۹ موردی که آدمهای باهوش هرگز در مکالمه های خود بکار نمیبرند.

۹ موردی که آدمهای باهوش هرگز در مکالمه های خود بکار نمیبرند.

افراد دارای هوش هیجانی بالا به خوبی میدانند که نباید در حرف هایشان ازین موارد استفاده کنند چراکه عموما برداشت نادرستی از آنان میشود.

همه ما حرف هایی زده ایم که بیشتر از آنچه که حتی فکرش را میکردیم متفاوت برداشت شده است. و نظرات و حرفهایی که به نظرمان خوب میامده اما احساسات بسیار ناخوشایندی را همچون سیلی ای بر صورت ایجاد کرده است.

اشتباهات اینچنینی در گفتار معمولا بخاطر عدم آگاهی از معانی است که بعضی عبارات به طور ضمنی منتقل میکنند. و آگاهی ازین معانی ضمنی مستلزم ادراک هیجانات و احساسات دیگران است.

TalentSmart  هوش هیجانی میلیونها نفر را آزموده است. و دریافته است که هوش اجتماعی از جمله مواردیست که بسیاری از ما فاقد آن هستیم.

تمرکز ما بر این است چه میخواهیم بگوییم و آنچه دیگران میگویند چگونه بر ما تاثیر میگذارد، بنابراین کاملا حواسمان به خودمان معطوف است، به همین دلیل ما آگاهی اجتماعی کمی داریم.

این مشکل است چرا که انسانها پیچیده هستند و تا زمانیکه ما حواسمان را کاملا متمرکز آنچه که آنان میبینند نکنیم، آنان را درک نخواهیم کرد.

زیبایی آگاهی اجتماعی آنجاست که با چندین تغییرات ساده در آنچه میگوییم میتوانیم تاثیر عمیقی بر روابط خود با دیگران بگذاریم.

بهرحال چندین عبارت هستند که آدمهایی با هوش هیجانی بالا در مکالمات روزمره خود بکار نمیبرند. عبارتهای زیر از توهین آمیزترینها هستند و باید به هر شکل ممکن از گفتن آنها خودداری کنید.

  1. به نظر خسته میای

آدمهای خسته بسیار ناخوشایند هستند، آنها چشمهایی خسته و افتاده و موهایی بهم ریخته دارند و در تمرکز مشکل دارند و کم حوصله اند. اگر بگوییم کسی خسته است در واقع تمام این موارد را به طور ضمنی به او انتقال داده ایم.

بجای این بگویید: آیا همه چی رو به راهه؟ بیشتر زمانی این را میگوییم که قصد کمک به کسی را داریم و میخواهیم بدانیم که آیا او حالش خوب است. بجای اینکه شخصی را بهم ریخته و خسته تلقی کنیم بهتر است فقط از او بپرسیم. در این صورت شاید او هم شروع به صحبت در این باره بکند.

  1. تو همیشه… تو هیچوقت…

آدمها هیچوقت یک کار رو همیشه انجام نمیدن، و آنها خود را تک بعدی نمیبینند، پس شما هم نباید اینگونه آنها را تعریف کنید. در این زمان آدمها حالت دفاعی به خود میگیرند و دیگر به شما گوش نمیدهند، درحالیکه معمولا شما زمانی این موارد را بیان میکنید که موضوع مهمی برای گفتن دارید.

بجای این عبارت کافیست فقط به کاری که آن شخص کرده اشاره کنید و بگویید که این کار برای شما ناراحت کننده است. به واقعیتهای عملی اشاره کنید و اگر این کاریست که آن شخص زیاد انجام میدهد بگویید: گویا تو اغلب این کار را میکنی یا به نظرم تو زیاد اینکار را میکنی تا جایی که من متوجه شده ام.

  1. همانطور که قبلا گفتم…

ما گاهی اوقات چیزهایی را فراموش میکنیم. گفتن این عبارت به این معناست که گویا شما از تکرار این موضوع ناراحتید و این را به منظور توهین به خود میدانید که این در واقع سخت گرفتن به طرف مقابلتان است.

اگر شما این موضوع را برای خود ناراحت کننده میبینید پس در واقع یا آدم ضعیفی هستید یا هم خودتان را بهتر از دیگران تصور میکنید و یا شاید هم هر دو! افراد کمی هستند که اینگونه درباره خود فکر کنند.

بجای آن، سعی کنید در توضیح مجدد به گونه ای تبیین کنید که برای طرف مقابل جالبتر و واضحتر باشد، بدین شکل او میتواند بهتر این موضوع را یاد بگیرد.

  1. آرزوی خوش شانسی

این مورد کمی نیاز به توضیح دارد. قطعا اتفاق خاصی نمی افتد زمانیکه شما برای کسی آرزوی خوش شانسی میکنید. اما شما میتوانید چیزهای بهتری بگویید چرا که در این صورت به طور ضمنی برای رسیدن فرد به موفقیت شانس را دخیل دانسته اید. بجای این بگویید: من میدانم که تو توانایی های لازم برای این کار را داری. این خیلی عبارت بهتری است چون به طرف مقابل اعتماد به نفس میدهد و به او میگوییم که دارای مهارتهای لازم است. ضمنا شما متفاوت تر از افراد دیگر که به سادگی فقط آرزوی خوش شانسی میکنند جلوه میکنید.

 

  1. به خودت بستگی داره… یا هر جور که خودت میخوای.

اگرچه ممکن است سوال طرف مقابل خیلی به شما مربوط نباشد، اما حتما نظر شما برای او اهمیت دارد در غیر این صورت این سوال را از شما نمیپرسید.

بجای این بگویید: نظر من نظر قطعی و دقیقی درباره اینها ندارم ولی فکر میکنم میشه چندین چیز رو در نظر گرفت… در این زمان مهم نیست که نظر شما طرف هیچ کدام را نگرفته است، مهم این است که آن شخص میفهمد که سوالش برای شما مهم بوده است.

  1. ببین حداقل من هرگز…

برای اینکه خودتان را از یک اشتباهی که مرتکب شدید تبریه کنید، استفاده از این کلام بسیار ناراحت کننده است و در واقع اشاره دارد به اشتباهی که بی ربط به اشتباه فعلی شماست و در زمانهای گذشته بوده و نشان میدهد که شما هنوز او را برای آن اشتباه نبخشیده اید.

بجای آن بگویید: من متاسفم. گردن گرفتن اشتباهات خود بهترین راه است و حالا میتوانید درباره آن به طور منطقی گفت و گو نمایید و مشکل را حل کنید. قبول اشتباه، راه بسیار جالب توجهی برای مهار بحث و جدال است.

  1. واااای… چقدر لاغر شدی!!!

بازهم در این مورد یک نظر خوب درباره دیگران یا تعریف کردن از آنها ممکن است به طور ضمنی معنای انتقادی داشته باشد. گفتن این مورد معمولا به طور ضمنی این پیام را میرساند که شنونده قبلا چاق بوده و جذاب نبوده است.

بجای این بگویید: خیلی عالی به نظر میرسی. این یک عبارت مناسب است. بجای مقایسه ظاهر الان با گذشته فقط کافیست بگویید که الان چقدر زیبا به نظر میرسد که دیگر به زمان گذشته هم دلالت ندارد.

  1. تو برای اون زیادی بودی

زمانیکه یک شخص رابطه ای را پایان میدهد چه رابطه شخصی و چه حرفه ای، گفتن این مورد سبب میشود تا شخص فکر کند که سلیقه خوبی ندارد یا نتوانسته انتخاب درستی بکند. بجای این بگویید: اون تو رو از دست داد. در این صورت شما با وجود حمایت از او دیگر انتقادی را به طور ضمنی منتقل نکرده اید.

  1. در سن خودت خیلی خوب به نظر میای

استفاده از عبارت “در سن خودت” به عنوان یک شرط، معمولا نوعی بی ادبی یا خود برتر بینی برداشت میشود.

همه مردم دوست دارند اندامهای ورزشکاری و متناسب داشته باشند و باهوش باشند، به همین سادگی.

بجای آن بگویید: عالی به نظر میرسی. این هم یک راه خوب برای حل این مشکل چرا که تعریف کردن اگر از ته دل باشد نیازی به قید و شرط ندارد.

و در آخر باید بگویم:

همین جزییات کوچک در مکالمات روزمره است که تفاوت های چشمگیری را پدید میاورد. به این نکات پیشنهاد شده عمل کنید و خواهید دید که چقدر واکنش های مثبتی دریافت خواهید کرد.

منبع : تدبیر فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =