چگونه با انگیزه هر کاری را انجام دهیم؟

چگونه با انگيزه هر کاري را انجام دهيم؟

بارها در مورد انگیزه و انگیزه داشتن صحبت کردیم و گفتیم برای انجام هر کاری لازم است و به نوعی نیروی خاص برای انجام می‌باشد. اما، داشتن انگیزه در بهترین حالات نیز می‌تواند سخت باشد و قادر نخواهید بود به راحتی در خود داشته باشید. پس، چگونه می‌توانید زمانی لیستی از کارها را برای انجام دارید با انگیزه بمانید؟ ممکن است نامه شما تایید نشود؟ ماشین شما خراب شود و نتوانید در همان روز زمان کافی داشته باشید تا روی پروژه‌ای خاص کار کنید و غیره. در این موارد ممکن است برای با انگیزه ماندن از طریق روش‌های مختلف روانشناسی که با آن آشنا هستیم تلاش کنیم. در این موارد ممکن است برای مثال تصویری از زمان ایده‌آل خود را روی یخچال بزنیم، چکی را که در وجه خودمان است به مانیتور کامپیوتر بزنیم و یا جمله ” من نیمه گمشده را جذب می‌کنم” را به آینه بزنم. این موارد در تمامی شرایط کار ساز نیست و همین باعث شده است تا در ادامه مواردی را در رابطه با چگونه با انگیزه هر کاری را انجام دهیم؟ برای شما قرار دهیم تا استفاده کنید.

انگیزه خود را تقویت کنیم

جهت داشتن انگیزه نیاز به جادو نیست. برای داشتن انگیزه داروی خاصی وجود ندارد و اقیانوسی وجود ندارد تا بطری انگیزه برای شما به ساحل بیاورد. نقل قول بزرگان برای موفقیت، نویسندگان، سخنرانان و هر فرد موفقی که راه حل‌های انگیزشی را در سمینارها در اختیار شما قرار می‌دهد همه تاثیر‌گذار نیست. اما با داشتن چندین دهه تحقیقات در مورد افراد موفق به نکاتی برای بدست آوردن انگیزه رسیدیم که می‌تواند در راه به شما کمک کند. حال فرقی نمی‌کند که شما بخواهید یک پازل ۱۰ هزار قطعه‌ای را کامل کنید یا قله کلیمانجارو را فتح کنید. مطلب زیر را بخوانید تا بدانید چگونه با انگیزه هر کاری را انجام دهید.

هیچ سرمایه‌ای بالاتر از انگیزه برای انجام کار وجود ندارد
هیچ سرمایه‌ای بالاتر از انگیزه برای انجام کار وجود ندارد

۱٫ هدفی را تنظیم و آن را کامل با جزئیات در ذهن تصور کنید

هر هدفی را که در ذهن دارید با دیدن حس کنید. صدایی را که با نتیجه نهایی از هدف خود دارید بشنوید. وزش باد در میان موهای خود را حس کنید. هر صدایی را در ذهن خود گوش دهید. این ویژگی ورزشکاران موفق است، آنها تمامی عملکرد خود را از اول بازی تا آخرین لحظه حتی تا قطره آخر عرقی که پس از خط پایان بر صورت دارند در ذهن خود تجسم می‌کنند.

۲٫ لیستی از دلایل برای رسیدن به هدف خود داشته باشید

در دنیای شلوغ و پرتلاطم روزمره اگر حواس خود را جمع نکنیم از مسیر اصلی هدف به راحتی خارج خواهیم شد. به همین دلیل است که باید بسیار دقیق و سخت هدف خود را زیر نظر داشته باشید و برای بیمه موفقیت خود لیستی از دلایل را در رسیدن یادداشت کنیم. یادتان نرود که این لیست را با خودکار داشته باشید. زیرا، مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که زمان نوشتن با دست به صورت دستی باعث برقراری ارتباط بین کلمات خواهیم شد و همین باعث درگیر کردن مغز به صورت فعالانه‌تر خواهد شد و علاوه بر این اگر کلمات زیبا هم باشند باعث جذب انرژی مثبت در طول روز نیز خواهد شد. از آنجا که تایپ کردن یک عملکرد خودکار ماشینی است، صرفا فقط انتخاب حروف را شامل شده و ارتباط ذهنی کمتری در بر دارد.

۳٫ هدف را به قطعات کوچکتر تبدیل و با رسیدن به اهداف جزئی پاداش داشته باشید

برای این مورد من اسمی با عنوان “قطعه بندی” انتخاب کردم. قطعه بندی از نظر من بهترین پادزهر غیر دارویی برای ADHD (اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی) است. یعنی شما اهدف بزرگی را که دارید به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. تونی رابینز، مسلما بهترین سخنران انگیزشی و مربی توسعه شخصی است. او می گوید: “منبع اصلی استرس در زندگی کارهای فراوانی است که بر سر ما ریخته است. اگر پروژه‌ای را در پیش بگیرید و سعی کنید همه کارها را به صورت یکباره انجام دهید، دچار ناراحتی شده و استرس شما را از ادامه دادن منصرف می‌کند”

تقسیم اهداف بزرگ به قطعات کوچک می‌تواند در انجام کارها و رسیدن به انگیزه موثر باشد
تقسیم اهداف بزرگ به قطعات کوچک می‌تواند در انجام کارها و رسیدن به انگیزه موثر باشد

پس، از روش قطعه بندی استفاده کنید. خود من تمامی کارهایم را اینگونه انجام می‌دهم، به صورتی که پروژه‌هایم را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده و با مرور زمان آنها را کامل می‌کنم. پس شما هم اینگونه عمل کنید. علوم اعصاب به ما می‌گوید که هر موفقیت کوچکی باعث می‌شود مرکز پاداش مغز آزاد شود، و دوپامین تمرکز افزایش پیدا کند. تولید دوپامین باعث تشویق جهت انجام کار بعدی می‌شود. بهتر است کاری را اول شروع کنید که از بقیه کمتر به آن علاقه دارید. هر موردی می‌تواند شامل شود از مرتب کردن کاغذ و صورتحساب گرفته تا پیدا کردن شغلی جدید و رویایی همه آسان خواهد شد.

۴٫ یک استراتژی داشته باشید، اما آماده تغییر مسیر باشید

هر چیزی را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. بگذارید توماس ادیسون در این بخش باعث الهام شما شود: “من شکست نخوردم. من فقط ۱۰،۰۰۰ راه پیدا کردم که جوابگو نبود ” “بزرگترین ضعف ما تسلیم شدن است.” “مطمئن‌ترین راه موفقیت این است که با خود بگوییم این‌بار دیگر موفق خواهم شد”

۵٫ کمک بگیرید

برای بدست آوردن موفقیت و رسیدن به هدف به افراد زیادی لازم نیست. این را هم مد نظر داشته باشید اگر بر این باور هستید که به تنهایی خواهید توانست کارها را راست و ریس کنید باز بهتر است افرادی را در جریان هدف خود قرار دهید. به همین دلیل است که مردم در مقابل شاهدان ازدواج می‌کنند. اینکه به دیگران هدف خود را بگویید در حقیقت برای جهان پیام قومی فرستاده و مهمتر از آن برای ذهن ناخودآگاه می‌فرستید. در برخی از موارد نیز بیش از اندازه روی توانایی‌های خود اعتماد دارید و حساب می‌کنید. بهتر است اگر می‌خواهید افرای را در جریان هدف خود قرار دهید و از آنها در مواقع حساس کمک بکرید زیادی وسواس به خرج ندهید. این مانند مثلی سازنده است که می‌گوید”ابزار مناسب برای کار مناسب” را بدست آورید.

۶٫ برای زمانی که انگیزه کم می‌شود آماده باشید

این مورد تنها به افراد ناکام و شکست خورده مربوط نمی‌شود. برعکس! به دلیل داشتن برخی از خستگی‌های مفرط و بعضی ناکامی‌ها در حین رسیدن به هدف به کمی تقویت و نیروی انگیزشی نیاز دارید. زمانی این اتفاق برای من می‌افتد به تمامی خستگی‌های که افراد در حین رسیدن به هدف تحمل کرده‌اند فکر می‌کنم. حتی افرادی هستند که غصه شرایط قرار گرفته را ندارند و به نظر من افرای که با بیماری جدی مبارزه می‌کنند و افرادی چون بازماندگان جنگ الگوهایی عالی هستند که می‌توانم به آنها فکر کنم.

وینستون چرچیل در این بخش می‌تواند الهام بخش ما باشد تا انگیزه کافی داشته باشیم. پس از تحمل ۵۷ بمب پی در پی لندن در طول جنگ جهانی دوم توسط آلمانی‌ها ، از چرچیل دعوت شد تا برای گروهی از دانشجویان سخنرانی کند. در آن سخنرانی او چنین جمله الهام بخش خود را بیان کرد “هرگز، هرگز و هرگز تسلیم نشو”

تسلیم نشدن اولین گزینه برای رسیدن به انگیزه کافی است
تسلیم نشدن اولین گزینه برای رسیدن به انگیزه کافی است

۷٫ به طور مداوم با دلایل ادامه کار خود را بررسی کنید

علی رغم نقص‌های بسیار انسانی، استیو جابز این مسئله را درخشان توضیح داد” افراد تاثیرگذار آنهایی نیستند که یک روز آمده و می‌روند. افراد ماندگار کسانی هستند که از درون برانگیخته شده‌اند. در بالا و پایین‌های مختلف است که در نظر دیگران و علایق تغییر پیدا می‌شود و همین باعث مورد انتقاد شدن شما می‌شود و انتقاد برای همه سخت است. در زمان انتقاد است که شما یاد می‌گیرید باید عقب ایستاده و به درون خود گوش فرا دهید که می‌گوید ادامه بده. در این هنگام است که به تحسین و تشویق دیگران برای ادامه نیازی ندارید و این اگر در انتها باشد بهتر نیز خواهد بود. در این هنگام است که تشویق آن اهمیت اول را برای شما ندارد و در همین حال انتقاد نیز اهمیت خود را از دست خواهد داد و این باعث از درون برانگیخته شدن شما خواهد شد.”

تصویر بزرگ را از هدف و زندگی ببینید

طرز فکر دیگری برای انگیزه نیز وجود دارد. “چرا ما اینجا هستیم؟” که باعث زیر سوال بردن هدف اصلی زندگی خواهد شد. در پاسخ به این سوال است که خاخام هیلل فردی معروف در زمان عیسی مسیح می‌گوید: ” اگر شما نه، پس چه کسی؟” “اگر الان نه، پس چه زمانی؟” اگر واقعا این مورد را در خود درک کنید به راحتی فراموش نمی‌شود.

جمله دالای لاما که مورد علاقه من است در این باره می‌گوید: زمانی از وی سوال پرسیدند چه موردی از انسانیت باعث متعجب شدن او می‌شود در پاسخ گفت” انسان! چرا که انسان سلامتی خود را برای پول می‌دهد و بعد برای سلامتی خود از پول استفاده می‌کند. انسان آنچنان از آینده خود می‌ترسد که فرصت لذت بردن از زمان حال را از دست می‌دهد و همین باعث می‌شود تا نه در حال زندگی کند و نه در آینده. انسان در نهایت طوری زندگی می‌کند که انگار مرگی در کار نخواهد بود و زمانی می‌میرید آنچنان که باید زندگی نکرده است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =