قوانینی ساده که بهره‌وری را در صبح بیشتر می‌کند

قوانیني ساده که بهره‌وري را در صبح بيشتر مي‌کند

درباره انجام کارهای مختلف در صبح موارد جادویی بسیاری گفته شده است. این اوقات و زمان در صبح بسیار شیرین و لذت بخش و همچنین مهم است. آنقدر شیرین که برخی قادر به دل کندن از تختخواب خود نیستند و آنقدر مهم که تنها ساعت روزی است که درباره آن هزاران مقاله و صدها کتاب نوشته شده است. در واقع، زود بیدار شدن از خواب صبحگاهی یک از عادت میلیاردهای خود ساخته است و افراد موفق این اخلاق را در خود دارند. در این باره بنیامین فرانکلین می‌گوید: ” در هنگام طلوع خورشید و زمان بیدار شدن است که یک انسان را سالم، ثروتمند و خردمند می‌کند” همه ما چندین بار از این گونه جملات شنیده‌ایم و به ما گفته شده است چگونه مدیریت زمان را در دست داشته باشیم. چرا که، ابزارهای ارتباطی و فناوری، بیشتر از هر زمان دیگری است. اما ما نباید فراموش کنیم که کم خوابی نیز می‌تواند منجر به آسیب رساندن ما شود. خواب یکی از مهمترین موارد زندگی ماست. زیرا می‌تواند سرعت یادگیری ما را افزایش دهد، به ما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری را به خاطر بسپاریم و به طور کلی به ما اجازه می‌دهد که افراد شادتری باشیم. اینها همه از عادات ما سرچشمه می‌گیرد. بنابراین، چگونه می‌توانیم بهترین بهره‌وری را از ساعات صبح داشته باشیم؟ اگر می‌خواهید در طول روز بیشتر کارآمد و موثر باشید، باید عادت‌های صبح خود را بهینه کنید. نحوه ساخت و گذراندن چند ساعت اول هر روز مشخص خواهد کرد که بقیه روزهای ما چگونه ادامه پیدا کنند تا در زندگی شما مؤثر باشند. در ادامه می‌خواهیم به شما بگوییم چگونه با زود بیدار شدن از خواب بسیار موثر روز خود را شروع کنید.

چگونه صبحی موفق را شروع کنیم؟

برای داشتن صبحی با بهره‌وری بالا می‌توانید از قانون ساده ۱۰-۱۰-۳۰-۵۰ که توسط جیسون گتییرز، وبلاگ نویس بهره‌وری آماده شده است استفاده کنید. گتییرز به این قانون ایمان داشته است و می‌گوید سحرخیز بودن و زود بیدار شدن از خواب همراه با ۵۰ درصد اراده، ۳۰ درصد آمادگی، ۱۰ درصد عمل و ۱۰ درصد شانس همراه است. پس این موارد باعث شده است او آن را قانون ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰ بنامد.

گوتیرز، ۳۰ ساله، بنیانگذار The Monk Life ، وبلاگی در مورد اضطراب، سلامتی و خود بهبودی، است. این فرد مهندسی است که صبح‌ها به نویسندگی می‌پردازد. او می‌گوید، نویسنده بودن همیشه رویای او بود، اما او واقعا خسته و کم انرژی بود تا بعد از اینکه انجام کار سخت خود بتواند به نویسندگی بپردازد. بنابراین او روال روزمره‌ای را برای خود ترتیب داد تا بتواند هر روز صبح ۵:۳۰ بیدار شود و به رویای خود یعنی همان نویسندگی بپردازد.

گوتیرز، که در گرینویل، کارولینای جنوبی زندگی می‌کند و مرتبا نویسندگی را انجام می‌دهد، می‌گوید: این قانون به او کمک کرده است تا برای وبلاگ خود از سال ۲۰۱۶ صدها مقاله بنویسد. پس اگر می‌خواهید یکی از عادات افراد موفق را داشته باشید و زندگی رویای خود را دنبال کنید زمان ارزشمند صبح را از دست نداده و از این قانون برای افزایش بهره‌وری استفاده کنید.

برای بهره وری بالا در روز باید چه کنیم؟
برای بهره وری بالا در روز باید چه کنیم؟

در ادامه نحوه عملکرد قانون ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰ آورده شده است.

۵۰ درصد اراده

گوتیرز می‌گوید: “من واقعا عاشق نوشتن بودم، اما زمان کافی نداشتم و همیشه در تلاش برای پیدا کردن انرژی و زمان مناسب برای انجام این کار به صورت مداوم بودم. بعد از زمانی کوتاه متوجه شدم که فقط به فکرش هستم و برای رسیدن به خواسته‌ای که دارم چندان تلاشی ندارم.

گوتیرز فهمید که نیمی از آنچه برای رسیدن به زود بیدار شدن لازم است اراده است. او می‌گوید: “بزرگترین چیزی که از این قانون یادگرفتم این است که اگر چیزی را خواستم باید زمان انجام دادنش را پیدا کنم.

۳۰ درصد آمادگی

اما گوتیرز عادت داشت که دیر بخوابد و می‌دانست که سحرخیز بودن و بیدار شدن از ساعت ۵:۳۰ نیاز به از بین بردن عادت‌های بد و ضعیف است. همان عادت افراد قدرتمند با ذهنی قوی که می‌تواند فرد را به بسیاری از رویاهایش برساند. بنابراین او یک قانون جدید برای خود ساخت: او با خود گفت که یک ساعت قبل خواب یعنی ساعت ۱۰ شب از تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی خبری نباشد.

او همچنین برخی از عادت‌های خوب را برای آمادگی خود جهت خواب زود هنگام، مانند پیاده روی، خواندن کتاب و نوشیدن یک فنجان چای بابونه در عصر ایجاد کرد. وی می‌گوید: “اساسا به نوعی ارتباطش را با دنیا قطع کرد. برخی از کارها را که به آرامش ذهن کمک می‌کرد انجام می‌داد و دراز کشید تا به خواب برود. او می گوید; همچنین هر کاری را که باید صبح انجام شود ، می‌نویسد و این به ایجاد انگیزه در بیرون آمدن از رختخواب کمک می‌کند.

“بزرگترین چیزی که من از این روش در زندگی آموختم این است که وقت خود را تنها به مواردی اختصاص دهم که دوست و نیاز دارم.”

از بین بردن عادت‌های بد می‌تواند آرامش ذهن را در پی داشته باشد
از بین بردن عادت‌های بد می‌تواند آرامش ذهن را در پی داشته باشد

۱۰ درصد عمل

وقتی هشدار ساعت ۵:۳۰ به صدا در می‌آید. گوتیرز اقدام به زدن دکمه قطع موقت نمی‌زند تا به تعویق بیافتد، بلکه از رختخواب خود خارج می‌شود. با خارج شدن از رختخواب فنجان قهوه خود را آماده و شروع به نویسندگی می‌کند.

او می‌گوید زود خوابیدن و استراحت شب خوب باعث می‌شود که ساعت ۵:۳۰ دقیقه بدون هیچ سختی از خواب بیدار شوید. زمانی فکری آرام داشته و استراحت کافی کرده باشید زود بیدار شدن اصلا سخت نیست. او همچنین به خود چیزی می‌دهد تا صبح به عنوان انگیزه‌ برای بلند شدن از خواب در انتظارش باشد. این عامل برای او چای یا قهوه است.

۱۰ درصد شانس

به گفته گوتیرز، بعد از اراده، آمادگی و عمل، شانس تاثیرگذار است.

درست زمانی که گوتیرز به اجرای قانون ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰ پرداخت و آن را آغاز کرد، سرپرستی توله سگی را بر عهده گرفت. تصادفا توله سگ جهت ادرار کردن باید صبح زود بیرون می‌رفت و همین به او کمک کرد تا راحت‌تر بتواند روال زود بیدار شدن را به عادت تبدیل کند.

گوتیرز می‌گوید: “در این مورد بهتر است بگویم شانس با من همراه بود. زیرا اتفاقا زمان خوبی بود که توله سگ با من همراه شد. اما شما می‌توانید با برعهده گرفتن نوعی مسئولیت شانس خود را به دست آورید، و من فکر می‌کنم روش‌های کاملی برای این مورد وجود دارد. مثلا دوستی داشته باشید که همراه شما صبح زود بیدار شود، به ورزش بپردازد و ….

شانس می‌تواند در داشتن روزی با بهره وری بالا تاثیر گذار باشد
شانس می‌تواند در داشتن روزی با بهره وری بالا تاثیر گذار باشد

شروع کنید

گوتیرز می‌گوید جهت تنظیم قوانین ۵۰-۳۰-۱۰-۱۰ ممکن است زمان زیادی لازم باشد. بهترین توصیه او این است که بفهمید واقعا چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد تا زودتر از خواب بلند شوید. شما واقعا باید آن را بخواهید، اما در عین حال، شما واقعا نمی‌دانید چه می‌خواهید تا زمانی که به دنبال آن بروید.

نکته گوتیرز: یک هدف را انتخاب کنید و شروع به انجام آن کنید.

هنگامی که شما این کار را انجام دادید، فرصت دهید تا واقعا روی آن کار کنید تا دریابید که آیا واقعا می‌خواهید آن را انجام دهید. اگر چنین است، پس ادامه دهید. اگر اینگونه نیست، سعی کنید چیز دیگری را پیدا کنید.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =