موفقیت فریلنسرها در مذاکرات کاری

موفقیت فریلنسرها در مذاکرات کاری

همانطور که می‌دانید فریلنسر یا همان آزاد کاری یعنی، فردی بدون متعهد شدن به سازمان یا شرکت خاصی فعالیت تخصصی خود را برای انواع مجموعه‌ها انجام دهد. فرد فریلنسر با توجه به نیاز و پروژه در دسترسی کارفرمای خود را تغییر می‌دهد. امروزه فریلنسر دارای طرفداران بسیاری است و افراد زیادی با استفاده از این مورد توانسته‌اند به درآمدی خوب و قابل قبول دست پیدا کنند و روز به روز بر طرفداران این مورد نیز افزوده می‌شود.

برای فریلنسر، مذاکره یک صلاحیت اساسی است تا بتوانند نرخ و روابط عادلانه‌ای برای کارشان داشته باشند. این مورد تنها مربوط به پول نیست و داشتن و استفاده از تاکتیک‌های علمی برای پیروزی در مذاکره مهم و می‌تواند همانند دانش و مهارت در موفقیت بسیار موثر باشد. زیرا حتما دیده‌اید و شاید خود یکی از این افراد باشید که با کار فریلنسری تنها پروژه‌هایی با قیمت بالا انتخاب کنید و باز هم پشت سر هم پیشنهادات دیگری داشته باشید. در حالی که برعکس ممکن است با تمام کردن یک پروژه مدت‌ها منتظر پیشنهاد بعدی باشید و همین منجر شود تا هر پروژه‌ای با قیمت پایین نیز قبول کنید. این مورد تنها می‌تواند جدا از دانش و مهارت به مذاکره برگردد.

به عنوان یک فریلنسر مذاکره کاری موفقی داشته باشیم

مدیران شرکت‌های بزرگ و افراد فریلنسر موفق در مورد الزامات اصلی یک مذاکره موثر و موفق چه می‌گویند؟ در ادامه می‌توانید نکاتی را برای رعایت داشته باشید تا بدانید چه کاری انجام شود، چه کاری انجام ندهید و چه چیزی را در طول مذاکرات باید به خاطر داشته باشید.

استفاده از تاکتیک های مختلف مذاکره توسط فریلنسرمی‌تواند پروژه و قیمت مناسبی را در پی داشته باشد
استفاده از تاکتیک های مختلف مذاکره توسط فریلنسرمی‌تواند پروژه و قیمت مناسبی را در پی داشته باشد

۱٫ به کارفرما بفهمانید دارای چابکی و سرعت عمل هستید

یکی از جنبه‌های منحصر بفرد فرد با سرعت عمل بالا این است که با اشتغال دائم یکسان نیست. جود میلر، بنیانگذار و مدیر عامل گروه استعدادهای درخشان تجارت می‌گوید، این گونه شغل‌ها به خاطر داشتن انتظارات عملکرد فوری متفاوت هستند. همانطور که او می‌گوید: “نیروی کار با عملکرد و سرعت بالا باید مذاکره را با طرز فکری متفاوت در مقابل با مشاغل سنتی که نیروی کار دائم نیاز دارند، شروع کند.”

در کار سنتی، برای یادگیری فرهنگ سازمانی و همگام شدن با نیازهای شرکت فرصت و زمان وجود دارد. اما، انتظار می رود نیروی کار سرعتی و زود بازده در روز اول هدف‌ها و پروژه مشخص را به جلو براند. بنابراین، مذاکره باید براساس برنامه‌ای کاملا تعریف شده، واقع بینانه و قابل فهم باشد. به گونه‌ای که به کارفرما برساند، این فرد قادر خواهد بود اهداف را در زمان مشخصی به صورت دقیق تحقق بخشد.

۲٫ در مورد سازمانی که قصد کار دارید تحقیق کنید

یکی از شکایات رایج کارکنان منابع انسانی این است که فریلنسرها سازمان کاری خود را نمی‌شناسند و تلاشی برای آماده شدن از قبل را ندارند، همین مانع فوریت همکاری خواهد شد. رانا استرلیس که در ارتباطات شرکت دارو سازی بکسالتا معاون ارشد است تاکید می‌کند; داشتن دانش فریلنسرها در مورد سازمانی که قرار است کار کند می‌تواند پیش نیازی برای مذاکره موفق باشد. او ادامه می‌دهد که، زمانی به نیروی پر سرعت و چابک که دارای عملکرد و مذاکره موفق است می‌اندیشم خواهم فهمید، اینها افرادی هستند که با کسب و کار، استراتژی ، ارزش و اخبار آشنا و وقت اختصاص داده‌اند و بینش فرهنگی و سازمانی را در مذاکره وارد کرده‌اند.

۳٫ ارزش خود را تعیین کنید

سومین ایده‌ای که اغلب در مذاکره بیان می‌شود این است که، ارزش خود را به روشنی و زود مشخص کنید. با توجه به عقیده بریندن بنشات از موسسات شرکت کاریابی تاپتل، باید از موضع قدرت در حال مذاکره باشید. یعنی قبلا در رزومه موثر خود سابقه کار با شناخته شده‌ها را دارید. یا قبلا کارهایی انجام داده‌اید که در مذاکره همانند نقطه عطفی تاثیر گذار باشند. اگر بتوانید مسلما روشن کنید که در صدر زمینه خود هستید و می‌خواهید کار بزرگی انجام دهید، برای مذاکره، اهرم موردنیاز خود را خواهید گرفت.

شناخت کلی از سازمان مقابل برای همکاری داشته باشید و ارزش خود را با موارد قدرتمند تعیین کنید
شناخت کلی از سازمان مقابل برای همکاری داشته باشید و ارزش خود را با موارد قدرتمند تعیین کنید

۴٫ نشان دهید ارزش کار مفید را می‌دانید

چندین بنیانگذار و مجری استارتاپ‌های نیروی کار با استعداد و چابک، بر این اظهارند که اهمیت درک ارزشی که پروژه‌های فوری برای سازمان دارند بسیار بالا است. در این باره پیتر لمان از شرکت خدمات فناوری و کسب و کار سرکامفرنس در کانادا به فریلنسرهای مفید و زود بازه یادآوری می‌کند که مذاکره کننده‌های عاقل می‌دانند موفقیت آنها برای سازمان چه سودی دارد و شکست‌های آنها چه عواقبی در پی دارد. او می‌گوید: ” تعداد سازمان‌هایی که فقط بخاطر در اختیار داشتن منابع مالی پول خرج کنند بسیار کم است. پروژه‌های فوری نتیجه بالای دارند و فریلنسر سرعتی باید قادر باشد هزینه سازمان را توجیه کند و نشان دهد چرا این هزینه شایسته او است. در اکثر کسب و کارهای امروز، برای سازمان‌ها اصلا عاقلانه نیست که از لحاظ اقتصادی برای جذب نیرو در تک تک مهارت‌های مورد نیاز هزینه کنند. پس فراموش نکنید در حین مذاکره سازمان طرف به اندازه برابر با خودتان به شما احتیاج دارد. ولی باید نشان دهید که ارزش کار با کیفیت برایتان مهم و بالاست.”

۵٫ وقتی در مذاکره گیر کردید، یک رویکرد خلاقانه را امتحان کنید

مسیر گفتگوی حرفه‌ای در مذاکره همیشه راحت نیست و در برخی مواقع دشوار است. لورن هالیدی موسس وبگاه کاریابی فریلنشیپ یک محور خلاق را توصیه می‌کند که در زمان به بن بست رسیدن مذاکره بین کارفرما و فریلنسر کار ساز است. این راهکار به صورتی است که، در زمان سرسختی نشان دادن موارد مالی کارفرما بهتر است پکیج روز ویژه را به میان بیاورید. پکیج روز ویژه، به صورتی است که فریلنسر در زمان ۵ تا ۶ ساعت چه حضوری و یا غیر حضوری در اختیار کارفرما قرار گرفته و یک پروژه توافق شده را در پایان تحویل دهد. با توجه به این پکیچ چالشی مشخص شده توسط کارفرما در بازه زمانی کوتاه حل خواهد شد. هالیدی می‌گوید، کارفرمایان بیشتر تمایل دارند که این پکیچ را به عنوان مقدمه‌ای برای شروع رابطه با فریلنسر قرار دهند. زیرا زمان کوتاه را بر تعهدات بلند مدت ترجیح می‌دهند. پس، این پکیچ به کارفرما فرصت می‌دهد تا فریلنسر و مهارت‌های او را به خوبی بشناسند.

۶٫ در مورد پیشنهادات جایگزین متفاوت باشید

رولینگ استونز که یک گروه موسیقی شناخته شده است بسیار زیبا سرودند که : ” همیشه چیزی که می‌خواهید را نمی‌توانید به دست آورید” مایکل سولومون که از موسسات شرکت کاریابی ۱۰ ایکس منجمت است به نیروی کار چابک و پرسرعت می‌گوید، این ترانه نیز برای مذاکره فریلنسرها صدق می‌کند:” برای پیشنهادات مختلف باز باشید. تجارت‌هایی انجام دهید که نیازهای شما را برآورده سازد. اگر کارفرما نمی‌تواند نرخ مورد نظر شما را پوشش دهد، ببیند آیا می‌تواند چیز با ارزش دیگری را برایتان فراهم سازد (سهام ، ارجاع ، تجارت آینده ، انتساب و غیره) همیشه راهی برای داشتن مذاکره موثر و مفید وجود دارد. ولی مهمتر از همه خواسته شما و چیزی که می‌توانید به جایش دریافت کنید است.”

برخواسته‌های خود آگاه باشید و بدانید با چه مبلغ و کاری می‌توانید کنار بیایید
برخواسته‌های خود آگاه باشید و بدانید با چه مبلغ و کاری می‌توانید کنار بیایید

۷٫ رابطه پایدار ایجاد کنید

اکثر رهبران در حوزه نیروی کار چابک و پرسرعت به فریلنسرهای خود توصیه می‌کنند که در کوتاه مدت پروژه را تحویل دهند، ولی برعکس، فکر بلند مدتی داشته و به دنبال ایجاد رابطه پایدار باشید تا دوباره فرصت تکرار را در اختیارشان قرار دهند. پونام ماتیس موسس شرکت استیلث فورس و فعال در زمینه سازماندهی نیروی کار فوری می‌گوید: “تمرکز خود را بر روی بلند مدت داشته باشید و هدف خود را چندین کارفرمای تکراری داشته باشید. زیرا، کارفرمای تکراری شخصی راضی و خوشحال است و این به معنی انتخاب شدن برای پروژه‌های بعدی توسط همین شخص یا کس دیگری و ارزیابی بهتر است. پس تیدیل به نیرویی خوب در میان عده‌ای از متخصصان موضوعی مشخص خواهید شد. بهترین راه برای این مورد به کار بستن ایده پیشنهاد پروژه چند مرحله‌ای است که به کارفرما این امکان را خواهد داد تا در طول مسیر کنار بکشد. این به معنی نشانه اعتماد شما به مهارت‌هایتان در انجام پروژه است.”

۸٫ خود را یک برند معرفی کنید

توصیه ایمتیاز پاتل موسس استارتاپ آی‌کیو ورک‌فورس به فریلنسرها این است که، پروژه‌های کاری همچنین فرصت‌هایی برای ایجاد تخصص و برندسازی شخصی هستند. ” فریلنسرهای باهوش خود را کسب و کار مشاهده می‌کنند، نه به عنوان شخصی که فقط زمان خود را می‌فروشد. در نتیجه آنها از تفکر طولانی در مورد برند و کسب مهارت سود ببرند.” او در ادامه توضیح می‌دهد، در برخی مواقع عاقلانه است که رقم پایین را بپذیرید. زیرا در برخی مواقع پذیرفتن یک پروژه منجر به تقویت مهارت‌ها و داشتن فرصت کاری بیشتر در یک حوزه مشخص خواهد شد تا در آینده نه چندان دور مبلغ بالاتری دریافت کنید. او می‌گوید: ” با اثبات خود می‌توانید از موقعیت قدرتمندی مذاکره کنید. “

1 دیدگاه برای “موفقیت فریلنسرها در مذاکرات کاری

  1. اسدی گفته:

    من در این آکادمی آموزش دیدم و بعد از آموزش در کسب و کارم خیلی پیشرفت کردم و تمام موفقیت هایش را مدیون دکتر جاوید و موسسه خوبشون می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − چهار =