۷ نکته برای افزایش عزت نفس

۷ نکته برای بالا بردن عزت نفس و نگه داشتن آن در سطح عالی

“هر چیزی که برای شما اتفاق می افتد بازتابی  است از آنچه شما در مورد خودتان باور دارید.”

آیا از کم بودن اعتماد و عزت نفس خود خسته شده اید؟

مسلما کمبود اعتماد به نفس خود ناشی از کمبود عزت نفس ماست، وقتی ما در درونمان با خودمان گفتگو می کنیم با این گفتگوهاست که نگرشمان را در مورد خودمان می سازیم و ارزشی که برای خودمان قایل هستیم را با افکارمان می سازیم.

عزت نفس پایین باعث می شود ما نتوانیم به آن جایگاهی که دوست داریم دست پیدا کنیم.همچنین توان ما برای پیگیری اهداف و آرزوهایمان رابطه مستقیمی با میزان عزت نفس ما دارد.

یک رابطه معنی داری بین دستیابی به اهداف و میزان عزت نفس وجود دارد.اگر عزت نفس نداشته باشیم خودمان را حقیر می شماریم و خودمان را لایق آنچه دوست داریم نمی دانیم.و همواره وسیله ای می شویم تا دیگران برای رسیدن به اهدافشان از ما استفاده و یا حتی سوء استفاده کنند.

بسیاری از افرادی که از آنها سوء استفاده می شود و دچار افسردگی می شوند و یا در بسیار ی از امور زندگی شکست می خورند معمولا دچار عزت نفس پایینی هستند و ارزشی برای خودشان و توانایی هایشان قایل نیستند.

کمبود عزت نفس می تواند شخص را افسرده کرده و او را به دام اعتیاد به سیگار،مواد مخدر، ولخرجی، دارو اضطراب، و الکل و… بیندازد.و اگر شخصی که دچار عزت نفس پایین است تلاشی برای توسعه رابطه اش با خودش نکند و تلاشی برای تقویت عزت نفس و اعتماد به نفسش نکند یقینا در چرخه ای باطل می افتد و روز بروز ناکامی های بیشتری خواهد دید.لذا ضروری است اگر دچار عزت نفس پایین هستیم برای تعالی بخشیدن به شخصیت والای انسانی خود تلاش کنیم.

برای افزایش عزت نفس باید الگوهایمان را شناسایی کنیم، استعدادهایمان را شناسایی کنیم و خود واقعی مان را اصلاح کنیم.

در این مقاله سعی می کنیم ۷ نکته برای افزایش عزت نفس را برایتان بیان کنیم:

  1. ریسک کنید

ما اغلب از نشان دادن بخش ناقص و آسیب پذیر و یا عیب هایمان به دیگران می ترسیم اما اگر کسی ما را آنگونه که هستیم بپذیرد تسکین دهندهی خوبی است. یعنی اگر کسی ما را با تمام ویژگی ها و مضخصات خوب و بدی که داریم بپذیرد و ما بتوانیم کسی را پیدا کنیم تا بتوانیم ترس هایمان را با او در میان بگذاریم معمولا ترس ما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

اینکه ما همیشه رازهایی در خودمان نهفته داشته باشیم و این رازها در واقع راز نباشد و مشکلاتی باشد که ممکن است هر کس دیگری هم با آن مشکلات دست و پنجه نرم کرده باشد و ما به تنهایی بار این مشقت و سختی را به دوش بکشیم باعث کاهش میزان  قدرت و توانایی ما می شود. اما هنگامی که ما مشکل و یا ترس مان را با یک نفر در میان می گذاریم در واقع قدم بزرگی برای رفع آن مشکل برداشته ایم.

این را باید بدانیم هیچ انسانی کامل نیست و هرکسی نقصی و مشکلی دارد. و باید این طرز فکر کردن را برای همیشه متوقف کنیم که ما باید کامل و بی نقص باشیم و تلاش کنیم ابتدا خودمان ، خودمان را همانگونه که هستیم بپذیریم و بعد ریسک کنیم و مشکل و یا نقص مان را با افراد دیگری مطرح کنیم و بدانیم که غیر از ما هم هستند کسانی که مشکل مشابه ما را دارند اما این مشکل تاثیری روی آنها نگذاشته است.

  1. بدانید همه اشتباه می کنند

این واقعیت را به خود بقبولانید که هرکسی ممکن است اشتباه کند.فکر نکنید که شما تنها کسی هستید که در یک موضوع خاص ضعف دارید و دیگران همه کامل هستند.هیچ انسان کاملی وجود ندارد و قطعا هر کسی ممکن است در هر زمینه ای دچار اشتباه شود. پس اگر کاری را اشتباه انجام دادید نگران نباشید و افکار منفی را از خودتان دور کنید.

به جای سوگواری و غصه خوردن بابت خراب کاری و اشتباه سعی کنید از اتفاق پیش آمده نکته ای یاد بگیرید و تلاش کنید آن را جبران کنید.سپس خودتان را بابت اشتباه پیش آمده ببخشید و با دید مثبت به جلو حرکت کنید.

سعی کنید به شرایط دشوار به عنوان فرصت هایی برای رشد آگاهی نگاه کنید و نه به عنوان بهانه ای برای دست کشیدن از کار.تلاش کنید چیزهایی را که می توانید تغییر دهید،هر چیزی که در کنترل شماست یقینا توسط شما قابل تغییر است.بزرگترین نیرو و قدرتمند ترین نیرو برای رشد شما در درون خود شما نهفته است. سعی کنید همواره مثبت باشید و به افق های روبرو بنگرید.

  1. روی توانایی هایتان تمرکز کنید

به جای تمرکز بر نقص ها و کاستی ها تلاش کنید توجهتان را به هر آنچه در مورد شما عالیست برگردانید . در واقع باید تلاش کنید توانایی ها و استعدادها و مهارت هایتان را شناسایی کرده و روی آنها تمرکز کنید.

یک قلم و کاغذ بردارید و همین الان لیستی از توانایی ها، قابلیت ها ، استعدادها، روابط خوب و… خودتان بنویسید. و هر از گاهی نگاهی به این لیست بیندازید. هرگاه که تمرکز شما به سمت نواقص رفت این لیست را ببینید و به خودتان بابت همهی توانایی هایی که دارید تبریک بگویید.

برای رشد اعتماد به نفس لازم است هم تصورات ذهنی تان را اصلاح کنید و با دید مثبت و تمرکز روی توانایی هایتان عمل کنید و هم تلاش کنید در زمینه ای که می خواهید فعال باشید مهارت های لازم را بدست بیاورید.

شما می توانید بصورت فعالانه و آگاهانه روی نقاط قوت خود متمرکز شوید و آنها را رشد دهید.

  1. مطابق ارزش هایتان زندگی کنید.

مطابق ارزش های خودتان زندگی کنید نه ارزش های دیگران.زمانی که اخلاق و رفتار شما مطابق ارزش های خودتان باشد- ارزش هایی که درست هستند و به شما احساس اطمینان و اعتماد می دهند – این امر باعث افزایش عزت نفس شما می شود.ارزش هایتان را در زندگی پیدا کنید.به آنچه که برای شما مهم است فکر کنید و رفتار ها و اقدامات خود را بر اساس ارزش های زندگیتان بنا کنید.

در تصمیمات مهم زندگیتان بر اساس ارزش هایتان انتخاب کنید. سعی کنید در مواجهه با موقعیت های مختلف آنچه که برایتان مهم است و ارزش به حساب می آید را مد نظر قرار دهید.

  1. به خودتان اعتماد کنید.

زمانی که بتوانید به خودتان اعتماد کنید و اعتماد به نفس تان را افزایش دهید عزت نفس شما نیز بالا می رود.زمانی که شما بتوانید بدون اینکه نظر دیگران روی شما تاثیری داشته باشد به خودتان اعتماد کنید یقینا عزت نفس شما نیز افزایش می یابد. سعی کنید همواره روش هایی برای افزایش اعتماد به نفس یاد بگیرید و تمرین کنید تا این مهارت ها را در وجودتان نهادینه کنید.در مورد رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس محصولی تهیه کردیه ایم که از اینجا می توانید در مورد آن اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

زمانی که بتوانید به خودتان ثابت کنید که دارای اعتماد به نفس هستید و برای انجام کارهایتان نیازی به تایید دیگران ندارید و می توانید کارتان را به درستی انجام دهید آنگاه می توانید مطمئن باشید که عزت نفس شما نیز افزایش خواهد یافت.

داشتن اعتماد به نفس باعث می شود شما هر زمانی که اشتباهی مرتکب شدید به جای سر افکنده و افسرده شدن به دنبال راه حلی برای اشتباه خودتان بگردید و با رفع هر مشکل بر اعتماد به نفس شما افزوده می شود.

  1. به دیگران خدمت کنید.

به اطرافتان نگاه کنید ببینید که چگونه می توانید به دیگران کمک کنید. و سعی کنید راهی پیدا کنید تا با دیگران ارتباط برقرار کنید.حتی ممکن است این ارتباط یا این کمک فقط یک لبخند باشد.

به خودتان و توانایی هایتان بنگرید، مطمئن باشید هر انسانی دارای توانایی های خاصی است و به نوعی می تواند به دیگران کمک کند. افکار منفی را از خود دور کنید و دفترچه یادداشتی بردارید و توانایی های تان را بنویسید و فکر کنید ببینید با این توانایی ها به چه کس می توانید کمک کنید. همین که بتوانید به چند انسان دیگر کمک کنید باعث می شود احساس ارزشمند بودن بکنید و عزت نفستان افزایش یابد.

  1. هرگز تسلیم نشوید.

هرگز تسلیم نشوید و اجازه ندهید شما نباید اجازه دهید افکار منفی شما را تحت تسلط در بیاورند. همواره تلاش کنید در هر کاری که شروع می کنید بهترین عملکرد را داشته باشید. نیرو و توان خودتان را دست کم نگیرید و فکر نکنید که نمی توانید.بلکه همواره با دید مثبت با کارها روبرو شوید.


این مطلب را نیز بخوانید

چگونه بر خجالت مان غلبه کنیم؟

این محصول را نیز ببنید

رازهای رفع خجولی و کمروئی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سیزده =