ترفند روانشناختی که باعث افزایش خلاقیت شما می‌شود

ترفند روانشناختی خلاقیت را افزایش می‌دهد

در بسیاری از مواقع به نظر می‌رسد که برخی از افراد بسیار با استعداد و خلاق هستند. در این هنگام شاید شما احساس کنید، یکی از معدود افرادی هستید که بی هدف و بدون خلاقیت در دنیا زندگی می‌کنید. بهتر است کمی منطقی فکر کنید. این بدان معنی نیست که شما به یک زندگی دنیوی و مورد انتظار محکوم شده‌اید. تقریبا مانند هر عضله درگیری در بدن ، خلاقیت می‌تواند با کمی تمرین و سخت کوشی تقویت شود. شما بهتر است کمی با خود فکر کنید تا معنی خلاقیت را بهتر بدانید. این می‌تواند در تجدید نظر شما بسیار موثر باشد.

تقویت خلاقیت با استفاده از روانشناسی

نکته مهمی که باید به خاطر بسپاریم این است که خلاقیت یک فرآیند منفعل نیست. شما نباید عقب بایستید و دست روی دست بگذارید تا شاید الهامی بر شما نازل شود و به مواردی که می‌خواهید دست پیدا کنید، این تنها باعث از دست دادن انگیزه و دلسرد شدن شما می‌شود و چیزی در پی نخواهد داشت. این خلاقیت است که شما را را قادر می‌سازد تا بر ترس غلبه کنید، از استرس خود بکاهید، فرصت‌های جدید پیدا کنید و … بهتر است به دنبال راه‌هایی برای تقویت خلاقیت خود باشید. مواردی را که برای شما الهام بخش است و کمک می‌کنند توجه و انرژی ذهنی خود را به وظیفه مورد نظر متمرکز کنید، جستجو کنید. در ادامه برخی از ترفندهای جذاب و اغلب غیرمعمول را که ممکن است به ایجاد خلاقیت شما کمک کند می‌توانید بررسی کنید.

تقویت خلاقیت با استفاده از روانشناسی
تقویت خلاقیت با استفاده از روانشناسی

۱٫ قدم زدن

مطالعاتی در سال ۲۰۱۴ انجام شد که نشان می‌داد ، افراد هنگام پیاده روی بیشتر از زمانی که در حال نشستن هستند تمایل به ایجاد خلاقیت دارند. تحقیقات قبلی انجام شده نیز نشان داده است که فعالیت بدنی منظم چون ورزش کردن می‌تواند نقش مهمی در تقویت و محافظت از توانایی های شناختی داشته باشد. اما این مطالعه نشان داد که یک پیاده روی ساده می‌تواند بطور موقت تفکر را بهبود ببخشد. پس بهترین کار را انجام دهید. یعنی اگر می‌دانید که کار شما به صورتی است که باید از کنار میز جم نخورید و به دنبال راه حلی عالی هستید، بهتر است بلند شوید و در حین قدم زدن فکر کنید.

۲٫ به خودتان پاداش دهید

محققان برای رابطه بین پاداش و خلاقیت تحقیقاتی انجام دادند. در این تحقیقات دریافتند که اگر به فردی پاداش‌هایی داده شود بعد از مدتی نتیجه معکوس را به دنبال دارد. یعنی انگیزه فرد برای کار کردن کاهش پیدا می‌کند. اما، بر همین اساس تحقیقات دومی انجام شد. با توجه به این تحقیقات مشخص شد که اگر به کودکان پاداشی برای طراحی خلاقانه داده شود آنها کار خود را بهتر و بیشتر می‌کنند. یعنی می‌توان گفت اگر پاداش‌ها زیاد بزرگ نباشند و به نوعی متناسب باشند در خلاقیت بسیار موثر است. شما می‌توانید برای افزایش و تقویت خلاقیت در خود این کار را انجام دهید.

۳٫ فاصله روانشناختی ایجاد کنید

فاصله روانشناختی یعنی زمانی شما دیدید در حین خلاقیت با مشکل برخوردید دست نگه داشته و زمانی را به استراحت بپردازید و فاصله‌ای با مشکل داشته باشید. با توجه به این آزمایش افرادی که با مکان خود مشکل داشتند نتیجه خوبی را گرفتند.

جهت افزایش خلاقیت فاصله روانشناختی را ایجاد کنید
جهت افزایش خلاقیت فاصله روانشناختی را ایجاد کنید

۴٫ استفاده از موارد الهام بخش

محیط در داشتن خلاقیت و تقویت بسیار موثر است. بر این اساس چیک سنت میهالی، روان‌شناس مثبت‌گرا تحقیقاتی انجام داده است که نشان می‌دهد، فرد اگر در مکانی مشغول به کار باشد که اطراف آن با وسایل الهام بخش محاصره شده باشد در تفکر خلاقانه بسیار موثر خواهد بود. پس بهتر است دفتر کار خود را با وسایل الهام بخش پر و استفاده کنید. همین موارد می‌تواند نتیجه بسیار خوبی را در موفقیت و توسعه شخصی داشته باشد.

۵٫ محدودیت ایجاد کنید

بسیار پیش می‌آید که در حین انجام کارهای مختلف ما تنها به موارد مثبت فکر می‌کنیم. این واقعا موثر و خوب است تا در حل مشکلات کمک کند. اما، باز در این مواقع ممکن است ما دچار پیش‌ فرض‌های ذهنی و ثبات عملکردی شویم تا به روش‌های قبلی بپردازیم. برای داشتن تفکر خلاقانه بهتر است محدودیت‌هایی داشته باشیم و نگذاریم پدیده‌های بیان شده تاثیرگذار باشند. بهتر است همیشه در ذهن خود برای پیدا کردن راه حل محدودیت‌هایی داشته را در تفکر بگنجانیم و نگذاریم راه‌هایی را به این خاطر فراموش کنیم.

۶٫ رویا پردازی

درست است که هر کسی در طول روز ممکن است زمانی را در شبکه‌های اجتماعی بگذراند. اما بهتر است این کار را کمتر و قطع کنیم. در این زمان‌ها ممکن است شما دارای مواردی چون افسردگی، بی حوصلگی و … باشید. اما با توجه به تحقیقات در این زمان‌ها افراد دارای خلاقیت بیشتری هستند. افراد می‌توانند در این زمان‌ها به رویا پردازی پرداخته و خلاقیت خود را تقویت کنند. همین رویا پردازی می‌تواند مغز شما را پر از ایده‌هایی مختلف برای کسب و کار و راه‌هایی برای مشکلات کند.

رویا پردازی در افزایش خلاقیت بسیار موثر می‌باشد
رویا پردازی در افزایش خلاقیت بسیار موثر می‌باشد

۷٫ حل کرده دوباره مفاهیم(ایده پردازی مجدد)

مفهوم این عنوان که ایده پردازی مجدد نام گرفته است یعنی شما به جای گیر کردن برای یافتن راه حل به عقب نگاهی بیاندازید و مشکلات را از زاویه دیگری بررسی و پیدا کنید. این یکی از مواردی است که افراد خلاق بیشتر استفاده می‌کنند. این مورد که می‌تواند یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک به حساب آید، خواهید توانست ایده‌های جالب و مختلفی پیدا کنید.

۸٫ از احساسات استفاده کنید

احساسات بسیار موثر هستند و می‌تواند در خلاقیت تاثیر گذار باشد. احساست می‌توانند در تقویت مهارت‌های ذهنی بسیار موثر باشند و هر چیزی را چون انگیزه، ایده و … در شما ایجاد کنند. این تحقیقات در سال ۲۰۰۷ انجام شد و نشان داد افراد با حس منفی به جای گوشه گیری می‌توانند از آن به عنوان نیرو خلاق استفاده کنند تا کارها بهتر پیش برود.

۹٫ محیط را با رنگ آبی احاطه کنید

رنگها متفاوت و دوست داشتنی هستند. همین رنگ‌ها که برای هر کسی متفاوت است و به برخی علاقه خاصی دارند در روانشناسی تاثیر به خصوصی دارند. رنگ‌ها قادر هستند در اخلاق و رفت فرد تاثیر بگذارند. با توجه به تحقیقات انجام شده رنگ آبی می‌تواند در تقویت خلاقیت موثر باشد. زیرا رنگ آبی آرامش بخش است و با صلح و طبیعت رابطه خوبی دارد. بهتر در دفتر کار خود از رنگ آبی بیشتر استفاده کنید.

استفاده از رنگ آبی در محیط برای افزایش خلاقیت
استفاده از رنگ آبی در محیط برای افزایش خلاقیت

۱۰٫ مدیتیشن

مدیتیشن یک ورزش ذهنی است که برای استعداد بسیار متناسب است. این روش در جهت افزایش خلاقیت تاثیر گذار بوده و علاوه بر اعصاب می‌توانید به عنوان زمینه‌ای برای شکل‌گیری ایده‌های تازه استفاده کنید. بهتر است در کنار و انجام موارد بالا حتما زمانی را در روز برای مدیتیشن در نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =