پول چگونه باعث خوشبختی می‌شود؟

پول چگونه باعث خوشبختي مي‌شود؟

خوشبخت بودن آرزوی هر کسی است. نکته مهم این است که تقریبا همه ما آن را با داشتن پول بسیار حتمی می‌دانیم. بهتر است بدانید که پول به خودی خود و به تنهایی باعث خوشبختی نمی‌شود. چه بسا که ما پول داشته باشیم و احساس خوشبختی واقعی را تجربه نکنیم و خوشی‌هایی که با استفاده از آن در زندگی خود به وجود می‌آوریم تنها برای مدتی موقت و زودگذر باشد. پس، پول چگونه باعث خوشبختی می‌شود؟ آیا با خرید هر چیزی که دوست داریم می‌توان احساس خوشبختی داشت؟ “پول نمی‌تواند خوشبختی را بخرد”بهتر است بدانید که افراد زیادی خوشبخت بودن را با داشتن پول بسیار بدون ارتباط می‌دانند. یعنی شادی را نمی‌توان مانند یک کالا در یک فروشگاه خرید و فروخت. در زندگی مواردی که از پول در آوردن مهمتر هستند بسیار است. به همین دلیل باعث شده است در ادامه این مطلب را به آن اختصاص دهیم تا بدانیم چگونه با استفاده از پول خوشبخت باشیم.

رابطه خوشبختی با پول و ثروت

مطالعات مختلفی در آمریکا انجام شده است که نشان می‌دهد افزایش درآمد تا ۷۵ هزار دلار یعنی درآمد متوسط سالانه افراد قادر به شاد کردن است و چون همه ما به دنبال پول زیاد هستیم، اگر از این مقدار بیشتر شود دیگر حسی برای خوشبختی و شادی نخواهید داشت. برخی از افراد بر این باورند اگر بیش از ۱۰۰۰ برابر این مقدار را داشته باشند می‌توانند احساس خوشبختی داشته باشند. ولی تحقیقات نشان می‌دهد با افزایش پول بیش از حد استرس و اضطراب نیز بالا خواهد رفت.

اگر میزان پول از حدی خاص بالا رود در شادی بی تاثیر خواهد بود
اگر میزان پول از حدی خاص بالا رود در شادی بی تاثیر خواهد بود

مطالعات و تحقیقات

پژوهشگران با توجه به تحقیقات خود به احساس خوشبختی افراد با توجه به درآمد آنها پرداختند. محققان تنها به تجربه خاصی از افراد نگاه نکرده و تمامی آنها را در هر رده‌ای مورد بررسی قرار دادند. آنها توانستند رابطه خرج کردن پول و خوشبختی را در یابند که وقتی کسی بتواند برای کارهای خاصی که مد نظر دارد پول خرج کند احساس خوشبختی دارد. پس اگر پول به روشی خاص خرج شود باعث خوشبختی خواهد شد نه اینکه خریدهای بسیار داشت و وسایل متنوع و رنگارنگ خرید.

از بین بردن اضطراب مالی

همه زمانی که به دنبال پول و درآمد بیشتر هستیم دوست داریم به مرحله‌ای برسیم که احساس امنیت مالی داشته باشیم. اما تنها زمانی باعث خوشبختی خواهد شد که همین اضطراب مالی را از بین ببرد، و بعدها که این احساس خوب فراموش شود احساس خوشبختی نیز باقی نخواهد ماند. از بین بردن اضطراب مالی یعنی زمانی شما به فروشگاه برای خرید می‌روید، در رستوران غذا می‌خورید و یا زمان پرداخت اجاره خانه و …. نگرانی نداشته باشید. توجه داشته باشید که، این نوع امنیت هنگامی که به آن عادت کرده باشید نادیده گرفته می‌شود.

پس، آیا خرج کردن پول شما را خوشحال می‌کند؟ به خاطر سپردن و قدردانی از این واقعیت که شما در خرید چیزها آزاد و بدون نگرانی هستید، حتی بعد از اینکه به میزان بالایی از لحاظ مالی تامین شده‌اید، باعث خوشبختی و خوشحالی شما خواهد شد. بدون تردید، داشتن پول کافی برای خرید وسایل اساسی سطح شادی شما را افزایش می‌دهد.

خرید تجربه‌ها

یکی از نقل قول‌های افراد ثروتمند در مورد پول این است که به خرید تجربه‌ها بپردازید. زیرا پول می‌تواند به راحتی برای شما فرصت‌هایی را ایجاد کند که تجربه‌های خاطره انگیزی را داشته باشید. اگرچه شما برای داشتن تجربیات خاص به پول زیادی احتیاج ندارید. اما، مثلا برای سفر به دور جهان و انجام این کار با آسایش و بدون نگرانی، مقادیر قابل توجهی پول لازم است تا با آسودگی مسیرهای طولانی را طی کنید. بنابراین، صرف هزینه برای اینگونه تجربه‌ها، نه تنها لحظات بسیار زیبا و خوش‌آیندی را خواهد ساخت، بلکه همچنین خاطراتی مثبتی را برای شما به ارمغان می آورد تا باعث شود خاطرات خوشایندی داشته باشید تا زمانی به آنها فکر می‌کنید خوشحال شوید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تجربیاتی که به آنها می‌پردازید باید آنهایی باشد که شما واقعا از آن لذت می‌برید، نه فقط چیزهایی که جامعه برای آن ارزش قائل است. اگر به عنوان مثال از رفتن به کنسرت متنفر هستید، پس رفتن به یک نمایش استفاده خوبی از پول شما نیست. پس از هر چیزی لذت می‌برید چون تعطیلات، مسابقات ورزشی، غذاهای خوب، تورها و … مراجعه کرده و همزمان با لذت تجربه کسب کنید.

پول همچنین می‌تواند شما را قادر به یادگیری چیزهای جدید کند. مثلا می‌توانید درس‌های ساز موسیقی را یاد بگیرید، یا برای داشتن اندامی بهتر و سالم‌تر مربی ماهری داشته باشید. انتخاب مهارت‌های جدید و پیدا کردن سرگرمی‌هایی که ما دوست داریم باعث خوشحالی می‌شود. در نتیجه، ارزش بالایی دارد که برای کسب تجربه و سرگرمی هزینه کنید.

کسب تجربه با پول می‌تواند باعث خوشبختی و شادی در فرد شود
کسب تجربه با پول می‌تواند باعث خوشبختی و شادی در فرد شود

کمک به خیریه

یکی از دیگر کارهای که با استفاده از پول باعث خوشحالی می‌شود کمک به دیگران است. به اشتراک گذاشتن ثروت خود با کسانی که به آن احتیاج دارند می‌تواند بیشتر از خوشحال شدن آنها احساس خوشبختی و رضایت بیشتری به شما بدهد. این واقعا احساس خوبی است که ببینید شما روی دیگران و زندگی آنها تاثیر مثبت داشته‌اید و از رازهای افراد خوشحال به شمار می‌آید. بنابراین ثروت فرصت بیشتری را به شما می‌دهد تا بتوانید به دیگران و خیریه کمک کنید. اگر نمی‌دانید فردی را پیدا کنید که واقعا به کمک شما نیاز دارد می‌توانید به خیریه‌ها مراجعه کنید. زیرا، آنها با افراد زیادی سرو کار دارند که محتاج کمک شما هستند.

به عزیزان خود کمک کنید

یکی از راه‌های عالی دیگر برای هزینه کردن پول این است که به افرادی که به آنها اهمیت می‌دهید و برایتان عزیز هستند در صورت لزوم کمک کنید. کمک به خواهر و برادر، والدین یا دوستان در طی یک زمان سخت می‌تواند احساس عالی و خوبی ایجاد کند. حتی هزینه کردن برای جشن تولد فرزند خود و یا دوست و … باعث شادی شما خواهد شد. اینکه شما هزینه کافی نداشته باشید تا این موارد را انجام دهید بسیار سخت است. پس، اگر چنین فرصتی داشتید می‌توانید انجام و باعث شادی خود شوید.

هزینه برای خرید مواردی که وقت بیشتری به شما می‌دهد

یکی از روش‌های عالی که بیشتر نادیده گرفته می‌شود هزینه کردن در جهت مواردی است که باعث می‌شود برای شما وقت بخرد. کارهای زیادی وجود دارد که در طول روز انجام می‌دهیم و اصلا از انجامشان لذت نمی‌بریم. این موارد برای همه متفاوت است ، اما می‌توان به مواردی چون شستن لباس، آشپزی، رانندگی و انجام کارهای خانگی اشاره کرد. اگر به اندازه کافی پول داشته باشید از این کارها رها خواهید شد. شما می‌توانید دیگران را استخدام کنید تا آنها را برای شما انجام دهند یا راه‌هایی برای خودکار سازی آنها با فناوری و دستگاه‌های مختلف پیدا کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا وقت شما آزاد شود تا بتوانید کارهای بیشتری را که دوست دارید انجام دهید.

با خریدن وسایلی که زمان برای ما می‌خرند می‌توان پول را عامل شادی دانست
با خریدن وسایلی که زمان برای ما می‌خرند می‌توان پول را عامل شادی دانست

هزینه برای موارد ارزشمند

یکی از بزرگترین موارد این است با خرید چیزهایی روبرو هستید که اگرچه در ابتدا برای شما هیجان انگیز و خوشحال کننده هستند، اما بعد از مدتی عادی شده و برای شما تازگی خود را از دست می‌دهند و دیگر به آنها علاقه‌ای ندارید. به همین دلیل است که کسب تجربه‌های جدید بیشتر از خرید کردن کالا خواهد توانست ایجاد خوشبختی و خوشحالی کند.

البته همیشه این طور نیست. خرید برخی از موارد هستند که می‌توانید همیشه از وجودشان قدردان و خوشحال باشید و از آنها استفاده کنید. برای این مورد مثالی خوب خریدن آثار هنری است. اگر شما به هنر علاقه دارید می‌توانید به خرید تابلوهای نقاشی مورد علاقه خود بپردازید. پس، سعی کنید با تفکر بدانید به چه مواردی علاقه دارید و با برنامه‌ریزی از ثروت خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 10 =