چگونه مهارت‌های مشاهده را تقویت و توجه کردن را یاد بگیریم

چگونه مهارت‌هاي مشاهده را تقويت و توجه کردن را ياد بگيريم

اینکه بخواهیم به دور و اطراف خود توجه نداشته باشیم بدون سختی و بسیار ساده است. به صورتی که، ما در حین راه رفتن بدون اینکه به چیزی یا جایی تماس چشمی داشته باشیم با توجه به اینکه سرمان پایین است بی توجه خواهیم بود. اکثر ما این گونه حالت پیش فرضی را داریم و به هر چیزی که در اطراف است بی توجه هستیم. اما انجام این کار باعث می‌شود که از الهام خود دست بکشیم و نتوانیم کنجکاوی خود را توسعه دهیم. با داشتن این خصوصیت ما درک درستی را از جهان و یا حتی خود نخواهیم داشت و بیهوده وقت و فرصت‌هایی طلایی را از دست می‌دهیم. همان فرصت‌هایی که ممکن است ما را به چیزی که در رویا داریم برساند.

جهت بدست آوردن فرصت‌های بیشتر بهتر مشاهده کنیم

جهت خلاقانه فکر کردن و دست‌یابی به راه‌های آسان و مفید در کارها باید در اولین مرحله خلاقیت خود را تقویت کرد. یک راه ساده و مفید برای اینکه بتوان خلاقیت خود را افزایش دهید پیاده‌روی است. با پیاده روی و توجه به محیط اطراف می‌توانید آن را افزایش دهید و با ذهنی آگاه در کارهای مختلف استفاده کنید. ولی، اگر باز همچنان سر به زیر هستید و بدون توجه پیاده روی می‌کنید اصلا فایده ای ندارد و فرصت دیدن افراد، اتفاقات و موقعیت‌ها را از دست می‌دهید. بدین صورت، فرصت انتقاد و تجزیه و تحلیل آنها را نخواهید داشت. هر چه دقیق به اطراف خود و افراد نگاه کنیم ایده‌های مختلف و بیشتری را در ذهن پرورش و تقویت خواهیم کرد که می‌تواند منجر به موفقیت در کسب و کار و زندگی شود. پس برای اینکه بدانید چگونه مهارت‌های مشاهده را تقویت و توجه کردن را یاد بگیریم در ادامه با ما باشید.

برای اینکه راه های ساده و خلاق را در فکر کردن داشته باشید قدرت مشاهده و توجه را تقویت کنید
برای اینکه راه های ساده و خلاق را در فکر کردن داشته باشید قدرت مشاهده و توجه را تقویت کنید

خودتان را آموزش دهید تا به دنبال چیزهایی باشید که برای شما مهم است

این که انتظار داشته باشد مغز به صورت کلی هر چیزی را مشاهده و بررسی کند کاملا اشتباه است. ما تنها مواردی خاص را دیده و تمرکز می‌کنیم، سپس همه موارد دیگر را فیلتر می‌کنیم و با نگه داشتن اطلاعات خاص استفاده می‌کنیم. این ویژگی مغز بسیار عالی است و به کمک ما می‌آید. چرا که، اگر مغز ما هر چیزی را بررسی کند از موارد مهم غافل شده و بسیاری موارد حیاتی را از دست خواهیم داد. با این حال، شما می‌توانید مغز خود را تنظیم کنید تا با کمی تمرین به چیزهای جدید توجه کنید.

این که شما یک کار جدید را شروع می‌کنید، یک سرگرمی جدید را کاوش می‌کنید، یا فقط سعی در گسترش مهارت‌های خود دارید فرقی ندارد، باید مغز خود را مجددا آموزش دهید تا به آنچه در آن لحظه مهم است توجه کند. شاید در ظاهر این کار برای شما ساده باشد اما به تلاش بسیاری نیاز دارد. دکتر دانیل سیمونز ، روانشناس در گفتگو با NPR ، می‌گوید: جهت افزایش دقت باید مثل یک منشی صحنه در فیلمبرداری بود. منشی صحنه کسی است که در حین فیلمبرداری و ساخت فیلم کل صحنه را با جزئیات در نظر دارد و توجه خود را به ریز نکاتی جلب می‌کند که ممکن است در تصویر دچار اختلال شود. این افراد هر چیزی را که چندان مهم نباشد و بدون مشکل باشید بی اهمیت دانسته و توجهی ندارند. همین یعنی بهترین کار برای افزایش دقت.

این ممکن است خلاف واقعیت و به نوعی عجیب باشد. ولی، از راه‌های افزایش دقت این بوده که بدانیم به چه مواردی بی دقت و نادیده هستیم. اصلی‌ترین مورد این بوده که بدانیم به چه مواردی باید توجه کرد و به دنبال چه مواردی باشیم. وقتی این کار را کردید، به طور طبیعی ایده‌ها و راه حل‌های بیشتری را برای هر موضوعی ارائه خواهید کرد.

برای افزایش دقت و خلاق بون، مغز خود را تمرین دهید تا به چیزی که برایتان مهم است توجه داشته باشد
برای افزایش دقت و خلاق بون، مغز خود را تمرین دهید تا به چیزی که برایتان مهم است توجه داشته باشد

خودتان را به چالش بکشید تا به چیزهای جدید توجه کنید

همین الان شاید شما با خود بگویید که افزایش دقت با مشاهده کردن موارد جدید بسیار ساده است و به نوعی کاری ندارد. شما نمی‌توانید با خود بگویید ، “من امروز با چشم‌های جدید جهان را رصد خواهم کرد” و انتظار این اتفاق را داشته باشید. در عوض ، شاید بهتر باشد که یک سری چالش را به خودتان نشان دهید. این چالش‌ها می‌توانند هر چیزی باشد، اما بهتر است با کاری که برای شما مهم است شروع کنید. در اینجا چند ایده برای شروع کار وجود دارد.

  • مردم را در مناطق شلوغ تماشا کنید: اگر اولین کاری که هنگام نشستن در یک مکان شلوغ انجام می‌دهید این است که تلفن خود را بیرون آورده و با آن سرگرم می‌شوید بهتر است بدانید سخت در اشتباه بوده و این کار را تمام کنید. در این مواقع کمی به مردم نگاه کنید و نحوه عملکرد آنها در فضاهای شلوغ ، چگونگی تعامل با دیگران و چگونگی حرکت کردن آنها با عجله و آرامی را مشاهده کنید.
  • تمرکز بر چیزی خاص: چیزی را انتخاب کنید و در طول روز توجه و تمرکز خود را به آن بدهید. این موارد می‌توانند هر چیزی باشند؛ پنجره‌های شکسته، دوربین‌های امنیتی یا یک نقاش گرافیتی خاص. شما حتی می‌توانید عکس گرفته و یا آن را یادداشت کنید تا بیشتر جستجو کنید. بعد جستجو و بررسی وقتی کارتان تمام شد ، سعی کنید بفهمید که چرا این موارد در آنجا وجود دارد.
  • اخبار محلی را تماشا کنید (یا مقاله محلی را بخوانید): شاید خبر نداشته باشید، اما اخبار محلی راهی عالی جهت آشنایی با شهر، گسل‌ها و یا انواع موارد دیگر است. ممکن است برخی از شما این مورد را اصلا دوست نداشته باشید. اما، این به نوبه خود به شما کمک می‌کند تا به انواع چیزهای جدید توجه کنید.
  • با یک متخصص راه بروید: هر یک از ما دوستانی مختلف داریم که در مهارتی تخصص دارند و تحصیلات مختلفی دارند. بهتر است سعی خود را بر این داشته باشید تا با این افراد ارتباط و راه بروید. دوستان شما می‌توانند موارد زیادی را به شما بیاموزند که ممکن است تاریخ محلی، زمین شناسی و … باشد.
  • ریشه صداها را پیدا کنید: هنگامی که در حین پیاده روی هستید به اطراف خود و صداهای شنیده شده توجه داشته باشید تا بتوانید ریشه و منبع آنها را پیدا کنید. شاید با خود این عمل را احمقانه بدانید. ولی، باعث افزایش دقت و آگاهی شما خواهد شد.
  • یادداشت برداری کنید: این ایده ساده و بسیار اساسی است. شما خواهید توانست در محیط مکانی را انتخاب و آن را طراحی و یا یادداشت برداری کنید. این مغز شما را به توجه و رعایت بیشتر آموزش می‌دهد.
  • یک چالش عکس روزانه ۳۶۵ داشته باشید: اگر واقعا مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید عکاسی را شروع کنید. یک مکان را انتخاب کرده و روزانه عکس مختلفی را بگیرید تا در آخر سال ۳۶۵ عکس داشته باشید. به هر نکته‌ای توجه داشته باشید تا متفاوت به دریچه لنز دوربین نگاه کنید.

شما می‌توانید هر نوع چالشی را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید. اگر یک برنامه نویس هستید به نیازهای بازار توجه کنید، اگر یک نویسنده هستید دقت بیشتری به نیاز و کارهای مردم داشته باشید. خلاصه خود را به چالش بکشید. ترسی برای خروج از منطقه امن نداشته باشید و توجه کافی به اطراف داشته باشید. حتما نباید به موضوعی علاقه داشته باشید تا به آن توجه کنید. مثلا شما اگر به نقاشی علاقه ندارید دلیل به این نمی‌شود که از توجه به طراحی‌ها غافل شوید. هر موردی می‌تواند دقت شما را بالا ببرد و همین از ویژگی‌های افراد خلاق است تا بتوانند به مواردی مختلف دست پیدا کنند.

با به چالش کشیدن خود چیزهای جدید یاد بگیرید
با به چالش کشیدن خود چیزهای جدید یاد بگیرید

یاد بگیرید بهتر مردم را تماشا کنید

اشیا بی جان یک چیز هستند، اما مشاهده و درک مردم در افزایش دقت چیزی به خصوص می‌باشند. ما انسان‌ها در موقعیت‌های پر فشار، مصاحبه شغلی، قرارهای کاری و …. به خوبی مشاهده می‌کنیم. ولی، بیشتر ما در ارتباطات روزمره و عادی از تعامل و توجه کمی برخوردار هستیم. در این باره جو ناوارو (Joe Navarro) نماینده سابق اف بی آی می‌گوید در هر حالتی باید توجه خود را با مردم داشته باشید.

برای مثال؛ شما هنگام شب به سمت اتومبیل خود می‌روید و فردی را مشاهده می‌کنید که در گوشه‌ای ایستاده و زیر چشمی شما را به صورت مشکوک مشاهده می‌کند، ناگهان با عصبانیت به سمت شما قدم می‌زند. در این لحظه احساس خطر به شما دست خواهد داد و قسمت لیمبیک مغز وارد عرصه می‌شود. با درست نبودن موارد به صورت عادی احساس خطر می‌کنید. اما باید به آن صدای داخلی توجه کنید و علت را پیدا کنید. احساس ناخودآگاه شما سعی در محافظت از شما دارد و باید به آن اعتماد کنید.

ما در مورد ارتباط با زبان بدن ، کشف دروغ و …. مطالب زیادی قرار داده‌ایم. همه اینها عالی هستند و می‌توانند منجر به موفقیت شما شوند. اما همه این موارد به یک عمل عمومی‌تر برای مشاهده نیاز دارند. باید به مکالمه و رفتار انسان‌ها توجه داشته باشید. این‌ موارد تنها برای حفاظت و دفاع نیست. بلکه، با توجه خواهید توانست موارد جدید را کشف و پیدا کنید.

جهت داشتن قدرت پیش بینی به کشف الگو و تجربه لازم است که با مشاهده دقیق بدست می‌آید.
جهت داشتن قدرت پیش بینی به کشف الگو و تجربه لازم است که با مشاهده دقیق بدست می‌آید.

مراقب الگوها باشید

مشاهده کردن راهی بسیار عالی در افزایش دقت است و هرچه این کار را بیشتر انجام دهید بهتر خواهید شد. اما، اگر دید وسیع‌تری برای نگاه‌های خلاقانه و متفکرانه داشته باشید بهتر است. به نگاه‌های کوچک به مسئله‌ها قانع نباشید. کشف الگوها و ترکیب آن با تجربه، همان چیزی است که به شما امکان پیش بینی را می‌دهد تا بدانید چه اتفاقی در آینده می‌افتد. هرچه بیشتر دنیا و مردم را با دقت مشاهده کنید در تشخیص الگوها بهتر می‌شوید.

به عنوان مثال؛ اگر از افراد سوال کنید خواهند گفت که زبان بدن در انواع نواحی متفاوت است. شما باید مدتی کسی را بررسی کنید تا نکات آن را پیدا کنید و با توجه به آن نظر بدهید. شاید سکسه کلامی برای یک شخص چیزی و برای دیگری متفاوت باشد. یا نه اگر کسی بینی خود را می خاراند به عنوان زبان بدن افراد دروغگو باشد، ولی برای دیگری این چنین نباشد.

همین اتفاقات برای هر چیزی که در جهان می‌بینید نیز صدق می‌کند. مشاهده جهان فقط اولین قدم است. تا زمانی که شروع به کراکت کردن همه این موارد در یک چیز بزرگتر نکنید، انجام دادن با اطلاعاتی که جمع آوری می‌کنید کار سختی است. به عنوان مثال؛ ممکن است جالب باشد که یک دوربین مدار بسته در بلوک شما وجود دارد، اما جالبتر از همه اینکه در هر محله شما دوربین‌های مدار بسته وجود دارد. هرچه مشاهده شما بیشتر باشد، بیشتر سوال می‌کنید که چرا؟ هرچه بیشتر بپرسید چرا ، بیشتر یاد می‌گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =