تکنیک‌های فن بیان برای صدای عالی در سخنرانی

تکنیک‌های فن بیان برای صدای عالی در سخنرانی

آیا صدای خود را دوست دارید؟ آیا صدای شما همانی است که احتیاج دارید و یا نه در زندگی آسیب دیده است؟ آیا می‌خواهید به قوی و جذاب‌ترین صدا دسترسی پیدا کنید؟ در واقع وقتی سخنرانی می‌کنیم یا با گروه بزرگی از مردم صحبت می‌کنیم، داشتن صدای معتبر و جذاب بسیار مهم است. شما در صورت تمایل می‌توانید یاد بگیرید که صدای خود را بهتر کنید و عاشق نحوه صدای خود در جلسات و هنگام صحبت کردن باشید. و این واقعا ارزش تلاش دارد!

صدای شما برای نحوه برخورد با دیگران بسیار مهم است. چیزی که عجیب است این است که هنگام آماده شدن برای جلسات، تماس‌های تلفنی یا برنامه‌های سخنرانی عمومی ، اکثر مردم آنچه را که می‌گویند یا می‌پوشند را با دقت برنامه‌ریزی می‌کنند ، اما، اغلب مردم فراموش می‌کنند که صدای خود را درست و برنامه‌ریزی کنند. داشتن مهارت صوتی بالا می‌تواند مانند یک هدیه طبیعی به نظر برسد. پس اگر می‌خواهید بهتر به نظر برسید ، بیش از حد نگران صدای خود نباشید.

چگونه در سخنرانی صدای جذاب داشته باشیم؟

حتما تجربه کرده‌اید که در برخی از اوقات در سخنرانی‌ها صدای فرد مورد نظر بسیار دلنشین و زیبا است که به انسان نفوذ کرده و می‌توانید بهتر مفهوم جملات را بفهمید. بر همین اساس داشتن مهارت‌هایی برای جذاب کردن صدا یکی از چالش برانگیزترین موارد امروزه برای افراد است.

درست است که هر کسی دارای لهجه متفاوت با توجه به منطقه جغرافیای خاصی است. اما تا حدی می‌توان با استفاده از صدا و حالت‌های روحی شخصیت افراد را حدس زد. برای مثال افراد خجالتی دارای صدای آرامی می‌باشند.

بر همین اساس که صدا برای افراد کاریزما یک ویژگی عالی است می‌خواهیم در ادامه راه‌هایی را برای بهتر شدن صدا بیان کنیم تا آشنا شوید.

صدای عالی در سخنرانی
صدای عالی در سخنرانی

۱٫ لهجه در صدا

در واقع لهجه به تلفظ‌های مختلف که برای یک گروه زبانی است گویند. لهجه مختص یک زبان نیست و برای هر زبانی در هر نقطه جهان لهجه‌های مختلف وجود دارد. لهجه بسیار مهم است و می‌تواند با جنبه مثبتی که داشته به صدا بعد و تمایز بخشد. اما نکته‌ای که حائز اهمیت است این بوده که با گذر زمان و مهاجرت‌های مختلف لهجه‌ها در حال نابودی هستند. بنابراین، می‌توان گفت هر فردی دارای صدا و لهجه خاص به خود است. که با عادت کردن به آن اهمیت بسیاری را در صدا خواهید داشت.

آهنگ می‌تواند بر دو گونه تغییر کند. اولین مورد به گونه‌ای است که افراد تنها در حضور آشنایان و یا در جاهای خصوصی و خانه خود عادت دارند. دسته دوم به کسانی بر می‌گردد که به سخنرانی در مکان‌های عموی اهمیت می‌دهند. زیرا آنها بر این باورند که در این مکان‌ها خواهند توانست از مواردی برای قدرت خود استفاده کنند. برای مثال؛ اگر شما هم از دسته افرادی هستید که به صدای خود عادت ندارید می‌توانید با ضبط کردن صدای خود و گوش دادن مشکلات را پیدا کرده و به صدای خود عادت کنید.

اعتماد به نفس در سخنان

این مورد ممکن است واقعا چندین بار اتفاق افتاده باشد که در مواقعی با نگاه کردن به آینه از چهره خود راضی نیستید و طبق آمارها تقریبا ۸۰ درصد افراد این گونه هستند و کسانی که این ویژگی را دارند از صدای خود راضی نیستند. نگران نباشید! این کاملا طبیعی است و برای برطرف کردن باید سوال؛ واقعا صدای من این گونه است؟ را پشت سر بگذارید.

در بالا گفتیم صدای خود را گوش دهید تا به آن عادت کنید. بهتر است زمانی شما دارای اعتماد به نفس بالایی هستید این کار را انجام دهید. بنابراین اگر شما آرام باشید تمام مشکلات در صدای خود را خواهید یافت و می‌توان با درک کردن، کنترل خود را بر روی آن داشته باشید.

تکنیک‌های سخنرانی
تکنیک‌های سخنرانی

۲٫ افزایش مهارت برای گیرایی بهتر سخنان

ضبط کردن صدا برای داشتن مهارت در سخنرانی بسیار عالی است. اما برای داشتن نتیجه بهتر می‌توانید قبل از ضبط کردن صدا متنی را در سکوت مطالعه کنید. این متن می‌تواند کتاب، مجله و یا هر چیزی باشد. حالا بعد از این کار می‌توانید شروع کنید و اگر در زمان‌هایی دچار لکنت زبان شدید اصلا نگران نباشید. اما، نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

  • در حین سخنرانی و یا صحبت کردن از سرعت کمی استفاده کنید. زیرا، اگر شما این کار را انجام دهید که به صورت طبیعی است از فهم سخنان خود می‌کاهید.
  • سر خود را در بالا نگه دارید تا صدای رساتری داشته باشید.
  • در بین کلمات خود مکث کافی داشته باشید . مخصوصا در آخر هر جمله و پاراگراف.

۳٫ وابستگی صدا و کلام بر نفس

احساسات یکی از بهترین ویژگی‌ها برای تاثیر بهتر بر صدا است. البته باید کمی حرفه‌ای باشید و بتوانید آن را استفاده کنید. از مهمترین نکات این است که به سرعت سخنان را بیان نکنید تا در گلو خفه نشود. مانند خواننده‌ها باید برای تولید دامنه‌ای خاص از صدا‌ها آماده باشید.

برای داشتن سخنرانی شگفت انگیز و تاثیر بر دیگران نباید در حین سخنرانی از استرس برخوردار شوید. زیرا، در حین داشتن استرس ماهیچه‌ها کشیده شده و تنفس تغییر می‌کند. در بین ترس، عصبی شدن، انقباض در گردن و شانه‌ها خصوصیاتی مشترکی وجود دارد. شاید بگویید که با فشار تنفس افزایش می‌یابد. بله درست است اما باید توجه داشت که در این مواقع زمان کمی برای باز دم و استراحت وجود دارد.

چگونگی صدای جذاب در سخنرانی
چگونگی صدای جذاب در سخنرانی

۴٫ تنفس در جذابیت صدای سخنرانی

بهترین سخنرانی باید با صدای تقویت شده باشد. پس استفاده از حداکثر شش‌ها توصیه می‌شود. کنترل میزان صدا در شکم است نه گلو، که افرادی با صدای ضعیف باید توجه داشته باشند.

اثر درمانی و آرام بخش برای تنفس عمیق توصیه نمی‌شود و تنها اعتماد به نفس است که باعث کاهش استرس و تنش می‌شود. تکنیک‌های فن بیان برای تنفس عالی چون یوگا، آزادسازی اصوات در قالب مناجات و … تصادفی نبوده و می‌توانید از تنش‌های فیزیکی برای کاهش استرس استفاده کنید. برای داشتن تمرین تنفس می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید.

  • کاملا نرمال باشید و بدن خود را صاف نگه دارید و سرتان را رو به بالا نگه دارید. زانو نباید قفل شده باشد و پاها به اندازه یک گام باز باشند. حالا عمل دم و باز دم را به فاصله سه ثانیه انجام دهید.
  • نفس نباید به شدت باشد و شما تخت فشار قرار گیرید. باید عمل دم از بین و بازدم از دهان باشد.
  • تنفس خود را تا انتهای شش حس کنید( می‌توانید دست را روی شکم برای حس کردن قرار دهید.)
  • این موارد را حداقل تا ۱۰ بار انجام دهید و بعد چند روز تمرین با توجه به توان خود بازدم را افزایش دهید. حالا با این کار در حین بازدم صدای خود را بلند کرده و از ۱ تا ۱۰ بشمارید و ۵ بار تکرار کنید.
تنفس در جذابیت صدای سخنرانی
تنفس در جذابیت صدای سخنرانی

۵٫ تولید آوا

آخرین مرحله تولید آوا است. این مرحله خود دارای سه بخش است که باید با آن آشنا شوید و به مراحل بالا اضافه کنید تا صدای زیبا و رسانا برای سخنرانی داشته باشید.

  1. بلندی صدا جهت شنیده شدن: منظور از بلندی صدا این نیست که صدای خود را بالا پایین کنید. چرا که افرادی هستند که بصورت ذاتی صدای نازکی دارند. پس اگر کمی فکر کنید این افراد با بلند کردن صدای خود به نوعی از کیفیت صدا می‌کاهند. و یا اینکه افرادی با صدای بلند نباید صدای خود را بیش از حد پایین بیاورند. منظور ما تنها تقویت صدا با تنفس است. چرا که ، در مکان‌های عمومی که سخنرانی می‌کنید نباید تنها به افراد جلویی توجه داشته باشید. زیرا، افراد عقبی نیز برای شنیدن صدای شما منتظرند. قوی با بلند کردن صدا بسیار فرق دارد و شما را مثبت‌تر جلوه می‌دهد.
  2. شفافیت جهت فهمیدن: در حین سخنرانی دهان را به صورت معمولی باز کنید تا کلمات به درستی تلفظ شوند. زیرا، اگر شما دندان‌هایتان را به نوعی فشرده کنید و دهانتان را باز نکنید سخنان چنان شفاف نمی‌باشد. این در بسیاری از افراد دیده شده است. پنابراین، زمانی بیشتر می‌شود که شما به سرعت نیز سخنان خود را بیان کنید. این واقعا مفهوم کلمات را از بین می‌برد و به سختی درک می‌شوند. چنانچه شما به صورت معمولی فک‌ها را باز و بسته کنید و به کلمات و آخر پاراگراف‌ها توجه کنید برخی از شنونده‌ها حتی می‌توانند از طریق لب خوانی سخنان شما را بفهمند.
  3. تنوع جهت علاقه مندی: سومین مورد در قسمت تولید آوا از تکنیک‌های فن بیان، تنوع است. شما باید این مورد را در سخنرانی رعایت کنید و از خستگی افراد جلوگیری کنید. این مورد باعث داشتن هیجان در سخنان شده و مفهوم بهتری را می‌رساند. اما، هیچ وقت کاری نکنید که افراد فکر کنند نمایش در می‌آورید. احساسات خود را از یاد نبرید تا به درستی به گوش افراد برسد.

سرعت: سرعت نباید در سخنان بیش از حد باشد تا شنونده نتواند آنها را به درستی دریافت و هضم کند. ذر داشتن سرعت بالا ممکن است آخر کلمات شما به درستی بیان نشود و این باعث از دست دادن اشتیاق شنونده می‌شود. اما در برخی از مواقع برای رساندن مفهوم می‌تواند از سرعت استفاده کنید.

صدای بلند: بر صدای خود مسلط باشید و همانند حرفه‌ای‌ها عمل کنید. می‌توانید از بالا پایین کردن صدا برای تایید کلمات استفاده کنید.

تاثیر صدای بلند در سخنرانی
تاثیر صدای بلند در سخنرانی

مکث کردن: مکث کردن بسیار مهم است و در بالا هم اشاره کردیم . اما باید بدانید در چه مواقعی استفاده منید. چرا که، اگر بیش از حد باشد کیفیت سخنان شما را پایین می‌آورد. مکث باعث درک بهتر توسط شنونده می‌شود و می‌تواند اعتماد به نفس شما را نشان دهد.

گرم کردن: عضله و ماهیچه‌های گلو شما همانند هر عضله دیگری است و شما بهتر است قبل از شروع آن را گرم کنید که این به خودتان بستگی دارد.

امیدوارم این مطلب توانسته باشد شما را در پیدا کردن تکنیک‌های فن بیان برای داشتن سخنرانی بهتر کمک کند. البته بسیاری از موارد دیگر را باید برای داشتن سخنرانی و مفهوم بهتر استفاده کرد که به جزئیاتی چون زیر و بمی، لحن، تاکید و … می‌توان اشاره کرد. پس شما با تمرین و اعتماد به نفس خواهید توانست صدایی جذاب را به عنوان کاریزما و مدیریت و رهبری خود در کارها داشته باشید و مفهوم کلماتی که می‌خواهید را به افراد برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + یازده =