مواردی که افراد برای قضاوت درباره شخصیت شما استفاده می‌کنند

مواردي که افراد براي قضاوت درباره شخصيت شما استفاده مي‌کنند

مغز انسان تمایل به قضاوت دارد. این مکانیزم بقا برای آشنایی با فردی بدون ارزیابی و تفسیر رفتار آن‌ها بسیار دشوار است. ما بر این تفکریم که قضاوت‌هایمان براساس شخصیت انسان‌ها با توجه به مکالمات و انواع رفتارهای مشخص است. اما، تحقیقات چیز دیگری را نشان می‌دهد. در واقع اکثر قضاوت‌های ما براساس جزئیات کوچک و ظریف‌تری چون دست دادن و زبان بدن است. غالبا بر اساس این رفتارها نظرات کاملی درباره افراد شکل می‌دهیم. بنابراین می‌خواهیم در ادامه مواردی که افراد برای قضاوت درباره شخصیت شما استفاده می‌کنند را برای آشنایی بیشتر بیان کنیم تا بتوانید آنها را در خود تقویت و شخصیت اجتماعی از خود داشته باشید تا بیشتر افراد جذب شما شوند و در کار خود موفق‌تر باشید.

جزئییاتی که باعث تشخیص شخصیت ما توسط افراد می‌شود

قضاوت کردن در هر فردی به صورت ذاتی وجود دارد. همین باعث می‌شود تا افرادی را که ملاقات می‌کنیم به خوبی بررسی و از ارزش‌های آنها نگذریم. ما آنقدر خوب هستیم که شخصیت‌های دیگران را بر اساس چیزهای کوچک قضاوت کنیم. در مطالعه‌ای از دانشگاه کانزاس، افرادی مورد آزمایش قرار گرفتند. این افراد توانستند به طور دقیق ویژگی‌های شخصیتی افراد را از قبیل برونگرایی، درونگرایی، ثبات عاطفی، سازگاری، وجدان کاری و باز بودن را تنها با نگاه به کفش پوشیدن آنها به سادگی پیش بینی کنند.

رفتارهای ناخودآگاه ما زبان خاص خود را دارند و لزوما سخنان آنها همیشه مهربان و خوب نیست. این رفتارها به احتمال زیاد به بخشی جدایی ناپذیر از شخصیت شما تبدیل شده‌اند، و اگر تا به الان زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد آنها نمی‌کردید، اکنون زمان مناسبی برای شروع است، زیرا آنها می‌توانند در کار و زندگی شما خرابکاری کنند.

رفتارهای ناخودآگاه ما می‌توانند به بیان چگونه بودن شخصیت ما بپردازند
رفتارهای ناخودآگاه ما می‌توانند به بیان چگونه بودن شخصیت ما بپردازند

۱٫ چگونه با پیشخدمت و مسئولان پذیرش رفتار می‌کنید

نحوه برخورد شما با این پرسنل نشان دهنده ماهیت شخصیت شماست، به حدی که به یک شیوه رایج مصاحبه شغلی تبدیل شده است. مصاحبه کنندگان با سنجش چگونگی تعامل شما با کارمندان پشتیبانی در مسیر ورود و بیرون ساختمان، درک می کنند که چگونه با مردم به طور کلی رفتار می‌کنید. افراد زیادی هنگام صحبت و معاشرت با مدیر استخدام و افرادی با مقام مهم، محترمانه عمل می‌کنند و با بیرون رفتن از ساختمان شخصیت خود را تغییر می‌دهند و با دیگر افراد برخوردی تحقیرآمیز و بی اعتنا دارند. یکی از مکان‌های دیگری که باعث آشکار ساختن موضوع می‌شود ملاقات‌های حرفه ای در رستوران است. مهم نیست با افرادی که با آنها ناهار می‌خورید چقدر خوب باشید، اگر این افراد شاهد رفتار بد شما نسبت به دیگران باشند، هر چه اندازه هم برای آنها رفتار خوبی داشته باشید باز بی فایده است.

۲٫ هر چند وقت یکبار تلفن خود را چک می‌کنید

هیچ چیزی ناخوش‌آیندتر از این نیست که هنگام صحبت با مخاطب، مداوم گوشی موبایل خود را چک کنید. انجام این کار عدم احترام، توجه، مهارت گوش دادن و قدرت اراده را نشان می‌دهد. بهترینکار این است تا در هنگام صحبت کردن با فردی تا حد امکان از گوشی موبایل خود استفاده نکنید، مگر در مواقع اضطراری. این گونه می‌توانید برای افراد دارای محبوبیت بیشتری باشید. یک مطالعه از دانشگاه الون تایید کرده است که بیرون آوردن تلفن همراه شما در حین مکالمه، کیفیت و کمیت تعامل چهره به چهره را پایین می‌آورد.

۳٫ عادت‌های مداوم عصبی

لمس ناخن‌ها،صورت و یا کشیدن پوست‌تان به طور معمول نشان می‌دهد که عصبی، دستپاچه و بدون کنترل هستید. تحقیقات دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که این عادات عصبی نشانگر شخصیت کمال گرایانه است و کمال طلبان وقتی ناامید یا بی حوصله می‌شوند، بیشتر در معرض این عادات قرار می‌گیرند.

عادات مداوم عصبی می‌توانند نشانگر شخصیت کمال گرایانه باشند
عادات مداوم عصبی می‌توانند نشانگر شخصیت کمال گرایانه باشند

۴٫ طول کشیدن مدت زمان برای سوال پرسیدن

آیا تا به حال با کسی صحبت کرده‌اید که فرد مورد نظر تمام وقت در مورد خودش صحبت کند؟ میزان زمانی که طول می‌کشد تا بتوانید به نظر مخاطب علاقه نشان دهید یک شاخصه شخصیتی قوی است. افرادی که فقط در مورد خود صحبت می‌کنند، افرادی مغرور، خودشیفته و خودنما هستند و توجه شما را به سمت خود جذب می‌کنند. افرادی که کمتر از خود می‌گویند و بیشتر در مورد خودشان از شما سوال می‌کنند، معمولا آرام و فروتن هستند. کسانی که توازن خوبی برای تسویه حساب دارند، متقابلا خوب و مکالمه دهنده خوبی هستند. پس تبادلگر دو جانبه و مخاطب خوبی هستند.

۵٫ چگونگی دست دادن شما

تاثیر زبان بدن بر اعتماد به نفس بسیار بالا است. بنابراین، افراد معمولا کسی را که ضعیف دست بدهد به نشانه فردی با اعتماد به نفس کم می‌دانند که بدون اشتیاق است. در آزمایشی که در دانشگاه آلاباما انجام شد نشان داد، اگر چه نمی‌توان شایستگی افراد را با توجه به دست دادن آنها مشخص کرد ولی می‌توان، ویژگی‌های شخصیتی را به طور دقیق تشخیص دهید. به طور خاص، این مطالعه نشان می‌دهد که دست دادن محکم نشان می‌دهد فرد کمتر خجالتی و عصبی است و بیشتر برون گرا می‌باشد.

۶٫ دیر رسیدن

افراد بر این تفکرند که دیر رسیدن سر قرار مبنی بر بی احترامی، مایل به تعویق انداختن، تنبلی و بی علاقگی است. برخلاف این برداشت‌ها، مطالعه‌ای در دانشگاه ایالتی سن دیگو توسط جف کنت نشان داد که، افرادی با ویژگی دیر رسیدن معمولا کسانی هستند که چند وظیفه را بر عهده دارند یا از نظر شخصیتی از نوع b یعنی شخصیتی آرام و خونسرد هستند. مطالعه کنت نشان می‌دهد که شخصیت نوع b کندتر از بقیه ما زمان را تجربه می‌کنند. نتیجه گیری نهایی این است که به جای نتیجه‌ زود هنگام در مورد دیر رسیدن آنها دلیل آن را سوال کنیم.

دیر رسیدن می‌تواند مبنی بر بی احترامی، تنبلی و بی علاقگی باشد
دیر رسیدن می‌تواند مبنی بر بی احترامی، تنبلی و بی علاقگی باشد

۷٫ دست خط

انواع کلیشه‌های مختلف و دروغین در مورد رابطه دست خط با شخصیت افراد وجود دارد. به عنوان مثال، مردم بر این باورند که میزان فشار روی کاغذ بستگی به چقدر عصبی بودن شما دارد. شیب نوشته شما نشانگر درونگرایی یا برونگرایی است ، و مرتب یا نامرتب بودن نوشته شما نشانه بر میزان تمایلتان بر سازماندهی است. این تحقیقات در مورد رابطه دست خط با شخصیت تا به الان بی نتیجه بوده و پیشنهاد می‌کنم اگر نامه مهمی برای نوشتن دارید به آن را تایپ کنید تا از این قضاوت در امان باشید.

۸٫ ارتباط چشمی

کلید موفقیت در ارتباط چشمی تعادل است. اگرچه حفظ ارتباط چشمی بسیار مهم است و یکی از موارد مهم برقراری ارتباط با زبان بدن است، اما انجام این کار به صورت کامل در تمام زمان مکالمه معنی بر عملی تهاجمی و پرخاشگرانه دارد. اگر هم برعکس کوتاه و بدون زمان کافی باشد نشان بر بی علاقگی و خجالتی دارد. باید میزان دقیق زمان آن را بدانید. مثلا به اندازه زمانی که بتوانید زنگ چشم فرد مقابل را تشخیص دهید. مطالعات نشان می‌دهد که حفظ تماس چشمی تقریبا در حدود ۶۰ درصد طول مکالمه باعث تعادل مناسب می‌شود و باعث می‌شود شما به همان اندازه علاقه مند، دوست و قابل اعتماد باشید.

جمع‌بندی

بعضی اوقات چیزهای کوچک زندگی تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند. خوب است که برای آنها آماده باشیم، تا بتوانیم در ارتباط با دیگران به خوبی عمل کرده و تاثیر خوبی بر جای بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =