مهارت‌های ارتباطی کلامی که باید بدانیم

مهارت‌هاي ارتباطي کلامي که بايد بدانيم

هفته گذشته مقاله‌ای را که از دن شوبل بود خواندم. این فرد متخصص برندینگ شخصی است که برای پیش بینی در مورد برند نوشته بود. یکی از پیش‌بینی‌های او این بود که ، مهارت‌های نرم مهم‌تر از مهارت‌های سخت‌ هستند. دن شوبل می‌گوید: “در مواقع زیادی ممکن است شما دارای استعدادهای مشابه زیادی با رقبای خود باشید و در یک موقعیت و فرصت با هم رقابت کنید. در این مواقع چیزی که می‌تواند شما را ممتاز کند مهارت‌های بین فردی است. در این مواقع، داشتن مهارت‌های ارتباطی کلامی خاص و نحوه برقراری ارتباط با افراد در هر موردی چه مصاحبه و یا مدیریت و …. به ساخت برند شخصی که دارید کمک می‌کند. چیزهای زیادی هستند که به نظر شما کوچک است اما در شرایط رقابتی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.” در ادامه این مطلب مهارت‌های ارتباطی کلامی که باید بدانیم را قراردادیم تا بتوانید جهت تحت تاثیر قرار دادن افراد استفاده کنید.

مهارت‌هایی که جهت گفتاری موفق باید بدانیم

داشتن ارتباط کلامی یکی از مهمترین موارد در ارتباط بین افراد است که هم در زندگی شخصی و حرفه‌ای اهمیت بالایی خواهد داشت. تحقیقاتی توسط “کلی سرویس” بر روی ۱۳۴۰۰۰ نفر انجام شده است که دن شوبل به آن اشاره می‌کند. نتیجه این تحقیقات به صورتی است که اکثر افراد مهارت گفتگو را از مهمترین مورد برای ساخت برند شخصی می‌دانند. همین باعث شد از خود سوالی را بپرسم که بهترین مهارت‌های ارتباط کلامی که افراد می‌توانند برای مقابله با رقیبان خود استفاده کنند چیست؟ با بهبود مهارت‌های ارتباط کلامی خود به سرعت ارتباط برقرار کنید ، احترام کسب کنید، نفوذ خود را کسب کنید و بیشتر دوست داشتنی تر شوید.

برای اینکه بتوانیم مکالمه موفقیت‌آمیز داشته باشیم باید با مهارت‌های گفتاری آشنا شویم
برای اینکه بتوانیم مکالمه موفقیت‌آمیز داشته باشیم باید با مهارت‌های گفتاری آشنا شویم

۱٫ دوستانه رفتار کنید

افرادی که با یک لحن دوستانه و لبخند گرم ارتباط برقرار می‌کنند تقریبا همیشه برنده هستند. دلیل این برنده بودن بسیار ساده است: ما به طور ناخودآگاه به سمت افرادی جذب می‌شویم که دوستانه رفتار می‌کنند. زیرا، آنها باعث می‌شوند احساس خوبی داشته باشیم و لذت بیشتری را به زندگی خود وارد کنیم. حتی بچه‌ها هم دوست دارند بیشتر به سمت افرادی بروند که خوش رو باشند و به نوعی به آنها لبخند بزنند.

۲٫ قبل صحبت کردن فکر کنید

یکی از ضرب المثل‌های مورد علاقه من این است که “بهتر است ساکت باشید و یک احمق فرض شوید تا اینکه دهان خود را باز کنید و بسیاری شک و تردید به وجود آورید.” بسیار دیده شده است که افراد هرچه را که در دهان دارند را بدون ذره‌ای فکر کردن بیان می‌کنند. همین فکر نکردن باعث می‌شود بسیار موقعیت‌ها را از دست داده، نفوذشان از بین ببرند و احترام خود را از بین ببرند. حتی شما می‌توانید برای ارتباط بهتر با صبحت کردن مهارت گفتاری و فن بیان خود را بهتر کنید.

حرف نزدن بهتر از این است که بدون تفکر چیزی را بر زبان آورید
حرف نزدن بهتر از این است که بدون تفکر چیزی را بر زبان آورید

۳٫ واضح و روشن باشید

این اخلاق را بیشتر ما در مواقع زیادی داریم که حوصله کافی نداریم و نمی‌خواهیم انرژی عاطفی خود را صرف کنیم تا بفهمیم طرف مقابلمان چه منظوری از حرف‌هایش دارد. افرادی که در ارتباط کلامی خود غیرمستقیم و به نوعی واضح نیستند هستند و تمایل دارند بدون گفتن چیزی که واقعا در ذهنشان است به مسائل اشاره کنند، بندرت مورد احترام قرار می‌گیرند. وقتی چیزی برای گفتن وجود دارد، از خود بپرسید: “واضح‌ترین راه ارتباط برقرار کردن این مورد چیست؟”

۴٫ زیاد حرف نزنید

هفته گذشته با یک آشپز ملاقات کردم. در ابتدا با دین غذاها تحت تاثیر قرار گرفتم و گفتم که او را برای یک رویداد در آینده استخدام کنم. با این حال، هر چه بیشتر با هم صحبت کرده و آشنا شدم، به قدری پر حرفی می‌کرد و اجازه صحبت را به من نمی‌داد کمتر تحت تاثیر قرار گرفتم تا او را استخدام کنم. بسیاری از افراد دوست ندارند در کنار کسی باشند که زیاد صحبت کند و به دیگران اجازه صحبت نمی‌دهد.

برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران در حین گفتگو کمتر حرف بزنید و به دیگران نیز اجازه صحبت کردن بدهید
برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران در حین گفتگو کمتر حرف بزنید و به دیگران نیز اجازه صحبت کردن بدهید

۵٫ خودتان باشید

امروزه (بیش از هر زمانی در طول زندگی ) افراد از کسانی که دوست دارند به نوعی بازی کنند تا حرف خود را به گوش دیگران بگنجانند بیزارند. درعوض، افراد به سمت کسی جذب می‌شوند که از ته دل ، شفاف و واقعی حرف می‌زنند. اگر شما خودتان باشید همچنین برای افزایش عزت و اعتماد به نفس  نیز تاثیر خواهد داشت و اصلا استرسی نخواهید داشت.

۶٫ فروتنی را تمرین کنید

فروتنی به معنی متواضع بودن در مورد اهمیت خود است. این یکی از جذاب‌ترین خصوصیات شخصیتی است که می‌تواند احترام دیگران را جلب کند. افرادی که با فروتنی و احترام واقعی با دیگران صحبت می‌کنند، تقریبا همیشه مورد توجه زیاد قرار گرفته و جایگاه برتری دارند.

۷٫ با اعتماد به نفس صحبت کنید

برای تمرین فروتنی لازم نیست خودباوری را فدا کنید. اعتماد به نفس یعنی همان اطمینانی که ناشی از توانایی‌های واقعی خود دارید. در حالی که فروتنی داشتن یک عقیده متوسط از اهمیت شخصی خود است. صحبت با اعتماد به نفس شامل کلماتی است که شما به همراه زبان بدن مناسب استفاده می‌کنید.

با اعتماد به نفس کلماتی که در ذهن دارید را با زبان مناسب بیرون دهید
با اعتماد به نفس کلماتی که در ذهن دارید را با زبان مناسب بیرون دهید

۸٫ روی زبان بدن خود تمرکز کنید.

هنگامی که شما درگیر ارتباط کلامی چهره به چهره هستید ، زبان بدن شما می‌تواند به عنوان کلماتی که صحبت می‌کنید نقش مهمی در پیام مورد نظرتان برقرار کند. زبان بدن برای ارتباط توسط شما اگر درست انجام شود می‌تواند احترام و علاقه را ایجاد کند. زبان بدن به راحتی خواهد توانست معنای واقعی را در پس کلمات برساند.

۹٫ مختصر صحبت کنید

قبلا از صحبت کردن خصوصا در مواقع مهم و مذاکره‌های کاری ابتدا برنامه‌ریزی کنید و به صورت مختصر سر اصل مطلب بروید. مخاطب شما وقت برایش مهم است و زمان زیادی را برای تلف کردن ندارد. به طور مداوم از خود بپرسید “چگونه می‌توانم با استفاده از کمترین تعداد کلمه ممکن در زمان کمی حرف خود را بزنم، در حالی که احترام خود را نیز داشته باشیم”

۱۰٫ هنر گوش دادن را یاد بگیرید

شنونده بودن در حرف زدن از هر کلمه‌ای که می‌تواند از دهان شما بیرون بیاید اهمیت بیشتری دارد. شما باید به آنچه گفته می‌شود علاقه‌ای صمیمانه نشان دهید، سوالات خوبی بپرسید، به پیام درون پیام گوش دهید و حرف طرف مقابل را قطع نکنید.

بیش از صحبت کردن در ارتباط کلامی خوب گوش دادن اهمیت بالایی دارد
بیش از صحبت کردن در ارتباط کلامی خوب گوش دادن اهمیت بالایی دارد

نکات پایانی

مردم به طور طبیعی به سمت افرادی مانند خود کشیده می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از دوستان علایق مشترکی دارند. شما می‌توانید از این قانون انسانی به نفع خود استفاده کنید و حتی رفتار و کارهای افراد را تقلید کنید. اگر آنها نرم صحبت می‌کنند، به نرمی صحبت کنید. سرعت خود را با کند صحبت کردن طرف مقابل مدل کنید. اگر آنها با انرژی صحبت می‌کنند شما هم با انرژی باشید و بهتر است بدانید هر چه شبیه به آنها باشید بیشتر شما را دوست خواهند داشت.

باز هم تکرار می‌کنم که بر رشد و پیشرفت خود در این زمینه تاکید بیشتری داشته باشید. تلاش‌های شما باعث تقویت روابط، افزایش ارزش بازار و ایجاد عزت نفس شما می‌شود. بهبود مهارت های ارتباطی کلامی شما نیاز به آگاهی مداوم ، تلاش عمدی و تمایل به پیشرفت دارد.

نحوه برقراری ارتباط با دیگران به صورت کلامی نقش تعیین کننده‌ای در برند شخصی شما دارد و باعث موفقیت در کسب و کار و زندگی بوده و شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 6 =