عادت‌های صبحگاهی برای شروع روزی عالی

عادت‌هاي صبحگاهي براي شروع روزي عالي

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که صبح شما با شلوغی و دیوانگی شروع می‌شود. اینکه چگونه صبح خود را شروع کنید باعث تنظیم مابقی روز شما خواهد شد. شما می‌توانید روز خود را با به تعویق انداختن زنگ هشدار شروع کنید تا بتوانید به خواب خود ادامه دهید و به زور از رختخواب جدا شوید تا با عجله حاضر شده و زمانی از در خارج می‌شوید صبحانه را در دست میل کنید. یا نه عادت‌های صبحگاهی خوبی برای شروع داشته باشید. مسلما جواب شما هم زود بیدار شدن با عادت‌های صبحگاهی خوب است، تا بتوانید با انرژی خوب صبحانه میل کنید و بدون عجله سر کار حاضر شوید. پس با ما باشید تا در ادامه عادت‌های صبحگاهی برای شروع روزی عالی به شما معرفی کنیم.

برای داشتن روزی عالی چه کارهایی انجام دهیم؟

داشتن یک روال خوب در صبح می‌تواند بهره‌وری شما را برای بقیه روز تنظیم کند. این روال همانند جادو است و به راحتی قادر به پیاده سازی در زندگی خود هستید. یکی از عادات افراد قدرتمند با ذهنی قوی استفاده از زمان صبح به روشی صحیح است. شما می‌توانید برای اثبات از هر فرد موفقی چون مدیر عامل، سیاستمدار، ورزشکار حرفه‌ای، مخترع و … در مورد صبح سوال کنید، تا بفهمید آنها موفقیت خود را با طلوع خورشید آغاز می‌کنند تا به رقابت جهت پیروزی های بزرگ بپردازند. مطالعات نشان می‌دهد که قدرت انگیزه و اراده در صبح از قوی‌ترین موارد است که می‌تواند سایر اولویت‌ها را در سر راه شما قرار دهید.
اینکه شما برای صبح رفتارهای سالم ایجاد می‌کنید خواه از آنها آگاه باشید یا نه ، روز خود را برای موفقیت تعیین می‌کنید. اگر شما عادت خوب و یا بد داشته باشید زندگی شما تحت آن عمل خواهد کرد و آنها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره شما خواهند شد. در اینجا عاداتی ساده وجود دارد که می‌توانید هم اکنون به کارهای روزمره خود بیفزایید، تا اطمینان حاصل کنید تا آخر روز و روزهای بعدی در بالاترین توان خود خواهید بود.

چگونه شروع کردن صبح باعث تنظیم مابقی روز و بهره وری آن می‌شود
چگونه شروع کردن صبح باعث تنظیم مابقی روز و بهره وری آن می‌شود

۱٫ زود بیدار شوید

از عادت‌های میلیاردهای خود ساخته و موفق سحر خیز بودن است. اگر بتوانید صبح زود از خواب بیدار شوید شامل مزایای بسیاری خواهید شد، که برخی از آنها این چنین است:

 • اگر به موقع و زود بیدار شوید می‌توانید زمان کافی داشته باشید تا بدون استرس و با آرامش فعالیت‌های صبحگاهی را انجام دهید.
 • فرصت این را دارید تا با درون نگری خود را پیدا کنید و به چارچوب ذهنی خود شکل دهید.
 • در صبح که ساکت و آرام است می‌توانید کارهای خوبی را چون مدیتیشن انجام دهید.
 • خواهید توانست برای شروع عملی اهدافی که دارید آماده شوید.

اگر شما زود بیدار شوید می‌توانید موارد زیر را که در ادامه بیان کرده‌ایم را تمرین کنید. تمامی این موارد می‌توانند به شما کمک کنند تا صبحی با نشاط را شروع کنید و برای مقابله با هر چیزی در طول روز آماده باشید تا زندگی خود را به بهترین نحو بگذرانید.

۲٫ لبخند بزنید و مثبت فکر کنید

به محض بیدار شدن از خواب، لبخند بزنید. دانشمندان دریافته‌اند که لبخند زدن موارد زیر را برای شما ایجاد می‌کند:

 • هنگامی که لبخند می‌زنید، بدن اقدام به ترشح هورمون‌های دوپامین و اندورفین می‌کند تا با آزاد کردن بتوانید احساس خوبی داشته باشید. این بدان معنی است که با لبخند زدن در بعد بیدار شدن، روز خود را با روحیه بهتری آغاز می‌کنید.
 • علاوه بر این، وقتی لبخند می‌زنید با آزاد شدن سروتونین روحیه شما بهتر می‌شود.
 • لبخند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، بنابراین با لبخند زدن در اول صبح علاوه بر با نشاط بودن و جذب انرژی مثبت در روز خواهید توانست با مقاوم کردن بدن از بیماری‌های مختلفی نیز در امان باشید.

اگر نمی‌توانید در صبح لبخند بزنید و به نوعی برایتان مشکل است خود را مجبور کنید: حتی یک لبخند اجباری مزایایی دارد. علاوه بر این میتوانید در صبح از جملات مثبت و انگیزشی مانند موارد زیر استفاده کنید (آن را با صدای بلند بگویید یا فقط آن را آهسته در ذهن خود بگویید):

 • “هر روز، با بیدار شدن از خواب بگویید: امروز من فرد خوشبخت و خوش شانسی هستم که زنده‌ام و یک زندگی ارزشمند انسانی دارم، نمی‌خواهم آن را به هیچ وجهی هدر دهم.” دالای لاما
 • “امروز هم روزی است که خداوند آفریده است. بیایید آن را به خوبی و خوشحالی بگذرانیم “

در آخر، این دو سوال را از خود بپرسید:

 • امروز از چه چیزی سپاسگزارم؟
 • امروز منتظر چه چیزی هستم؟

۳٫ تخت خود را مرتب کنید

بیدار شوید و با بلند شدن رختخواب خود را مرتب کنید. گرتچن روبین، نویسنده “پروژه خوشبختی” می‌گوید، یک راه ساده برای شادتر شدن در روز این است که هر روز تخت خود را بعد بیدار شدن مرتب کنید.با انجام این قدم کوچک در جهت ایجاد نظم بیرونی، آرامش درونی خود را بهتر می‌کنید. این کاری کوچک و قابل انجام است که باعث شروع روز شما با نظم می‌شود.

علاوه بر این، فرمانده نیروی دریایی ناول ویلیام مکراون، موارد زیر را در خصوص مرتب کردن تختخواب در دانشگاه تگزاس می‌گوید:

اگر هر روز صبح تختخواب خود را مرتب کنید، اولین تکلیف روز را انجام داده‌اید. این کار باعث داشتن احساس غرور کمی در شما شده و همین باعث ایجاد انگیزه و تشویق برای انجام کارهای بعدی خواهد شد. زیرا، در پایان روز با تکمیل کردن یک کار باعث خواهد شد بسیاری از کارهای دیگر تکمیل شود. مرتب کردن تختخواب شما همچنین این واقعیت را تقویت می‌کند که چیزهای کوچک نیز در زندگی اهمیت دارند.

اگر نتوانید کارهای کوچک را درست انجام دهید، هرگز کارهای بزرگ را به درستی انجام نخواهید داد. اگر مثلا شما به صورت اتفاق دارای روز بدی باشید زمانی که به خانه بر می‌گردید با یک تخت مرتب روبه رو شوید باعث ایجاد آرامش در شما شده و این نوید را می‌دهد که فردا روز بهتری خواهد بود. پس، اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید با مرتب کردن تخت خود شروع کنید.

با مرتب کردن تخت خود در صبح اولین تکلیف را با موفقیت انجام دهید تا انگیزه کافی برای تکالیف بعدی صبح داشته باشید
با مرتب کردن تخت خود در صبح اولین تکلیف را با موفقیت انجام دهید تا انگیزه کافی برای تکالیف بعدی صبح داشته باشید

۴٫ دندان‌هایتان را مسواک زده و زبان خود را تمیز کنید

اکثر افراد بر این باورند که باید بعد از خوردن صبحانه مسواک بزنند. در حالی که باید بعد از بیدار شدن مسواک بزنند. در حین خواب پلاک‌ها که لایه‌ای از باکتری‌ها هستند در دهان ساخته شده و باید بعد بیدار شدن آنها را با مسواک از بین ببرید.

همچنین، مسواک زدن دندان‌ها را با یک لایه به نام فلوراید جهت محافظت از قندها و اسیدهای وارد شده در دهان هنگام صبحانه، می‌پوشاند. علاوه بر مسواک زدن دندان، باید زبان خود را نیز تمیز کنید. در اینجا پنج دلیل وجود دارد:

 • نفس خوشبو: بیشترین بوی بد دهان ناشی از باکتری های موجود در پشت زبان است.
 • طعم بهتر مواد غذایی: با تمیز کردن زبان مخاطی را از روی غدد زبان از بین می‌برید. این مخاط باعث خواهد شد مزه غذاها به خوبی حس نشود.
 • محافظت از بدن: تمیز کردن زبان شما مانع از جذب سموم به بدن شما می‌شود.
 • دندان‌های سالم‌تر: روند تمیز کردن زبان شما باعث سلامت عمومی دندان و لثه می‌شود.

پس، از این به بعد با خوردن صبحانه دهان خود را با دهانشویه‌های حاوی فلوراید شستشو دهید.

۵٫ آب گرم همراه با لیمو بنوشید

بعد از مسواک زدن، لیوان بزرگی از آب ولرم را که نصف لیمو یا یک لیمو کامل در آن فشرده شده است را بنوشید. این یک نکته عالی برای سلامتی شما است که موارد زیر را به همراه دارد.

 • آب لیمو کبد و کلیه‌ها را تمیز و تحریک می‌کند.
 • لیموها مقدار زیادی ویتامین C دارند که به شما در محافظت از سرماخوردگی کمک می‌کنند.
 • نوشیدن آب لیمو خون بدن را قلیایی می‌کند. وقتی بدن مواد قلیایی کافی نداشته و بیش از حد اسیدی باشد، این مواد را از استخوان‌ها یا بافت‌های حیاتی می‌گیرد.
 • خاصیت آنتی اکسیدانی لیموها از آسیب رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند، که پوست شما جوان و شاداب می‌رساند.

من از نی برای نوشیدن آب و لیمو استفاده می‌کنم تا مینای دندان‌هایم را از اسید موجود در لیمو محافظت کنم.

۶٫ حرکات کششی انجام دهید

انجام یک نرمش کششی صبحگاهی به شما کمک می‌کند عضلات خود را بعد از خواب نرم کنید تا جریان خون به عضلات به خوبی انجام شود. شما با انجام ده دقیقه تمرین و حرکات یوگا خواهید توانست ذهن، بدن و نفس خود را برای روز پیش رو آماده و هماهنگ کنید.

انجام حرکات کششی و ورزش های چون یوگا در صبح می‌تواند به شروع روزی عالی کمک کند
انجام حرکات کششی و ورزش های چون یوگا در صبح می‌تواند به شروع روزی عالی کمک کند

۷٫ مدیتیشن

صبح روز خود را با کمک مدیتیشن با آرامش شروع کنید. مدیتیشن همه چیز را از بهبود تمرکز شما گرفته تا کاهش استرس، بهبود پایداری عاطفی و جلوگیری از بیماری‌های مختلف برای سلامتی در پی دارد. شما می‌توانید هر روز صبح سه دقیقه تمرکز برای نفس خود داشته و آن را بهتر کنید.

موارد زیر را انجام دهید:

 • در یک موقعیت راحت بنشینید.
 • چشمان خود را ببندید و روی نفس تمرکز کنید.
 • استنشاق را در ۴ شماره نگه داشته و در ۸ ثانیه باز گردانید.
 • هر وقت احساس کردید که ذهن شما سرگردان است، آن را به نفس خود بازگردانید.
 • این کار را به مدت سه دقیقه انجام دهید.

۸٫ یک صبحانه سالم میل کنید

قبلا هزار بار این حرف را شنیده‌اید، اما می‌خواهم دوباره تکرار کنم: صبحانه در مهمترین وعده غذایی روز قراردارد. یک صبحانه سالم از پروتئین کم، غلات کامل و چربی های سالم تشکیل شده است. با خوردن صبحانه سالم تمام مزایای زیر را به دست خواهید آورد:

 • در طول روز کمتر گرسنه خواهید بود.
 • تمرکز و دقت بهتری خواهید داشت.
 • اگر صبحانه را حذف کنید با اضافه وزن روبه رو خواهید شد.
 • انرژی بیشتری خواهید داشت.

۹٫ ایجاد و خلق چیزی

قبل خواندن ایمیل، گوش دادن به اخبار، شرکت در جلسات و غیره چیزی خلق کنید. این کار می‌تواند هر چیزی باشد: یک پست وبلاگ بنویسید، چیزی بکشید، ضبط یک فیلم، نوشتن یک فصل از رمان و غیره

روز را در حالت خلاقیت شروع کنید.

صبح را با خلاقیت شروع کنید تا از مابقی روز لذت ببرید
صبح را با خلاقیت شروع کنید تا از مابقی روز لذت ببرید

نتیجه

عادت‌های صبحگاهی شما می‌تواند روز شما را خوب یا بد رقم بزند. نه عادت توضیح داده شده در بالا از عادت افراد موفق در طول روز است و داشتن روزی خوب را برای شما تضمین می‌کند. با ایجاد عادت‌های صبحگاهی بهترین زندگی را برای خود بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =