مهارت و شایستگی چه تفاوتی با هم دارند؟

مهارت و شایستگی

مهارت و شایستگی اصطلاحاتی می باشند که اغلب به جای همدیگر استفاده می شوند. در حقیقت بسیاری از متخصصان منابع انسانی بر این باورند که مهارت ها تنها مربوط به صلاحیت های رفتاری می باشند. که در یک فرهنگ لغت صلاحیت تعریف شده است. اما این مورد واقعا صحت ندارد. بنابراین، ما تلاش می کنیم تا تفاوت بین مهارت ها و شایستگی ها را مشخص کنیم.

مهات و شایستگی، تفات بین این دو در چیست؟

کاریزما در زیر به مواردی جهت روشن کردن تفاوت های بین مهارت و شایستگی پرداخته است تا بتواند بینشی در مورد انواع مختلف شایستگی و سطح مهارت در سازمان ها فراهم کند.

مهارت چیست؟

این تعاریف از تعدادی از منابع مختلف استخراج شده است، اما همه آنها به نظر کم یا بیش یکسان به نظر می رسند:

 • مهارت، امکانات، یا چالاکی که از طریق آموزش یا تجربه کسب یا توسعه داده می شود.
 • توانایی که از دانش، تمرین، استعداد و غیره به دست می آید تا کار خوبی انجام داده شود.
 • توانایی و ظرفیت کسب شده از طریق تلاش آگاهانه، منظم و پایدار برای هماهنگی جهت انجام فعالیت های پیچیده و یا کارکرد های شغلی شامل ایده ها (مهارت های شناختی)، انواع شی ها (مهارت های فنی)، و یا افراد (مهارت های بین فردی) می باشد.
 • یک مهارت توانایی یادگیری برای انجام نتایج از پیش تعیین شده است.
 • توانایی یادگیری در مورد نتیجه ای که شما می خواهید، با حداکثر اطمینان و بهره وری می باشد.

بنابراین، در ابتدای تفاوت مهارت و شایستگی با تعریف مهارت در چند نوع آشنا شدیم و فهمیدیم که مهارت چیزی است که برای قادر ساختن یک یا چند کار بیشتر یاد گرفته می شود.

مهارت
مهارت

شایستگی چیست؟

باز هم این تعاریف از تعدادی از منابع مختلف استخراج شد:

 • مجموعه ای از توانایی ها، تعهدات، دانش و مهارت های مرتبط که فرد (یا سازمان) را قادر می سازد که به طور موثر در یک کار یا وضعیت عمل کند.
 • توانایی ها به مهارت ها و دانش اشاره دارند که منجر به عملکرد برتر می شوند.
 • مهارت های قابل اندازه گیری، توانایی ها و ویژگی های شخصیتی که کارکنان موفق را در برابر نقش های مشخص در یک سازمان شناسایی می کند
 • شایستگی بیش از دانش و مهارت است. شامل توانایی برآورده کردن نیازهای پیچیده، با طراحی و تجهیز کردن منابع (شامل مهارت ها و نگرش ها)در یک زمینه خاص است.
 • یک الگوی قابل اندازه گیری از دانش، مهارت ها، توانایی ها، رفتارها و سایر ویژگی ها که فرد برای انجام وظایف کاری یا عملکردهای شغلی با موفقیت نیاز دارد.
 • شایستگی ها “چگونگی” انجام وظایف شغلی، و یا آنچه که فرد برای انجام این کار به موفقیت نیاز دارد را مشخص می کنند.

بنابراین، در این تعریف از شایستگی در مطلب تفاوت بین مهارت و شایستگی فهمیدیم که شایستگی ها ممکن است یک مهارت داشته باشند، اما بیشتر از مهارت هستند، شامل توانایی ها و رفتارها و همچنین دانش می باشند که برای استفاده از یک مهارت اساسی می باشند.

شایستگی
شایستگی

یک مثال برای تفاوت مهارت و شایستگی

با یک مثال جهت تفاوت مهارت و شایستگی قضیه را مفهومی تر بیان کنیم . که مربوط به یک زمینه فناوری اطلاعات “برنامه نویسی” است.

به طور مؤثر برای نوشتن یک برنامه کامپیوتری نیاز به توانایی های تحلیلی، منطقی، و تفسیری خوب و همچنین مهارت نوشتن برنامه در یک زبان خاص می باشد. پس مهارت برنامه نویسی هایی چون جاوا اسکریپت و … مهارت می باشند، اما اساس توانایی استفاده از این مهارت به طور موثر، توانایی تحلیلی، منطقی و تفسیری است یعنی به زبان دیگر انها شایستگی ها هستند.

پش شما اگر مهارت کافی را داشته باشید اما نتوانید که از آن با توجه به شایستگی ها استفاده کنید به هیچ دردی نمی خورید.

انواع شایستگی ها

شایستگی ها به طور موثر در سه گروه قرار می گیرند:

 • مهارت های رفتاری (یا مهارت های زندگی) شایستگی ها. مهارت های زندگی، رفتارهایی حل مساله هستند که به طور مناسب و مسئولانه در مدیریت امور شخصی به کار می روند. آن ها مجموعه ای از مهارت های انسانی هستند، که از طریق آموزش یا تجربه مستقیمی که برای رسیدگی به مسائل و سوالات متداول در زندگی روزمره بشر مورد استفاده قرار می گیرند، به دست می آیند. مثلا عبارتند از: ارتباطات، توانایی تحلیلی، حل مسئله، ابتکار و غیره.
 • شایستگی های اجرایی (یا فنی) . شایستگی های عملکردی مربوط به توابع، فرایندها و نقش های درون سازمان می شود و شامل دانش و مهارت در انجام فعالیت های مورد نیاز برای موفقیت در انجام یک کار یا وظیفه خاص می باشد. مثالها عبارتند از: توسعه برنامه های کاربردی، شبکه و ارتباطات، تحلیل پایگاه داده و طراحی و غیره
 • شایستگی های حرفه ای. صلاحیت هایی هستند که به موفقیت در زمینه سازمانی می انجامد.آنها شتاب دهنده عملکرد هستند و یا اگر فاقد کافی قدرت و کیفیت باشند دلیل عدم موفقیت افراد در مشاغل است. نمونه ها عبارتند از: محیط کسب و کار، صنعت و استاندارد های حرفه ای، مذاکره، مدیریت افراد و غیره.

سطوح حساسیت از تفاوت مهارت و شایستگی

در هر سازمانی، توانایی هایی وجود دارد که براساس معیارهای مختلف از دیگر موارد مهمتر می باشند.

 • شایستگی های اصلی : صلاحیت اصلی قابلیت هایی هستند که هر کارمند موفق باید از طریق سازمان افزایش یابد. این قابلیت ها به طور کلی به طریقی به کسب و کار این سازمان مربوط می شوند.
 • شایستگی های کلیدی : شایستگی های کلیدی به نتایج ارزش گذاری شده سازمان کمک می کنند و توانایی های افراد برای برآورده کردن خواسته های استراتژیک را تعریف می کنند و نه تنها برای متخصصان بلکه برای همه افراد مهم هستند.
 • شایستگی های انتقادی :  صلاحیت هایی هستند که بدون آن سازمان قادر نخواهد بود به اهداف و استراتژی دست یابد.

خلاصه ( مهارت و شایستگی)

بنابراین، هنگام اجرای مدیریت صلاحیت مهم است که تفاوت بین مهارت شایستگی ها و انواع مختلف مهارت های مورد نیاز سازمان را درک کنید. همچنین برای طبقه بندی شایستگی های لازم نیز بسیار مهم است که سرمایه گذاری در ابتکارات مدیریت منابع انسانی مانند توسعه، برنامه ریزی نیروی کار، مدیریت مالی و غیره مبتنی بر ابتکاراتی باشد که بازده سرمایه گذاری را به ارمغان می آورد.

شما برای اینکه بتوانید به موفقیت در کسب و کار خود دست پیدا کنید، باید هم مهارت های خاصی داشته باشید که ایده شما بر همین اساس انتخاب می شود. و هم شایستگی لازم برای کار انجام شده را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + پنج =