تاثیر زبان بدن بر اعتماد به نفس

تاثير زبان بدن بر اعتماد به نفس

زبان بدن مثبت باعث بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شود. در این باره روانشناس اجتماعی امی کودی (Amy Cuddy)، می‌گوید؛ افراد هنگام تغییر زبان بدن خود به صورت مثبت باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شوند. از مزایای زبان بدن مثبت و این اعتماد به نفس بالا خواهید توانست برای ارائه سخنرانی‌ها به نفع خود استفاده کنید. اگر شما دارای اعتماد به نفس بالایی باشید اضطراب را از بین خواهید برد و همچنین به شما کمک می‌کند تا با تمرکز بهترین ارائه را داشته باشید.

چگونگی تاثیر زبان بدن بر اعتماد به نفس؟

پس اگر شما دارای اعتماد به نفس بالای نیستید و از زبان بدن خوبی برخوردار نیستید از همین الان شروع کنید و درنگی نداشته باشید. به نشستن، حالت دست‌ها و … توجه داشته باشید. تصور کنید که شما رو به روی کسی نشستید که تمامی ویژگی‌های شما را دارد، چه برداشتی از او خواهید داشت؟ آیا فکر می‌کنید زبان بدنتان چیزی را که می‌خواهد نمی‌رساند؟ پس همین الان تجدید نظر کنید. درصد زیادی از ارتباطات شما برای برداشت دیگران از زبان بدن شما متاثر می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا مواردی را از زبان بدن برای اعتماد به نفس بالا توسط آکادمی کاریزما بررسی کنیم.

برای داشتن ارتباطی موثر با استفاده از زبان بدن باید اعتماد به نفس بالایی داشت
برای داشتن ارتباطی موثر با استفاده از زبان بدن باید اعتماد به نفس بالایی داشت

۱٫ برقرار کردن ارتباط چشمی

تماس چشمی یکی از مهمترین مواردی است که باید در تعاملات اجتماعی رعایت شود و اگر بتوانید آن را رعایت کنید همراه با اعتماد به نفس ظاهر می‌شود. اگر شما دارای تماس چشمی خوب باشید به دیگران نشان خواهید داد که علاقه مند هستید و به صورت راحت و بدون هیچ نارآمی به صورت ریلکس هستید. حدود ۶۰ درصد از زمان را به چشم شخص نگاه کنید. این را هم مد نظر داشته باشید که اگر تماس چشمی بیش از حد باشد دارای حس تهدید آمیز می‌باشد.

۲٫ خم شدن به سمت جلو

زمانی که با فردی در حال مکالمه هستید می‌توانید کمی به سمت جلو خم شوید. این کار باعث نشان دادن علاقه و توجه شما می‌شود. اگر برای اینکار تمایلی ندارید و از آن دوری می‌کنید، یعنی شما دارای حس اضطراب هستید.

برای داشتن زبان بدنی موثر و اعتماد به نفس در حین مکالمه با مخاطب بهتر است کمی به سمت جلو خم شوید
برای داشتن زبان بدنی موثر و اعتماد به نفس در حین مکالمه با مخاطب بهتر است کمی به سمت جلو خم شوید

۳٫ توجه به حالت بدنی خود

داشتن حالت بدن برای قدرت بیشتر در زبان بدن یکی اساسی ترین‌ها بوده که می‌تواند شما را با اعتماد به نفس بالا نشان دهد. روش صحیح نشستن و ایستادن نباید به صورتی باشد که عضلات فشاری را در خود ایجاد کنند. در زمانی که نشسته هستید باید کمرتان صاف باشد و به نوعی با پشت صندلی تماس داشته باشد، پاهای شما نباید روی همدیگر انداخته شده باشد و بهتر است صاف روی زمین قرار گیرد. یعنی به صورتی باید زانوها به صورت ۹۰ درجه باشد.

اما، در حالت ایستاده باید یک خط فرضی صاف را از لاله گوش تا شانه، لگن، زانو و وسط قوزک بکشید. علاوه بر اینها اگر شما دارای حالت بدنی صافی باشید از کمردرد، گردن درد و انواع دردهای عضلانی دیگر خلاص می‌شوید. همچنین، باعث باز شدن راه هوایی تنفس صحیح شده و این باعث می‌شود اعضای بدن به درستی کار خود را انجام دهد. با بالا رفتن سر و داشتن بدنی صاف اعتماد به نفس خود را ثابت خواهید کرد. پس اگر که الان در حال خواندن این مطلب هستید ببینید که آیا بدن شما در حالت درست است یا نه؟

۴٫ دستان خود را در جیب نگذارید

ممکن است شما وسوسه شوید که دستانمان را در جیب قرار دهیم، به خصوص اگر نگران لرزیدن آنها باشید. ولی بهتر است بدانید این کار باعث می‌شود شما بیشتر نگران و اعتماد به نفس خود را از دست دهید. دست‌هایتان را از جیب خود بیرون نگه دارید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. علاوه بر اینها بهتر است بدانید این برای روی هم انداختن بازوها در جلو سینه نیز صدق می‌کند و نباید این کار را انجام دهید.

گذاشتن دست‌ها در جیب باعث ایجاد اعتماد به نفس پایین خواهد شد
گذاشتن دست‌ها در جیب باعث ایجاد اعتماد به نفس پایین خواهد شد

۵٫ حرکات را آهسته انجام دهید

بهتر است حرکات خود را سریع انجام ندهید و برای نشان دادن خود با اعتماد به نفس بالا به صورت آهسته و کاملا ریلکس آنها را انجام دهید. حرکات سریع باعث می‌شود با اضطراب بیشتری به نظر آیید. این مورد همه چیز را از حرکات دست تا حرکت پیاده روی و … را در خود شامل می‌شود. حتی جهت داشتن تکنیکی برای صدای عالی در سخنرانی باید به صورت آهسته و شمرده شمرده صحبت کنید و بیانات خود را به گوش مخاطب برسانید. سرعت خود را کاهش دهید و متوجه شوید که چگونه احساس اطمینان بیشتری می‌کنید.

همانطور که آهسته حرکت می‌کنید سعی کنید گام‌های بلند بیشتری بردارید. افراد با اعتماد به نفس گام‌های بزرگ‌تری بر می‌دارند و با قدرت راه می‌روند. انجام این کار باعث می‌شود احساس اضطراب کمتری بکنید.

۶٫ ترک کردن عادت‌های عصبی

با توجه به گفته های Adecco USA از سوی ۵۰۰ مدیر یک پنجم کاندید‌های که رد می‌شوند به خاطر تیک‌های عصبی است که دارند. یعنی این تیک‌ها نشان می‌دهد فاقد اعتماد بنفس بوده و آماده مصاحبه نیستند. این تیک‌ها می‌توانند هر چیزی چون جویدن ناخن‌ها، پیچ و تاب دادن موها و هر چیزی دیگری باشد. به صورت واقعی نشانه عالی برای اضطراب و عصبی بودن است. این حرکات باعث می‌شود افراد حواسشان پرت شود و نتوانند پیام شما را دریافت کنند.

مراقب لمس کردن صورت، مو، گردن خود باشید. هر سه نشانه‌ای از احساس اضطراب، عصبی یا ترسو بودن است. افراد با اعتماد به نفس این نوع حرکات را انجام نمی‌دهند. پس هر چه زودتر با کمک گرفتن از افراد و دوستان خود، تیک‌های عصبی اگر دارید را شناسایی کنید و اقدام به ترک آنها کنید.

داشتن تیک عصبی در زبان بدن باعث حواس پرتی مخاطب شده تا پیام را به صورت واضح دریافت نکند
داشتن تیک عصبی در زبان بدن باعث حواس پرتی مخاطب شده تا پیام را به صورت واضح دریافت نکند

۷٫ طرز لباس پوشیدن

در سال ۲۰۱۲ مطالعاتی صورت گرفت که نتیجه آن در مجله Experimental Social Psychology به صورتی است که داوطلبان با روپوش پزشکان آزمایشگاه از آنهایی که روپوش نداشتن در انجام وظایف حساس و دقیق امتیاز بالاتری گرفتند. پس در میابیم که پوشش ما نوع برداشتی است که در اختیار دیگران می‌گذاریم. اینکه لباس پوشیدن را برای داشتن اعتماد به نفس و اطمینان داشته باشید از پوشیدن لباس مد روز و شبک بیشتر است. در این طرز لباس پوشیدن باید به صورت باوقار و اعتماد به نفس در تمامی موقعیت‌ها به نظر رسید.

پس اگر می‌خواهید با سخنرانی بر دیگران تاثیر بگذارید و از زبان بدنی عالی برخوردار باشید، ولی لباس‌های خود را شلخته و نامرتب انتخاب می‌کنید، بهتر است بگوییم از این حقیقت که لباس شما بخشی از زبان شماست و پیام شما را به دیگران منتقل می‌کند غافل هستید. لباس پوشیدن شما به صورت غیر مستقیم بر اعتماد به نفس شما تاثیر می‌گذارد. سعی کنید سبک خاص و مورد علاقه را پیدا کنید که به شما اعتماد به نفس می‌دهد.

موارد اضافی

  • اگر شما مشت‌های خود را در مواقع خاص گره کنید به نشانه پیروزی است. پس،‌ اگر در حال مصاحبه و آرامش اعصاب هستید می‌توانید از این روش استفاده کنید.
  • یکی از مهمترین موارد برای افزایش اعتماد به نفس که در بالا هم اشاره شد حرکات دست است. شما در حالت نشسته اگر دستان خود را رو به آسمان و نوک انگشتانتان رو به مخاطب باشد که با او صحبت می‌کنید یعنی پذیرای تبادل ایده و اطلاعات هستید. ولی برعکس اگر دست شما بسته و رو به پایین باشد یعنی علاقه‌ای بر شنیدن حرف‌ها ندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =