عادت افراد با توجه

افراد با ملاحظه چه ويژگي‌هايي دارند؟

همانطور که فیلسوف آرتور شوپنهاور می‌گوید: “همان کاری که باادب بودن به ذات انسان می‌کند را گرما با موم انجام می‌دهد.” واقعا درسته. مهربان بودن و ملاحظه کردن، افراد را نرم می کند و باعث می‌شود آنها در راه تفکر شما نرم پذیرتر باشند. ولی، من معنای دیگری از این جمله برداشت می‌کنم. من فکر می‌کنم آرتور شوپنهاور همچنین اشاره دارد که توجه به دیگران بخشی جدایی ناپذیر از معنای انسان بودن است. چارلز داروین هم به طور یقین با آرتور موافق بود. وی تصریح کرد: غریزه ما برای توجه کردن حتی از غریزه خدمت به خود نیز قوی‌تر است.

افراد با ملاحظه چه ویژگی‌هایی دارند؟

می‌تواند تا آنجا که ممکن است واضح به نظر آید. اما، اخیرا دانشمندان علوم اعصاب توانسته‌اند دلیلی را برای این مورد توضیح دهند. تحقیقات انجام شده توسط داچر کلتنر در برکلی نشان می‌دهد، در زمان مشاهده افراد در حالت درد مغز ما دقیقا همانطور واکنش نشان می‌دهد که گویی خودمان هستیم که در حال تجربه درد هستیم. تماشای درد شخص دیگری باعث ایجاد ساختاری در اعماق مغز می‌شود که مسئول پرورش رفتارهای مراقبتی ماست که، به نام ماده خاکستری دور قناتی شناخته می‌شود.

اینکه به دیگران توجه داشته باشیم مطمئنا حرکتی عالی در محل کار است، اما در نظر داشته باشید که برای سلامتی شما نیز مفید است.

هنگامی که دیگران را مورد توجه قرار می‌دهید، مرکز پاداش مغز فعال می‌شود که باعث افزایش آزاد سازی هورمون‌های احساس خوب چون دوپامین، اکسی توسین و ضد درد‌ها می‌شود. این موارد باعث ایجاد احساس بسیار خوبی در شما می‌شود که شبیه موردی است که برخی از افراد ان را سرخوش دونده‌ها می‌نامند. این سرخوشی به موردی که از ورزش طولانی مدت برای ورزشکار حاصل می‌شود اشاره دارد. همچنین این همه اکسی توسین برای سلامت قلب نیز خوب است.

در این باره مارین رایت ادلمن بسیار زیبا می‌گوید: “توجه به دیگران شما را بیشتر از هر مدرک دانشگاهی و حرفه‌ای در زندگی سوق می‌دهد.”پس، فهمیدیم توجه به دیگران و با ملاحظه‌گی تا چه اندازه خوب است. اما چگونه آن را داشته باشیم؟ زمانی مشکلات و مسئله‌های دیگری وجود دارد که انرژی ذهنی را می‌مکد چگونه با توجه باشیم؟ برای اینکار بدون هیچ سختی می‌توانید موارد زیر را در خود داشته باشید.

توجه به دیگران بخشی جدایی ناپذیر از معنای انسان بودن است
توجه به دیگران بخشی جدایی ناپذیر از معنای انسان بودن است

۱٫ وقت شناس بودن

مطمئنا، بنا به برخی اتفاقات و مشکلات گاهی اوقات اتفاق می‌افتد، اما همیشه دیر آمدن پیام بسیار واضحی را می‌فرمایید که; زمان شما از زمان سایرین مهم‌تر است، و این واقعا پیامی بی ادب و گستاخانه است. برای رسیدن به موفقیت و تاثیر گذاری روی دیگران جهت محبوبیت باید وقت شناس باشید. حتی اگر واقعا فکر می‌کنید که زمان شما مهمتر است، لازم نیست این باور را به جهانیان منتقل کنید. در عوض، فردی با توجه باشید و زمانی را که برای ملاقات تعیین می‌کنید به خاطر سپرده و سر زمان مشخص حاضر شوید.

۲٫ آگاهانه همدلی کنید

احساس همدلی با سایر افراد یک چیز، اما عملی کردن این احساس کاملا مسئله متفاوتی است. این که خودتان را در جای دیگران بگذارید بسیار خوب است. داشتن این توانایی در خود برای مراعات حال دیگران لازم است. اما، با آن فرد با توجهی نخواهید شد. جهت نمایش همدلی در عمل باید قادر باشید توانایی این را داشته باشید که خود را در جای دیگران قرار داده و در تغییر رفتارتان نمایان شود. این تغییر ممکن است برای تغییر رفتار برای هماهنگی با احساسات دیگران باشد یا ارائه کمک‌های ملموس در شرایط سخت باشد.

۳٫ وقتی لازم است عذرخواهی کنید( زمانی که لازم نیست نکنید)

همه ما افرادی را می‌شناسیم که از سر ترس یا ناامنی که مبادا کسی را آزرده کنند به تعداد نفس‌هایشان عذرخواهی می‌کنند. بهتر است بدانید در این موارد عذرخواهی حالت و معنی خود را از دست می‌دهد. اما اگر واقعا عذرخواهی خالصانه لازم باشد موضوع کاملا تغییر پیدا می‌کند. اگر فکر می‌کند اشتباه یا کار بدی را انجام داده‌اید، عذرخواهی نقش بالایی را در با توجه بودن شما ایفا می‌کند.

عذارخواهی کردن بی جا در مواردی که اصلا لازم نیست می‌تواند معنی خود را از دست دهد
عذارخواهی کردن بی جا در مواردی که اصلا لازم نیست می‌تواند معنی خود را از دست دهد

۴٫ لبخند بزنید

از نظر جسمی اخم راحت‌تر از لبخند زدن است. لبخند زدن شامل ۴۲ ماهیچه مختلف برای درگیر شدن است. با این حال، لبخند زدن که تلاش زیادی را می‌طلبد باعث می‌شود تاثیر بالایی را روی دیگران بگذارد و همین باعث توجه زحمت اضافی که برای آن می‌کشید می‌شود. لبخند زدن از ویژگی‌های مهم افراد کاریزماتیک و موفق است.

افراد به صورت طبیعی و کاملا ناخودآگاه از زبان بدن شخصی که با او حرف می‌زنند تقلید می‌کنند. بنابراین زمانی که لبخند بر لب داشته باشید افراد آن را آینه کرده و به خودتان باز می‌گردانند. در نتیجه احساس خوبی خواهید داشت.

۵٫ به رفتارهای خود توجه کنید

بسیاری از مردم اعتقاد دارند که رعایت ادب امری ضروری نیست و به دلیل ساختگی و مصنوعی بودن این مورد حتی نامطلوب نیز می‌باشند. این افراد فکر می‌کنند که مودب بودن بدان معنی است که به گونه‌ای عمل می‌کنید که منعکس کننده آن چیزی نیست که احساس دارید. ولی این افراد اشتباه متوجه شده‌اند. مودب بودن به معنی تمرکز روی احساسات دیگران است نه بر اینکه شما چه احساسی دارید. مودب بودن به معنای این است که به گونه‌ای عمل کنید دیگران احساس راحتی و آسایش کنند.

۶٫ از نظر هیجانی باهوش باشید

یکی از اشتباهات بزرگی که فرهنگ ما پذیرای آن است این بوده که داشتن احساسی با انجام یک عمل مطابق با آن حس برابر است. زمانی چیزی به اسم خودکنترلی وجود دارد، پس معادل دانستن عمل و احساس غلط است. مثلا، زمانی به همکار خود کمک می‌کنید در حالی که در موقعیت فشرده برای تمام کردن کار خود هستید یا زمانی با فردی خوب هستید در حالی که او لطفتان را جبران نکرده است. با توجه بودن غالبا به معنای عمل نکردن به آنچه احساس می‌کنید انجام دهید است.

۷٫ سعی کنید راهی برای پیروزی همه پیدا کنید

بسیاری از افراد زندگی را به عنوان یک بازی برد و باخت مشاهده می‌کنند. آنها فکر می‌کنند زمانی یک نفر پیروز شد باید دیگری ببازد. از طرف دیگر افراد با توجه، سعی می‌کنند راهی برای پیروزی همه پیدا کنند. این همیشه ممکن نیست، اما این هدف آن‌هاست. اگر می‌خواهید بیشتر مورد توجه واقع شوید، از هر تعاملی با دیگران به عنوان یک سناریوی برد/ باخت، نگاه نکنید.

برای مورد توجه واقع شدن بهتر است از هر چیزی یک برد و باخت نسازیم و راهی برای پیروزی همه پیدا کنیم
برای مورد توجه واقع شدن بهتر است از هر چیزی یک برد و باخت نسازیم و راهی برای پیروزی همه پیدا کنیم

۸٫ در مورد نیازهای دیگران با توجه به درون خود عمل کنید

بعضی اوقات فقط می‌توانید حدس بزنید چه کسی ناراحت است یا روز بدی دارد. در چنین مواردی، با ملاحظه بودن به معنای ورود به سیستم آنها است تا ببینید شهود شما صحیح است یا خیر. اگر شهودتان به شما می‌گوید لازم است این کار را انجام دهید. آنها از نگرانی شما قدردانی می‌کنند.

جمع بندی

با ملاحظه بودن برای سلامتی روحی و جسمی، شغلی و همه افراد اطراف شما مفید است. از این گذشته، احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 7 =