۱۰ ویژگی رهبری کاریزماتیک

ویژگی رهبری کاریزماتیک

کاریزماتیک به فردی گفته می‌شود که بتواند با جذابیت و سخنان خود افراد را در یک هدف خاص تحریک کند. یک فرد کاریزما دارای جذابیت خاصی می‌باشد. اما، نمی توان گفت هر فرد جذابی دارای ویژگی کاریزماتیک است. در واقع شخصیت کاریزماتیک اساساً روش تشویق رفتارهای خاص در دیگران از طریق ارتباطات خوش سخنی، ترغیب و شخصیت است. یک رهبر کاریزما افراد را برای داشتن کارهای خاص تشویق می کند. و افراد به نوعی با سخنان و جذابیت از آنها اطاعت می کنند. به همین دلیل افراد زیادی هستند که می خواهند کاریزما شوند. اما کاریزما را بسیاری از دانشمندان و محققان تا ۵۰ در صد ذاتی و تا ۵۰ درصد اکتسابی می دانند. بنابراین، با تحقیقات انجام شده مواردی موجود است که به شما کمک می کند تا در رسیدن به شخصیت کاریزماتیک پیشرفت کنید و بتوانید آن را به نوعی در خود بهبود و افزایش دهید.

ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک

در واقع شخصیت باعث می شود شما یک کاریزماتیک باشید یا نه. شخصیت در افراد می تواند به صورت ثابت باشد و یا نه با گذر زمان و با توجه به محیط اطراف تغییر کند. یک شخصیت خاص می‌تواند فرد را به موفقیت در زندگی و کسب و کار برساند. اما همانطور که گفتیم شخصیت کاریزماتیک نیز از آن دسته شخصیتها می باشد که قابل تغییر است.

از مواردی که می تواند به شما در رهبری کاریزماتیک کمک کند و بارها در مطالب به آن اشاره کرده ایم نگرش مثبت، استعداد و اعتماد به نفس است. علاوه بر اینها رهبران کاریزماتیک از موارد خاصی برخوردار هستند تا پیروان را به خود جلب کنند و مردم را به سمت عمل ترغیب کنند. در زیر برخی از برجسته ترین خصوصیات رهبری کاریزماتیک آماده شده است که می توانید استفاده کنید.

کاریزماتیک چیست
کاریزماتیک چیست

۱٫ برقراری ارتباط با افراد

رهبران کاریزماتیک مهارت های خارق العاده ای در برقراری ارتباط با افراد دارند. آنها با کارمندان خود و یا افراد ارتباط برقرار کرده و به نوعی صحبت های افراد را تا آخر با دقت گوش می دهند. همین باعث می شود تا آنها احساس مهم بودن کرده و در نتیجه به سمت خود جذب کنند. در واقع ارتباط برقرار کردن رهبران کاریزما با کارمندان باعث می شود که انگیزه کارمندان بالا برود، تا بتوانند بهترین تلاش خود را برای موقعیت سازمان و شرکت انجام دهند.

۲٫ شریک شدن سرمایه با افراد

شخصیت کاریزماتیک با اطرافیان خود سرمایه ای که دارد را شریک می‌شود. البته سرمایه فقط به معنی مادی نیست بلکه تجربیات، دانش و مهارت ها نیز شامل می شود. آنها به اطرافیان خود هر آنچه را که مفید و لازم باشد می گویند تا در کارها استفاده کنند. برای شخصیت کاریزماتیک شما نباید هیچ دروغ و فریب کاری داشته باشید. چون در این صورت کوچکترین آنها باعث از دست دادن اعتماد و شک و تردید در دل افراد می شود.

کاریزما بودن برای موفقیت
کاریزما بودن برای موفقیت

۳٫ ارزش قائل شدن برای افراد

رهبران کاریزماتیک احساس فروتنی دارند. آنها ارزش زیادی را برای هر کارمند می گذارند و تمام تلاش خود را در برطرف کردن نیاز آنها می کنند. اگر کارمندان از هر نیازی برخوردار باشند دغدغه فکری نداشته و می‌توانند به خوبی کارهای خود را در جهت رسیدن به هدف انجام دهند. رهبر کاریزماتیک می تواند به راحتی افراد را به خود جذب و متعاقد کند تا ارزش های خاصی را برای سازمان به ارمغان آورد. به کارمندان نشان می دهند که چگونه بودن هر یک آنها بر منافع استراتژیک شرکت تأثیر می گذارد.

۴٫ ابراز همدردی و دلسوزی کردن

از ویژگی های کارآفرینان موفق یا همان رهبران کاریزماتیک دلسوزی و همدردی می باشد. کاریزماتیک باید خود را در موقعیت که افراد قرار دارند بگذارد و به نوعی با آنها هم مسیر شود تا احساسی را که افراد دارند تجربه کند. شما وقتی می توانید این کار را به عنوان کاریزما انجام دهید که از صمیم قلب خواهان آن باشید. شما باید به نوعی توانایی عشق ورزی را در خود تقویت کنید.

۵٫ اعتماد به نفس

از ویژگی های مهم و اساسی یک کاریزماتیک داشتن اعتماد به نفس بالا است. آنها خود را خوب می فهمند و سعی نمی کنند کس دیگری باشند. کاریزماتیک در انجام کارها با انگیزش درونی و به شکلی قاطع و محترمانه می باشد و هیچ وقت نگران اینکه مردم درباره او چه می گویند نیست. آنها واقعا از خود مطمئن هستند. آنها قدرت درونی زیادی دارند و همین باعث بالا بردن اعتماد و عزت نفس می شود. شما می توانید برای اینکار هر راهی را برای توسعه و رشد شخصی خود انجام دهید تا به اتفاقات مثبتی دست پیدا کنید.

مهارت تبدیل شدن کاریزماتیک
مهارت تبدیل شدن کاریزماتیک

۶٫ زبان بدن مثبت

یکی از اولین مواردی که در مورد یک رهبر کاریزماتیک متوجه می شوید زبان بدن گرم ، باز و مثبت آنهاست. در حین صحبت کردن لبخند می زنند و با شادی واقعی به برقراری ارتباط تازه با غریبه ها می پردازند. آنها تند و تیز و بسیار مشتاق هستند. در حین سخنرانی به افرادی که توجه کاملی به صحبت هایش دارند با چشم ارتباط برقرار می کنند و دارای لحن و گفتار و زبانی بدنی متناسب هستند. کاریزماتیک دارای بدنی مستحکم می باشد و با استفاده از دست ها و راه رفتن خود را جذاب تر نشان می دهد تا افراد واقعا به سمت او کشیده شوند.

۷٫ مهارت گوش دادن

رهبران کاریزماتیک شنوندگان بسیار خوبی هستند. وقتی آنها به شما گوش می دهند ، حواسشان را به خوبی جمع می کنند و به نوعی فکرشان در جای دیگری نیست. یک رهبر کاریزماتیک به آنچه گفته می شود توجه می کند و با علاقه می شنود. آنها در وسط صحبتهای سخنران نمی پرند و منتظر می مانند تا سخنرانی تمام شود و با کنجکاوی سوال های خود را بپرسند.

اعتماد به نفس در کاریزماتیک
اعتماد به نفس در کاریزماتیک

۸٫ بهبود خود از لحاظ های مختلف

یک رهبر کاریزماتیک می داند که خصوصیات خاصی دارد که او را از دیگران متمایز می کند. اینها خصوصیاتی هستند که توجه او را جلب می کند و او را کاریزماتیک می کند. بنابراین او همچنین می داند که پیشرفت وی با افزایش کاریزماتیک و حفظ این شخصیت ها می باشد.

۹٫ ریسک پذیری

ریسک پذیری از مهمترین مواردی است که باید برای رسیدن به موفقیت با آن مواجه شد. افراد کاریزماتیک به خوبی و با برنامه ریزی ریسک می کنند و در صورت شکست خود را نمی بازند. آنها برای چیزی که می خواهند دعوت نامه می فرستند و برای رسیدن به هر چیزی که دوست دارند و می خواهند تلاش می کنند.

ریسک پذیری در افراد کاریزماتیک
ریسک پذیری در افراد کاریزماتیک

۱۰٫ نگاه کردن مستقیم به چشم ها

در حین صحبت کردن کسی کاریزماتیک مستقیما به جشم های وی نگاه و با او ارتباط برقرار می کند تا فرد بتواند احساس امنیت و مهم بودن کند و به نوعی به شما اعتماد کند. همین باعث می شود اگر افراد به شما اعتماد کنند و به سمت شما جذب شوند. آنها با نگاه کردن به جشمان گاهی سرشان را به معنای تایید نیز تکان می دهند تا فرد احساس مهم بودن کند و بداند حرف هایش برای شما مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 9 =