سخنرانی شگفت انگیز چیست و چگونه با سخنرانی بر دیگران تاثیر گذار باشیم

سخنرانی شگفت انگیز گرچه یادآور داستان های تخیلی و اثر گذاری سحر آمیز بر دیگران است ولی واقعیت این است که هر کسی برای موفقیت در کار جمعی و بدست گرفتن سکان هدایت شرکت یا سازمانی باید با اصول سخنرانی شگفت انگیز آشنا باشد.

در این مقاله ۸ گام اساسی برای رسیدن به سخنرانی شگفت انگیز را بررسی و معرفی می کنیم. گام هایی که در نگاه اول شاید ساده به نظر برسند ولیکن بسیار تاثیر گذار هستند. با تدبیر فردا همراه باشید 🙂

 

سخنرانی شگفت انگیز چیست

شاید سال ها کار جمعی نیاز باشد تا درک کنیم سخنرانی شگفت انگیز چیست و چگونه می توانیم تاثیر مثبت بر همکاران و مخاطبان خود داشته باشیم.

سخنرانی شگفت انگیز بستگی به محیطی و شرایط سخنرانی دارد. این که شما در یک محیط دانشگاهی و آکادمیک برای دانشجویان و سایر اساتید سخنرانی می کنید با این که در اداره و شرکت خود برای کارمندان تان سخنرانی می کنید متفاوت است و شگفت انگیز قلمداد کردن سخنرانی با پارارمتر های متفاوتی تعریف می شود.

ولی در کل می توان این گونه نتیجه گرفت که در محیط شرکت و در رابطه مدیریتی سخنرانی شما زمانی گیرا و شگفت انگیز محسوب می شود که بازده ای کارمندان شما رو به فزونی بگذارد و همبستگی تیمی بین کارمندان افزایش یابد.

در ادامه به معرفی ۸ گام اساسی سخنرانی شگفت انگیز می پردازیم:

 

۱- بپذیرید که سخنرانی شگفت انگیز کاری است بسیار دشوار

برای شروع باید بپذیرید که کاری سخت و بسیار دشوار می خواهید انجام دهید در نتیجه سخنرانی خود را دست کم نمی گیرید و با نهایت آمادگی به پیشواز مخاطبین می روید. پیش از سخنرانی بار ها تمرین می کنید و بدین ترتیب اتاق سخنرانی خود را در ذهن می سازید.

اتاقی که شما و مخاطبان تان در ذهن شبیه سازی شده اید و بار ها و بار ها می توانید سخنرانی خود را مرور و اشکال زدایی کنید.

در نگاه اول بدون تمرین کردن سخنرانی شما خوب بدانید که در حین سخنرانی چه می خواهید ارائه دهید ولی هنگام سخنرانی که فرا می رسد تازه متوجه می شوید که بیان نقطه نظرات و واقعیات ذهنی سخت از آن چیزی است که به نظر می رسد.

این جا است که نقش تمرین کردن و جدی گرفتن سخنرانی برای داشتن سخنرانی شگفت انگیز نمایان می شود.

 

۲- پرورش ایده های ذهنی خود

شما باید ابتدا توجه مخاطبان خود را جلب کنید. سخنرانی خود را با صحبت کردن در مورد چیز جالبی آغاز کنید: یک آمار مبهم، یک سوال بسازید، یک اعلامیه، یا از نقل قول برای جلب مردم استفاده کنید.

حتما از این که بدون پیش زمینه قبلی یک راست برید سر اصل مطلب خودداری کنید. یک سخنرانی شگفت انگیز نیاز به غافل گیری مخاطبین دارد.

 

۳- سازماندهی کردن سخنرانی

همان طور که در طی دوران تحصیل گام به گام مطالب ارئه می شود تا دانش آموزان بتوانند مطالب درسی را دریافت و هضم کنند، سخنرانی شما هم باید این چنین باشد.

سخنرانی شگفت انگیز دارای یک دید کلی ابتدایی همراه با جرقه هایی از غافل گیری و اهمیت است سپس باید بدنه کلی مصامین سخنرانی خود را بیان کنید و پس از آن روی هر مضمون ریز شوید تا بتوانید جان کلام را منتقل کنید.

سعی کنید از مثال های ملموس برای درک بهتر مفاهیم استفاده کنید.

 

۴- مراقب خود باشید

به نظر ساده است، اما شما می خواهید بهترین باشید و سخنرانی شگفت انگیز داشتیه باشید. اطمینان حاصل کنید که شب قبل از ارائه به اندازه کافی خوابیده باشید و غذای خوبی را می خورده اید.

همیشه در طول سخنرانی آب در دسترس داشته باشید اما مطمئن باشید که آب خیلی سرد نباشد، آب سرد موجب گرفتی گلو می شود و وقفه در سخنرانی و صدای شما ایجاد می کند.

 

۵- میزبان مخاطبان باشید

سعی کنید پیش از شروع سخنرانی در همان ابتدای سالن و نزدیک تریبون باشید تا بتوانید پیش از دعوت از شما و شروع سخنرانی با اشخاص مهم دعوت شده صحبت کنید.

همین طور به هنگام سخنرانی فرض را بر این بگذارید که شما صاحب کل فضای سخنرانی هستید و میزبان مخاطبان خود؛ در نتیجه این مخطبان هستند که احساس می کنند مهمان سخنرانی شگفت انگیز ی خواهند بود.

سخنرانی شگفت انگیز

۶- ارتباط با مخاطبان

شما باید به زودی و د رهمان ابتدای سخنرانی به مخاطبان خود بفهمانید که چرا باید به سخنرانی شما گوش فرا دهند. برای این منظور خیلی بهتر است که تا جایی که ممکن است با تک تک مخاطبین ارتباط بر قرار کنید و همه را در مهمانی محصور کننده خود شرکت دهید!

به مخاطبان خود نشان دهید که در زمینه ای که دارید صحبت می کنید متخصص هستید. اگر به عنوان مثال هدف از سخنرانی ایجاد حس انگیزه در مخاطبان به منظور غلبه بر مشکلات و دشواری ها است بهتر است با یک خاطره از دورانی که شما نیز چنین ضعفی را داشته اید شروع کنید و با چگونگی غلبه بر چنین ضعفی ادامه دهید.

با این کار علاوه بر بر قراری ارتباط مستقیم با مخاطبان می توانید با آن ها هم دلی نیز کرده باشید. ارتباط با مخطبان از ملزومات سخنرانی شگفت انگیز است.

 

۷- به یاد داشته باشید که محتوای خوب مهم است

پس از ایجاد ارتباط موفق با مخطبان، محتوای خوب مهمترین بخش ارائه شماست. مخاطبان شما علاقه مند هستند که اطلاعاتی را که به طور مستقیم آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، بشنوند.

آنها می خواهند چیز جدیدی یاد بگیرند، شاید چیزی که بتواند زندگی شان را بهبود ببخشد یا چگونگی انجام کاری را بهتر از آنچه که می دانند به آن ها بیاموزد.

 

۸- درخواست صادقانه انتقادات و پیشنهادات

زمانی شما می توانید ادعا کنید که یک سخنرانی شگفت انگیز داشته اید که مخطبان شما توانسته باشند با شما تعامل کنند و آنچه را که در ذهن دارند بیان کنند و در مورد موارد سخنرانی شما با شما به بحث بنشینند.

و در نهایت سعی کنید از افرادی که با شما رودرواسی ندارند انتقادات سازنده بگیرید تا بتوانید در آینده سخنرانی های بهتری داشته باشید.

در کل با رعایت ۸ نکته ای که در بالا آورده ایم می توانید به سوی سخنرانی های تاثیر گذار قدم بر دارید و همواره به یاد داشته باشید که محل و نوع مخاطبان شما بسیار در موفقیت شما در سخنرانی تاثیر گذار هستند.

 

منابع مورد استفاده:

inc

تدبیر فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =