چگونه کاریزماتیک باشیم؟

چگونه کاريزماتيک باشيم؟

همه ما افرادی را می‌شناسیم که به محض وارد شدن در اتاق توجه همه را به سمت خود جلب می‌کنند. این افراد کاریزما دارند. کاریزما همان جذبه است که باعث داشتن اعتماد به نفس و عشق‌ورزی می‌شود. کاریزما در واقع ترکیبی از موارد خوب است که هر کسی دوست دارد چه اطرافیانش و چه خود داشته باشد. اما، خبر خوب این است که هر کسی قادر است به فردی کاریزما تبدیل شود. شما می‌توانید برای شروع روی اعتماد به نفس خود کار کنید و یاد بگیرید به دیگران نیز اهمیت دهید. بعد، بر روی بهبود ارتباط کلامی و غیر کلامی خود کار کنید.

شخصیت کاریزماتیک را در خود تقویت کنیم

قبل هر چیزی بهتر است بدانید هیچ کس با کاریزما به دنیا نمی‌آید و کاریزما چیزی است که با یادگیری و تمرین خواهید توانست بدست بیاورید. پس هر کسی خواهد توانست این ویژگی را در خود با تمرین کردن و اضافه و کم کردن برخی از ویژگی‌ها تقویت کند. اگر شما به فردی کاریزما تبدیل شوید همانند آهنربا افراد به سمتتان جذب شده و می‌توانید در گفتگو، سخنرانی، مذاکره و جلسه در کارمندان به چیزی که می‌خواهید با بیان واضح رسیده و موفقیت در کسب و کار و زندگی اذان خود کنید. البته جا داره که بگوییم منظور ما این نیست که با جذابیت خود می‌توانید از افراد سوء استفاده کنید و از این گونه موارد. زیرا برای کاریزما بودن اولین مورد همین است که به افراد اهمیت دهید و هر چه را برای خود نمی‌خواهید برای آنها هم نخواهید. پس اگر این سوال را در ذهن دارید که، چگونه کاریزماتیک باشیم؟ با ما در ادامه همراه بمانید.

برای تاثیر گذاری بیشتر در افراد و رسیدن به هدف خود باید به مواردی جهت تبدیل شدن به کاریزماتیک توجه کنید
برای تاثیر گذاری بیشتر در افراد و رسیدن به هدف خود باید به مواردی جهت تبدیل شدن به کاریزماتیک توجه کنید

۱٫ با افراد ارتباط چشمی برقرار کنید

یکی از موارد مهم در کاریزما شدن برقراری ارتباط با زبان بدن مخصوصا تماس چشمی است که باعث می‌شود هر طرف به سمت هم جذب شوند و احساس علاقه را به آنها نشان دهد. پس، اگر به اتاقی وارد می‌شوید افراد را تک به تک تا جایی که می‌توانید به چشم نگاه کنید و در حین صحبت تماس چشمی را تا پایان سخنان حفظ کنید.

 • اگر در برقراری ارتباط چشمی مشکل دارید، با دوست خود که احساس راحتی را با او دارید تمرین کنید. سپس، به آرامی گسترش دهید تا بتوانید با افرادی که نمی‌شناسید ارتباط چشمی برقرار کنید.

۲٫ تمرکز را روی چیزی که در خود دوست دارید بگذارید

هیچ کسی همانند خود شما نمی‌داند چه گونه انسانی با چه ویژگی‌هایی هستید. اگر افراد بتوانند شما را همانند خود بشناسند، مطمئنا راحت‌تر دوستتان خواهند داشت. شاید سخت باشد که بدانید واقعا چه کسی هستید! اما دانستن نقاط قوت، استعدادها و آنچه شما را ویژه می‌کند می‌تواند کمک کننده باشد. با تقویت نقاط مثبت در خود خواهید توانست افراد را به دوست داشتن خود ترغیب کنید.

 • لیستی از خصوصیات، استعدادها و دستاوردهای مثبت خود تهیه کنید. ممکن است از کسانی که دوستان نزدیک خود نیز بخواهید که به شما کمک کنند.

۳٫ طرز فکر مثبت را در پیش بگیرید

مثبت گرایی افراد را به شما جذب می‌کند و باعث می‌شود که آن‌ها در اطراف شما باشند. شما می‌توانید با نگاهی خوش‌بینانه به آنها موانع را همانند فرصت مطرح کنید. بهترین حالت را در یک وضعیت بیان کنید و به افراد روحیه بدهید تا تشویقی برای جذب شدن به سمت شما و موفقیت شود. در ادامه چند راهکار برای مثبت بودن بیان شده است:

 • افکار مثبت را داشته باشید تا در مقابل افکار منفی مقابله کنید. مثلا زمانی که می‌گویید “من ممکن است شکست بخورم” با یک بیانیه مثبت آن را اصلاح کنید. بگویید، “این فرصتی برای یادگیری و رشد است.”
 • برای کمک به حفظ مثبت اندیشی، با افراد مثبت احاطه شوید.
 • با خنده روحیه خود را بهبود بخشید. مثلا یک فیلم خنده‌دار تماشا کنید، جک و یا داستانی خنده‌دار بخوانید. هر روز خندیدن به جذب انرژی مثبت در روز کمک می‌کند.
 • روی قسمت‌هایی از زندگی خود که دوست ندارید کار کنید. وقتی شروع به احساس آرامش کردید، پیشرفت خود را یادآوری کنید!

۴٫ خوش‌پوش باشید

لباس شما به افراد می‌گوید چه احساسی در مورد خودتان دارید و چگونه در مورد شما فکر کنند. همچنین لباس می‌تواند تعیین کند که در لحظه چه احساسی دارید. لباس‌هایی را انتخاب کنید که باعث می‌شود بهترین احساس خود را داشته باشید و پیام مربوط به خودتان را که می‌خواهید دیگران ببینند، منتقل کند.

 • لباس‌هایی را بپوشید که به خوبی مناسب شما باشد و از رنگ یا الگوهایی که فکر می‌کنید زیبا هستند استفاده کنید.
  یک لباس را فقط به این دلیل که دیگران فکر کنند مد روز است انتخاب نکنید. اگر واقعا آن را دوست نداشته باشید، احساس ناراحتی خواهید کرد و همین در شما نمایان خواهد شد.
خوش پوش باشید و با لباسی مناسب اصالت و احساس خود را به افراد بگویید
خوش پوش باشید و با لباسی مناسب اصالت و احساس خود را به افراد بگویید

۵٫ از خود اعتماد به نفس نشان دهید

وقتی در مورد دستاوردهای خود فکر می‌کنید ، مغز شما ماده شیمیایی به نام اکسی توسین را آزاد می‌کند که باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. اگر احساس اعتماد به نفس ندارید، تقویت اکسی توسین می‌تواند به شما کمک کند تا برای مدت کوتاهی احساس اطمینان بیشتری داشته باشید. پس، قبل از ورود به یک موقعیت اجتماعی، به دستاوردهای گذشته خود بیاندیشید.

 • به عنوان مثال، ممکن است عکس‌های ۳ موفقیت برتر خود را در یک آلبوم در گوشی خود نگه دارید. هنگامی که به یک مهمانی یا یک جلسه بزرگ می‌روید، آنها را تماشا کنید.

۶٫ هنگام صحبت با دیگران موبایل خود را خاموش کنید

زمانی که با فردی معاشرت دارید استفاده از دستگاه گوشی همراه باعث خواهد شد آنها فکر کنند اهمیتی برای شما ندارند. برای اینکه افراد به سمت شما جذب شوند بهتر است در حین صحبت با کسی گوشی خود را خاموش و در جیب یا کیف بگذارید. همچنین نگاه کردن به ساعت و یا بازی کردن و … نیز می‌تواند چنین مفهومی داشته باشد. بهتر است در این مواقع تمامی توجه خود را به افراد بدهید.

 • اگر می‌دانید در آن لحظه ممکن است تماس و یا پیام مهمی داشته باشید، زمانی را برای بررسی تلفن خود تعیین کنید. به عنوان مثال، می‌توانید در برخی از مواقع به بهانه سرویس بهداشتی، جایی که می‌توانید تلفن خود را چک کنید سر بزنید.

۷٫ گوش دهید

به صحبت‌های طرف مقابل گوش دهید و روی آنها تمرکز داشته باشید. در صحبت می‌توانید با تکان دادن سر و یا استفاده از عباراتی چون “عجب” یا “اوه” به طرف مقابل بفهمانید که در حال گوش دادن هستید.

 • از مردم سوالاتی را در پایان گفتگو بپرسید. پاسخ آنها را با علاقه واقعی گوش دهید.
 • آنچه را که به شما می‌گویند علامت‌گذاری کنید تا به آنها نشان دهید که گوش می‌دهید.

۸٫ نام افراد را به خاطر بسپارید

وقتی با فردی ملاقات می‌کنید نام آنها را دوباره تکرار کنید تا به یاد داشته باشید. سپس، هر وقت با آنها صحبت می‌کنید، از نام آنها استفاده کنید. استفاده از نام در حین صحبت کردن باعث می‌شود که احساس خاصی را در آنها ایجاد کنید، به صورتی که نشان دهد به دانستن اینکه چه کسی هستند علاقه دارید.

 • اینکه نام شخص را در حالی که صحبت می‌کنید چندین بار تکرار کنید، بهترین روش برای به خاطر سپردن آن در ذهن شماست.

۹٫ از مشکلات و چگونگی غلبه بر آنها بگویید

برای الهام بخشیدن به دیگران از داستان‌هایی در مورد زندگی خود استفاده کنید تا باعث نمایش دادن شما به صورت برجسته و چشمگیر شود. این که مشکلات خود را بیان کنید باعث می‌شود نشان دهد که شما برای رسیدن به جایی که هستید سخت تلاش کرده‌اید.

 • مراقب باشید که از مشکلات خود شکایت نکنید و همه مسائل زندگی خود را توضیح ندهید. اینکه فقط داستان‌هایی درباره پیروزی بر مشکلات را به اشتراک بگذارید کافی است.
برای الهام بخشیدن به افراد در مورد مشکلات و پیروزی‌هایتان بگویید
برای الهام بخشیدن به افراد در مورد مشکلات و پیروزی‌هایتان بگویید

۱۰٫ صحبت کردن کوتاه را تمرین کنید

طبیعی است که به سختی بتوانید صحبت‌های کوچکی داشته باشید. یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این است که به راحتی خواهند توانست با هر کسی صحبت کنند. به مواردی که باید در صحبت‌های کوچک استفاده کنید فکر کنید و به آنها توجه داشته باشید. سپس صحبت‌هایی کوتاه را در نظر داشته و ایجاد کنید. حال از یک آینه یا دوربین فیلمبرداری برای تماشای خود در حین صحبت کردن استفاده کنید و تمامی نقاط ضعف در صحبت‌های خود را شناسایی کنید تا بتوانید با تمرین کردن بهبود بخشید.

 • به عنوان مثال؛ می‌توانید در مورد آب و هوا، شهر، تیم‌های ورزشی ، موسیقی مورد علاقه، تعطیلات صحبت‌هایی ایجاد کنید.
  یکی از مهمترین موارد دیگر داشتن صدای عالی در سخنرانی و صحبت کردن است که تاثیر بسزایی دارد. در حین بیان مهمترین کلمات تن، ریتم و لحن صدا را فراموش نکنید تا با تغییر کلمات جذاب شوند.

۱۱٫ در مورد آنچه صحبت می‌کنید اشتیاق نشان دهید

مردم به سمت افرادی کشیده می‌شوند که پرشور به نظر می‌رسند. بی خیال حرف نزنید. فقط ایده‌ و حرف‌هایی را که واقعا به آنها اعتقاد دارید بر زبان بیاورید. به آنچه می‌گویید و انجام می‌دهید هیجان نشان دهید و دیگران را به شنیدن آن هیجان زده کنید.
زندگی خود را در اطراف احساسات بسازید. این به شما کمک می‌کند تا برای دیگران جذاب‌تر به نظر برسید. اگر چیزی شما را هیجان زده نمی‌کند، آن را به پشتوانه سوار کنید.

 • زندگی خود را در اطراف احساسات خود بسازید. این به شما کمک می کند تا برای دیگران جذاب تر به نظر برسید.

۱۲٫ به جای تردید سر ایده‌های خود بایستید

افراد کسی که به حرف‌هایش اطمینان نداشته باشد را دوست ندارند. پس به هر انتخابی که کرده‌اید و گفته‌اید باور داشته باشید. حتی اگر اطمینان کامل ندارید، به دیگران بگویید که ایده‌تان عملی است. اگر اشتباه کرده بودید، می‌توانید دوباره ارزیابی کنید و مسیری دیگر را طی کنید.

 • حتی اگر مطمئن نیستید، اگر با اطمینان ایده خود را بیان کنید، شما را به عنوان کاریزماتیک می‌بینند. با استفاده از اطلاعاتی که در حال حاضر دارید بهترین تصمیم را بگیرید. در صورت اشتباه بعدا راه‌های بسیاری خواهید داشت.
 • به عنوان مثال؛ شما به جای استفاده از جمله “من به این طرح اعتقاد دارم” می‌گویید “این طرح می‌تواند موثر باشد” جمله اول نشان می‌دهد شما به ایده خود اطمینان دارید. با این حال، بیانیه دوم نشان می‌دهد که شما کاملا مطمئن نیستید که این طرح کار خواهد کرد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 8 =