مهم ترین ویژگی های افراد خلاق

ویژگی های افراد خلاق

خلاقیت چیست؟ بسیاری از ما تصور می کنیم که خلاقیت چیزی است که ما به در دوران کودکی داشتیم، اما حالا از دست رفته است. عده ای نیز بر این باورند که مختص افراد خاصی است و هر کسی نمی تواند داشته باشد. در واقع، خلاقیت اغلب به عنوان توانایی در رسیدن به ایده های جدید و مفید تعریف می شود. خلاقیت را هر کسی می تواند داشته باشد و با انواع راه ها قابل تقویت می باشد.

با این حال ، برخی از ما کم یا زیاد آنها را داشته ایم . هر کسی از افراد فقیر تا ثروتمند آن را داشته است. در حقیقت، افراد خلاق طیف گسترده ای از شخصیت ها را پوشش می دهند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که خلاقیت را با استفاده از شخصیت و یا با استفاده از مغز خود می توان نمایش داد.

افراد خلاق دارای چه ویژگی های هستند.

شاید شما خلاقیت را توانایی در ترسیم تصویر یا طراحی یک محصول بدانید. اما این چنین نیست و همه ما باید در زندگی روزمره خود به فکر خلاقیت باشیم . این می تواند از هر چیز کوچک و به نظر غیر عادی چون درست کردن شام از باقیمانده غذاها تا اختراع باشد. یعنی شما بتوانید با خلاقانه فکر کردن، ابداع گرایی کنید و شکوفایی ذهنی برای راه حل های تازه داشته باشید. محققان و دانشمندان راه های زیادی را برای رسیدن و تقویت خلاقیت کشف کرده اند که در ادامه ما به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد تا بتوانید برای پرورش خلاقیت در خود استفاده کنید.

What is creativity۱٫ علاقه به تجربیات تازه

ماجراجویی و هیجان را هر کسی دوست دارند. افراد خلاق تجربه ، کنجکاوی، شرایط مختلف زندگی و … آماده نگه می‌دارند. آنها همیشه به دنبال راه هایی هستند که تا به حال نرفته و امتحان نکرده اند. با اینکار می توانند درک بهتری را داشته و به بهترین ها دست پیدا کنند.

۲٫ ریسک پذیری

برای پیمودن راه هایی جدید و دست پیدا کردن به تجربه و هیجان باید ریسک پذیر باشید. افراد خلاق با ریسک پذیر رابطه مستقیم دارند. به نوعی آن را در آغوش می کشند. البته آنها با برنامه ریزی ریسک های خود را انجام می دهند و از شکست باکی ندارند. همین باعث بدست آوردن موفقیت بعد از شکست می شود. شما برای بدست آوردن راه های جدید و ساده باید ریسک کنید، چون در غیر این صورت پیشرفتی را حاصل نمی شوید.

۳٫ از دست دان زمان

شاید با دیدن عنوان بگویید که از دست دادن زمان خود به شکست منجر می شود . بله، این چنین است. اما، در نظر داشته باشید که افراد خلاق با تمرکز بر روی موارد مهم زمان کارهای غیر ضروری را به نوعی از دست می دهند. آنها چنان غرق در حل کردن مسائل مهم می شوند و تا نرسیدن به نتیجه دست از کار نمی کشند که خود زمان زیاد را حاصل می شود.

تمرکز در افراد خلاق
تمرکز در افراد خلاق

۴٫ تمرکز حواس

تمرکز حواس یکی از مهمترین موارد افراد خلاق می باشد و کارآفرینان موفق آن را جدی می گیرند. این تمرکز به آنها در افزایش خلاقیت، تقویت ذهن و کاهش استرس بسیار کمک می کند.

۵٫ قدرت مشاهده

مشاهده را همه که انجام می دهند . اما، چیزی که واقعا مشاهده است دیدن تمامی جزئیات و موارد مهم است که می تواند به شما در رسیدن به بهترین ها کمک کند. آنها موارد مهمی که می بینند را یاد داشت و در نقش ذهنی خود برای استفاده در موارد معیوب ترسیم می کنند.

۶٫ تغییر دادن موانع زندگی

موانع زندگی را همه در رسیدن به هدف هایشان دارند و برخی با دیدن نا امید شده و به نوعی شکست را قبول می کنند. اما، افراد خلاق از آن به عنوان پلی برای رسیدن به بهترین ها استفاده می کنند. این ممکن است برای افراد عادی سخت باشد . اما، برای افراد خلاق بسیار ساده است و برای شکوفایی خود لازم می دانند.

تغییر دادن موانع زندگی در افراد خلاق
تغییر دادن موانع زندگی در افراد خلاق

۷٫ پرهیز از ظاهر سازی

افراد خلاق به حرف های دیگران اهمیت نمی دهند و آنچنان که فکر می کنند زندگی را ادامه می دهند. آنها زندگی را هنری مشاهده کرده و برای خود حقیقی از هر راهی استفاده می کنند. بیان آرزوها، ترس‌ها، نقاط قوت و ضعف و غیره از این‌ دسته هستند.

۸٫ علاقه به زیبایی

افراد خلاق زیبایی را دوست دارند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند. آنها محل زندگی و کار خود را با هر ابزار و وسیله ای زببا می کنند. با این کار داستان دل چسپی از درون خود برای دیگران بیان می کنند.

۹٫ انتخاب بهترین زمان برای کار

ممکن است شما برای هر کاری زمان خاصی نداشته باشید و به نوعی صبح از خواب بیدار شوید و کارها را انجام دهید تا اینکه شب به خانه برگردید. اما، افراد خلاق اینگونه نیستند، آنها زمان خاصی را برای کارهای مهم خود دارند و می دانند که چه زمانی مغز آنها بهترین بازده را دارد. مثلا، ممکن است شبها کارهایی مهم را انجام دهند، یا عصر و … ( البته ساعات خواب و بیداری خود را تنظیم می کنند).

انتخاب بهترین زمان برای کار
انتخاب بهترین زمان برای کار

۱۰٫ به سختی قانع شدن

اگر فردی خلاق را در سر کلاس درس، سخنرانی ها و … بیابید، خواهید دید به راحتی قانع نمی شود. برای اینکار آنها سوال هایی سخت را در ذهن خود دارند که باید به آنها برسد. یعنی به نوعی حس سیری ناپذیر را از مسائل و معما ها دارند.

۱۱٫ علاقه های حقیقی

هر کسی آرزو و رویاهایی دارد. اما،به نوعی افراد آنها را غیر قابل دست یافتنی می دانند و دست از تلاش برای رسیدن بر می دارند . افراد خلاق این چنین نیستند. آنها حتی با بارها شکست دست از تلاش بر نمی دارند و برای رسیدن به آنها هر کاری انجام می دهند. برای مثال، می توان بسیاری از اختراعات را که اکنون ایجاد شده است را در نظر گرفت.

۱۲٫ خارج شدن از محدودیت

برای بهتر شدن و دست یافتن به آرزو ها باید از محدود بودن خارج شد. مغز انسان هر محدوده ای که برایش مشخص شده باشد را باور می کند و در آن محدوده تلاش می کند. شما باید برای خلاقیت گسترده تر فکر کنید، زیرا مغز خاصیت باور پذیری دارد.

محدود نبودن افراد خلاق
محدود نبودن افراد خلاق

۱۳٫ تغییر دادن موارد

افراد خلاق با علاقه داشتن به تجربه و رسیدن به آن هر کاری را چون تغییر دادن انواع موارد انجام می دهند. برای این مورد میتوان کارگردانها را مثال زد. آنها برای جذابیت و زیبایی در فیلم ها انواع تغییر ها را انجام می دهند.

۱۴٫ توجه به مردم

توجه کردن به مردم بسیار مهم است. افراد خلاق با مشاهده مردم، فرهنگ و جامعه می توانند انواع ایده ها و موارد را یاد بگیرند و در رسیدن به خلاقیت استفاده کنند.

۱۵٫ وصل کردن نقاط به هم

حتما به مهندس هایی زیاد توجه کرده اید که با وصل کردن انواع موارد و راه ها توانسته اند موارد مختلفی را بسازند. این افراد خلاق هستند. آنها برای اینکه راه ها و ایده های جالبی را کشف کنند نقاط مختلفی را به هم وصل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =