سخنرانی همانند یک پیشرو، راه کار هایی که می توانید عرصه سخنرانی را بدست بگیرید

سخنرانی مهم ترین ابزار شما برای غلبه کردن بر فضای موجود و بدست گرفتن ابتکار عمل است. فرقی نمی کند تیمی که با آن کار می کنید کوچک باشد یا بزرگ، برای رهبری و تاثیر گذاری بیشتر باید بدانید چگونه سخن بگویید. برای جذب سرمایه گذار جدید باید بتوانید بهترین فن بیان را به کار گیرید تا مخاطب را به اقناع فکری و ذهنی در جهت اعتماد و نمایش واقعیت ها برسانید.

در این مقاله چند نکته ساده ولی اساسی و مهم که قدرت تاثیر گذاری شما را در سخنرانی هایتان افزایش می دهد معرفی و تشریح کردیم. با تدبیر فردا همراه باشید 🙂

سخنرانی همانند یک پیشرو، راه کار هایی که می توانید عرصه سخنرانی را بدست بگیرید

سخنوری یه مهارت است و حالا شما با راه کار هایی به جهت تقویت این مهارت آشنا می شوید. در همین ابتدا این جمله کلیدی را به ذهن بسپارید “رهبران سخنرانی می کنند و سخنرانان رهبری”

در واقع این سخنرانان خوب و حرفه ای هستند که اذهان مخاطبان را رهبری می کنند. پس اگر فکر می کنید برای ساختن ایده هایتان نیاز به گروهی از افراد دارید پس حتما پیش از گردآوری گروه بهتر است مهارت های سخنوری خود را بازبینی و تقویت کنید. پس بیایید شروع کنیم!

اینکه اگر شما به یک جلسه کاری دعوت شدید و قرار است در مقابل هیئت مدیره به ارائه مطالب بپردازید، یا اینکه در یک کنفرانس می خواهید به بهتر شکل مطالب کلیدی را به مخاطبان منتقل کنید، در این کار باید همچون یک رهبر و پیشرو، فکر شده و با برنامه سخنوری کنید.

شما به عنوان مدیر یک گروه باید بسیاری از نکات را رعایت کنید و در بسیاری از کار ها مهارت داشته باشید و مهارت در سخنرانی یکی از مهم ترین آن ها است.

اعتماد به نفس و قدرت کنترل خود را به نمایش بگذارید

اعتماد به نفس شما در حین سخنرانی باید مداوم و آشکار باشد. اگر هنگام سخنرانی ارتباط خوبی با تک تک حاضرین برقرار نکنید، مخاطبان خیلی زود به عدم اعتماد به نفس کافی شما پی می برند و این موضوع از قدرت نفوذ و تاثیر پیام سخنرانی به شدت می کاهد.

هنگام ارائه مطالب در جمع برای تقویت اعتماد به نفس خود بهتر است از ترفند های زبان بدن استفاده کنید. این که چگونه بتوانید ارتباط چشمی خوبی با مخاطبین برقرار کنید و با حرکات درست دست و بدن سخنرانی خود را تقویت کنید بسیار حائز اهمیت است.

سخنرانی

پر قدرت شروع کنید و ادامه دهید!

مهم ترین قسمت های سخنرانی، آن بخش هایی هستند که بحثی را جدید باز می کنید و یا می بندید. سخنرانی مانند ماموریت پرتاب موشک است. اگر با موفقیت موشک پرتاب شود، شما خوش شانس بودید و موفق شدید ولی اگر این ماموریت به شکست بر خورد، موشک هیچ گاه به مقصد نخواهد رسید و این یعنی سخنرانی شما هیچ گاه هدف مطلوب شما را نخواهد داشت.

دید کلی مباحث سخنرانی

در همان ابتدا، به مخاطبان خود دید کلی از روند ارائه مطالب بدید و به طور خلاصه سعی کنید فصل بندی درستی از مطالب را ارئه دهید. مخاطبان بسیار خشنود می شوند که از همان شروع ارائه با نقشه و برنامه ریزی روند ارائه و سخنرانی آشنا شوند و این موضوع حسی خوبی را در همه حاضرین ایجاد می کند.

حرکات آرام و فروتنانه و در عین حال با اقتدار

هم اکنون می خواهیم نکته بسیار مهمی را بگوییم که همواره باید به یاد داشته باشید. مخاطبان شما با استفاده از یک فاکتور کلیدی در مورد شما قضاوت خواهند کرد و یادتان باشد که همیشه بهتر است برای یک سخنرانی تاثیر گذار، درون و بیرون یک دستی داشته باشید! هیچ وقت تلاش نکنید هنگام سخنرانی بر خلاف روحیات خود رفتار کنید.

به این چند مورد توجه کنید:

اجتناب از حرکات تند و زننده، اجتناب از تکرار ژست های خاص حرکتی، اجتناب از تکیه دادن به میز تریبون.

عدم رعایت موارد ذکر شده بر کیفیت سخنرانی تاثیرات منفی فراوانی خواهند داشت.

محیط باز و گسترده سخنرانی

پیش از شروع سخنرانی سعی کنید محیط پیرامون خود در پشت میز سخنرانی را باز تر کنید تا هم بتوانید آزادی عمل بهتری داشته باشید و هم اینکه از نظر روانی خود را در تنگنا نبینید. سعی کنید اطراف میز تریبون و در محدوده فضاینزدیک خود، جای کافی برای حرکت کردن و رفت و آمد داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید روی سن به راحتی قدم بزنید و از زبان بدن بحو شایسته ای استفاده کنید.

صدایی رسا و قاطع

هنگام بیان مطالب با صدایی شفاف، رسا و قاطع کلمات را ادا کنید. قاطعیت شما در حرف زدن نشان دهنده اعتماد به نفس و تسلط بر مطالب مهم است. اگر هنگام بیان کلمات صدایتان ضعیف باشد این حس را منتقل می کنید که به نوعی خود شما از نظر فکری انسان ضعیفی هستید و باور و اعتقادی نسبت به صحت گفته های خود ندارید.

در عوض افردای که صدایی رسا و فراگیر دارند به خوبی می توانند مخاطبان خود را قانع کنند که در باره موضوع مهمی در حال گفت گو هستند و نسبت به مطالب اشراف کافی دارند.

سخنرانی

مانند داستان و روایت

سعی کنید مطالبی را که آماده کردید برای ارائه به صورت روایت و داستان وار بیان کنید. مخاطبان شما معمولا افرادی هستند که گوششان بدهکار به مطالب شما نیست و میل چندانی به توجه به سخنرانی شما ندارند.

اما اگر سعی کنید بیان مطالب را از آن حالت رسمی و خشکی که دارد خارج کنید و جذابیت های روایتی و داستانی به ارئه مطالب دهید، آن هنگام مطمئن باشید گوش های بیشتری خواهان گفته های شما می شوند.

جادوی زبان و ادبیات

از توان مندی ها و قدرت های دستور زبانی و ادبیاتی هر زبانی می توان در بهبود تاثیر گذاری ارائه بهره گرفت.سخن معروفی از آبراهام لینکلن هست که می گوید: از توانمندی های زبان این است که ساده، مختصر و غنی سخن بگوییم والبته کسی که توانایی را داشته باشد مطمئنا استعداد خوبی در سخن وری خواهد داشت.

رععایت نکته هایی از این قبیل برای انجام سخنرانی حرفه ای و بی نقص ضروری هستند و البته نکات فراوان دیگری نیز است. در انتها امیدواریم که با مطالعه این مقاله بتوانید سخنرانی های تاثیری گذاری را مدیریت کنید و همچون یک پیشوا با اقتدار مطالب را ارائه دهید.

منابع مورد استفاده:

genardmethod

تدبیر فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هفت =