قوانینی که برای کاریزما شدن لازم است

قوانيني که براي کاريزما شدن لازم است

در زمان بچگی به نوعی خیلی بد شانس بودم و دوستان زیادی نداشتم. اکنون، در هر جایی که باشم و بروم دوستان زیادی دارم، و به نوعی می‌توان گفت هر جایی که می‌روم مردم به صورت فعالانه می‌خواهند به من کمک کنند تا موفق شوم. این یک روند طولانی است تا بتوانید اشتباهات مختلفی را ایجاد کنید و از آنها یاد بگیرید تا اینکه به این نقطه برسید. خب این می‌تواند مشکل بسیاری از افراد باشد که چگونه در دل بقیه جای پیدا کرده و آنها را مجذوب خود کنند. بنابراین در ادامه لیستی از مهمترین ویژگی‌های رهبری کاریزماتیک را آماده کرده‌ایم تا بتوانید با تقویت در خود به موفقیت در جذب کردن افراد به سمت خود برسید.

تبدیل به فردی کاریزما شویم

زیاد دیده‌ایم که مثلا در مهمانی حضور داریم که فردی با شخصیت و آماده چه از لحاظ لباس و یا حرکات دست و پا به جمع وارد می‌شود. این فرد به راحتی با استفاده از مهارت گفتاری و فن بیان خود که مکمل زبان بدن است افراد را به سمت خود مجذوب کرده تا به او نگاه کنند و با شنیدن تمامی حرف‌هایش به او اهمیت دهند و هر چیزی را گوش دهند تا به نوعی گوش به فرمان او باشند. آیا این افراد جادویی با خود همراه دارند؟ آیا این افراد کلاه بردارهای حرفه‌ای هستند؟ چیزی که باعث جذب کردن آنها همانند آهنربا به این افراد می‌شود داشتن ویژگی کاریزماتیک است. ما در ادامه بسیاری از ویژگی‌های مهم جهت کاریزما را قرار داده‌ایم تا بتوانید با رعایت به قدرت بالایی در روابط اجتماعی دست پیدا کنید و موفقیت را در زندگی و کار حتمی کنید.

In order to be attractive you need to master your body movements and speech
برای اینکه فردی جذاب باشید باید حرکات بدن و گفتار خود را شایسته کنید

۱٫ مهربان باشید

بدون اینکه انتظاری نابجا داشته باشید به دیگران محبت کنید و مهربان باشید. به صورت کلی کارهای خوبی انجام دهید. مانند: بخشیدن افراد، لبخند زدن، هدیه دادن، به جوک‌هایشان لبخند بزنید، داستان‌هایشان را گوش دهید، تجربه و شکست‌های خود را برای آنها تعریف کنید و غیره. خلاصه به افراد عشق و محبتتان را بدهید.

کلمه کاریزما از کلمه‌ای یونانی آمده که به مفهوم “لطف بی دریغ” است. کاریزما یعنی عشق و علاقه شما که افراد در آن گیر خواهند کرد. همین محبت کردن باعث می‌شود افراد آن را بی جواب نگذارند و روزی که نیاز به کمک دارید آن را جبران کنند. اما، مهم اینجاست که شاید طرف مقابل شما به نوعی قدردان محبت‌های شما نیست. در این مواقع باید به خود بگویید که بدون هیچ انتظاری این کار را انجام داده‌اید و ناراحتی ندارید.

۲٫ صادق و روراست باشید

دروغ نگویید و طوری رفتار نکنید که از عمل انجام داده خود فرار کنید. یادتان باشد که دیگران حواس‌شان به شماست و رفتار و کردارتان را رصد می‌کنند. اگر واقعا می‌خواهید به فردی کاریزماتیک تبدیل شوید، باید به اندازه کافی شجاع باشید تا از گفتن حقیقت حتی در صورت رسیدن به گوش مخاطب با تلخ و ناگوار بودن ترسی نداشته باشید. خلاصه خود را از عادت دو رویی فراری دهید و فریب نخورید با این عمل است که می‌توانید به موفقیت در کسب و کار و زندگی دست پیدا کنید.

۳٫ خوش‌بین باشید

امروز تصمیم گرفتید که کاریزماتیک شوید. اما، قبل از آن بهتر است بدانید که افراد هم پتانسیل لازم را برای مهربان و با ذکاوت بودن دارند و به قدری باهوش هستند که بتوانند کارهای خاصی را انجام دهند. انرژی خود را با افسردگی و عصبانیت از بین نبرید و لبخند بزنید تا با خوش‌بین بودن روحیه افراد را نیز بالا ببرید. این مورد از ویژگی کارآفرینان موفق است تا کارکنان به بهترین شکل و خوش‌بینی به موفقیت برسند. در این باره می‌توان فرانکلین روزولت را مثال زند که در دوران ریاست جمهوری خود هیچ وقت به توانایی مردم کشورش در برابر بحران اقتصادی که قبل جنگ جهانی دوم رخ داد شکی نداشت و خوش‌بین بود. در آن زمان افراد نیز بر این نظر بودند که هر چیزی در وضع بهبودی است. این درحالی است که روزولت برای رفع این مشکل اصلا راه‌حلی نداشت. لبخند، تلاش کمتری نسبت به اخم کردن نیاز دارد و باعث می‌شود افراد دیگر روحیه بهتری داشته باشند.

برای اینکه فردی کاریزماتیک باشید بهتر است با عصبانیت انرژی خود را هدر ندهید و با لبخند روحیه خوبی به افراد بدهید
برای اینکه فردی کاریزماتیک باشید بهتر است با عصبانیت انرژی خود را هدر ندهید و با لبخند روحیه خوبی به افراد بدهید

۴٫ به همه اعتقادات خود به ایمان قلبی داشته باشید

واقعا به این فکر کنید که چه کاری برای شما مهم و چه حرفی درست است. اگر خودتان به چیزی اعتقادی نداشته باشید، متقاعد کردن افراد نسبت به آن کار دشواری است. ناپلئون به تمامی جهان می‌گوید: بیش از آنچه خود به فرانسه احتیاج داشته باشد، مردم فرانسه به او نیاز دارند. مردم بودند که او را پادشاه کردند. حتی در زمان شکست خوردن عده‌ای از مردم تلاش کردند تا دوباره او را بر تخت بنشینند. گفته شده است در زمان تبعید که به جزیره البا گریخت، در بین عده‌ای از افراد وفادار به خود فریاد زد که به موارد ضروری پایبند باشید، حتی اگر لازم بود به امپراطوری خود شلیک کنند. در این زمان بود که تعداد زیادی از نظامیان به زانو درآمده و فریاد زدند: “زنده باد امپراتور!”

۵٫ به وعده‌هایتان عمل کنید

تنها چیزی که در این دنیا دارید شهرت و اعتبارتان است. این تنها به شما صدق نمی‌کند که برای بر جای گذاشتن نامی نیک و آبرو دار باید سال‌ها تلاش و زحمت بکشید. اما تنها با یک اشتباه در یک لحظه از دست خواهید داد. شما باید به وعده و قول‌هایتان عمل کنید، حتی اگر دیگران این چنین نبودند. این عادت افراد موفق را در خود تقویت کنید و تا آخر عمر به همراه داشته باشید. خواهید دید با این کار تاثیر بسزایی در رفتار انسان‌ها مشاهده می‌شود.

۶٫ تقصیرات را قبول داشته باشید

هنوز هم به دنبال مقصر آخرین اتفاق هستید؟ نگران نباشید، چرا که سیاست حکم می‌کند در بسیاری از مواقع حتی اگر مقصر نبودید تقصیر را به جان بخرید. بعد اینکه خودتان با دست خود مقصر شناخته شدید باید به دنبال اتفاقاتی باشید تا با بررسی بدانید چه کاری از دست شما و دیگران ساخته است. راهی را پیدا کنید تا دیگر در آینده هیچ وقت چنین اشتباهی رخ ندهد. مثلا؛ شما مربی تیم ورزشی غیر حرفه‌ای هستید و مشکلی که دارید این بوده که بازیکن‌ها در تمامی بازی‌ها به صورت یکنواخت تلاش ندارند. این بازیکن‌ها در بازی‌های مختلف با توجه به علاقه خود که به بردش دارند بازی کرده و انرژی مصرف می‌کنند. به عنوان راه حل می‌توانید در قبل بازی از تک تک آنها سوال کنید که از ۱ الی ۱۰ چقدر برای برد بازی می‌کنند حال خواهید توانست استراتژی بازی را با توجه به میانگین پاسخ‌های بازیکنان داشته باشید.

افراد کاریزما اشتباهات خود را پذیرفته و به دنبال راهی هستند تا دیگر در آینده تکرار نشود
افراد کاریزما اشتباهات خود را پذیرفته و به دنبال راهی هستند تا دیگر در آینده تکرار نشود

۷٫ سپاسگزار باشید

از تمامی افرادی که فکر می‌کنید می‌شناسید و لازم است سپاسگذار و تشکر کنید. اگر می‌دانید که الان معلم قدیمی دبیرستانتان کجاست خواهید توانست برایش یادداشت تشکر بفرستید. خانواده و دوستان خود را از صمیم قلب در آغوش گرفته و بگویید چقدر دوستشان دارید و چقدر مایه باعث افتخار هستند. به توجه به علاقه خود به آثار نویسنده و سخنرانی برایش نامه بنویسید و تشکر کنید. به شبکه‌های اجتماعی مختلفی چون فیسبوک و …مراجعه و پست‌های مورد علاقه را لایک کنید. یک نکته را به یاد داشته باشید که اگر طرف بی اعتنا بود و به آن پاسخ نداد ناراحت نشوید، این تنها به خاطر خودتان است. این موارد می‌توانند به جذب انرژی مثبت در طول روز بسیار کمک کنند.

۸٫ صادقانه از افراد شایسته تعریف کنید

افراد بیشتر به سمت کسانی می‌روند و دوست دارند کنارشان باشند که با آنها احساس شادی و خوشحالی، امنیت، خوشبختی، زیبا و غیره کنند. برعکس افرادی را که این موارد مثبت را با خود نداشته باشند دوست ندارند. به صورت واقعی افرادی هستند که واقعا باعث داشتن انرژی مثبت و خوشحالی می‌شوند، ولی کسی از آنها تعریف نمی‌کند. این بهترین راه است تا خود را جدا از بقیه متمایز نشان دهید و از آنها به صورت صادقانه تعریف کنید. این باعث می‌شود آنها به شما علاقه داشته باشند و هر کسی برای حضور در جمعش از شما دعوت کند.

۹٫ به افراد خوشی دهید

در مواقع تصادفی و به صورت سورپرایز به افراد هدیه دهید تا آنها را خوشحال کنید. می‌توانید از خرید روزانه شروع کنید. مثلا؛ اگر به رستوران می‌روید این بار انعام خود را دو برابر کنید. یا چنانچه روی پروژه‌ای هستید اضافه‌تر از سفارش مشتری جزئیات را در نظر داشته باشید. حتی اگر مدیر هستید خواهید توانست برخی از مواقع از زمان انجام تکالیف کارمندان کم کنید. این امر باعث می‌شود در زمان‌های مختلف بر شانس خود بیافزایید.

 در مواقعی مختلف برای افراد سورپرایز داشته باشید تا به نوعی شانس خود را نیز افزایش دهید و دوست داشتنی شوید
در مواقعی مختلف برای افراد سورپرایز داشته باشید تا به نوعی شانس خود را نیز افزایش دهید و دوست داشتنی شوید

۱۰٫ هر روز چیزی جدید یاد بگیرید

در هر موضوعی که فکر می‌کنید دانش خود را افزایش دهید و به نوعی دایره واژگان را غنی‌تر سازید. هر چه موارد بیشتری را داشته باشید گفتگو‌ها برای شما بهتر و راحت‌تر خواهد بود. به نوعی که شانس بالاتری را برای پیدا کردن علایق مشترک خواهید داشت. اگر شما دانش خود را افزایش دهید و بتوانید بهتر در موضوعات صحت کنید اعتماد به نفس بالاتری نیز خواهید داشت و این باعث می‌شود افراد به سمت شما تمایل بیشتری داشته باشند. شاید ندانید از کجا شروع کنید. برای مثال خواهید توانست اطلاعات خود را در مورد رایانه بیشتر کنید. چرا که امروزه با پیشرفت علم و استفاده بیشتر از رایانه افراد بیشتر دوست دارند در مورد رایانه و سخت افزارها بدانند. یادگرفتن در طول روز برای افزایش دانش از رازهای افراد خوشحال است که باید جهت موفقیت و رشد شخصی انجام دهید.

۱۱٫ سخنرانی داشته باشید

شما زمانی سخنرانی داشته باشید یعنی به راحتی می‌توانید در مقابل افراد صحبت کنید و استرس نداشته باشید. شاید اصلا علاقه نداشته باشید که در جمع صحبت داشته باشید. ولی باز هم برای رسیدن منفعت به خود بهتر است این مهارت را تقویت کنید. شما زمانی که در جمعی سخنرانی دارید خواهید توانست با مشاهده افراد و عکس‌العمل آنها به خود که مسحور کاریزمایی شما شده‌اند احساس قدرت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =