نکاتی تاثیر گذار برای ایجاد اعتماد به نفس

نکاتي تاثير گذار براي ايجاد اعتماد به نفس

زمانی در اواخر نوجوانی بودم، یکی از دوستانم که ورزشکاری حرفه‌ای بود، عمیق‌ترین و در عین حال ساده‌ترین نصیحت را به من داد که باعث تغییر در نحوه مشاهده خودم برای همیشه شد. او به من گفت:”اگر شما برای خودتان ارزش قائل نشوید، چطور می‌خواهید این انتظار را داشته باشید که دیگران برای شما ارزش قائل شوند” واقعا درست بود. یعنی در صورت اینکه بخواهیم برای خود اعتماد به نفس ایجاد کنیم مسئولیتش تنها با خودمان است.

اعتماد به نفس را در خود تقویت کنیم

بهتر است بدانیم، در صورت اینکه به دنبال هدفی هستیم و می‌خواهیم به آن برسیم نباید به نظر دیگران وابسته و منتظر تایید شخص دیگری باشیم. بلکه باید خود را شایسته و توانمند بدانیم که لایق آن هستیم. در نهایت باعث خواهد شد خودمان را ببینیم و به اینکه دیگران ما را چگونه می‌بینند اهمیت ندهیم. اگر ما در عشق ورزی و پذیرش خود تلاش نکنیم کس دیگری آن را مهم و با اهمیت نمی‌داند.

مثلا در همین راستا، آیا تا به حال احساس کرده‌اید که در کل با دیگران فرق دارید و به نوعی پایین‌تر از آنها هستید؟ بله همه این اتفاق برایشان افتاده است. چند بار در خیابان یا مهمانی فرد جذابی را دیده‌اید که چون حرفی برای گفتن نداشته و ویژگی که می‌خواستید را در خود نداشته، باعث از بین رفتن جذابیتش از ذهن شما شده است؟ فکر کنم بسیار زیاد این اتفاق افتاده است.

در نظر سنجی انجام شده توسط مجله بهداشت مردان (۱۰۰۰ زن آمریکایی از سنین ۲۱ تا ۵۴ سال در دو نظرسنجی آنلاین) زنان بر این باور بودند که صفات شخصیتی جذاب بیشتر از جذابیت ظاهری در آقایان است. انواع نظر سنجی‌های مختلف در رابطه با این موضوع انجام شده است که همگی نشان بر این مورد دارند، مهمترین و دوست داشتنی‌ترین ویژگی یک فرد اعتماد به نفس است. در این نظر سنجی‌ها، جذابیت بدنی حتی نتوانست جزء ده مورد اول باشد!

تمامی این موارد بر یک نکته تاکید دارد که، آنچه در مورد خود فکر می‌کنید و با آن نمایش داده می‌شوید مهمتر از جذابیت ظاهری است.داشتن اعتماد به نفس نه تنها یک راه عالی برای جلب دیگران است، بلکه راهی عالی برای احساس خوب داشتن در مورد خود است!

برای داشتن اعتماد به نفس در خود باید اول خودمان مسئولیت خود را قبول داشته باشیم
برای داشتن اعتماد به نفس در خود باید اول خودمان مسئولیت خود را قبول داشته باشیم

۱٫ منحصر به فرد بودن خود را باور کنید

به خودتان ایمان داشته باشید و بدانید که بی نظیر و مانند هیچ کس هستید. به قول والت ویتمن که می‌گوید: ” شما اینجایید و زندگی در تو وجود دارد. این مثنوی تا ابد ادامه دارد و تو بیتی از آن هستی” کس دیگری در این سیاره همانند شما نیست. شما بی نظیر با تجربیات و استعدادهای خاصی هستید. به همین دلیل در اینجا هستید تا بتوانید سهم خود را از این دنیا بگیرید. اگر هر کدام از ما روی این متمرکز شویم که قصد داریم در دنیا چه کاری انجام دهیم، دیگر جایی برای مقایسه، حسادت یا پشیمانی وجود نخواهد داشت. همه در این دنیاییم تا بیتی از یک مثنوی را تشکیل دهیم.

۲٫ بهترین کار را انجام دهید

وقتی تمام تلاش خود را با بهترین امکانات در دسترسی انجام دهید، نتیجه به دست آمده چه خوب و یا بد هر چه باشد باعث ایجاد حس خوبی می‌شود و این به ایجاد اعتماد به نفس در شما کمک خواهد کرد. زمانی بهترین کار را انجام دهید از ریسک کردن یا خارج شدن از منطقه آسایش خود باکی نخواهید داشت و هر کاری لازم باشد را برای رسیدن به هدف انجام می‌دهید.

۳٫ ثابت قدم باشید

همه مشکلات و موانعی دارند که باید با آنها کنار بیایند. اجازه ندهید که این موارد اعتماد به نفس شما را تضعیف کند. با آنها به عنوان فرصت‌هایی برای تقویت عزم و اراده خود رفتار کنید و سپس بهترین‌ها را اذان خود کنید. باید تا می‌توانید افکار منفی را به تصدیق‌ها مبدل نکنید!

۴٫ بر سختی‌ها غلبه کنید

غلبه بر مشکلات باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود. بزرگترین آهنگ‌ها، آثار هنری و قطعات ادبی توسط کسانی نوشته شده‌اند که مواردی مختلف چون ناامیدی، از دست دادن عزیزان و پوچی را تجربه کرده‌اند و سپس بر آنها غلبه کرده‌اند. تجربه غم و باخت، در خالی که بر آنها غلبه و بالا می‌آیید، امید و پیروزی را به وجود می‌آورد. این باعث می‌شود که شما بیش از آنچه هستید، باشید.

با غلبه بر سختی ها و پشت سر گذاشتن مشکلات است که اعتماد به نفس بالا می‌رود
با غلبه بر سختی ها و پشت سر گذاشتن مشکلات است که اعتماد به نفس بالا می‌رود

۵٫ کاری که می‌کنید را پایان دهید

اهداف خود را تعیین کنید و سپس تلاش کنید تا به آنها برسید. اعتماد به نفس زمانی افزایش می‌یابد که احساس می‌کنید، قادر هستید کاری را که در ذهن دارید انجام دهید. پس هیچ سختی و مشکلی نمی‌تواند جلوی راهتان را بگیرد. بنابراین، به تسلط خواهید رسید. تجربیات تسلط برانگیز مواردی هستند که می‌دانید برای رسیدن به موفقیت تلاش و سختی‌های زیادی کشیده‌اید.

۶٫ هویتی که دارید با شرایط هم خوانی ندارد

هویت شما به خودتان بستگی دارد و خود آن را تعریف می‌کنید. اینکه دیگران شما را چگونه می‌بینند باعث تعریف شما نمی‌شود. شما با آنچه اتفاق می‌افتد و همچنین با نحوه دید دیگران تعریف نشده‌اید. شما کسی هستید که انتخاب می‌کنید. دارای شخصیتی جذاب، منحصر بفرد و با اعتماد به نفس.

۷٫ با ترس‌های خود مقابله کنید

هیچ چیزی همانند تسلیم شدن در برابر ترس باعث از بین رفتن اعتماد به نفس نمی‌شود. همه ما تجربه‌های مختلفی از ترس داریم. اما، چیزی که باعث داشتن حس اعتماد به نفس می‌شود شجاعت و جسارت است نه ترس. چنانچه شما ترس از سخنرانی، ملاقات با افراد جدید و …. دارید باید خود را در آن عمل قرار دهید تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. با ماندن و دوری کردن چیزی درست نمی‎‌شود. ممکن است در اولین برخورد شما ترس‌هایی را به صورت ناخوش‌آیند تجربه کنید. ولی بهتر است بدانید با انجام دادن هر بار نتیجه بهتری را خواهید گرفت و این احساس بهتری نسبت به خودتان می‌دهد.

۸٫ ظاهر خوب باعث اعتماد به نفس نمی‌شود

برخی از جذاب‌ترین افراد جهان اعتماد به نفس کافی ندارند. مریلین مونرو یکی از جذاب و زیباترین افراد جهان به حساب می‌آمد، با این حال او هرگز تصویر مثبتی از خود نداشت. او به اشتباه اجازه می‌داد تا عوامل بیرونی چون تایید دیگران روی ذهنیتی که از خودش داشت تاثیر منفی بگذارد. ظاهر خوب ممکن است به شما کمک کند موقتا نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید، اما برای بلند مدت کافی نیست و دلایل بزرگ و محکمتری برای حس اعتماد به نفس احتیاج خواهید داشت.

ظاهر خوب به صورت موقت در اعتماد به نفس تاثیر گذار است
ظاهر خوب به صورت موقت در اعتماد به نفس تاثیر گذار است

۹٫ مراقب خودتان باشید

هنگامی که شما از سلامت روحی و بدنی خوبی با ظاهر مرتب بهره ببرید در داشتن اعتماد به نفس بالا بی تاثیر نخواهد بود. شما در اینجا باید توجه داشته باشید که، نباید به مقایسه‌های بی مورد با مواردی چون سلامت و آراستگی بپردازید. این مراقبت برای داشتن بهترین حالت خودتان است. یعنی راحت و بهترین حالت برای خود.

۱۰٫ بیاموزید که چگونه با خودتان حرف بزنید

همه ما لحظات بد را با سردرگمی و عدم اطمینان داریم. در این مواقع باید بدانیم چگونه اعتماد به نفس خود را بازیابی کنیم. یک راه این است که درک کنیم این موارد گذرا است و نه تنها برای ما، بلکه ممکن است برای همه اتفاق بیافتد. راه دیگر نیز می‌تواند یادآوری و تجسم موفقیت‌های گذشته با نتیجه مطلوب است!

اعتماد به نفس برای دستیابی به موفقیت با هر تلاشی کاملا ضروری است. شما این کار را با انجام دادن، یادگیری، دستیابی و پایداری به دست می‌آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =