهنده فشار روانی می روند. اما رهبران باهوش قبل از هر چیزی موارد استرس زا خود را می شناسند و با استفاده از هوش هیجانی خود برای آن ها راه حلی می یابند. از خود بپرسید دلایلی که موجب وارد شدن استرس به شما می شوند چیست؟

۵٫ به چه چیزی با اطمینان اعتقاد داشتید و اکنون می‌دانید اشتباه کردید؟

رهبران باهوش، رهبرانی دائما در حال تحول هستند. این تغییر‌ ها موجب جذابیت در افراد کاریزماتیک می‌شود. زیرا به رسمیت شناختن آنچه در گذشته اعتقاد داشتید و اکنون می‌دانید اشتباه است، شکل نادری از عینیت و واقع بینی را در مورد آنچه در حال حاضر باور دارید به شما می‌دهد.

رهبران باهوش
 

۶٫ در لحظات خلوت و آرام، چه کسی یا چه چیزی را مقصر شکست‌های خود می‌دانید؟

این یک سوال دشوار است زیرا همه ما می‌دانیم که جواب درست این است که بگوییم “من مسئول زندگی خودم هستم”.اما، این سوال در‌باره آن عقیده پنهانی و احساسی است که به آن ایمان نداریم. پاسخ دادن صادقانه به این سوال، بدون قضاوت خود، امکان دست یافتن به مسئله‌ای که هنوز نیاز به روشن دارد را می‌دهد. بدین صورت خواهید توانست با تغییر و تحول به رهبری عالی برای ادامه مسیر تبدیل شوید.

۷٫ اگر فردا بمیرید کسانی که دوستتان ندارند در مورد شما چه می‌گویند؟

این سوال که از ویژگی‌های رهبری کاریزماتیک است به شما کمک می‌کند تا از انگیزه‌ های احساسی ناخودآگاه تان آگاه باشید. غالبا هر اندازه هم که قوی و سازمان یافته به نظر برسید، انگیزه ناخودآگاه مبتنی بر ترس هنوز در پس اعمالتان وجود دارد. با پرسیدن این سوال انگیزه پنهان شده به سطح خودآگاهی ما راه پیدا می‌کند. پس بیشتر تحت کنترل بوده و دلیل کارهایتان را برای انجام می‌دانید.

۸٫ اکنون برای چه وضعیت دردناکی سپاس گزار هستید؟

رهبران باهوش این باور را درک می‌کند که هیچ چیزی فراتر از معنایی که به آن می‌دهیم ندارد. پاسخ به این سوال می‌تواند بازآفرینی سالم یک موقعیت را ایجاد کند و یقین داشته باشد که وظیفه زندگی خود را بر عهده دارید و پاسخ شما به آن چیست.

رهبران باهوش
 

۹٫ آیا اکنون میراث شماست؟ (کار، زندگی، نگرش)

به قول یودا رهبر بزرگ فیلم جنگ ستارگان، “یا بله یا خیر، هیچ شایدی در میان نیست.

۱۰٫ اگر این چیزی نیست که بخواهید میراثتان باشد، در طی ۲۴ ساعت آینده قصد دارید در مورد آن چه کنید؟

اگر تمامی موارد با توجه به چیزی است که می‌خواهید میراث شما باشد، چه نشانه‌ای از میراث شما باقی خواهد ماند؟ دیگران چگونه می‌فهمند این میراث شماست؟ اگر نه، موارد آنچنان نیست که بخواهید به عنوان میراث باقی بماند این سوال که در طی ۲۴ ساعت آینده قصد دارید در مورد آن چه کنید؟ شما را به عنوان عضوی از رهبران باهوش، پاسخگو برای اقدامات قرار می‌دهد.

تبدیل شدن به رهبری برجسته نیاز به سطح بالایی از هوش هیجانی دارد و این شجاعت را به وجود می آورد که از خود سخت شوید.

۷۸ / ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =