چگونه شخصیتی اجتماعی داشته باشیم؟

چگونه شخصيتي اجتماعي داشته باشيم؟

انسان موجودی اجتماعی است که از اطرافیان لذت برده و دوست دارد در میان جمع باشد. در این میان بسیاری از افراد به صورت ذاتی این چنین هستند، اما برخی دیگر باید بیشتر تلاش کنند تا این ویژگی را داشته و به فردی قومی تبدیل شوند. تبدیل شدن به فردی اجتماعی مزایای بسیاری را در روابط شغلی و عاشقانه شما خواهد داشت. اجتماعی شدن حتی در روح و نفس شما تاثیر گذار است و با قدرت بیشتر می‌توانید تصمیمات را بگیرید و به موفقیت دست پیدا کنید.

دارای روابط اجتماعی موفقی باشیم

جهت داشتن شخصیتی اجتماعی و اینکه افراد به نوعی جذب ما شوند و از ما فراری نباشند باید برخی از عادت و رفتارها را در خود تقویت کرد و برخی را از خود خارج کنیم. این عادت به سادگی امکان‌پذیر است و هیچ گونه سختی را در پی نخواهد داشت. جدا از اینها هر چه شما این عادات را تقویت کنید بیشتر خوشحال شده و تمایل دارید ادامه دهید. پس جهت اینکه بدانید چگونه شخصیتی اجتماعی داشته باشیم؟ در ادامه همراه باشید تا برخی از عادت تاثیر گذار را با هم مرور و بتوانید به ویژگی افراد کاریزماتیک دست پیدا کنید.

هر چه روابط اجتماعی بهتری داشته باشید در شغل و موفقیت زندگی بهتر خواهید بود
هر چه روابط اجتماعی بهتری داشته باشید در شغل و موفقیت زندگی بهتر خواهید بود

۱٫ هر کجا هستید با افراد ملاقات و وارد گفتگو شوید

بدون اینکه خجالتی باشید و ترسی را در خود راه دهید، ذهنی باز داشته باشید و در هر کجایی که هستید با افراد مختلف ملاقات و وارد گفتگو شوید. با افرادی که در صف صندوق فروشگاه هستند، مردمی که در اطراف آب سرد کن محل کار ایستاده‌اند و یا با همکلاسی‌های خود در سالن دانشگاه وارد گفتگو شوید. چیزی بهتر از این نیست که برای اجتماعی شدن زمان بیشتری را با افراد داشته باشید.

 • با توجه به ظاهر افراد قضاوت نکنید. اجتماعی بودن یعنی برای همه آزاد هستید، از جمله افرادی که با شما متفاوت هستند.
 • سعی کنید کنجکاوی نسبت به دیگران و آنچه تجربه کرده‌اید ایجاد کنید.
 • هر بار که از اتاق خود بیرون می‌آیید، فرصتی برای تعامل و صحبت کردن افراد است.
 • هرچه بیشتر تلاش کنید گفتگو را با افراد داشته باشید و به نوعی سر صحبت را باز کنید مهارت بیشتری کسب خواهید کرد.

۲٫ از پاسخ‌های روباتیکی خودداری کنید

در بیشتر مواقع در کارهای روزمره از شما یک سری سوالات پرسیده می‌شود که در دسته احوال‌پرسی مودبانه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال؛ “حالت چطوره؟” می‌توانید به صورت معمولی با عباراتی که در تعاملات استفاده می‌شود جواب دهید. اما اگر به صورت شخصی آن را جواب دهید مکالمه سریع و بهتر خواهد بود. در پاسخ به آنها بگویید که چه احساس و حالی دارید تا راهی برای مکالمه و سوالات بیشتر پیدا شود. این گونه می‌توانید نه تنها در روابط اجتماعی تاثیر خوبی داشته باشید، بلکه از لحاظ‌های مختلف موفقیت در زندگی و کسب و کار خود را نیز بیشتر کنید. مثلا بگوید؛ ” روزهای بهتری هم داشتم. دیشب پول زیادی برای خرید خرج کردم که اصلا ارزشش رو نداشت”

 • توجه داشته باشید که اگر زیاد خودمانی باشید ممکن است باعث ناراحتی برخی از افراد شود، پس برای خارج نشدن مکالمه از روند هدفمند مکالمه را معنی دار و تا حدی شخصی کنید.
 • بیشتر اوقات شخصی که با او صحبت دارید اجتماعی نیست، این افراد همان پاسخ روباتیک و ماشینی را ترجیح می‌دهند.
 • در حین صحبت مواظب باشید موردی را نگویید که تمایلی به بحث در موردش ندارید.

۳٫ سوالات باز بپرسید

مردم دوست دارند درباره خودشان بیشتر صحبت کنند. هرچه به زندگی آنها علاقه بیشتری نشان دهید، نسبت به شما جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند. یکی از راه‌های خوب جهت باز کردن سر صحبت ، پرسیدن چند سوال ساده است که نیاز به پاسخی فراتر از “بله” و “نه” دارند. چیزی مانند:

 • “شما اهل کجا هستید؟”
 • “امروز چطور کار کردید؟”
 • “آخر هفته خوش گذشت؟”
 • شما همچنین خواهید توانست در مورد لباس‌هایش نظر بدهید.
برای جذب کردن افراد به سمت خود بهتر است در مورد خودشان صحبت و سوال کنید
برای جذب کردن افراد به سمت خود بهتر است در مورد خودشان صحبت و سوال کنید

۴٫ به صحبت‌ها گوش دهید و علاقه واقعی نشان دهید

اگر از کسی سوالی می‌پرسید، باید بتوانید پاسخ آنها را دنبال کنید. افراد می‌توانند ببینند شما به صحبت‌هایشان بدون علاقه هستید و گوش نمی‌دهید. این عمل بسیار زشت و بی ادبانه است و باعث جلوگیری از ارتباطی هدفمند و خوب می‌شود.

 • استفاده از زبان بدن در برقراری ارتباط تاثیر بسزایی دارد و می‌تواند فراتر از گفتاری تاثیر داشته باشد. یکی از مهمترین زبان بدن در حین صحبت کردن تماس چشمی است تا با استفاده از آن نشان دهید در حال پیگیری صحبت‌ها هستید. در این حالت خواهید توانست با تکان دادن سر و یا مواردی چون اوهوم جملات را تاکید کنید.
 • زمانی می‌خواهید صحبت کنید سعی کنید مطمئن شوید فرد صحبت خود را پایان داده است تا وسط حرفش نپرید.

۵٫ از لحن صدای خود آگاه باشید

داشتن صدا و لحن عالی در مکالمات روزمره بسیار با اهمیت است. اگر عجله دارید و می‌خواهید سریع مکالمه خود را پایان دهید مطمئن باشید مخاطب متوجه خواهد شد. اگر احساس تنش و استرس دارید وقت بگذارید تا به شرایطی که در آن هستید فکر کنید. اینکه کمی زبان بگذارید تا حالت احساسی خود را ارزیابی کنید، باعث خواهد شد لحن خود را تنظیم کنید تا از بی ادب بودن جلوگیری کند.

۶٫ به انجمن یا گروه‌های اجتماعی بپیوندید

یکی از راه‌های خوب جهت آشنایی و ارتباط با افراد، پیوستن به گروه‌هایی است که در آن علایق مشترک دارید. البته، این مورد تقریبا برای همه ما ایجاد شده است و هر یک از ما در گروه‌هایی عضو هستیم. در این موارد شما می‌دانید که هر دو از چیزی مشابه لذت می‌برید، پس مکالمه راحت‌تر خواهد بود. هر چه سن بالاتر می‌رود و به قول معروف پیرتر می‌شویم این گروه‌ها کمتر می‌شوند، ولی برای هر سنی گرو‌ه‌های مناسب زیادی وجود دارد.

 • به دنبال گروه‌هایی در رسانه‌های اجتماعی مختلف مانند فیسبوک باشید. همچنین می‌توانید گروه‌هایی را در منطقه خود جستجو کنید که بر روی علاقه‌های مختلف تمرکز دارند.
جهت داشتن مکالمه و روابط اجتماعی بهتر در گروه‌های مختلف عضو شوید
جهت داشتن مکالمه و روابط اجتماعی بهتر در گروه‌های مختلف عضو شوید

۷٫ در حین انجام کارهای خود افراد را ملاقات کنید

می‌دانید هر کسی کارهای هفتگی و روزانه‌ای دارد که باید انجام دهد، این موارد می‌توانند خرید کردن، ورزش کردن، بازی کردن و …. باشند. در حین انجام کارهای روزمره خود می‌توانید افراد را برای مکالمه دعوت و ملاقات کنید. به صورتی که با هم کارها را انجام و گپ و صحبتی هم داشته باشید.

 • می‌توانید با دوست خود به بازار رفته و مواد غذایی هفتگی را خریداری کنید. این روش بسیار عالی است تا زمان خود را با افراد بگذرانید.
  در زمانی که به باشگاه می‌روید می‌توانید حریف تمرینی برای خود پیدا کنید تا در حین انجام تمرینان گپی هم داشته باشید.

نکته: در نظر داشته باشید که اگر هم کسی با شما نبود تا کارها را با هم انجام دهید، کارهای شما فرصتی عالی برای دیدار با افراد جدید است!

۸٫ برای تعطیلات آخر هفته‌ها و شب برنامه‌ریزی کنید

اگر برنامه‌تان اجازه می‌دهد، از شخصی دعوت کنید تا شما را به پارک، موزه، بازی توپی یا سایر فعالیت‌ها همراهی کند. یکی از موضوعات کلیدی در دعوت کردن شخصی جهت همراهی کردن شما، داشتن برنامه‌ای در ذهن است. اگر نمی‌توانید فعالیتی را برای انجام انتخاب کنید، برنامه‌ها ممکن است وب پیش نرود. این مورد علاوه بر روابط اجتماعی از رازهای افراد خوشحال است و خواهید توانست با استفاده از این مورد و اجتماعی شدن بر ایده و تفکرات رهبری نیز بیافزایید.

۹٫ در کارهای داوطلبانه شرکت کنید

معمولا افراد اجتماعی به صورت داوطلبانه در برنامه‌های خیریه و انواع رویداد‌ها شرکت می‌کنند. در این مکان‌ها به خوبی خواهید توانست به تمرین مهارت‌های اجتماعی بپردازید. لازم به ترس نیست، فقط کافی است مراجعه کنید. همچنین کارهای داوطلبانه راهی عالی است تا بتوانید به جامعه خود کمک کنید و افراد فقیر و نیازمند را در نظر داشته باشید.

یکی از راه های خوب برای تمرین مهارت اجتماعی شرکت در کارهای داوطلبانه است
یکی از راه های خوب برای تمرین مهارت اجتماعی شرکت در کارهای داوطلبانه است

۱۰٫ هدفون خود را کنار بزارید

امروزه به نوعی اصلا مد شده که افراد در مکان‌های شلوغ و یا در اتوبوس و … هدفون‌های خود را بر گوش گذاشته و موسیقی گوش می‌دهند. درست است شاید گوش دادن به موسیقی سرگرمی عالی برای رسیدن به محل کار باشد. اما، فرصتی عالی جهت تعامل و گفتگو را از شما خواهد گرفت.

 • زمانی شام می‌خورید به موسیقی دلخواه و آرام‌بخش خود گوش دهید. برای اینکه فردی اجتماعی باشید افراد باید حس کنند قادر به نزدیک شدن شما هستند.

۱۱٫ مفهوم شخصیت مغناطیسی را درک کنید

به کسی می‌گویند دارای شخصیت مغناطیسی است که قدرت فوق‌العاده‌ای برای جذب کردن افراد به سمت خود داشته باشد. در این موارد هر چیزی چون مهارت گفتاری و فن بیان، زبان بدن و …. تاثیر گذار است. شما هم می‌توانید با روحیات باز و دوستانه به صورت مغناطیسی افراد را به سمت خود بکشانید. پس، با دوستانه بودن نسبت به دیگران و داشتن یک نگرش باز و مثبت یک شخصیت مغناطیسی اتخاذ کنید.

 • گامی موثر در درک اندیشی که اکنون دارید درون‌اندیشی است. همه روزهای بد دارند، اما یک نگرش مثبت می‌تواند روحیه بد شما را کاهش دهد و دیگران را نیز تحت تأثیر قرار دهد تا احساس خوبی داشته باشند.

۱۲٫ خوب باشید

مردم تمایل دارند که با افراد مودب و خوش اخلاق ارتباط برقرار کنند. اینکه عادت داشته باشید کلماتی چون “لطفا” و “ممنون” را استفاده کنید بسیار تاثیر گذار است. همچنین، سعی کنید با نگه داشتن درب برای دیگران و سخاوتمند بودن، دارای شخصیتی محترم باشید.

 • به همین دلیل والدین از همان بچگی سعی می‌کنند رفتارهای صحیح را به بچه‌ها بیاموزند و تقویت کنند. خوب و با ادب بودن یاری همیشگی برای باهم بودن است.
هر چه خوش اخلاق و برخورد باشید افراد بیشتر به سمتتان جذب خواهند شد
هر چه خوش اخلاق و برخورد باشید افراد بیشتر به سمتتان جذب خواهند شد

۱۳٫ با اخبار و رویدادهای روز همراه باشید

اینکه از رویداد و خبرهای روز باخبر باشید انتخابی عالی برای موضوعات گفتگو است. همچنین مهم است که با دنیای اطراف خود نیز به روز باشید. پس، می‌توانید خواندن روزنامه یا بررسی یک وب سایت خبری را در کارهای روزمره خود بگنجانید.

 • وقتی چیزی را نمی‌دانید، در مورد آن صادق باشید. بگویید “من در مورد آن نخوانده‌ام ، می‌توانید بیشتر به من بگویید؟” به آنچه می‌گویند باز باشید تا به آنها نشان دهید که به افکار آنها علاقه دارید. این نشان می‌دهد شما فردی کنجکاو و باز هستید.

۱۴٫ مرتب و تمیز باشید

مردم تمایل دارند در کنار کسی باشند که تمیز و مرتب باشد. این کار را با مراقبت از بهداشت خود با مسواک زدن دندان‌ها ، دوش گرفتن و پوشیدن لباس های تمیز انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهار =