مهارت‌هایی برای تبدیل شدن به فردی تاثیر گذار

مهارت‌هايي براي تبديل شدن به فردي تاثير گذار

به نظر برخی از افراد متولد شده‌اند تا از برتری ویژه‌ای برخوردار باشند. آنها از نظر جسمی، فکری یا هنری استعداد ذاتی بالایی دارند و به نظر همیشه رو به جلو حرکت می‌کنند و اصلا اشتباه و شکستی را تجربه نمی‌کنند. اما، بهتر است فریب این موارد را نخورید و کمی منطقی باشید. یک فرد هر اندازه دارای استعداد ذاتی بالایی باشد باز هم جهت رسیدن به موفقیت در کسب و کار و زندگی به بالاترین شکل باید توانایی‌های خود را پیدا و بر روی توسعه آنها کار کند. این واقعا خبر خوبی برای ما است. هر یک از ما مهارت‌ها و استعدادهایی خاص داریم که می‌توانیم توسعه دهیم و به جایگاهی بلند که در ذهن داریم دست پیدا کنیم.

چگونه نفوذ پذیر باشیم تا حرف خود را روی کرسی بنشانیم؟

مهارت‌های هر کسی می‌تواند جدا از بقیه و بسیار خاص باشد. به صورتی که حتی ممکن است خود فرد از آنها خبر نداشته باشد. ما می‌توانیم با استفاده از توسعه و تلاش آنها را به عنوان ابزاری جهت رسیدن به خوشبختی و موفقیت استفاده کنیم و بهترین‌ها را در زندگی داشته باشیم. این موارد اصلا به ذاتی بودن بر نمی‌گردد که فلان فرد مادرزادی این استعداد را داشته است و این از عهده من بر نمی‌آید. پس اگر شما هم دوست دارید بدانید چه مهارت‌هایی برای تبدیل شدن به فردی تاثیر گذار لازم است در ادامه همراه باشید.

هر کسی با استفاده از کسب مهارت‌های جدید و تقویت آنها می‌تواند به فردی تاثیر گذار تبدیل شود
هر کسی با استفاده از کسب مهارت‌های جدید و تقویت آنها می‌تواند به فردی تاثیر گذار تبدیل شود

۱٫ مهارت مهم تصمیم‌گیری خود را توسعه دهید

یکی از عادت افراد موفق تصمیم‌گیری است. تصمیم‌گیری یکی از مهمترین صلاحیت‌های رهبری برتر است و در هر کجایی به چشم خورده و لازم است. تصمیم‌گیری چه به صورت ساده برای برگزاری جلسات کارمندان و یا هزینه خرج کردن دلار برای بازاریابی لازم است. این تصمیمات می‌توانند روی همکار شما در اتاق بغلی تاثیر بگذارند، یا نه آنقدر مهم باشند که روی یک کشور و یا سراسر جهان تاثیر بگذارد.

تصمیم‌گیری مهارتی نیست که انسان‌ها با آن به دنیا آمده باشند و به صورت ذاتی باشد. تصمیم‌گیری مهارتی است که قابل توسعه و یادگیری است. برای تسلط بر آن، فرایند تصمیم گیری‌های مهم خود را تجزیه و تحلیل کنید تا پیوندهای ضعیف در استدلال خود را پیدا کنید و تعصبات ناخودآگاه را برای یا علیه چیزی یا شخصی تشخیص دهید. در حالی که ما نمی‌توانیم نتایج را کنترل کنیم، می‌توانیم فرایندی را که حرکت آنها را کنترل می‌کند شکل دهیم تا با خواسته ما پیش رود.

۲٫ یاد بگیرید که یک استدلال محکم ارائه دهید

شما هرگز نمی‌توانید به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کنید یا از طرحی در مجلس دفاع کنید. اما همه باید بتوانند یک استدلال منسجم را مطرح کنند. این مهارت در مکالمه و سخنرانی‌ها، جلسات پرسش و پاسخ سایر مباحث با تصمیم گیرندگان یا هر کس دیگری که دیدگاه خاصی را نشان می‌دهد یا از شما می‌خواهند توضیحات خود را توضیح دهید بسیار مهم و حیاتی است.

استدلال یعنی دلیل آوردن و جستن. یعنی دفاع و ارتقا انتخاب‌های شما در مقابل استدلال‌های متضاد از افرادی که از مهارت تاثیر‌گذاری یکسانی برخوردارند. آنچه را که در مدرسه آموخته‌اید پایه قرار داده و با آموزش خصوصی و مطالعه هدفمند موضوعات مربوطه را رشد دهید. متوجه خواهید شد که توانایی شما در تفکر انتقادی و تحلیل استدلال‌های دیگران، تاثیر شما را در انتخاب آنها به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

۳٫ داستان نویس شوید

داستان گویی ابزاری برتر و قدرتمند برای تاثیرگذاری بر مردم در فرهنگ‌ها و دوره‌های مختلف است. افراد قدرتمند با ذهنی قوی از داستان‌گویی استفاده می‌کنند تا بتوانند به اهداف استراتژیک دست پیدا کنند. داستانی خوب خواهد توانست باعث انگیزه دادن به افراد جهت عمل، کاهش مقاومت و تغییر ذهن و … شود. به هر حال، بسیار نیروی قدرتمند و ساده‌تر از مسائل پیچیده مالی است.

اعداد و ارقام مهم هستند. اما، هنگامی که می‌توان رابطه آنها را با هر مسئله‌ای بزرگ یا کوچک نشان داد یک روایت استراتژیک دور از اعداد و ارقام بهتر و به یاد ماندنی‌تر از هر چیز دیگری پیام را می‌رساند.

پس از تسلط بر موضوع مورد نظر، از خود بپرسید: آیا راهی برای قرار دادن چهره انسانی روی پیام من وجود دارد؟ آیا نمونه‌هایی از زندگی واقعی وجود دارد که به من کمک کند تا نظر خود را به روشی بیان کنم که دیگران با آن ارتباط برقرار کنند؟

استفاده از داستان‌گویی در سخنرانی منجر به استراتژیک قوی و در نتیجه انگیزه به افراد می‌شود
استفاده از داستان‌گویی در سخنرانی منجر به استراتژیک قوی و در نتیجه انگیزه به افراد می‌شود

۴٫ مهارت صحبت کردن خود را تقویت کنید

زمانی که ما به مهمترین ویژگی رهبری کاریزماتیک فکر می‌کنیم اولین چیزی که به ذهنمان خطور پیدا می‌کند سخنرانی فوق‌العاده آنها است. مانند جان اف کندی، رونالد ریگان و استیو جابز و افراد معاصری همچون میشل اوباما و شریل سندبرگ. در حالی که بسیاری از تاثیرگذاران به طور موثری در پشت صحنه فعالیت می‌کنند، ولی، افرادی که توانایی، انگیزه و شهامت صحبت کردن را به طرز قانع کننده‌ای دارند، به منبع دیگری از نیروی قدرتمند دسترسی دارند.

مانند مهارت‌های تصمیم‌گیری، مهارت صحبت کردن نیز توجه زیادی را به خود دارد. روزانه در سازمان‌ها، شرکت‌ها و مدارس، تعداد زیادی از حاضران تلاش می‌کنند تصورات کارکنان و مدیران و دانش‌آموزان را به دست بگیرند تا برنامه خود را به بهترین شکل ادامه دهند. با این حال بسیاری از مردم از صحبت کردن در ملاء عام ترس دارند. این هراس و ترس موانعی مختلف را برای رسیدن به موفقیت و تاثیرگذاری ایجاد می‌کند.

هر فرصتی را که برای صحبت کردن بدست آوردید از دست ندهید. به صورت مداوم در دید مخاطبان قرار داشته باشید و با گرفتن بازخورد حرف‌هایتان را صحیح بر زبان آورده و تکرار کنید تا مهارت گفتاری و فن بیان را ارتقا دهید. هنگامی مشغول صحبت کردن هستید تمامی شهامت خود را جمع و هر حس ناراحتی و خجالتی را که دارید به عنوان بخشی طبیعی از یادگیری و رشد پذیرا باشید. می‌توانید برای شروع از سخنرانی‌های کوچک دست به کار شوید و بعد کمک کم کم خود را تقویت کنید. محدودیتی برای کامل شدن مهارت در صحبت کردن وجود ندارد.

۵٫ درک اساسی از وقایع جاری داشته باشید

اگر در هنگام مواجه با موضوعات روزمره مانند انتخابات، مالیات، کسری بودجه، نرخ بهره، بازار، بیکاری، بی ثباتی اقتصادی و بسیاری موارد دیگر از این قبیل به نوعی کم می‌آورید و گیج می‌زنید، پس، نمی‌توانید مکالمه هوشمندانه‌ای با همسالان و مشتریان خود داشته باشید. همیشه نیاز ندارید که در تمامی زمینه‌ها به صورت متخصص باشید. همین که درک نسبی داشته باشید کافی است.

تاثیرگذار یعنی شما افکار دیگران را شکل دهید و شکاف‌ها را با دانش و آگاهی پر کنید. زیرا، اگر این آگاهی وجود نداشته باشد باعث خواهد شد شما به صورت عجیب گفتگو را به سمت موضوعات دوستانه بکشانید. این مورد باعث خواهد شد تلاش‌هایتان به صورت ۳۶۰ درجه برای تاثیر تغییر کند. برای پر کردن این شکاف‌ها، هر روز زمان خاصی را برای دیدن اخبار اختصاص دهید. آن را به یک عادت روزانه تبدیل کنید و بدانید تنها بیش از ۲۰ دقیقه زمان نیاز نخواهد داشت.

دانش و خرد خود را با درگیر کردن دوستان و همکاران در موضوعات برجسته روز آزمایش کنید و ببینید تا چه اندازه قادر به پیش‌روی هستید. آیا می‌توانید نکته‌ای آگاهانه را مطرح کنید که بتوانید از آن نسخه پشتیبانی کنید. این مورد استراتژی کم خطری است که به شما امکان می‌دهد بازخورد را در زمان واقعی با فرصتی برای پر کردن شکاف‌ها به همان سرعت، با صدها منبع خبری فقط با فاصله چند کلیک داشته باشید.

دانش خود را به صورت تدریجی بسازید. خواهید دید که دیگران چگونه برای کسب اطلاعات به شما مراجعه می‌کنند، بله شما منبعی از تاثیرگذاری هستید.

۶٫ مثل یک رهبر فکر کنید

زمانی نفوذ بیشتری خواهید داشت که در جلوی گروه حرکت کنید. درست است که تاثیر گذاری در هر زمان و موقعیتی امکان‌پذیر است، اما از نگاه مدیریت و رهبری بیشترین تاثیر را خواهد داشت. موفق‌ترین شرکت‌ها، رهبران بزرگ با پتانسیل بالا را در خود پرورش و توسعه می‌دهند. اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده که برای یک مرکز توسعه مدیریت مانند GE ، IBM یا P&G کار کنید، بدانید موفق شده‌اید، زیرا همه افراد دیگر قصد دارند شما را وادار کنند تا آنچه آموخته‌اید را به عمل درآورید.

ولی، اگر برای شرکتی بزرگ کار نمی‌کنید و شرکت به منابع دسترسی ندارد یا نه تازه درس خود را تمام و فارغ‌التحصیل شده‌اید خواهید توانست برای انجام انواع کارها داوطلب شوید. این کارها می‌توانند هر چیزی چون پروژه اجتماعی یا جمع‌آوری کمک و …. باشد که بتوانید به نوعی توانایی خود را برای تعیین استراتژی و انگیزه دادن به افراد جهت حرکت به سمت هدف با آن بسنجید. در عین حال توجه به منابع موجود و مهارت کافی را نیز خواهید داشت.

داوطلب شدن شما شروع بسیار خوبی جهت یادگرفتن رهبری است. همانطور که جهت راهنمایی دیگران و کمک به آنها برای رسیدن به هدف‌هایشان هم مفید است. قانون یک رهبری را فراموش نکنید که می‌گوید به افراد کمک کنید تا موفق شوند! تلاش‌های نوع دوستانه شما مطمئنا در تصمیم گیرندگان پیرامون شما تاثیر می‌گذارد تا وقتی فرصتی پیش آمد، شما را برای کار بزرگتر پیشنهاد کنند.

برای نفوذپذیری بیشتر در افراد باید همانند یک رهبر باشید و مدیریت کنید
برای نفوذپذیری بیشتر در افراد باید همانند یک رهبر باشید و مدیریت کنید

۷٫ فن آوری ارتباطات را درک کنید

قرن بیست و یکم است، و حتی بچه ۵ ساله درباره توییتر، فیس بوک و آخرین سیستم عامل‌های چندرسانه‌ای می‌دانند. رسانه‌های اجتماعی جایگاه بزرگی را برای خود ایجاد کرده‌اند و به صورت کلی آمده‌اند تا بمانند. اگر گفتگوی آنلاین با مشتریان ندارید، یا اگر به یک فرد ۱۹ ساله نیاز دارید تا هر بار وارد بخش وب سایت خود می‌شوید شما را راهنمایی کنند واقعا عقب هستید.

کسب و کارهای آنلاین امروزه بسیار زیاد هستند و مشتریان و استخدام کنندگان به دنبال حضور آنلاین شما هستند. همین حالا خودتان را در گوگل جستجو کنید. اگر نتیجه جستجو حدود مثلا ۲۵ نفر بود و شما هیچکدام از آنها نبودید باید به دنبال راه چاره‌ای باشید. برای اکثر افرادی که با آنها ارتباط برقرار خواهید کرد، شهرت و نفوذتان همان مواردی است که در اینترنت می‌توانند دربارتان ببینید.

هر فردی، حتی آن افرادی که با استعداد هستند و به نظر کاملا راحت از مشکلات عبور می‌کنند باید هر مهارتی را که باعث تاثیرگذاری آنها می‌شود را بهبود بخشند. اگر این شایستگی‌ها را توسعه دهید، تاثیر خود را بر دیگران افزایش خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 12 =