چگونه ذهنی ثروتمند را توسعه دهیم؟

چگونه ذهني ثروتمند را توسعه دهيم؟

اصلی‌ترین مواردی که افراد ثروتمند را از افراد فقیر جدا می‌کند چیست؟ اگر این سوال را از هر فرد با توانایی مالی بپرسید مطمئنا در جواب به شما خواند گفت، طرز فکر آنها. بسیار کم این مورد پیش می‌آید که فردی به شما در جواب بگوید که تنها با معامله‌ای عالی توانسته است ثروتمند شود، یا همین طور که در حال گشت و گذار بوده توانسته است ناگهان به سرمایه‌گذاری بزرگ برخورد کند. خلاصه، چیزی که اکثر ثروتمندان به عنوان نقطه قوت در راه ثروت دارند تنها ذهنیت میلیاردی آنها است.

شاید الان با خود این سوال را بپرسید که ذهنیت میلیاردی دیگر چیست؟ این سوال خوبی است و بهتر است بدانید افراد پولدار در مهارت عالی استاد شده‌اند؛ این افراد طوری ذهن خود را پرورش داده‌اند که به خوبی کارهایشان را انجام می‌دهند.

چگونه به پرورش ذهن ثروتمند بپردازیم؟

ذهن ما فقط یک هدف دارد و آن هم بقای ماست. همین باعث می‌شود تا در راه محافظت از وضع موجود مبارزه کنیم. به نوعی هر موردی که برای ذهن غیر عادی باشد تهدید به شمار آمده و وقتی با آن مواجه شویم خود را به سمت عقب می‌کشد تا به نوعی از شما محافظت شود. این خیلی خوب است. ولی ذهن با این کار باعث می‌شود بسیاری از فرصت‌های جدید برای یادگرفتن و موفقیت و بهبود شخصی را از دست بدهید. یعنی همان فرصت‌هایی که به ثروتمندشدن شما منجر خواهد شد.

خب شاید شما مایل باشید ذهنیت میلیاردی داشته باشید، برای این کار چه باید کرد؟ در ادامه توسط آکادمی کاریزما از قول راب ریوپل که از سخن‌گویان شرکت منابع موفقیت Success Resources و شاگرد شاگرد تی.هارو اکرمواردی را برای بیان آماده کردیم تا بتوانید به دهنیت میلیاردی دست پیدا کنید.

نقطه وقت اکثر ثروتمندان که آنها را از دیگر افراد جدا می‌سازد ذهنیت میلیاردی آنها است
نقطه وقت اکثر ثروتمندان که آنها را از دیگر افراد جدا می‌سازد ذهنیت میلیاردی آنها است

بر هر چه می‌خواهید تمرکز داشته باشید نه چیزی که نمی‌خواهید

اصلا توجه کرده‌اید وقتی با کسی تماس می‌گیرید برای ۶ ثانیه اول فرد پشت تلفن صدای شما را نمی‌شنود؟ وقتی به فروشگاهی وارد می‌شوید در داخل راهرو حواس شما به یک متر اول قفسه‌ها نیست؟ به گونه‌ای حواس ما این چنین کار می‌کند که جهت تنظیم خود با شرایط و متوجه شدن برخی از چیزها به زمان نیاز دارد. اگر امکان دارد بروید و از هر فرد ثروتمندی که می‌دانید در مورد در باره قدرت تفکر مثبت و تصویرپردازی‌های مثبت سوال بپرسید. با این جواب روبه رو خواهید شد که شما باید در مورد خواسته‌هایتان با خود شفاف و روراست باشید و سعی کنید هر چیزی را می‌خواهید به سمت زندگی خود جذب کنید. ولی این خود دارای روش و قلق کوچکی است. در زمانی که این کار را انجام دهید باید به رویاهایتان به شیوه مثبت سرو شکل دهید. این را بدانید که چنانچه شما شکل رویاهایتان منفی باشد برعکس مواردی که می‌خواهید به سمت خود جذب خواهید کشاند. خب دلیل چیست؟ زیرا کلمات “نکن” یا “نمی‌شود” همان ۶ ثانیه‌ای که در مکالمه تلفنی یا راهروی ورودی فروشگاه است که متوجه آنها نخواهید شد.

پس، چنانچه هدف شما این است که در مواقع اضطراری وقتی شرکت تعدیل نیرو میکند شغل خود را از دست ندهید باید این چنین فکر کنید؛ “من می‌خواهم شغل خود را حفظ کنم”. نه اینکه این چنین “من نمی‌خواهم شغل خود را از دست دهم” از آنجایی که ذهن ما متوجه “نمی‌خواهم” اول جمله نمی‌شود جمله شما این چنین خواهد شد ” من می‌خواهم شغلم را از دست دهم” پس همین را جذب می‌کند.

الگویی پیدا کنید

از استاد تقلید داشته باشید. درست شنیدید تقلید کنید. سعی داشته باشید چرخ را از ابتدا اختراع کنید. در بسیاری از مواقع پیش می‌آید که با خود می‌گوییم ” من از این یارو بهتر این کار را بلدم تا با روش خود انجام دهم” با انجام دادن این کار شکست می‌خوریم. جهت داشتن موفقیت در کسب وکار و زندگی یک راه ثابت شده وجود دارد و آن هم تقلید است. درست است که شما دوست دارید کار را با رو خود انجام دهید. ولی بهتر است این روش را برای زمانی بگذارید که موفق شدید. الن در حال حاضر بهتر است به دنبال کسی باشید که منبع الهام شما باشد . اگر پیدا شد با او ارتباط برقرار کنید. شاید پیدا نشد! پس زندگی نامه او را خوانده و از آموزش، ویدیو و مقالاتش پیروی کنید.

برای ثروتمند شدن بهتر است دنبال کسی باشید که منبع الهام شما باشد تا از او تقلید کنید
برای ثروتمند شدن بهتر است دنبال کسی باشید که منبع الهام شما باشد تا از او تقلید کنید

اجازه کنترل خود توسط نفس‌هایتان را ندهید

در بسیاری از مواقع ما اجازه می‌دهیم نفس‌هایمان کنترل رفتارمان را داشته باشد. این موارد بیشتر در زمان‌هایی اتفاق می‌افتد که فردی به ما آسیب بزند و یا در برابر خواسته به ما “نه” بگوید. بعد این اتفاق ما به نوعی می‌خواهیم اعتماد به نفس خود را بالا برده و حس غرور پیدا کنیم. در اینجا مشکلی وجود دارد. آن هم چیزی نیست جز اینکه چیزی که نفس ما در این مواقع می‌خواهد بسیار کم در بلند مدت به دردمان خواهد آمد. بالفرض کسی را پیدا کردید که می‌خواهی الگویتان باشد. شما هیجان بسیاری دارید و با اعتماد به نفس نزدش می‌روید تا از او در مورد راز موفقیت سوالی بپرسید و شما را آموزش دهد. اما، او جوابش منفی است و با “نه” مواجه می‌شوید. می‌توانید بگویید واکنش شما چه خواهد بود؟ درست است! ولی پشیمانی در وجود شما بیدار خواهد شد. خیلی از انسانها بهتر از تو می‌باشند. انگار نوبرش را آورده.

در حقیقت شما با استفاده از این جملات از نفس و عزت نفس خود محافظت می‌کنید. ولی، این کمکی هم دارد. فردی که شما از او سوال می‌کنید در رابطه با زمینه‌ای که داشته تجربه و معلومات زیادی دارد. حالا به خاطر انواع دلایل حاضر نبوده ب شما آموزش دهد. چاره چیست و باید چه کرد؟ باید درمقابل واکنش منفی او واقعیت را بسازید که درون آن بتوانید باز هم از او مواردی برای آموختن داشته باشید. اشکال ندارد بگذارید غرور شما کمی آسیب ببیند. چیزی نخواهد شد. در عوض با از دست دان غرور موارد زیادی را بدست خواهید آورد.

بهترین دوست خود باشید

اصلا به نحوه حرف زدنتان با خود توجه کرده‌اید؟ بهتر است با خود صادق باشید. فکر کنید! خواهید دانست اگر بهترین دوست شما همانگونه که با خود حرف می‌زنید با شما حرف بزند مطمئنا دوستی خود را تمام می‌کنید. اکثر ما به صورت بی ادبانه با خود صحبت می‌کنیم. این کونه صحبت کردن سودی نخواهد داشت و فقط باعث از دست دان انگیزه ما خواهد شد. به نوعی اعتقادات و باورهایی که مانع از موفقیت می‌شوند را در ما گسترش می‌دهد تا وادار به عقب نشینی شویم. ما هیچ وقت با بقیه این گونه رفتاری نداریم. پس، چرا با خود اینگونه باشیم. با گفتن این مطالب حتما سوالی دارید که چگونه این رفتار را کنار بگذاریم؟ در جواب به شما می‌گوییم این بار که به نوعی تیرتان به هدف نخورد به این فرض باشید که این احساس شکست به بهترین دوست و یا همسرتان دست داده است. در این مواقع به او چه خواهید گفت. پس این جملات را به خود بگویید.

Speak respectfully and motivate yourself so that you can have a rich mind.
برای اینکه بتوانید دارای ذهنیت ثروتمندی باشید با خود به صورت محترمانه صحبت کنید و به خود انگیزه دهید

موفقیت کوچک نداریم

هر یک از ما در زندگی هدف‌های داریم که در حین رسیدن به آنها فکر می‌کنیم موفقیت بزرگی به دست آورده‌ایم. در این مواقع احساس خوشبختی، غرور و رضایت به ما دست خواهد داد. ولی انواع موفقیت‌های کوچک که در این راه وجود دارد چه؟ مثلا؛ بدون منتظر ماندن در صف سوار تاکسی شده و یا در قرعه کشی برنده شده‌اید و … این مواد هم جزو دسته موفقیت‌ها هستند. این را فراموش نکنید که چیزی به اسم موفقیت کوچک و یا بزرگ وجود ندارد. این چنین نیست که موفقیتی ارزش جشن گرفتن داشته باشد و دیگری نه. هر موفقیتی که بدست آورید مهم و بزرگ هستند. باید برای رسیدن به هر یک آنها جشن بگیرید. اینکه بزرگ و یا کوچک هستند مهم نیست. از موفقیت‌های که کوچک هستند استقبال کنید تا ببینید چگونه به موفقیت بزرگ در زندگی تبدیل می‌شود.

وقتی حس راحتی نداشته باشید رشد خواهید کرد

گفتیم ذهن دوست دارد کارها را به روش خود انجام دهد. ولی، اگر برخی از موارد را همیشه تکرار کنید و انجام دهید در همان موارد در جا می‌مانید. در صورت تمایل داشتن برای عوض کردن داشته‌ها باید به دنبال چیزهای دیگری بروید. برای اینکه پیشرفت داشته باشید باید از منطقه امن خود خارج شوید و این از مهمترین ویژگی‌های افراد موفق است. اگر از داشته‌های حال زندگی خود راضی نیستید پس دست به کار شوید و تغییر ایجاد کنید. بیرون روید و خود را در موقعیت‌هایی قرار دهید که در آن احساس راحتی ندارید. این تنها راه رشد است. این بار که دلتان شروع به چنگ زدن با خود کرد فکر کنید؛ “در حال یادگیری هستید، دارید به فرد بهتری تبدیل می‌شوید، موفق‌تر می‌شوید.” به جای اینکه از راحت نبودن ترس داشته باشید با آن مبارزه کنید.

جهت اینکه بتوانید ذهن ثروتمند خود را پرورش دهید کاری بکنید که احساس راحتی نداشته باشید
جهت اینکه بتوانید ذهن ثروتمند خود را پرورش دهید کاری بکنید که احساس راحتی نداشته باشید

زیاد برنامه‌ریزی نکنید، فقط عمل کنید

در بسیاری از مواقع خود را موفق می‌دانیم. برای انجام کاری برنامه‌ریزی می‌کنیم و به نوعی افراط هم می‌کنیم. مثلا؛ در کاغذی تمامی موارد را برای برنامه آینده سیاه می‌کنیم. شما هم این مشکل را دارید؟ بهتر است از راه حلی استفاده کنید و به نوعی اول شلیک کنید بعد نشانه‌گیری.

این برخلاف تمریناتی است که در تیراندازی آموزش می‌دهند. اشکال اینجاست که بسیار بیش از حد وقت خود را برای نشانه‌گیری هدر می‌دهیم، به گونه ای مه یادمان می‌رود ماشه را فشار دهیم. اگر پسر باشید و به نوعی سربازی رفته باشید می‌دانید که هر چه بیشتر نشانه بگیرید دست شما هم بیشتر می‌لرزد. به جای درگیر کردن فکر و ذهن که به وسط هدف بزنید، با در دست گرفتن تفنگ نگاهی سریع و تندی داشته و به هدف شلیک کنید. این واقعیت است که اگر از این دستورالعمل بیشتر به هدف دقت کنید شکست خواهید خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سه =