چگونه کاریزما را در خود افزایش دهیم؟

چگونه کاريزما را در خود افزايش دهيم؟

هنگامی که بتوانید روی هر کسی که با آن روبرو می‌شوید، تاثیر مثبت و ماندگار بگذارید، جهان در دستتان خواهد بود، که این یعنی فردی کاریزما هستید. حتما معنی کاریزماتیک را می‌دانید که یعنی همان جذبه که باعث داشتن اعتماد به نفس و عشق‌ورزی می‌شود. دقیقا یعنی همان چیزی که هر کسی دوست دارد داشته باشد. شاید تعداد بسیار مهمی از افراد به صورت مادرزادی جذاب باشند، ولی تنها جذابیت برای کاریزما شدن کافی نیست و باید عاداتی را در خود تقویت کنید. در اینجا یک خبر خوب داریم آن هم این بوده که، هر کسی می‌تواند مواردی خاص را یاد بگیرد تا به فردی کاریزما تبدیل شود.

برای افزایش کاریزما در خود چه نکاتی لازم است؟

برای تبدیل شدن به کاریزماتیک باید به تعامل‌هایتان نسبت به دیگران توجه کنید. باید رفتاری را از خود نشان دهید که دیگران دوست دارند تا بتوان آنها را به سمت خود جذب کرد. به صورت کلی هر چه را دوست ندارید برای دیگران هم نخواهید. شما باید مهارت‌های خود را ارتقا دارید تا با استفاده از آنها افراد را به حرف‌ها و یا کاری که می‌خواهید ترغیب کنید. به صورت کلی کاریزما بودن برای تبدیل شدن به رهبری ماهر و موفق ضروری است و با استفاده از آن است که صفات رهبری ماهر را کامل می‌کنید. پس در ادامه همراه ما باشید تا بتوانید به فردی کاریزما تبدیل شده و یا نه کاریزمای خود را افزایش دهید.

با نقطه‌ای شیرین شروع کنید

من راهی برای برقراری ارتباط با افراد دارم که با توجه به تجربه و امتحان کردن همیشه جوابگو بوده است. روش من این است که سوالی از افراد می‌پرسم که از چه خوششان می‌آید که باعث جذبشان می‌شود. با شنیدن جواب آنها سوال دوم را می‌پرسم که چه چیزی باعث شده که از آن خوشتان بیاید؟ و غیره…

قصد من از پرسیدن این سوال‌ها تنها یک چیز است و آن هم منتقل کردن احساس خوب به آنها است. من می‌دانم مواردی موجود است که اگر به صحبت کردن درباره آنها بپردازید حال فرد بهتر می‌شود. همین حرف‌ها است که باعث می‌شود از میانشان چیزهایی یاد گرفت.

باید به خاطر داشته باشید، همه یک داستان دارند

تصور کنید که به یک مهمانی، رویداد و یا همایش وارد شدید که بالای سر هر انسانی در اتاق شماره‌های دیجیتالی قرار دارد که نشانگر تجربه و دانش است. فرض بر اینکه ۱۰۰ نفر در مهمانی حضور دارند که حدود ۳۰ الی ۴۰ سال سن دارند. پس تقریبا چیزی حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ سال دانش و بینش بشری به صورت ترکیب شده در آن مهمانی وجود دارد.

واقعا اگر می‌توانستیم با تک تک این انسان‌ها صحبت کنیم عالی می‌شد. زیرا، می‌توانستیم از دانش و تجربیاتشان بهره ببریم. این واقعا دیوانگی و حیف است که از این شانس و موقعیت برای به اشتراک گذاشتن موارد خوب و بدست آوردن چیزهای خوب چشم‌پوشی کنیم. اگر کمی بیاندیشید همه ما در طول زندگی برخی از بهترین فرصت‌ها را با گفتگو چنین افرادی بدست آوردیم.

یکی از مشکلات ما مردم جهان که در بیشترمان وجود دارد نداشتن اعتماد به نفس کافی است تا با عموم افراد صحبت داشته باشیم. زیرا در مرحله اول همه فکر می‌کنند مهارت جذابیت و اثرگذاری را در نگاه اول ندارند. خب مگر چه می‌شد اگر می‌توانستید هر بار در اتاقی وارد می‌شوید بتوانید یک ویژگی جذاب با خود همراه ببرید؟ چه می‌شد اگر بتوانید کاریزما باشید و تا هر وقت خواستید حفظش کنید؟ موارد زیر را بخواهید و به کاریزما تبدیل شوید.

کاریزما ویژگی ذاتی نیست و به راحتی با رعایت نکاتی قابل یادگیری است
کاریزما ویژگی ذاتی نیست و به راحتی با رعایت نکاتی قابل یادگیری است

۱٫ گوش به زنگ باشید

در حین حرف زدن با هر کسی به یاد داشته باشید که همیشه گوش به زنگ باشید. حال معنی “گوش به زنگ باشید” یعنی چه؟ به زبان ساده یعنی شش دانگ حواستان جمع باشد. اگر مکالمه شما یک به یک است به طرف مقابل این حس را داده که فقط شما دو نفر در اتاق هستید. شاید نه در اتاق جمعی وجود دارد پس، گوینده را مهم کنید. اگر نه خود در جمع گوینده گروه هستید، هنگام تحویل سخنان، به همه افراد حاضر در آن گروه هشیار باشید. به هر شخصی نگاه و تماس چشمی داشته باشید. این چیزی است که من قبلا با آن دست و پنجه نرم می‌کردم و با تمرین اکنون می‌توانم در طول مکالمه به هر فردی نگاه و گفتگو داشته باشم.

این مسئله تاثیر شما در گروه‌ها را کاملا تغییر خواهد داد. شما متوجه تغییر عظیمی در مکالمات خواهید شد و به جای تاثیر گذاشتن فقط روی یک یا دو نفر ، تاثیر ماندگاری بر روی جمعی از افراد خواهید گذاشت. “گوش به زنگ باشید”

۲٫ باهوش و تیز باشید

اگر فردی کاریزماتیک باشید، معمولا با کاهش استرس و تنش همراه هستید و موفق و جذاب‌تر خواهید بود. منظور ما از جذابیت داشتن صورت و بدن تراشیده و ورزشکاری یا عمل‌های جراحی برای زیبایی نیست. منظور این است که گویی به خود رسیده‌اید. یعنی می‌دانید در حین خندیدن تا چه اندازه بلند این کار را بکنید و دهان خود را چقدر باز کنید که به خوبی دیده شوید. این یعنی کاریزما.

و خبر عالی این است که شما می‌توانید کاریزماتیک‌ را یاد بگیرید. این یک چیز ژنتیکی نیست، بلکه ناشی از رفتارهای آموخته شده در طول سال‌ها است.

افرادی زیادی هستند که با خصوصیات رهبری به عنوان فردی کاریزماتیک دیده می‌شوند. زیرا به خود اطمینان و اعتقاد دارند، عاشق یادگیری و رشد هستند و دوست دارند هم به دیگران الهام ببخشند و هم بدهند.

۳٫ به یاد داشته باشید و تکرار کنید

زمانی که قادر باشید نام فردی را به خاطر بسپارید و در حین گفتگو و صحبت تکرار کنید بسیار عالی و تاثیرگذار است. واقعا روشی عالی برای تعریف کردن بدون احتیاج به کلمات سخت است. این واقعا باعث خوشحالی افراد می‌شود که فردی غریبه چند بار اسمشان را تکرار کند و در آنها حس ویژه‌ خاص بودن ایجاد می‌کند.

کاری که من در حین ملاقات با افراد انجام می‌دهم معرفی خودم است تا اینکه طرف مقابل خود را به من معرفی کند. در واقع این یکی از مهمترین ویژگی‌های افراد کاریزماتیک است. پس شما هم با اعتماد به نفس جلو بروید و این کار را انجام دهید. بعد از اینکه افراد خودشان را معرفی کردند همانند یک پیام دستوری تک خطی به خود بگویید ” اسمش را به خاطر بسپار” .قبل شروع این کار را حتما انجام دهید.

این امر شما را وادار می کند تا تمرکز خود را روی جواب دریافت شده بگذارید که باعث می‌شود تا توجه ناخودآگاهتان را بیدار کنید. همین باعث می‌شود نام را به راحتی حفظ کرده و در مکالمه استفاده کنید.

هنگامی که فردی نام خود را به شما گفت، یکبار آن را تکرار کنید تا دوباره خود بشنود و چند بار در ذهن خود ادامه دهید. حتی در طول مکالمه در حین سوال پرسیدن این کار را انجام دهید تا به راحتی حفظ کنید.

یکی از ویژگی‌های عالی برای جذب افراد به سمت خود در گفتگو به یاد داشتن نام آنها و تکرار در مکالمه است
یکی از ویژگی‌های عالی برای جذب افراد به سمت خود در گفتگو به یاد داشتن نام آنها و تکرار در مکالمه است

۴٫ تسلط بر زبان دیگر خود

نکته مهم دیگر در کاریزما شدن برقراری ارتباط با زبان بدن است. زبان بدن می تواند سطح اطمینان شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

زبان بدن زبانی است که هر ملیتی قادر به درک آن است.

افراد به طور ناخودآگاه خواهند توانست حرکات بدن و چهره شما را بخوانند. بنابراین، اگر بتوانید به صورت یقین و اطمینان به خود حالت ایستادن را القا و به صورت خوشحال و مثبت باشید باعث نشان دادن کاریزما به افراد خواهد شد.

چیزی که من در کلاس‌های تونی رابینز یاد گرفتم این است که، اگر به صورت سوپر منی و خبردار بایستید و صاف باشید، چانه بالا باشد، پاها به اندازه عرض شانه باز باشد و در حالی که دست‌ها روی خط شلوار است آسمان را نگاه کنید تا چند لحظه بگذرد باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. و اعتماد به نفس مولفه عظیمی از کاریزما است. مردم به خاطر اعتماد به نفس شما را تحسین می کنند، به این دلیل که بیشتر افراد با اعتماد به نفس خود درگیر هستند.

بنابراین این را به یاد داشته باشید: بدن شما از ذهن پیروی می‌کند. زبان بدن شما ناخودآگاه است.

یعنی اینکه بدانید چه احساسی دارید، می‌تواند باعث تغییر صورت و بدن شود. آیا این ایده خوبی نیست که از اعتماد به نفس قهرمانان برای تصور استفاده کنید؟

شما مثل یک ابرقهرمان فوق‌العاده هستید! این مورد را با فرمان تک خطی به مغز فعال کنید.

این امر از طریق تمرین قابل دستیابی است.

۵٫ چشمان همه چیز را می‌گویند

وقتی بتوانید تماس چشمی خوبی داشته باشید، مردم به اعتماد شما پی خواهند برد. فقط مواظب باشید زیادی خیره نشوید.

اگر در ابتدا برقراری تماس چشمی برایتان دشوار است، وسط دو چشم که بینی شروع می‌شود را نگاه کنید. در این حالت به صورتی دیده می‌شود که انگار دو چشم را نگاه می‌کنید. این مورد را امتحان کنید، زیرا اصلا معذب نخواهید بود.

۶٫ شکایت نکنید و موارد منفی را بر زبان نیاورید

یکی از نکات مهم که در افزایش کاریزما موثر است استفاده نکردن از گفتگوهای منفی است تا بتوانید با اقلا کردنش در خود شکایت کمتری داشته باشید. پس تمرین را برای این مورد فراموش نکنید.

همیشه به سمت گفتگوهای مثبت بروید. حتی اگر طرف مقابل حرف‌های منفی بزند. با این کار خواهید توانست مثبت اندیشی را نیز در او القا کنید این همان فرق تفکر میان افراد موفق و ناموفق است. به این صورت زمانی که آنها به شما فکر کنند، صحبت‌هایتان را به عنوان تجربه مثبت به یاد خواهند آورد.

سعی داشته باشید مسیر گفتگو را به سمت مثبت ببرید. به این ترتیب افرادی که در حال گفتگو با شما هستند متوجه می‌شوند استاندارد گفتگو توسط شما تنظیم می‌شود. پس یادتان باشد: مثبت‌اندیشی و نه هیچ چیز دیگر.

در حین گفتگو برای اینکه فرد از با شما بودن لذت ببرد از صحبت‌های برای شکایت کردن و موارد منفی دوری و مثبت باشید
در حین گفتگو برای اینکه فرد از با شما بودن لذت ببرد از صحبت‌های برای شکایت کردن و موارد منفی دوری و مثبت باشید

۷٫ استفاده از قدرت کلمات

از مردم بدون هیچ چشم داشتنی تعریف کنید. این کار به سالها تمرین نیاز دارد. واقعا مردم را تعارف می کنند. این به سال‌ها تمرین نیاز دارد. اکثر مردم به جزئییات توجه نمی‌کنند و فرصت را برای تعارف دیگران از دست نمی‌دهند. به همین دلیل است که وقتی از کسی تعریف می‌کنید او همیشه به یاد خواهد آورد.

می‌دانم که زنان در این امر بهتر هستند، بنابراین تصور کنید که زمانی انتظارش را ندارید، فردی از شما تعریف کند، واقعا حالتان بهتر می‌شود و برای مدتی طولانی یادتان می‌ماند.

و فراموش نکنید که وقتی صحبت و از کسی تعریف می‌کنید، از زبان بدن و حالات صورت هم استفاده کنید. به هنگام بیان کلمات، از این طریق تصویر بهتری را ترسیم می‌کنید. شما می‌خواهید افرادی را که با آنها گفتگو داشتید تمامی مکالمات را حتی اگر به صورت کسل کننده بوده را به یاد بیاورند، که این بهترین حالت است.

اگر بتوانید موارد بالا را عملی کنید، تاثیر شگفت‌انگیزی بر دیگران خواهید داشت و قادر خواهید بود به روشی قانع کننده‌تر پیش بروید. زیرا، قدرت بسیار خوبی در داشتن یک شخصیت بسیار کاریزماتیک وجود دارد. به یاد داشته باشید که کاریزما انتقال اشتیاق است. این یعنی داشتن اشتیاق، انرژی و روحیه و به اشتراک‌گذاشتن با دیگران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =