چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم؟

چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم؟

شما حرفی برای گفتن داشتید اما طبق معمول هیچ کس گوش نمی‌داد؟ این مورد می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. آیا به نظر می‌رسد که افراد زمانی شما می‌خواستید صحبت کنید، شما را نادیده گرفته و حتی به سختی قبول می‌کردند در آنجا وجود دارید؟ این مورد می‌تواند برای شما بسیار اتفاق بیافتد، ایده‌ها و نظرات بسیار خوبی دارید که ارزش شنیدن دارند، اما به نظر کسی تمایل به شنیدنش را ندارد؟ بنابراین حتی ذره‌ای زحمت صبحت کردن را به خود نمی‌دهید. زیرا، می‌ترسید خود را احمق جلوه دهید. بنابراین، فکر می‌کنید تنها راه حل این مسئله پذیرفتن واقعیت و دست کشیدن از این کار است. شما اشتباه می‌کنید! صحبت با اعتماد به نفس بسیار آسانتر از آنچه فکر می کنید است.

در سخنرانی خود اعتماد به نفس داشته باشیم

صحبت با اعتماد به نفس باعث بهبود هر بخش از زندگی شما خواهد شد. همین اعتماد به نفس است که باعث محبوبیت و احترام و اقتدار بیشتری نیز در محیط کار خواهد شد. تخمین زده شده است که ۷۵ درصد بزرگسالان از ترس در سخنرانی عمومی رنج می‌برند. شما زمانی اعتماد به نفس کافی نداشته باشید، هورمون‌های استرس رها شده و حتی ممکن است به انجام برخی رفتارهای متفاوت شود. در حین نداشتن اعتماد به نفس ذهن ما خالی شده و کنترل صدای ما سخت‌تر می‌شود. حتی سخنرانان حرفه‌ای نیز برای افزایش اعتماد به نفس در خود تکنیک‌هایی را دارند. در زیر چند نکته در مورد صحبت با اعتماد به نفس وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا صدای قدرتمند و رسایی را برای ایجاد اطمینان در هر موقعیتی ایجاد کنید.

صحبت با اعتماد به نفس در جمع باعث احترام و اقتدار بیشتر و بهبود زندگی می‌شود
صحبت با اعتماد به نفس در جمع باعث احترام و اقتدار بیشتر و بهبود زندگی می‌شود

۱٫ سعی نکنید خود را باهوش نشان دهید

اینکه بخواهید برای داشتن سخنرانی بهتر در عموم خود را باهوش جلوه دهید کاملا طبیعی است. شما مطمئنا می‌خواهید به عنوان کسی که حرفه‌ای است و حرفی برای گفتن دارد ظاهر شوید، درست است؟ اما بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند که برای انجام این کار، باید برخی از کلمات پیچیده و اطلاعات نامفهوم را که هیچ کس حتی در مورد آنها چیزی نشنیده است به مخاطبان خود بگوید. در دنیای واقعی، حتما تعجب خواهید کرد که بدانید مردم دوست دارند با آنها شفاف و بدون پیچیدگی صحبت کنید.

استفاده از عباراتی که با آن‌ها راحت هستید، به شما کمک می‌کند تا بتوانید جریان اندیشه خود را آسان‌تر سامان دهید. زیرا در این زمان دیگر لازم نیست که نگران این باشید تا چه کلمه و واژه‌ای برای کدام جمله مناسب است. از طرف دیگر، تلاش برای یافتن کلمات صحیح برای تظاهر به هوشمند بودن نه تنها شما را به چیزی که می‌خواهید نمی‌رساند، بلکه باعث استرس و داشتن لکنت نیز می‌شود.

۲٫ از انتقاد به عنوان سکوی پرش استفاده کنید

هیچ کس از انتقاد توسط دیگران لذت نمی‌برد. انتقاد سخت، آزار دهنده و بیشتر اوقات غیرقابل بحث است. اما اگر می‌خواهید در مکالمه جلوه‌ای ماندگار ایجاد کنید، نباید از کلمات نامناسب برای انتقاد دیگران که به شما می‌گویند ناراحت و تسلیم شوید. اگر انتقاد را مسئله‌ای شخصی ندانید، فرصتی عالی برای پیشبرد استدلال شماست. ممکن است بسیاری از شما الان بر این باور باشید که، عدم مواجه شخصی با انتقاد دیگران اصلا راحت نیست. شاید! اما خوشبختانه، یک فرآیند کوچک و ظریف آماده کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند مانند یک حرفه‌ای آن را اداره کنید و انتقاد پذیر باشید.

اول و مهمتر از همه این است که تنش را خنثی کنید. بسیاری از اوقات مردم فقط می‌خواهند توهین‌هایی را تحت یک انتقاد سازنده پنهان کرده و به شما بگویند تا مثلا خود را خالی کنند. در این مواقع بهترین کار این است که با فرد مورد نظر همدلی و درک منتقدان خود را نشان دهید.

اکنون بهتر است تهدید را به فرصت تبدیل کنید. در ادامه با بیان این جمله ، “می‌تونم بفهمم چرا اینگونه برداشت کردی، اما احتمالا منظور خود را به روشنی بیان نکردم.” این روش شانس دومی به شما می‌دهد تا ایده خود را پیش ببرید.

سرانجام، شما می توانید با ابراز قدردانی از بحث خارج شوید. یک نصیحت: برای بیرون آمدن با موفقیت از این مورد نیاز به ریزه کاری‌های زیادی دارید. مثلا بگویید: “بابت بازخورد متشکرم؛ مورد خوبی بود و بهش فکر می‌کنم. ”

۳٫ از برد صدای خود استفاده کنید

در حین صبحت کردن از برد صدای خود به خوبی استفاده کنید. زیرا، اگر صدای شما به اندازه کافی بلند نباشد ممکن است مجبور به تکرار جملاتی شوید و این خود دردسر مجزایی خواهد بود. در برخی موارد که از برد صدای خود به خوبی استفاده نمی‌کنید وقتی حرف خود را دو مرتبه با صدای بلند تکرار می‌کنید متوجه می‌شوید که باز شنوندگان چنان که از صورتشان معلوم است متوجه نشده‌اند. این همان زمانی است که بر اثر استرس و نداشتن اعتماد به نفس به نوعی فلج می‌شوید و نمی‌دانید چه کنید.

یک تمرین عملی می تواند در جلوگیری از این وضعیت به شما کمک کند تا با استفاده از برد صدای خود اعتماد به نفس بالایی داشته و به بالابردن نفوذ کلام خود کمک کنید.

این تمرین به گونه‌ای است که شما باید فرض کنید فاصله شونده از شما دو برابر فاصله واقعی است و بعد این کار صدایتان را به گونه‌ای استفاده کنید که متناسب با آن سناریوی خیالی باشد. فقط مطمئن باشید که شنوندگان خود را خیلی دور فرض نکنید، در غیر این صورت، شما فریاد می‌زنید. برای تسلط کامل بر این عمل به مدتی زمان نیاز دارید. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از آن ابتدا با خانواده یا دوستان نزدیک آزمایشی داشته باشید.

بر صدای خود کنترل داشته باشید تا در سخنرانی اعتماد به نفس بالایی دلشته باشید
بر صدای خود کنترل داشته باشید تا در سخنرانی اعتماد به نفس بالایی دلشته باشید

۴٫ وضعیت سختی را اتخاذ کنید

ژستی و نحوه ایستادنی که دارید باعث بیان اعتماد به نفس شما در دیگران است. تاثیر زبان بدن بر اعتماد به نفس بسیار بالا است و این نه رازی نهفته و بلکه حقیقتی آشکار است. اما، متاسفانه با توجه به تاثیر بالای ایستاتدن و ژست برای نشان دادن خود به دیگران باز عده‌ای آن را نادیده می‌گیرند.

ایمی کودی در مورد این پدیده تحقیق کرده و چگونگی عملکرد آن را در سخنرانی معروف TED ارائه داده است.

وی از یک گروه از شرکت کنندگان در آزمایش خود خواست تا قبل از مصاحبه استرس‌زا، ژستی قدرتمند بگیرند. برای درک بهتر در نظر داشته باشید که
مصاحبه کننده، مردی با ظاهری ترسناک بود که آموزش دیده بود تا چهره خود را در تمام زمان‌ها صاف و بدون احساسات نگه دارد. از گروه دیگر خواسته شد تا قبل از مصاحبه برعکس ژستی ضعیف و بی قدرت به خود بگیرند (یعنی شانه‌های شل شده، بازوهای تاشو ، سر پایین و غیره)

ایمی کودی پس از مصاحبه ، با استفاده از بزاق DNA شرکت کنندگان را گرفت تا به بررسی هورمون‌ها بپردازد. نتایج حاصل از این آزمایش چنین بود که میزان سطح تستسترون در افرادی با احساس قدرت و تسلط بالا بود. همین هورمون است که در مواقع استرس دار به شما کمک می‌کند تا حس قدرت داشته باشید. برعکس در گروه دوم با ژستی ضعیف افراد دارای افزایش هورمون کورتیزول شده بودند و این باعث می‌شود تا در زمان‌های استرس حساس‌تر باشند.

این تغییرات داخلی که هر گروه تجربه کرده‌اند بسیار جذاب هستند. درست است که شرکت کننده‌ها تنها به ژستی ساختگی پرداخته بودند ولی بسیار کارساز بود. بنابراین، بهتر است شما هم اگر چه غیر طبیعی از ژست‌های قدرتمند استفاده کنید.

۵٫ یک جرعه آب بنوشید

این مورد شاید شما را شگفت زده کند. بیشتر فرض می‌کنید، که اعتماد به نفس یک مفهوم ذهنی است و موارد فیزیکی کمتر در آن دخالت دارند. اما واقعیت این است که، شما می‌توانید برای تقویت اعتماد به نفس و جلب توجه برخی از کارهای جسمی را انجام دهید تا به راحتی ایده‌هایی که دارید را بدون استرس در حضور جمع بیان کنید. یکی از این موارد نوشیدن آب است.

صدای انسان یک ابزار شگفت انگیز است.

اگر به طور صحیح از این ابزار استفاده کنید، می‌توانید مهارت عالی برای سخنرانی شگفت انگیز داشته باشید. اما مانند همه ابزارها، نیاز به نگهداری خوب دارد، و به همین دلیل باید همیشه یک بطری آب با خود داشته باشید. تارهای صوتی بویژه در شرایط عصبی، می توانند به سرعت خشک شوند، و این اغلب منجر به صدای لرزان و عصبی می‌شود. پس برای داشتن اعتماد به نفس در حین صبحت کردن یک بطری آب با خود داشته باشید.

۶٫ استفاده از زبان بدن

این مورد حتما برای شما اتفاق افتاده است که با خود درگیر هستید تا عبارتی را با زبان بیان کنید. ولی ناگهان ذهنتان از کار افتاده و شما را تنها می‌گذارد و همین احساس حماقت به شما می‌دهد. اما دیگر بهتر است با این روزها خداحافظی کنید. چرا که دو دستیار برای شما وجود دارد که می‌توانید در این شرایط با آنها باشید و کمکتان کنند. آنها در واقع تمام وقت با شما و در کنارتان مانده‌اند تا مشکلات کشتی کلامتان را برطرف کرده و تسلط ارتباطی شما را با مخاطب راحت کنند.

حدستان درست است! استفاده از زبان بدن برای برقراری ارتباط زمانی می‌خواهید ایده‌های کوچک را توضیح دهید و برای شما بر زبان آوردن آنها مشکل است بهترین کار است. شما به کمک دستانتان خواهید توانست سایر قوای حسی مخاطب خود را در اختیار داشته باشید و مخاطب درک فیزیکی از پیامتان داشته باشد.

با استفاه از زبان بدن در حین بیان جملاتی که بر زبان آوردنش مشکل است اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید
با استفاه از زبان بدن در حین بیان جملاتی که بر زبان آوردنش مشکل است اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید

اکنون نظرات خود را یک بار و برای همیشه به گوش مخاطبان برسانید

اینکه نظرات شما توسط دیگران نادیده گرفته شود بسیار دردناک است. این درد را می‌توان همانند ضربه یک تن آجر توصیف کرد. زمانی درد بیشتر است که ایده‌های شما جالب و ارزش شنیدن داشته باشد.

استفاده مداوم از تکنیک‌های بالا قطعا می‌تواند توانایی ویژه‌ای را به شما بدهد تا در حین صبحت کردن شخصیتی بالا داشته باشید. تصور کنید افراد لحظه‌ای که شما دهان خود را باز و شروع به صحبت می‌کنید همه با اطمنیان به آن گوش می‌دهند. آنها احترام و قدردانی را که سزاوارش هستید به شنا هدیه می‌دهند. تصور کنید که قرار نیست بابت آنچه می‌گویید احساس حماقت داشته باشید. اینگونه زیباست، نه؟

پس اگر می‌خواهید در سناریوی بعدی تمامی تصورات بالا به واقعیت تبدیل شود، این شش نکته بیان شده را به کار گیرید. بنابراین دیگر کسی شما را واردار به سکوت نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یک =