چگونه بدون تغییر شغل حقوق خود را افزایش دهیم؟

چگونه بدون تغییر شغل حقوق خود را افزایش دهیم؟

برای اینکه بدانید چگونه با افزایش حقوق مواجه شوید، باید کار خود را به نحو احسن و عالی انجام دهید. در اینجا خبر خوبی برای شما دارم و آن هم این است که برای افزایش حقوق نیازی به تغییر شغل نیست. این را برای همیشه در خاطر داشته باشید که همیشه فردی وجود دارد که یک رده از شما بالاتر باشد. بنابراین غر زدن و یا التماس الکی فایده‌ای ندارد. بهترین کار این است که شما در صورت نیاز به افزایش حقوق باید این فرد بالاتر از خود را توجیه کنید. اگر رئیس شما مالک شرکت باشد، پس توجیه کردنش واقعا کار سختی خواهد بود. چون این فرد به خوبی از ارزش یک ریال باخبر است.

مواجه شدن با افزایش حقوق

یک سوال، آیا فکر می‌کنید دارای مهارت بسیار زیادی هستید ولی از ابتدا با یک حقوق پایین استخدام شدید؟ اگر جواب مثبت است، پس نیازی به غر زدن ندارید. زیرا برای این کار خیلی دیر شده است. شما زمانی که استخدام شدید و قرار داد را امضا کردید بازی را واگذار کردید. می‌گویید حقوقتان کم است. پس، برای اینکه به حقوق که می‌خواهید دست پیدا کنید باید خودتان را ثابت کنید. باید به همه نشان دهید که قادر به پرواز کردن هستید. در زمانی که کارمند بودم از روش‌هایی استفاده کردم که واقعا جواب داد. در آن زمان حقوق من از دیگر هم رتبه‌هایم حدود ۲۵ و حتی ۵۰ درصد بالاتر بود. بنابراین در این مطالب از آکادمی کاریزما این ترفندها را برای بالا بردن حقوق شما قرار دادم.

در صورت نیاز به افزایش حقوق باید افراد بالاتر از خود را توجیه کرد و التماس و شکایت فایده‌ای ندارد
در صورت نیاز به افزایش حقوق باید افراد بالاتر از خود را توجیه کرد و التماس و شکایت فایده‌ای ندارد

۱٫ به خود باور داشته باشید که بیشتر از اینها ارزش دارید

یکی از مهمترین باورهایی که می‌توانید داشته باشید این بوده که این باور را در خود پرورش دهید، که لیاقتی بیشتر از اینها را دارید. با انجام این کار مسئولیت‌های بیشتری را بر گردن خود خواهید داشت. این رازی برای داشتن کسب درآمد بیشتر است.

۲٫ شناسایی کردن وظایف خود

زمانی که قصد دارم فردی را استخدام کنم واقع به صورت دقیق می‌دانم که از این فرد چه می‌خواهم. می‌دانیم که این فرد باید به چه مواردی دست پیدا کند. شاید این فرد مهارت و شایستگی بسیاری را از خود نشان دهد و از عهده انواع کارها به خوبی بر بیاید. ولی، تا زمانی که چیزی را از خواسته‌ام به خوبی انجام ندهد تمامی این موارد بی فایده است. انگار که کاری انجام نمی‌دهد. در بسیاری از موارد شرکت‌ها قادر نیستند این مسائل را به کارمندان خود منتقل کنند. در این موارد باید مشاهده کنید رئیس واقعا از شما چه انتظاری دارد تا همان را انجام دهید.

برای مواجه شدن با افزیش حقوق باید بدانید رئیس از شما چه می‌خواهد تا آنها را انجام دهید
برای مواجه شدن با افزیش حقوق باید بدانید رئیس از شما چه می‌خواهد تا آنها را انجام دهید

۳٫ هر کاری را به خاطر رئیس انجام دهید

یک لحظه خود را فراموش و به این بیاندیشید که چگونه قادر هستید تا زندگی کاری کسی که حقوق شما را تعیین می‌کند بهبود بخشید. حالا این کارها را همان گونه انجام دهید. منظور ما چاپلوسی نیست و مطمئنا کسی این کار را دوست ندارد. منظور راحت و تاثیر گذارتر کردن کارها است.

۴٫ کاری را انجام دهید که دیگران دوست ندارند

آیا شما با مهارت و توانایی خاصی که دارید می‌توانید در صورت دوست داشتن کاری را انجام دهید که دیگران حاضر به انجامش نیستند؟ پس، اگر جوابتان مثبت است در شرکتی که کار می‌کنید این مهارت‌ها را قبول کنید. برای مثال، افراد زیادی از فروش خوششان نمی‌آید، ولی می‌تواند برای درآمد زایی بسیار مناسب باشد.

اگر شما دوست دارید کاری انجام دهید ولی دیگران علاقه‌ای ندارید می‌توانید با انجام دادن افزایش حقوق داشته باشید
اگر شما دوست دارید کاری انجام دهید ولی دیگران علاقه‌ای ندارید می‌توانید با انجام دادن افزایش حقوق داشته باشید

۵٫ پیدا کردن ارزش واقعی خود

بیایید امروز را واقع گرا باشیم و خیال‌پردازی نکنیم. با این کار و احتیاط لازم به پرس و جو پرداخته و حقوق رایجی را که در جامعه برای پست شما وجود دارد پیدا کنید. اگر می‌دانید حقوقتان کمتر از نرخ رایج است، تقاضای اضافه حقوق کنید. اما،اگر قصد دارید شغلتان را حفظ و عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشید. به گونه‌ای تقاضایتان را برای اضافه حقوق بیان نکنید که رئیس فکر کند با او اتمام حجت می‌کنید. به او نشان دهید برای پذیرش مسئولیت بیشتر آماده هستید. چنانچه دیدید ارزش رایج کار انجام شده شما از این نرخ بیشتر نیست بهتر است به فکر اقدامات دیگر باشید.

۶٫ در صورت توانایی رد پول را دنبال کنید

آیا شغل شما به گونه‌ای است که به تخصص خاصی احتیاج ندارد؟ اگر این چنین است، تا می‌توانید به مراکز سوددهی سازمان، چون مرکز فروش یا تحویل کالا نزدیک شوید نه اینکه به پشتیبانی و توسعه محصول نزدیک شوید. بر این آگاهی دارم که توسعه محصول و ارائه خدمات به سوددهی ختم می‌شود. ولی، برای رسیدن به پول در قسمت‌های که مستقیم با آن سرو کار دارید راحت‌تر است.

۷٫ اگر نمی توانید پول را درک کنید

برای مثال شما برنامه نویس هستید و قادر نیستید در قسمت فروش یا مدیریت با توجه به حرفه‌ای که دارید منتقل و کار کنید. بهترین کار در این موارد دوست شدن با تیم فروش است. به این صورت متوجه خواهید شد کاری که انجام می‌دهید چگونه بر درآمد زایی شرکت تاثیر دارد. درست است که اکثر هم رده‌های شما این چنین عمل نمی‌کنند. ولی سعی کنید در هر حرفه‌ای که هستید برای شرکت در درآمد زایی و افزایش سود فکر کنید. با استفاده کردن از دانش خواهید توانست برای شرکت سود بیشتری را داشته باشید.

برای افزایش حقوق هر کاری را که می‌توانید برای سود دهی شرکت انجام دهید
برای افزایش حقوق هر کاری را که می‌توانید برای سود دهی شرکت انجام دهید

۸٫ منحصر بفرد باشید

هیچ وقت خود را با افراد و همکاران دیگر مقایسه نکنید. در درجه اول، اینکار حرفه‌ای نبوده و دوما و مهمتر از همه با این کار به رئیس خود خواهید گفت که با همکار خود که تنبل است و به نوعی بیشتر از کارش حقوق می‌گیرد یکی هستید. این عمل فقط ارزش شما را پایین می‌آورد.

۹٫ شرکت چه کار دیگری را می‌تواند برای شما بکند؟

ممکن است در برخی از مواقع این اتفاق پیش بیاید که شرکت این امکان را نداشته باشد تا حقوق‌تان را اضافه کند. بهتر است ابتدا در این زمینه به پرس‌و جو و تحقیق بپردازید. به این صورت بدانید آیا شرکتی وجود دارد تا قادر باشد این هزینه اضافی را تقبل کند یا نه؟ آیا مزایا غیر مادی دیگر نیز وجود دارد تا قادر باشید از آن برخوردار شوید؟ این موارد می‌توانند کار در خانه، کاهش ساعات کاری هفته و … باشد. ممکن است بتوانید برای بدست آوردن این گونه مزایا مذاکره کنید.

برای افزایش حقوق می‌توانید با مذاکر ،کار درخانه، اضافه کاری و حتی تغییر شغل خود را داشته باشید
برای افزایش حقوق می‌توانید با مذاکر ،کار درخانه، اضافه کاری و حتی تغییر شغل خود را داشته باشید

۱۰٫ مشکل کار خود را پیدا کنید

من اعتراف می‌کنم زمانی که کارمند بودم از سخت‌ترین مسئله‌ها شنیدن انتقاد بود. این حتی در مواردی که انتقاد سازنده باشد این چنین است. ولی، اگر قرار نیست اضافه حقوق بگیرید و قادر نیستید به توصیه من که همان فریلنسری است عمل کنید از خود سوال کنید چه مواردی باعث شده است جلوی افزایش حقوقی که سزاوارش هستید را بگیرد. این مورد را بعد مذاکره با رئیس خود انجام دهید. تلاش کنید به خوبی باد گرفته و به اصلاح نقاط ضعفتان بپردازید تا مهارت‌هایتان را افزایش دهید. بعد این کار دوباره مذاکره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 7 =