چگونه به خودتان انگیزه دهید؟

چگونه به خودتان انگيزه دهيد؟

شما اهدافتان را با تفکر کافی می‌سازید، اما بعد تعلل می‌کنید. یا نه لیستی از کارها را می‌نویسید تا انجامشان دهید و بعد آن را دنبالشان نمی‌کنید و … این دوباره و دوباره و دوباره اتفاق می‌افتد. واقعا مشکل چیست؟ چرا ما همیشه به خوبی فکر می‌کنیم تا بدانیم چه کاری انجام دهیم و بعد از آن به صورت وحشتناک از انجام دادنش پشیمان شده و انرژی کافی برای ادامه آن را نداریم؟ بهتر است بدانید شما هر چقدر هم باهوش باشید و بهترین ایده‌ها را داشته باشید باز اگر انگیزه کافی نداشته باشید قادر به ادامه و پیشرفت نخواهید بود. پس، در ادامه همراه ما باشید تا بدانید چگونه به خودتان انگیزه دهید و موفقیت را در رسیدن به اهداف اذان خود کنید.

راه‌های ایجاد انگیزه در خود

انگیزه می‌تواند فشار بیشتری را برای انجام کارها به شما بدهد، اما همیشه در زمان‌هایی که به آن نیاز دارید ایجاد نمی‌شود. اگر در تلاش برای شروع یا تکمیل کاری هستید، به خود انگیزه دهید تا به ادامه کار خود بپردازید. بهترین کار برای انگیزه دادن برنامه‌ریزی است تا مجبور به انجام هیچ کاری نباشید و تماما به میل خودتان باشد. شما باید وظیفه‌هایتان را با اشتیاق انجام دهید. پس اگر کاری را انجام می‌دهید که روزانه بدون اشتیاق و با اجبار است بهتر است هر چه زودتر از ادامه دادنش دست بردارید و به دنبال کاری دیگر باشید.

بهترین ایده‌ها با نبودن انگیزه بی فایده هستند
بهترین ایده‌ها با نبودن انگیزه بی فایده هستند

۱٫ از خود بپرسید چرا؟

چنانچه شما کاری دارید که از روی اجبار و بدون اشتیاق در حال انجامش هستید مسلما سودی برای شما نخواهد داشت و به نتیجه نمی‌رسد. این در حالی است که حتی تمرکز روی آن اثری برای جذابیت ندارد. در این‌گونه مواقع بهتر است از خود بپرسید چرا؟ چرا شما برای این کار زحمت می‌کشید. در این صورت دلیل را پیدا خواهید کرد و این باعث جذابیت خواهد شد. ولی، اگر با فکر کردن نیز نتوانستید دلیلی قانع کننده برای آن پیدا کنید بهتر است از ادامه دادن دست بردارید و به دنبال موردی بعدی باشید.

۲٫ چالش ۵ دقیقه‌ای

دعوت به چالش ۵ دقیقه‌ای یعنی شما باید فقط به مدت پنج دقیقه شروع به کار کنید. همین زمان کافی است تا فشار از روی شما برداشته و استارت زده شود.

۳٫ جنب و جوش داشته باشید

اگر به شدت انگیزه انجام کاری را داشتید، مطمئنا از لحاظ جسمی نیز پر انرژی هستید. پس، زمان‌هایی که دوست ندارید کاری را انجام دهید و به صورت کلی انگیزه ندارید وانمود به انرژی داشتن و جنب و جوش کنید. این یکی از ویژگی‌های افراد خلاق است تا بتوانند با استفاده از آن مغز خود را فعال کنند و به بهترین تصمیم‌ها دست پیدا کرده و به خوبی انجام دهند. با این کار بدن شما تلقین خواهد شد که اشتیاق کافی را دارید. این رویکرد “جعل” شاید به نظر احمقانه باشد. اما، در ایجاد انگیزه بی اثر نیست.

جنب و جوش و تقویت انرژی در ایجاد انگیزه موثر است
جنب و جوش و تقویت انرژی در ایجاد انگیزه موثر است

۴٫ مرحله بعدی را پیدا کنید

در بسیار از زمان‌ها که کار روی پروژه‌ای را داریم احساس می‌کنیم که نشدنی است و ما از عهده پایان دادنش بر نمی‌آییم. تا زمانی که این طرز فکر را داشته باشید تنها از انجام دادنش خود را کنار می‌زنید. در این زمان بهترین کار این است که مرحله بعدی را پیدا کنید. یعنی شما پروژه را به قسمت‌های ساده و انجام‌پذیر تبدیل کنید تا به سادگی قابل انجام شود.

۵٫ عامل بی انگیزگی را شناسایی کنید

چه چیزی شما را از کار باز می دارد؟ هر چه زودتر این عامل را پیدا و آن را برطرف کنید. ممکن است شما بر اثر خستگی، ترس، بی قراری و … بی انگیزه باشید. شاید نمی‌دانید چقدر زمان دارید و یا نه حواستان نیست که مار تمام نشده است و به همین دلیل وظیفه خود را عقب می‌اندازید. هر چه باشد باید آن را شناسایی و برطرف کنید.

۶٫ غلبه بر ترس

هیچ کس از اینکه کاری را به پایان برساند نمی‌ترسد. ولی ممکن است ترس‌هایی باشد که موجب ایجاد اضطراب شود و نگذارد به راحتی کار شما به پایان رسد. باید این ترس‌ها را پیدا و برطرف کنید. اعتماد به نفس بالایی داشته و به خود باور داشته باشید که از عهده کار پیش‌رو بر خواهید آمد.

۷٫ انگیزه گرفتن از دوست

وقتی احساس تنبلی می‌کنید شخصی را پیدا کنید که به شما انگیزه دهد. در زمان‌های که انگیزه و انرژی ندارید و قصد به ترک کار دارید دوستی خوب می‌تواند به شما انگیزه دهد تا با روحیه بالا ادامه دهید.

روحیه گرفتن از دوست می‌تواند منجر به انگیزه شود
روحیه گرفتن از دوست می‌تواند منجر به انگیزه شود

۸٫ روز خود را با برنامه شروع کنید

یکی از کلی‌ترین تفاوت‌ها در بین افراد موفق و ناموفق برنامه‌ریزی روزانه است. زود از خواب بلند شوید و همه چیزهای مهم را که باید انجام شود برای ساعات اول صبح قرار دهید. در زمان‌هایی که مهمترین کارها را در اول روز انجام دهید در مابقی روز برای دیگر کارها انرژی خواهید داشت و بدون مشکل کار و روز خود را به پایان خواهید رساند.

۹٫ خواندن کتاب‌ها

نه تنها کتاب‌های کمک کننده یا انگیزشی، بلکه هر کتابی که ایده‌های جدید را در خود داشته باشد را بخوانید. ایده‌های جدید چرخ دنده‌های ذهنی شما را به حرکت در آورده و می‌توانند انگیزه ایجاد کنند. مطالعه یکی از عادات افراد برای خروج از متوسط بودن است تا به بهترین‌ها دست پیدا کنند.

یادگیری ایده‌های جدید، مغز شما را تقویت کرده و همین باعث می‌شود در زمان کمی و بسیار سریع وظایف خود را تمام کنید.

۱۰٫ ابزارهای مناسب استفاده کنید

محیط شما می‌تواند تاثیر عمیقی بر اشتیاق داشته باشد. رایانه‌هایی که خیلی کند هستند، نرم افزارهایی که استفاده می‌کنید کند عمل می‌کنند، یا وسیله نقلیه‌ای که مرتبا خراب می‌شود می تواند انگیزه شما را از بین ببرد. هر موردی را که باعث تحلیل انگیزه در شما می‌شود را از میان بردارید.
انگیزه در ابزار و ساختمان به همان اندازه پرهیز از موارد و تله‌ها برای تحلیل انگیزه مهم است.

۱۱٫ مراقب مشکلات کوچک نیز باشید

بدترین قاتل انگیزه مشکلی به ظاهر کوچک است که با توجه به مهم نبودن تاثیر بالایی در از بین بردن انگیزه دارد. همیشه به یاد داشته باشید که مشکلات کوچک نیز به همان اندازه مشکلات بزرگ مهم هستند و باید رسیدگی و برطرف شوند.

۱۲٫ مانترا را توسعه دهید

چند مانترا را پیدا کنید که ذهن شما را به خود معطوف کرده و به شما انگیزه می‌بخشد. فرقی نمی‌کند که آیا آنها را از یک پوستر انگیزشی بیرون کشیده‌اید یا از یک کتاب. شما حتی می‌توانید از مانترای چند کلمه‌ای ساده اسیتفاده کنید تا باعث راهنمایی شود. اگر قادر به پیدا کردن مانترای مناسبی نیستید بهتر است فعلا از این جمله استفاده کنید” همین حالا انجامش بده”

با مانترا می‌توانید ذهن خود را برای انگیزه آماده کنید
با مانترا می‌توانید ذهن خود را برای انگیزه آماده کنید

۱۳٫ بهره گرفتن از موفقیت‌های کوچک

موفقیت باعث موفقیت می‌شود. زمانی در کاری پیروز می‌شوید چنان سطح انگیزه بالایی دارید که فکر می‌کنید هر کاری را می‌توانید انجام دهید. در این میان تنها موفقیت‌ها بزرگ نیستند که مهم هستند. حتی یک تعریف کوچک از همکارتان، انجام دو سوم وظیفه‌ها در قبل ظهر و … می‌تواند انرژی بالایی به شما دهد. پس همیشه به موفقیت‌های کوچک توجه داشته باشد و برای انگیزه استفاده کنید می‌توانید برای اینکار مواردی را که انجامشان پیچیده نیست چون مدیتیشن، ورزش صبحگاهی و … را در اول صبح انجام دهید تا برای مابقی رو پر انگیزه باشید.

پاداش (همیشه با انگیزه بمانید)

بهترین راه ایجاد انگیزه در خود سازماندهی زندگی است. اگر می‌دانید که شغل شما کسل کننده و برایتان بی لذت است، پس وقت آن رسیده تا در مورد شغلی جدید فکر کنید و آن را تعویض کنید. ایده این است که تکنیک های انگیزشی صریح باید پشتیبان گیری شوند، نه روال معمول شما.

در اینجا موارد دیگری وجود دارد که می‌توانید برای انگیزه داشتن بررسی کنید.

اشتیاق

کارهایی را انجام دهید که اشتیاق به آنها دارید. درست است که همه ما باید کارهایی را در زندگی روزمره انجام دهیم که علاقه‌ای به آنها نداریم. اما اگر زندگی به یک منبع مزمن کارهای کسل کننده تبدیل شود مطمئن باشید که مشکلی بزرگ دارید و باید هر چه زودتر به اصلاح آن بپردازید تا پیشرفت بهتری را نصیب خود کنید.

اگر در کارها اشتیاق داشته باشید انگیزه هم ایجاد می‌شود
اگر در کارها اشتیاق داشته باشید انگیزه هم ایجاد می‌شود

عادت‌ها

شما قطعا نمی‌توانید همه چیز را به صورت خودکار و اصولی انجام دهید و هر یک از ما دارای عادت خوب و بدی نیز هستیم. با توجه به تحقیقات انجام شده قرار دادن چند عادت اصلی و خوب در روز باعث ایجاد روندی مثبت در انگیزه می‌شود. اینکه شما در ساعت مشخصی از صبح بیدار شوید و همان روال قبلی کاری را به صورت مشابه انجام دهید باعث می‌شود انجام همان کار روز بعد برای شما راحت‌تر باشد.

افکار نهایی

با تمام این نکاتی که با شما به اشتراک گذاشتم، اکنون می‌دانید وقتی احساس بی انگیزگی می‌کنید باید چه کاری انجام دهید.

اشتیاق خود را پیدا و یک مانترا مثبت ایجاد کنید، بنابراین وقتی دفعه دیگر منفی بودن و بی انگیزگی به شما روی آورد، می‌دانید که چگونه مثبت و با انگیزه بمانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 15 =