جلوگیری از حسادت بر موفقیت دیگران

جلوگيري از حسادت بر موفقيت ديگران

یکی از خصوصیاتی که هر کسی داشته و آن را تجربه کرده است حسادت می‌باشد. با این که در همه وجود دارد، ولی اگر قادر به کنترلش نباشیم ممکن است به موارد منفی به صورت خشم و تلخی تبدیل شود. اگر نتوانید این حس منفی را از فکر خود بیرون کنید، مطمئنا بسیار ناخوش‌آیند بوده و باعث بدتر شدن اوضاع احساس شما خواهد شد. این مورد بسیار وجود دارد که افراد تنها به دلیل اینکه قادر به رقابت با همکاران خود نیستند زندگی را بدون موفقیت می‌بینند. پس باید هر چه زودتر با راه‌هایی خاص این حس را از خود دور کنید. اما چگونه می‌توان از حسادت بر موفقیت دیگران جلوگیری کرد؟

راه‌کارهایی برای جلوگیری از حسادت نسبت به موفقیت دیگران

شبکه‌های اجتماعی در کسب و کار بسیار موثر بوده و خواهد توانست به شما در فروش و جذب مشتریان بیشتر کمک کند. ولی، اگر نتوانید به خوبی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید و به نوعی طریقه استفاده را ندانید که برای چه در این شبکه‌ها عضو شدید می‌تواند تاثیراتی را چون احساس خشم و رنج در شما ایجاد کند. مطمئنا این مورد را تجربه داشتید که فقط با چند دقیقه در شبکه‌های اجتماعی متقاعد خواهید شد که دوستانتان از شما سالم و شادتر هستند. زیرا، آنها ار تعطیلات آخر خود عکس‌هایی زیبایی گرفته‌اند و به اشتراک می‌گذارند و تمامی موارد خوب زندگی را در اختیار شما قرار می‌دهند. ولی با توجه به تحقیقات نشان داده شده است فرد با داشتن حسادت و مراجعه به شبکه‌های اجتماعی افسردگی را در خود ایجاد می‌کند. این را بدانید که حسادت به همکاری که ارتقا داشته و یا رئیس خود که دارای خودروی گران قیمت است باعث به خطر انداختن سلامتی شما شده و به نوعی با به خطر انداختن روابط اجتماعی حرفه‌تان را به بدترین شکل تبدیل می‌کند. همین باعث از بین رفتن توان ذهنی شده و نمی‌توانید از توان خود به بالاترین شکل استفاده کنید. پس در ادامه همراه آکادمی کاریزما باشید تا راه‌هایی را برای جلوگیری از حسادت بررسی کنیم.

با جلوگیری از حسادت نبست به موفقیت دیگران خشم و رنج را از خود دور کنیم
با جلوگیری از حسادت نبست به موفقیت دیگران خشم و رنج را از خود دور کنیم

۱٫ مقایسه نکردن خود با دیگران

زمانی که در شبکه‌های اجتماعی مشغول گشتن هستید ممکن است این مورد به فکر شما خطور پیدا کند که ” من و خانواده‌ام اصلا شاد نیستیم” یا ” خانه ما به زیبایی و شیکی خانه دوستم نیست” ولی بهتر است بدانید زندگی که رقابت نیست. اگر شما خود را با دیگران مقایسه کنید یعنی شما سیب و پرتقال را با هم مقایسه کردید. هر فردی دارای زندگی مخصوص و منحصر بفرد به خود است. بهتر است برای زندگی خود و فرزدیتان ارزش قائل شوید. اگر مدام در حال مقایسه باشید انگیزه حرکت به سمت اهداف را نخواهید داشت. هر زمانی که احساس داشتید زندگی خود را با زندگی دیگری مقایسه می‌کنید به خود بگویید در مسابقه نیستید. شما یک وظیفه دارید آن هم این است که بدون توجه به اطرافیانتان کار خود را به بهترین شکل انجام دهید.

۲٫ تغییر دادن شیوه تفکر خود

این که شما نسبت به حسادت دیگران جلوگیری کنید را می‌توانید با تغییر شیوه تفکر انجام دهید که از ویژگی‌های افراد خلاق نیز به شمار می‌آید. اینکه شما بر این تصور باشید که فرصتها کم هستند باعث می‌شود دارای ذهنی بیمار شوید که فرد را به سمت افکار پلید چون چیزی که در فیلم سالار مگس‌ها وجود دارد هدایت کند. ( در این فیلم شخصیت اصلی داستان به ست توحش می‌رود). ولی بهتر است بدانید این همان روشی است که شرکت‌های محصول به کار می‌برند تا بتوانند مشتریان را متقاعد کنند که این محصول کم و نامحدود است و شما قبل از هر کسی به صورت حریصانه وادار به خرید شوید.

شاید همسایه شما فردی ثروتمند باشد، ولی نباید نظر شما این باشد که او تمامی منابع و پول‌ها را به خود اختصاص داده است و شما راهی برای پول درآوردن ندارید. ممکن است ارتقای شغلی که می‌خواستید به همکارتان رسیده است، ولی شما خواهید توانست آن را در سازمان و شرکتی دیگر بدست آورید. حتی ممکن است فرصتی بهتری از چیزی که تصور داشتید به شما برسد. این مورد را در بسیاری از افراد دیده‌ام که فکر می‌کنند در طول عمر فقط یک بار فرصتی مناسب خواهند داشت و یا اینکه به نوعی “شانس فقط یک بار در خونه آدم و میزنه” یا حتی بر این تصور هستند که موفقیت انسان‌ها چیزی است که آنها هیچ گاه نمی‌توانند بدست آورند. ولی بهتر است بدانید در دنیا چیزهای کمی وجود دارد که کمیاب باشد. مثلا زمان چیزی است که همیشه محدودیت دارد و اگر شما هر دقیقه‌ای را با حسادت به دیگران برای موفقیتشان بگذرانید این ۶۰ ثانیه برای همیشه از دست رفته است.

با تغییر دان شیوه تفکر و دانستن اینکه فرصت‌ها نامحدود است می‌توان به موفقیت دست پیدا کرد
با تغییر دان شیوه تفکر و دانستن اینکه فرصت‌ها نامحدود است می‌توان به موفقیت دست پیدا کرد

۳٫ هر جنبه زندگی را در نظر داشته باشید

این را فراموش نکنید که هیچ کسی خود و زندگی‌اش کامل نیست. ولی اینکه شما تصور کوچکی از زندگی افراد را داشته باشید ممکن است از چیزی که در حقیقت وجود دارد باشکوه‌تر باشد. این مورد بیشتر می‌شود وقتی که در شبکه‌های اجتماعی این تصاویر را ببینید. این که همسایه شما ثروتمند است و یا همکارتان ارتقای شغلی دارند دلیل بر این نیست که دارای زندگی بی نقص و بی نظیری است. شما به جای تمرکز خود را بر روی بخش خوب زندگی فردی بهتر است زندگی او را از ابعاد وسیع‌تر و با چشم‌انداز بهتری مشاهده کنید. شما که خبر ندارید دیگران چه سختی‌های در زندگی دارند. ظاهر بسیاری از افراد بدون مشکل است. ولی نمی‌دانید آن فرد دارای چه مشکلات ذهنی و روحی است.

۴٫ تصمیم‌گیری نکردن بر سر اینکه چه چیزی منصفانه است

بسیاری از مواقع ما این وسوسه را داریم تا چیزی که از نظر ما عادلانه است را به تمامی موارد اختصاص دهیم . مثلا می‌گوییم ” فلانی حقش چنین ارتقای شغلی نبود و به اندازه من کار نمی‌کرد” بهتر است بدانید قرار به این نیست که همیشه زندگی مطابق با چیزی پیش برود که شما انصاف می‌دانید. شما برای اینکه ثابت کنید شایستگی بیشتری نسبت به فرد مقابل داشتید فقط وقت و انرژیتان را از دست خواهد داد. اینها اعتقادات و باورهایی است که مانع از رسیدن به هدف می‌شود. بهتر است مواردی که از کنترل شما خارج است را بپذیرید و تمرکز خود را روی بهترین نسخه خود بگذارید. در این راه به خود امتیاز داده تا در امتیاز کم افسردگی نداشته باشید.

مواردی که از کنترلمان خارج است را بپذیریم و تمرکز را روی بهترین نسخه خود بگذارید
مواردی که از کنترلمان خارج است را بپذیریم و تمرکز را روی بهترین نسخه خود بگذارید

۵٫ تعریف تازه از موفقیت توسط خودتان

این که شما تعریف تازه از موفقیت داشته باشید بسیار عالی است و در مقابل با حسادت نیست به دیگران تاثیرگذار است. زمانی شما بدانید با کسی در مسابقه و رقابت نیستید ناراحتی و عصبانیتی را نخواهید داشت. اگر این چنین باشید خواهید توانست موفقیت‌های دیگران را جشن بگیرید. بهتر است برای رسیدن به موفقیت و رشد شخصی تعریف جدیدی از موفقیت داشته و ارزش‌هایتان را بشناسید. این را بدانید که هر کسی برای رسیدن به موفقیت در تلاش است و اینکه آنها به هدف خود برسند بر این دلیل نیست که موفقیت شما نابود خواهد شد. شما با نگاه کردن به مسیر موفقیت خواهید دید کسی که باید با خود مقایسه کنید خود دیروزتان است. هر روز بهتر از دیروز شوید و این یعنی موفقیت دیگران را تهدید نخواهید دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نوزده =