سوالاتی که رهبران باهوش هیجانی از خود می‌پرسند

سوالاتي که رهبران باهوش هيجاني بالا از خود مي‌پرسند

شما به عنوان یک رهبر باید این انتظار را داشته باشید که نه تنها در مورد تصمیمات گرفته شده و چرا آنها را می‌گیرد، در مورد شخصیت خود نیز مورد سوال باشید. چنانچه دوست ندارید از نظر دیگران غافل‌گیر شوید باید زمانی را جهت تجزیه و تحلیل شخصیت خود کنار بگذارید. تنها و بهترین راهی که جهت این مورد مفید می‌باشد، ارزیابی خالصانه درون خود است.

درونگرای نقش اساسی را در تبدیل شدن به رهبری ماهر برجسته و قابل اعتماد دارد. زیرا ما بدون داشتن سطح بالایی از هوش هیجانی نمی‌توانیم رهبر بزرگی باشیم. با این حال، آگاه هستیم که هوش هیجانی ابتدا نتیجه خودشناسی است. تنها مشکلی که وجود دارد این است که، رهبران کمی زمان کافی برای درونگرای کنار می‌گذارند و تعداد کمی زحمت پرسیدن سوال‌هایی را می‌کنند که گاهی ناراحت‌کننده و آشکارساز هستند. همان آنهایی که کمک می‌کند تا در واقع خود حقیقی را بشناسند.

سوالات رهبران بزرگ که هوش هیجانی بالایی دارند

ما در دنیایی کاملا بازتابی زندگی می‌کنیم، به این معنی که دیدن خود در تصاویر و ایده‌های دیگران بسیار آسان است. ولی، ایستادن و سوالاتی پرسیدن از خود که باعث ناراحتی شود واقعا شجاعت نیاز دارد. با این حال، رهبران معتبر و تاثیرگذار کسانی هستند که وقتی را برای شناختن خود در نظر گرفته‌اند. رهبران معتبر به قدرت خود برای دستیابی به رویاهایی که دارند اعتقاد و ایمان دارند. زیرا آنها می‌دانند که کدام رویاها از آن خودشان هستند و کدام یک از نظر اجتماعی و یا موارد دیگر به آنها تحمیل می‌شوند. آنها می‌دانند چه کسی هستند و چه اعتقادی دارند و به همان اندازه مهم می‌دانند که هیچ چیز، از جمله عقاید آنها، دائمی نیست.

آنها این موارد را دانسته و آگاهی دارند. زیرا رهبر برجسته یک رهبر در حال تحول، یک انسان در حال رشد و یک فرد سوال کننده از خود است. سوالات رهبران بزرگ و برجسته که از خود دارند چیست؟ قبل از رفتن به سراغ این سوالات باید هشداری را خدمت شما بدهم. اگر وقت بگذارید به این سوالات صادقانه و عمیق پاسخ دهید، زندگی و رهبری شما تغییر خواهد کرد. فقط اگر مایلید به رهبری معتبر و تاثیرگذار تبدیل شوید به ادامه بپردازید. به یاد داشته باشید در این مورد اخطار داده شده است.

رهبران بزرگ برای دستیابی به رویاهایی که دارند اعتقاد و ایمان دارند
رهبران بزرگ برای دستیابی به رویاهایی که دارند اعتقاد و ایمان دارند

۱٫ شما بدون تمجیدان کی هستید؟

وقتی خود و دیگران را بر اساس شغل، عنوان یا دستاوردها تعیین می‌کنید، مطمئنا زمانی این کار برایتان خوب باشد براتان خوش‌آیند به نظر خواهد آمد. اما وقتی این موارد بیرونی برداشته شوند، واقعا می‌تواند هوا را از ریه‌های شما بکشد و احساس بی ارزشی را برای شما ایجاد کند. پس به این بیاندیشید که واقعا کی هستید؟

۲٫ چه چیز برایتان مهمترین است؟

اگر صادقانه به این سوال پاسخ ندهید، در زمان‌هایی که باید گزینه‌هایی با عقایدتان همخوانی ندارد انتخاب کنید احساس فشار بالایی خواهید داشت و در معرض سقوط مواردی که باعث افتخار و راحتی وجدان است قرار خواهید گرفت. اگر ندانید چه چیز برایتان مهمترین است؟ در این زمان‌ها کورکورانه به دنبال حقیقت خواهید گشت. همین باعث سقوط بسیاری از رهبران بزرگ دنیا شده است.

۳٫ برای چه تا آخرین نفس خواهید جنگید؟

در این سوالات هر چه عمیق‌تر می‌روید متوجه خواهید شد که سوالات بر هم وابسته هستند. وقتی می‌دانیم که بدون عناوین بیرونی چه کسی هستیم، وقتی می‌دانیم که واقعا مهمترین چیزها برایمان چیست، پس می‌فهمیم که بسیاری از آنچه تاکنون برایش جنگیده‌ایم بی ربط بوده‌اند. با این حال، خواهیم فهمید که واقعا چه چیزی برای جنگیدن ارزش دارد و برای چه حاضریم تا آخرین نفس بجنگیم.

۴٫ تسلیم شدن برای چه موردی از همه برایتان سخت‌تر است؟

رهبری با فشار همراه است. فشار باعث ایجاد استرس می شود و با این کار نیاز به تسکین بخشی از استرس است. اغلب اوقات ما به دنبال داروهای تسکین دهنده فشار روانی هستیم. اما، بسیاری از داروهای تسکین دهنده استرس مواردی در بیرون از دنیای خودمان است (الکل، مواد مخدر، ورزش بیش از حد، هزینه بیش از حد و غیره) این موارد خواهند توانست هزینه طولانی مدت زیادی از جمله اعتیاد در پی داشته باشند.

۵٫ به چه چیزی با اطمینان اعتقاد داشتید و اکنون می‌دانید اشتباه کردید؟

رهبر باهوش هیجانی بالا یک رهبر دائما در حال تحول است. این تغییر‌ها موجب جذابیت در افراد کاریزماتیک می‌شود. زیرا، به رسمیت شناختن آنچه در گذشته اعتقاد داشتیم و اکنون می‌دانیم اشتباه است، شکل نادری از عینیت و واقع بینی را در مورد آنچه در حال حاضر باور داریم به ما می‌دهد.

رهبران با هوش هیجانی مداوم در حال تغییر هستید و این به جذابیت آنها کمک خواهد کرد
رهبران با هوش هیجانی مداوم در حال تغییر هستید و این به جذابیت آنها کمک خواهد کرد

۶٫ در لحظات خلوت و آرام، چه کسی یا چه چیزی را مقصر شکست‌های خود می‌دانید؟

این یک سوال دشوار است زیرا همه ما می‌دانیم که جواب درست این است که بگوییم “من مسئول زندگی خودم هستم”.اما، این سوال در‌باره آن عقیده پنهانی و احساسی است که به آن ایمان نداریم. پاسخ دادن صادقانه به این سوال، بدون قضاوت خود، امکان دست یافتن به مسئله‌ای که هنوز نیاز به روشن دارد را می‌دهد. بدین صورت خواهید توانست با تغییر و تحول به رهبری عالی برای ادامه مسیر تبدیل شوید.

۷٫ اگر فردا بمیرید کسانی که دوستتان ندارند در مورد شما چه می‌گویند؟

این سوال که از ویژگی‌های رهبری کاریزماتیک است به ما کمک می‌کند تا از انگیزه‌های احساسی ناخودآگاهمان آگاه باشیم. غالبا، هر اندازه هم که قوی و سازمان یافته به نظر برسیم، انگیزه ناخودآگاه مبتنی بر ترس هنوز در پس اعمالمان وجود دارد. با پرسیدن این سوال انگیزه پنهان شده به سطح خودآگاهی ما راه پیدا می‌کند. پس بیشتر تحت کنترل بوده و دلیل کارهایمان را برای انجام می‌دانیم.

۸٫ اکنون برای چه وضعیت دردناکی سپاسگزار هستید؟

رهبر با هوش هیجانی بالا این باور را درک می‌کند که هیچ چیزی فراتر از معنایی که به آن می‌دهیم ندارد. پاسخ به این سوال می‌تواند بازآفرینی سالم یک موقعیت را ایجاد کند و یقین داشته باشد که وظیفه زندگی خود را بر عهده دارید و پاسخ شما به آن چیست.

رهبران با هوش هیجانی می‌دانند که مسئولیت زندگی برعهده خودشان است.
رهبران با هوش هیجانی می‌دانند که مسئولیت زندگی برعهده خودشان است.

۹٫ اگر شما فردا فوت کنید دوست دارید چه میراثی داشته باشید؟

برای هر فردی که در موقعیت رهبری باشد، آسان است که بتواند روی نتایج بدست آمده و اهداف مورد نظر متمرکز شود. رهبران با هوش هیجانی بالا می‌فهمد، آنچه واقعا مهم است تنها تیک خوردن لیست هدف‌ها نیست، بلکه دستاوردها و تغییراتی است که داشتیم. با پاسخ دادن به این سوال اطمینان حاصل می‌کنیم که اهدافمان با هسته وجودی انسانی که هستیم در یک راستا و هماهنگ است.

۱۰٫ آیا اکنون میراث شماست؟ (کار، زندگی، نگرش)

به قول یودا رهبر بزرگ فیلم جنگ ستارگان، “یا بله یا خیر، هیچ شایدی در میان نیست.

۱۱٫ اگر این چیزی نیست که بخواهید میراثتان باشد، در طی ۲۴ ساعت آینده قصد دارید در مورد آن چه کنید؟

اگر تمامی موارد با توجه به چیزی است که می‌خواهید میراث شما باشد، چه نشانه‌ای از میراث شما باقی خواهد ماند؟ دیگران چگونه می‌فهمند این میراث شماست؟ اگرنه، موارد آنچنان نیست که بخواهید به عنوان میراث باقی بماند این سوال که در طی ۲۴ ساعت آینده قصد دارید در مورد آن چه کنید؟ شما را به عنوان یک رهبر با هوش هیجانی بالا پاسخگو برای اقدامات قرار می‌دهد.

تبدیل شدن به رهبری برجسته نیاز به سطح بالایی از هوش هیجانی دارد و این شجاعت را به وجود می آورد که از خود وسخت بپرسید. دوستان فقط به یاد داشته باشید در این مسیر کنجکاو باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سیزده =