زبان بدن و تشخیص افراد دروغگو

زبان بدن و تشخیص افراد دروغگو

انسان در مواقعی اقدام به دروغ گفتن می کنند و این می تواند به نوعی غریزی باشد. همچنین، دارای غرایز بسیار قوی هستند که می‌تواند در تشخیص دادن افراد دروغگو کمک کند. اما، همیشه کسی که دروغ می‌گوید قابل تشخیص نیست. متأسفانه ، هیچ راهی برای تعیین اینکه شخصی واقعا صادق است یا نه را با اطمینان صد درصد نمی توان تشخیص داد. اما، نشانه های واضحی وجود دارد که می‌تواند از روی زبان بدن به شما بگوید فردی راست می گوید یا نه دروغ می‌گوید و مواردی را از شما پنهان می‌کند. برای اینکار شما می‌توانید ابتدا ویژگی های فرد عادی را که هر کسی دارد بشناسید و بعد از طریق صورت، ایستادن، راه رفتن و … تشخیص دهید.

نکاتی برای تشخیص افراد دروغگو با استفاده از زبان بدن

افراد دروغ گو به صورت غیر قابل کنترل علائمی رو از خود نشان می‌دهند که با کمی توجه می‌توانید تشخیص دهید. مهمتر از همه، به خاطر داشته باشید که این علائم فقط شاخص‌های احتمالی می‌باشند.

در ادامه ما می‌خواهیم به برخی از این علائم اشاره کنیم تا بتوانید با استفاده از آن افراد را در صورت دروغ گفتن شناسایی کنید. زیرا این کار می توانید به شما در موفقیت و تبدیل شدن به یک کارآفرینی موفق کمک کند.

تشخیص افراد دروغگو
تشخیص افراد دروغگو

۱٫ افرادی که دروغ می گویند به سرعت موقعیت سر خود را تغییر می‌دهند

اگر شما از افرادی سوال کنید و آنها موقعیت سر خود را عوض و به صورت مشکوک به اطراف نگاه کردند، بدانید که در مورد چیزی به شما دروغ می‌گویند. در واقع این رفتار در مواقعی که شما از فردی پاسخی می‌خواهید و او قصد دروغ گفتن را دارد پیش می آید.

۲٫ ممکن است تنفس آنها تغییر کند

وقتی کسی به شما دروغ می‌گوید ممکن است شروع به نفس نفس زدن کند. در واقع این یک عمل بازتابی است. با تغییر تنفس آنها شانه ها بالا رفته و ممکن است صدایشان ضعیف و با تن پایین تبدیل شود. در اصل ضربان قلب و جریان خون تغییر می کند و این از احساس اضطراب و تنش حاصل می شود.

زبان بدن
زبان بدن

۳٫ آنها تمایل دارند ثابت و بدون حرکت باشند

همه این را می‌دانیم و تجربه کرده‌ایم که در حالت اضطراب به صورت غیر قابل کنترل مدام تکان می‌خوریم. اما در حالت دروغ گفتن برعکس می شود. یعنی فرد دوست دارد بدون حرکت و ثابت باشد.

این حالت ممکن است نشانه ای از مبارزه اولیه عصبی باشد، زیرا بدن در موقعیت های قرار گرفته و خود را برای رویارویی احتمالی آماده می کند. وقتی صحبت می کنید و درگیر مکالمه عادی هستید ، طبیعی است که بدن خود را در حرکات ظریف ، آرام و عمدتاً ناخودآگاه حرکت دهد. بنابراین، اگر دیدید که فردی به صورت سفت و محکم ایستاده است و یا سر جایش نشسته و به نوعی کمی عرق کرده است، نشانه بر این است که می‌خواهد چیزی را پنهان کند.

۴٫ آنها ممکن است کلمات یا عبارات را تکرار کنند

در زمان هایی فرد ممکن است کلمات و عبارات را به صورت مداوم تکرار کند. آنها در تلاشند تا با این کار خود و یا شما را نسبت به چیزی متعاقد کنند. به عنوان مثال، ممکن است آنها مدام تکرار کنند من این کار را نکردم، من این کار را نکردم. این کار باعث می‌شود تا آنها افکارشان را منسجم کرده و کارشان را توجیه کنند.

تکرار کردن کلمات توسط افراد دروغگو
تکرار کردن کلمات توسط افراد دروغگو

۵٫ اطلاعات بسیار زیادی را فاش می کنند.

وقتی شما از فردی سوال می‌کنید و او اطلاعات زیادی را به شما می‌دهد که اصلا درخواست نکردید و نمی‌خواهید، به احتمال زیاد او چیزی را از شما پنهان و به نوعی دروغ می‌گوید. دروغگوها اغلب زیاد صحبت و وراجی می‌کنند تا با این کار دیگران را مجاب به باور کردن حرف هایشان کنند.

۶٫ دهانشان را با دست لمس و یا می‌پوشانند

یکی از نشانه های دروغگویی این است که فرد وقتی نمی خواهد با یک مسئله برخورد کند، یا به یک سؤال پاسخ دهد ، به طور خودکار دست خود را روی دهان خود می گذارد.

وقتی بزرگسالان دست خود را روی دهانشان می گذارند، در حقیقت هیچ چیزی را فاش نکرده و کلا ارتباطات را قطع می‌کنند.

لمس کردن دهان با دست توسط افراد دروغگو
لمس کردن دهان با دست توسط افراد دروغگو

۷٫ به طور غریزی قسمتهای آسیب پذیر بدن را می‌پوشانند

این قسمتها ممکن است شامل مناطقی چون گلو ، قفسه سینه ، سر یا شکم باشد.

در این موارد وقتی کسی می خواهد به شما دروغ بگوید به صورت غریزی ممکن است گلوی خود را لمس یا بپوشاند. و یا در برخی از مواقع افراد ممکن است موی سر خود را لمس و نوازش کنند.

۸٫ علاقه به تعویض و جابجایی پاها

یکی از راه هایی که می‌گوید افراد به شما دروغ می‌گویند یا نه، این است که به پاهایشان توجه کنید. زیرا، فرد دروغگو دارای اضطراب و استرس می‌باشد و همین باعث می‌شود که پاهای خود را مرتب جابه جا کند. او می‌خواهد اوضاع را ترک کند و به نوعی فرار کنند.

حالت پا در افراد دروغگو
حالت پا در افراد دروغگو

۹٫ صحبت کردن برای آنها دشوار است

اگر تا به حال از فیلم هایی بازجویی های که از مظنون مقصر می‌پرسند دیدن کرده باشید، اغلب مشاهده می کنید، که صحبت کردن برای آنها دشوارتر است و در مواقعی ممکن است ناخودآگاه لب های خود را گاز بگیرند. این به دلیل استرس و ترشح بزاق است که باعث می شود غشاهای مخاطی دهان خشک شوند.

۱۰٫ بدون پلک زدن خیره می شوند.

هنگامی کسی می خواهد به شما دروغ بگوید به شما خیره می شود و کمتر پلک می زند. این به معنی کنترل و ترساندن می‌باشد. اما، این را هم در نظر داشته باشید که اغلب از تماس چشمی خودداری می‌کنند یعنی ممکن است سر خود را پایین بیاندازد و یا به اطراف نگاه کنند.

یکی دیگر از نشانه هایی که باید مراقب آن باشید چشمک زدن سریع و تند است.

خیره ماندن افراد دروغگو
خیره ماندن افراد دروغگو

۱۱٫ آنها تمایل زیادی به اشاره دارند

وقتی کسی دروغ می‌گوید و می‌خواهد به عنوان دفاع از خود مواردی را انجام دهد، مدام با انگشت اشاره شما را نشان می‌دهد. این کار به این دلیل می باشد، تا اوضاع را به نفع خود و به ضرر شما تمام کند.

امیدوارم این استراتژی ها بتوانند به شما در تشخیص افراد دروغگو کمک کند، تا هیچ کس نتواند از شما موارد و اطلاعات مهم را پنهان کند و باعث به خطر انداخت موفقیت در کسب و کار و زندگی شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهار =